2003 Class A boys results

EducationColleges and UniversitiesUniversity of Notre DameChristianityNational GovernmentRoman Catholicism

 
State Finals
At North Central College, Naperville
Fri., Oct. 31 quarterfinals
Chatham Glenwood 3, Hinckley-Big Rock 0
Carbondale 3, Illiana Christian 2 (penalty kicks overtime)
Peoria Notre Dame 5, Marian Central Catholic 4 (penalty kicks overtime)
St. Viator 4, Mattoon 1
Sat., Nov. 1 semifinals
Carbondale 1, Chatham Glenwood 0
St. Viator 2, Peoria Notre Dame 1
Sat., Nov. 1 finals
Third place: Peoria Notre Dame 2, Chatham Glenwood 1
Championship: St. Viator 1, Carbondale 0

Springfield Sacred Heart-Griffin sectional
Sat., Oct. 25
Quincy Notre Dame 1, Springfield Sacred Heart-Griffin 0
Chatham Glenwood 4, Rochester 1
Tue., Oct. 28
Chatham Glenwood 1, Quincy Notre Dame 0

SPRINGFIELD SACRED HEART-GRIFFIN REGIONAL
Fri., Oct. 17
(7) Williamsville (Coop) 5, (11) Warrensburg-Latham (Coop) 2
(6) Buffalo Tri-City (Coop) 3, (12) Mt. Pulaski 2 (OT)
Tue., Oct. 21
(1) Springfield Sacred Heart-Griffin 8, (7) Williamsville (Coop) 1
(3) Springfield Lutheran 4, (6) Buffalo Tri-City (Coop)0
Thu., Oct. 23
(1) Springfield Sacred Heart-Griffin 5, (3) Springfield Lutheran 2
CHATHAM GLENWOOD REGIONAL
Sat., Oct. 18
(8) Litchfield 4, (9) Hillsboro 2
(7) Raymond Lincolnwood (Coop) 8, (12) Taylorville 0
Tue., Oct. 21
(1) Chatham Glenwood 10, (8) Litchfield 0
(4) Pleasant Plains 8, (7) Raymond Lincolnwood (Coop) 1
Thu., Oct. 23
(1) Chatham Glenwood 2, (4) Pleasant Plains 1 (penalty kicks OT)
JACKSONVILLE REGIONAL
Sat., Oct. 18
(6) Athens 4, (10) Gillespie (Coop) 0
(5) Carlinville 2, (11) Macomb 1
Tue., Oct. 21
(2) Quincy Notre Dame 8, (6) Athens 0
(3) Jacksonville 5, (5) Carlinville 0
Thu., Oct. 23
(2) Quincy Notre Dame 5, (3) Jacksonville
MT. ZION REGIONAL
Sat., Oct. 18
(8) Macon Meridian 2, (9) Decatur Eisenhower 1
(10) Decatur St. Teresa 3, (5) Mt. Zion 0
Tue., Oct. 21
(2) Rochester 8, (8) Macon Meridian 1
(10) Decatur St. Teresa 3, (4) Lincoln 1
Thu., Oct. 23
(2) Rochester 3, (10) Decatur St. Teresa 1

Somonauk sectional
Sat., Oct. 25
Mendota 3, Providence 2
Hinckley-Big Rock 3, Wheaton St. Francis 1
Tue., Oct. 28
Hinckley-Big Rock 4, Mendota 0

PROVIDENCE REGIONAL
Sat., Oct. 18
(10) Wilmington 1, (7) Coal City 0
(6) Morris 7, (12) Braidwood Reed-Custer 0
Mon., Oct. 20
(1) Marmion 8, (10) Wilmington 0
Tue., Oct. 21
(4) Providence 3, (6) Morris 0
Thu., Oct. 23
(4) Providence 2, (1) Marmion 1, (Penalty kicks OT)
SOMONAUK REGIONAL
Fri., Oct. 17
(8) Earlville 1, (7) Serena 0 (Penalty kicks OT)
Sat., Oct. 18
(5) Somonauk 2, (10) Leland 0
Mon., Oct. 20
(1) Hinckley-Big Rock 4, (8) Earlville 0
Tue., Oct. 21
(4) Kaneland 2, (5) Somonauk 1
Thu., Oct. 23
(1) Hinckley-Big Rock 4, (4) Kaneland 0
DIXON REGIONAL
Sat., Oct. 18
(11) Paw Paw 3, (9) Sterling 0
(6) Shabbona Indian Creek 4, (12) Fulton Unity Christian 1
Tue., Oct. 21
(2) Dixon 8, (11) Paw Paw 0
(3) Mendota 6, (6) Shabbona Indian Creek 0
Thu., Oct. 23
(3) Mendota 6, (2) Dixon 5 (Penalty kicks OT)
WHEATON ACADEMY REGIONAL
Sat., Oct. 18
(9) Newark 3, (8) Lisle 1
(5) Joliet Catholic 6, (11) Illinois Math and Science 1
Mon., Oct. 20
(2) Wheaton Academy 7, (9) Newark 1
Tue., Oct. 21
(3) Wheaton St. Francis 4, (5) Joliet Catholic 1
Thu., Oct. 23
(3) Wheaton St. Francis 2, (2) Wheaton Academy 1

Waterloo Gibault sectional
Sat., Oct. 25
Carbondale 3, Greenville 1
Waterloo Gibault 2, Waterloo 1
Tue., Oct. 28
Carbondale 2, Waterloo Gibault 1

CARBONDALE REGIONAL
Sat., Oct. 18
(14) Marion 11, (17) Breese Mater Dei 3
(11) Breese Central 2, (20) Centralia 1 (penalty kicks OT)
Tue., Oct. 21
(1) Carbondale 2, (14) Marion 1
(5) Mascoutah 5, (11) Breese Central 0
Thu., Oct. 23
(1) Carbondale 3, (5) Mascoutah 1
BELLEVILLE ALTHOFF REGIONAL
Fri., Oct. 17
(16) Edwardsville Metro-East Lutheran 2, (18) Staunton 1
Sat., Oct. 18
(10) Highland 11, (24) Vandalia 0
Tue., Oct. 21
(4) Belleville Althoff 1, (16) Edwardsville Metro-East Lutheran 0
(7) Greenville 3, (10) Highland 0
Thu., Oct. 23
(7) Greenville 1, (4) Belleville Althoff 0
WATERLOO GIBAULT REGIONAL
Sat., Oct. 18
(13) Freeburg 4, (21) Cahokia (Coop) 0
(9) Lebanon 2, (22) Trenton Wesclin 0
Mon., Oct. 20
(2) Waterloo Gibault 4, (13) Freeburg 1
Tue., Oct. 21
(8) Columbia 2, (9) Lebanon 0
Thu., Oct. 23
(2) Waterloo Gibault 2, (8) Columbia 0
ALTON MARQUETTE REGIONAL
Fri., Oct. 17
(15) Bethalto Civic Memorial 6, (19) East Alton-Wood River 3
(12) Jerseyville 4, (23) Roxana 1
Tue., Oct. 21
(3) Waterloo 1, (15) Bethalto Civic Memorial 0
(6) Alton Marquette 2, (12) Jerseyville 0
Thu., Oct. 23
(3) Waterloo 2, (6) Alton Marquette 0

Lemont sectional
Sat., Oct. 25
Illiana Christian 3, Chicago University 0
St. Joseph 2, Peotone 1
Tue., Oct. 28
Illiana Christian 2, St. Joseph 1

ILLIANA CHRISTIAN REGIONAL
Sat., Oct. 18
(10) Illinois Lutheran 4, (11) Luther East 0
(9) Tinley Park 4, (12) Rich Central 3
Mon., Oct. 20
(1) Illiana Christian 4, (10) Illinois Lutheran 0
Tue., Oct. 21
(4) Bremen 4, (9) Tinley Park 2
Thu., Oct. 23
(1) Illiana Christian 4, (4) Bremen 1
ST. JOSEPH REGIONAL
Sat., Oct. 18
(9) De La Salle 7, (8) Cristo Rey 4
Mon., Oct. 20
(1) St. Joseph 4, (9) De La Salle 1
Tue., Oct. 21
(4) Nazareth 3, (7) Riverside-Brookfield 1
Thu., Oct. 23
(1) St. Joseph 4, (4) Nazareth 1
PEOTONE REGIONAL
Sat., Oct. 18
(7) Peotone 2, (6) Beecher 0
(5) Grant Park (Coop) 2, (8) Rich South 1
Tue., Oct. 21
(7) Peotone 2, (2) Rich East 0
(5) Grant Park (Coop) 1, (3) Manteno 0
Thu., Oct. 23
(7) Peotone 1, (5) Grant Park (Coop) 0
LEMONT REGIONAL
Fri., Oct. 17
(6) Chicago University 6, (10) Tilden 3
(11) Hancock 6, (5) Morgan Park Academy 3
Tue., Oct. 21
(6) Chicago University 2, (2) Lemont 1, Penalty kicks
(3) Chicago Christian 3, (11) Hancock 0
Thu., Oct. 23
(6) Chicago University 4, (3) Chicago Christian 1

Burlington Central sectional
Sat., Oct. 25
Wauconda 3, Sycamore 2, OT
Marian Central Catholic 2, Rochelle 0
Tue., Oct. 28
Marian Central Catholic 2, Wauconda 1, 2OT

HAMPSHIRE REGIONAL
Sat., Oct. 18
(11) Rockford Christian 3, (10) Genoa-Kingston (Coop) 0
(5) Rockford Lutheran 7, (12) Keith Country Day 0
Tue., Oct. 21
(1) Sycamore 7, (11) Rockford Christian 0
(3) Hampshire 2, (5) Rockford Lutheran 1
Thu., Oct. 23
(1) Sycamore 8, (3) Hampshire 0
MARIAN CENTRAL CATHOLIC REGIONAL
Fri., Oct. 17
(10) Huntley 1, (11) Marengo 0 (2 OT)
Mon., Oct. 20
(1) Marian Central Catholic 7, (10) Huntley 1
Tue., Oct. 21
(8) Richmond-Burton 1, (3) Harvard 0
Thu., Oct. 23
(1) Marian Central Catholic 4, (8) Richmond-Burton 0
WINNEBAGO REGIONAL
Fri., Oct. 17
(8) Oregon 3, (7) Byron 0
(9) Stillman Valley 1, (6) Winnebago 0
Tue., Oct. 21
(2) Rockford Christian Life 4, (8) Oregon 2
(4) Rochelle 3, (9) Stillman Valley 1
Thu., Oct. 23
(4) Rochelle 2, (2) Rockford Christian Life 1 (penalty kick OT)
WAUCONDA REGIONAL
Fri., Oct. 17
(6) Johnsburg 1, (7) Westminster Christian 0
Sat., Oct. 18
(5) St. Edward 9, (9) Elgin Academy 0
Tue., Oct. 21
(2) Wauconda 4, (6) Johnsburg 3
(5) St. Edward 2, (4) Burlington Central 1
Thu., Oct. 23
(2) Wauconda 6, (5) St. Edward 0

Morton (Ill.) sectional
Sat., Oct. 25
Peoria Notre Dame 3, Morton (Ill.) 0
Dunlap 3, Normal University 1
Tue., Oct. 28
Peoria Notre Dame 1, Dunlap 0, 2OT

METAMORA REGIONAL
Fri., Oct. 17
(13) Peoria Woodruff 6, (20) Chillicothe Illinois Valley Central 1
(9) East Peoria 3, (23) DePue 0
Tue., Oct. 21
(1) Peoria Notre Dame 6, (13) Peoria Woodruff 0
(5) Metamora 2, (9) East Peoria 0
Thu., Oct. 23
(1) Peoria Notre Dame 2, (5) Metamora 1
MORTON (ILL.) REGIONAL
Sat., Oct. 18
(11) Bartonville Limestone 2, (21) Glasford Illini Bluffs 0
(10) Peoria Christian 9, (22) Peoria 0
Tue., Oct. 21
(4) Morton (Ill.) 3, (11) Bartonville Limestone 1
(10) Peoria Christian 1, (6) Princeton 0
Thu., Oct. 23
(4) Morton (Ill.) 1, (10) Peoria Christian 0
SHERRARD REGIONAL
Sat., Oct. 18
(16) Geneseo 4, (15) Port Byron Riverdale 1
(18) Sherrard 1, (14) Orion 0
Tue., Oct. 21
(2) Dunlap 3, (16) Geneseo 0
(7) Rock Island Alleman 2, (18) Sherrard 0
Thu., Oct. 23
(2) Dunlap 6, (7) Rock Island Alleman 0
NORMAL UNIVERSITY REGIONAL
Fri., Oct. 17
(19) Roanoke-Benson (Coop) 4, (17) Bloomington Central Catholic 0
Mon., Oct. 20
(3) Normal University 6, (19) Roanoke-Benson (Coop) 0
Tue., Oct. 21
(12) Washington 2, (8) Streator 1
Thu., Oct. 23
(3) Normal University 6, (12) Washington 0

Mahomet-Seymour sectional
Sat., Oct. 25
Mattoon 2, Champaign Judah Christian 1
Charleston 3, Mahomet-Seymour 2
Tue., Oct. 28
Mattoon 2, Charleston 1

DANVILLE SCHLARMAN REGIONAL
Sat., Oct. 18
(7) Hoopeston Area 3, (6) Fisher (Coop) 1
(5) Urbana University 2, (9) Rantoul 1
Tue., Oct. 21
(1) Champaign Judah Christian 5, (7) Hoopeston Area 0
(4) Danville Schlarman 4, (5) Urbana University 0
Thu., Oct. 23
(1) Champaign Judah Christian 2, (4) Danville Schlarman 0
CHARLESTON REGIONAL
Sat., Oct. 18
(7) Tolono Unity 1, (11) Georgetown-Ridge Farm 0
(12) Mt. Carmel (Ill.) 1, (5) Olney East Richland 0
Mon., Oct. 20
(1) Charleston 4, (7) Tolono Unity 1
Tue., Oct. 21
(12) Mt. Carmel (Ill.) 1, (4) Effingham 0
Thu., Oct. 23
(1) Charleston 4 (12), Mt. Carmel (Ill.) 1
HERSCHER REGIONAL
Sat., Oct. 18
(11) Bishop McNamara 6, (10) Farmer City Blue Ridge 3
(8) Gilman Iroquois West (Coop) 7, (12) St. Anne 0
Mon., Oct. 20
(2) Mahomet-Seymour 8, (11) Bishop McNamara 1
Tue., Oct. 21
(3) Herscher 5, (8) Gilman Iroquois West (Coop) 0
Thu., Oct. 23
(2) Mahomet-Seymour 1, (3) Herscher 0
MATTOON REGIONAL
Sat., Oct. 18
(9) Effingham St. Anthony 3, (8) Altamont 1
(10) Teutopolis 2, (6) Sullivan (Coop) 1
Tue., Oct. 21
(2) Mattoon 1, (9) Effingham St. Anthony 0
(10) Teutopolis 3, (3) Monticello 0
Thu., Oct. 23
(2) Mattoon 4, (10) Teutopolis 0

St. Viator sectional
Site: Semifinals and finals, Forest View
Sat., Oct. 25
St. Viator 4, Payton 0
Fenwick 2, Timothy Christian 1
Tue., Oct. 28
St. Viator 1, Fenwick 0, PK

ST. VIATOR REGIONAL
Site: Semifinals and Finals, Forest View
Sat., Oct. 18
(15) Northside College Prep 3, (19) North Shore Country Day 2
(14) Northridge Prep 13, (23) Driscoll 1
Tue., Oct. 21
(1) St. Viator 4, (15) Northside College Prep 2
(14) Northridge Prep 2, (7) North Chicago 1
Thu., Oct. 23
(1) St. Viator 6, (14) Northridge Prep 0
AMUNDSEN REGIONAL
Site: Winnemac Stadium
Fri., Oct. 17
(18) St. Benedict 5, (20) St. Gregory 1
Mon., Oct. 20
(4) Vernon Hills 6, (18) St. Benedict 0
Tue., Oct. 21
(17) Payton 3, (5) Chicago Latin 2
Thu., Oct. 23
(17) Payton 2, (4) Vernon Hills 1 (OT)
FENWICK REGIONAL
Sat., Oct. 18
(13) Quigley 5, (21) Jones 1
(9) Wells 4, (22) Holy Trinity 1
Mon., Oct. 20
(2) Fenwick 3, (13) Quigley 0
Tue., Oct. 21
(9) Wells 4, (8) Gordon 0
Thu., Oct. 23
(2) Fenwick 1, (9) Wells 0
TIMOTHY CHRISTIAN REGIONAL
Fri., Oct. 17
(12) Elmwood Park 4, (11) Ridgewood 2
(10) Montini 5, (16) Holy Cross 2
Tue., Oct. 21
(3) Timothy Christian 4, (12) Elmwood Park 0
(10) Montini 4, (6) Francis Parker 3
Thu., Oct. 23
(3) Timothy Christian 3, (10) Montini 0

Copyright © 2014, Los Angeles Times
Comments
Loading