Advertisement

Palm Beach All-County boys' weightlifting team

FIRST TEAM

Based on coaches ballots, and performances at sectional and state competitions.

Advertisement

Thomas Cervantes

Jupiter, senior

Weight class:

119

Bench/clean & Jerk

: 360 total

Advertisement

Comment:

Won Section 8 title; placed 15th at state tournament.

Austin Rodriguez

Seminole Ridge, junior

Advertisement

Weight class:

129

Bench/clean & jerk:

435 total

Comment:

Third year lifter won Section 8 title; placed sixth at state.

Angel Rodriguez

Seminole Ridge, junior

Weight class:

139

Bench/clean & jerk:

495 total

Comment:

Third-year lifter won Section 8 title; placed seventh at state.

Tyler Smillie

Jupiter, senior

Weight class:

154

Bench/clean & jerk:

520 total

Comment:

Won Section 8 title; placed 14th at state.

Cristian Narvaja

Wellington, junior

Weight class:

169

Bench/clean & jerk:

560 total

Comment:

First-year lifter won Section 8 title; placed 11th at state.

Chase Watson

Seminole Ridge, senior

Weight class:

169

Bench/clean & jerk:

565 total

Comment:

Third-year lifter took seventh at state; was second in Section 8.

Casey Long

Seminole Ridge, senior

Weight class:

183

Bench/clean & jerk:

635 total

Comment:

Sectional 8 champion; was seeded first going into the state meet and tore his muscle on his first lift.

John Larsh

Palm Beach Central, senior

Weight class:

219

Bench/clean & jerk:

670 total

Comment:

Lifted career-best 285-pounds in his final clean and jerk to win Section 8 title with 670 total.

Kenneth Stephens

Weight class:

238

Bench/clean & jerk:

615 total

Comment:

Third at Labelle Invitational; 6th at state with career bests in bench press (325) and clean & jerk (290).

Sam Jansen

Seminole Ridge, junior

Weight class:

UNL

Bench/clean & jerk:

675 total

Comment:

The second-year lifter placed ninth at state after winning Section 8 title.

Honorable mention

Name, School, Class

119:

Luciano Meldone, Park Vista; Cody Ehrlund, Seminole Ridge; 129: John Penuela,

; Michael Cruz, Park Vista; Freddy Mackey, Pope John Paul II; T.J. Martin, Pope John Paul II; Dennis Do, Seminole Ridge; Cody McGann,

;

139:

Jonathan Paul,

; Marcus Cerato, Park Vista; Val Dullovi, Park Vista; Jarryd Klaffka, Seminole Ridge; Thomas Mersch, Spanish River; Mahim Zaman,

;

154:

Billy Edgecomb, Jupiter; Vinny Piazza, Park Vista; Brandon

Maitland

, Seminole Ridge; Michael Tibbetts, Spanish River;

169:

Cesar Brito,

; Camillo Celis, Forest Hill; Kya Haye,

Lake Worth

; Tim Haynes, Park Vista;

183:

Rod DePas, Atlantic; Heavenson Daniel,

; Joyence Charite, Park Vista; Andrew Perkins, Seminole Ridge; Richard Haughton, Spanish River;

199:

Justin Stone, Atlantic; Marc Danieli,

; Mario Dorcent,

; Nick Dorobioala, Palm Beach Central; Paul Bricketto, Park Vista;

219:

Ronald Charles, Atlantic; David Pioquinto,

; Jordan Davis, Park Vista; Steven McPherson, Seminole Ridge; Alex Santacroce, Seminole Ridge; Pat Bolek, Spanish River;

238:

Eluzeis Vil, Atlantic; Austin Tennant, Jupiter; Peintis Hardoman, Lake Worth; Jorge Joseph, Park Vista; Fred Grunwald, Seminole Ridge; Lamark Blair, Seminole Ridge; Shelby Louisine, Spanish River;

UNL:

Brian Wise,

; Venel Theophite, Lake Worth; Larry Levy, Park Vista; Brynjar Gundmundssen,

.

Advertisement
Advertisement