Advertisement

Saturday's 6/9 local calendar (updated Saturday AM with preps)

BASEBALL

International League:

Advertisement

Norfolk at Rochester, 6:05

Eastern League:

Advertisement

Richmond at

Portland

, 6:05

Coastal Plain League:

Advertisement

Peninsula Pilots at Petersburg, 7:05

COLLEGES

Track and field

NCAA

championships (in Des Moines, Iowa)

HIGH SCHOOLS

Baseball

Group AAA final (at Westfield High in Chantilly):

Advertisement

Lake Braddock vs. Kellam, 3

Group AA final (at Radford University):

Powhatan vs. Brookville, 1

Group A Division 2 final (at Kiwanis Field in Salem):

William Monroe vs. Chilhowie, 10 a.m.

Group A Division 1 final (at Radford University):

Holston vs. Galax, 10 a.m.

Softball

Group AAA final (at Westfield High):

Cosby vs.

Patrick Henry

of Ashland, 2

Group AA final (at Radford University):

Broadway vs. Woodgrove, 1

Group A Division 2 final (at Moyer Complex in Salem):

John Battle vs. Eastside, 10 a.m.

Group A Division 1 final (at Veterans Park in Radford):

Bath County vs. Holston, 10 a.m.

Boys soccer

Group AAA final (at Westfield High):

Albemarle vs. Colonial Forge, 1

Group AA final (at Radford University):

Tuscarora vs. Jamestown, noon

Group A final (at Radford University):

Manassas Park vs. Northampton, noon

Girls soccer

Group AAA final (at Westfield High):

Cosby vs. Broad Run, 3

Group AA final (at Radford University):

Woodgrove vs. Loudoun County, 10 a.m.

Group A final (at Radford University):

George Mason

vs. Graham, 10 a.m.

Boys tennis

Group AAA finals (at Jefferson District Park in Fairfax):

Singles: Scott Huang (Lake Braddock) vs. Brett Moorhead (Cosby), 9 a.m.

Doubles: TBA, 1 p.m.

Group AA finals (at Virginia Tech):

Team play: E.C. Glass vs. Western Albemarle, 9 a.m.

Doubles: Sam Ross and JJ Wilroy (Jamestown) vs. Thacher Jennings and Mitchell Swann (E.C. Glass), noon

Group A finals (at Radford University):

Team play: George Mason vs. Glenvar, 9 a.m.

Doubles: Tanner Crowder and Nick Childers (J.I. Burton) vs. Tommy Weber and Karl Campanella-Dysart (George Mason), noon

Girls tennis

Group AAA finals (at Jefferson District Park in Fairfax):

Singles: Faby Chaillo (George

Marshall

) vs. TBA, 9 a.m.

Doubles: Lauren Denuel and Jamie Cochrane (Cosby) vs. Sydney Goodson and Kathryn Emery (Langley), 1 p.m.

Group AA finals (at Virginia Tech):

Team play: Spotswood vs. E.C. Glass, 9 a.m.

Doubles: Kathryn Bock and Jessie Nolan (Handley) vs. Sydney Moon and Paige Riley (E.C. Glass), noon

Group A finals (at Radford University):

Team play: Gate City vs. Wilson Memorial, 9 a.m.

Doubles: Rosa Smith and Taylor Evans (Gate City) vs. Grace Sarver and Rebecca Havens (Bland County), noon

HORSE RACING

Colonial Downs, 7 p.m.

MOTORSPORTS

Langley Speedway

Virginia Motor Speedway (in Jamaica, on Middle Peninsula)

FOOTBALL

Battlefield Shootout 7-on-7 passing tournament (at York), 10 a.m.

Pro Indoor Football League:

Richmond Raiders at Knoxville Nighthawks

SOCCER

North American Sand Soccer Championships (on Virginia Beach oceanfront)

W-League:

Virginia Beach Piranhas vs. Dayton Dutch Lions (in Ohio), 5:30

Premier Development League:

Virginia Beach Piranhas at West Virginia Chaos (in Charleston), 7

USL Pro:

Charlotte Eagles vs. Richmond Kickers (at City Stadium in Richmond), 7

TENNIS

William and Mary

Junior 16s Smash Singles Level 5 tournament (at McCormack-Nagelsen Tennis Center)

Riverside Singles (Peninsula Grand Prix event at Riverside Wellness and Fitness Center in Newport News)

GOLF

VSGA Junior Golf Club Event (for ages 13 and under, at The Links at City Park in Portsmouth)

Advertisement
Advertisement