Advertisement

Sports TV and radio: Friday's 8/10 log (updated Thursday AM)

NON-OLYMPIC TV

9:30 a.m.    Basketball: March 1993: Woodbridge boys vs. Bethel.--LSC 48

Advertisement

10 a.m.    Preseason football: Denver at Chicago (d.).--

NFL Network

11 a.m.    Baseball: Little League Mid-Atlantic Regional semifinal: Par Troy East (Parsippany, N.J.) vs. Collier Township (Pa.)(in Bristol, Conn.).--

ESPN

Noon    Football: Nov. 1993: Phoebus vs. Kecoughtan.-- LSC 48

Noon    Motorsports:

Advertisement
NASCAR
Advertisement

Sprint Cup practice (at Watkins Glen, N.Y.).--Speed

1 p.m.    Baseball: Little League Great Lakes Regional final: Warren County Southern (Ky.) vs. New Castle (Ind.)(in Indianapolis).--ESPN

1 p.m.    Tennis: Men’s Rogers Cup quarterfinals (in Toronto).--

Advertisement
ESPN2
Advertisement

1 p.m.    Preseason football: Pittsburgh at Philadelphia (d.).-- NFL Network

1 p.m.    Golf:

PGA Championship

second round (at Kiawah Island, S.C.).--

TNT

2 p.m.    Softball: 1993 state Group AAA quarterfinal: Bethel at Varina.-- LSC 48

2 p.m.    Motorsports: NASCAR Nationwide Series practice (at Watkins Glen, N.Y.).--Speed

2:20 p.m.    Baseball: Cincinnati at

Chicago Cubs

.--WGN

3 p.m.    Baseball: Little League Mid-Atlantic Regional semifinal: Newark National (Del.) vs. West Salisbury (Md.)(in Bristol, Conn.).--ESPN

3 p.m.    Golf: U.S. Women’s Amateur quarterfinals (in Cleveland).--Golf

4 p.m.    Basketball: March 1993: Bethel boys vs. John Marshall.-- LSC 48

4 p.m.    Motorsports: NASCAR Sprint Cup “Happy Hour” practice.--Speed

5 p.m.    Baseball: Little League West Regional semifinal: TBA vs. Rincon (Tucson, Ariz.)(in San Bernardino, Calif.).--ESPN2

6 p.m.    Softball: May 1993: Bethel vs. Kecoughtan.-- LSC 48

7 p.m.    Preseason football: Baltimore at Atlanta (d.).--CSN

7 p.m.    Baseball: Little League Southeast Regional final: Goodlettsville (Tenn.) vs. Warner Robins American (Ga.).--ESPN

7 p.m.    Tennis: Men’s Rogers Cup quarterfinal (in Toronto).--ESPN2

7 p.m.    Baseball: Kansas City at Baltimore.--MASN

7 p.m.    Baseball: Atlanta at N.Y.

Mets

.--

MLB Network

7:30 p.m.    Preseason football: N.Y.

Jets

at Cincinnati.--NFL Network

8 p.m.    Basketball: Feb. 1993: Phoebus girls vs. Kecoughtan.-- LSC 48

8 p.m.    Soccer: MLS: Houston at New York.--

NBC

Sports Net.

9 p.m.    Baseball: Little League West Regional semifinal: TBA vs. Petaluma National (Calif.)(in San Bernardino, Calif.).--ESPN

9:30 p.m.    Baseball: Washington at Arizona.--Cox 11, MASN2

10 p.m.    Rodeo: Pro bull riding.--

CBS

Sports Net.

10 p.m.    Boxing: Lightweights: Darley Perez vs. Baha Mamadjonov.--ESPN2

10:30 p.m.    Arena football: Arena Bowl: Philadelphia vs. Arizona.--NFL Network

12:37 a.m.    Golf: PGA Championship second-round highlights.--CBS: WTKR 3, WTVR 6

2 a.m.    Preseason football: Minnesota at San Francisco (d.).--NFL Network

OLYMPIC TV

8 a.m.    Taekwondo: Gold-medal finals.--NBC Sports Net.

8:30 a.m.    Men’s boxing: Light-flyweight, bantamweight, light-welterweight, middleweight and heavyweight semifinals.-- NBC Sports Net.

10 a.m.    Canoe/kayak: Qualifying.--NBC: WAVY 10, WWBT 12

10 a.m.    Men’s volleyball: Semifinal: Bulgaria vs. Russia.--

MSNBC

10:45 a.m.    Men’s water polo: Semifinal: Croatia vs. Montenegro.-- NBC: WAVY 10, WWBT 12

11 a.m.    Men’s wrestling: Freestyle qualifying (55kg and 74kg).-- NBC Sports Net.

Noon    Men’s handball: Semifinal: Hungary vs. Sweden.-- MSNBC

Noon    Men’s basketball: Semifinal: Spain vs. Russia.-- NBC Sports Net.

12:15 p.m.    Swimming: Men’s marathon (update at 1:30).-- NBC: WAVY 10, WWBT 12

12:30 p.m.    Synchronized swimming: Team final.-- NBC: WAVY 10, WWBT 12

1:30 p.m.    Men’s wrestling: Freestyle wrestlebacks (55kg and 74kg).-- MSNBC

1:45 p.m.    Rhythmic gymnastics: Qualifying.-- NBC: WAVY 10, WWBT 12

2:30 p.m.    Women’s field hockey: Bronze-medal match: New Zealand vs. Great Britain (d.).--NBC Sports Net.

2:45 p.m.    Men’s wrestling: Freestyle finals (55kg and 74kg).-- NBC: WAVY 10, WWBT 12

2:45 p.m.    Men’s soccer: Bronze-medal match: South Korea vs. Japan.-- MSNBC

4 p.m.    Men’s basketball: Semifinal: Argentina vs. U.S.-- NBC Sports Net.

4:30 p.m.    Men’s handball: Semifinal: France vs. Croatia.-- MSNBC

5 p.m.    Men’s boxing: Flyweight, lightweight, welterweight, light-heavyweight and super-heavyweight semifinals.--

CNBC

6 p.m.    Women’s field hockey: Gold-medal match: Argentina vs. Netherlands (d.).--NBC Sports Net.

8 p.m.    Primetime (d.): Track and field finals (men’s 4x400-meter relay, pole vault; women’s 4x100 relay and 1,500); men’s platform diving qualifying; BMX cycling final; men’s volleyball semifinal.-- NBC: WAVY 10, WWBT 12

12:35 a.m.    Late Night (d.): Track and field finals (women’s hammer throw and 5,000 meters); men’s water polo semifinal.-- NBC: WAVY 10, WWBT 12

Note: (d.) = delayed.

BEST BET ON TELEVISION

Few people think they could beat the 1992 Dream Team, but the U.S. men’s basketball squad still is just two victories from another gold medal.

Mike Krzyzewski

’s team faces Manu Ginobili and Argentina in a semifinal at 4 p.m. on NBC Sports Network.

ON THE RADIO

11:16 a.m.    Olympics: Reports (also at 12:16, 1:16, 2:16 and 3:16).--94.1FM

11:46 a.m.    Golf: PGA Championship reports (also at 12:46, 1:46, 2:46 and 3:46).--94.1FM

3 p.m.    Talk: Coach Merrill.--1490AM, 102.1FM

3:45 p.m.    Men’s basketball: Semifinal: Argentina vs. U.S.--910AM, 1310AM

4 p.m.    Talk: Nick Cattles Show.--94.1FM

5:05 p.m.    Talk: 757 Club(Johnny D).--1490AM, 102.1FM

6:35 p.m.    Baseball: Bowie at Richmond.--910AM

TBA p.m.    Talk: Sonny Randle, followed by Mike Tirico, ESPN “Xtra Point,”

NFL

Minute, Monarch Minute.--94.1FM

7 p.m.    Baseball: Norfolk at Charlotte.--94.1FM

9:05 p.m.    Baseball: Washington at Arizona.--950AM, 1490AM, 102.1FM

11 p.m.    Olympics: Late Night in London.--910AM, 94.1FM

Advertisement
Advertisement