Advertisement

Davis Cup Results

                  WORLD GROUPQuarterfinalsWinners to WG semifinals, Sept. 16-18Britain 2, Serbia 1At Tasmajdan StadiumBelgrade, SerbiaSurface: Clay-OutdoorSingles

                  Kyle Edmund, Britain, def. Janko Tipsarevic, Serbia, 6-3, 6-4, 6-0.

                  Advertisement

                  Dusan Lajovic, Serbia, def. James Ward, Britain, 6-1, 6-3, 6-2.

                    Doubles

                    Dominic Inglot and Jamie Murray, Britain, def. Filip Krajinovic and Nenad Zimonjic, Serbia, 6-1, 6-7 (2), 6-3, 6-4.<

                              Argentina 2, Italy 1At Circolo Tennis BaratoffPesaro, ItalySurface: Clay-OutdoorSingles

                              Federico Delbonis, Argentina, def. Andreas Seppi, Italy, 7-6 (4), 3-6, 6-3, 7-6 (3).

                              Fabio Fognini, Italy, def. Juan Monaco, Argentina, 6-1, 6-1, 7-5.

                              Advertisement
                                Doubles
                                Advertisement

                                Juan Martin del Potro and Guido Pella, Argentina, def. Fabio Fognini and Paolo Lorenzi, Italy, 6-1, 7-6 (4), 3-6, 3-6, 6-4.<

                                          France 2, Czech Republic 1At Werk ArenaTrinec, Czech RepublicSurface: Hard-IndoorSingles

                                          Lukas Rosol, Czech Republic, def. Jo-Wilfried Tsonga, France, 6-4, 3-6, 7-6 (8), 6-4.

                                          Advertisement

                                          Lucas Pouille, France, def. Jiri Vesely, Czech Republic, 7-6 (2), 6-4, 7-5.

                                            Doubles

                                            Pierre-Hugues Herbert and Nicolas Mahut, France, def. Lukas Rosol and Radek Stepanek, Czech Republic, 6-1, 3-6, 6-3, 4-6, 6-4.<

                                                      United States 2, Croatia 0At Tualatin Hills Tennis CenterPortland, Ore.Surface: Hard-OutdoorSingles

                                                      Jack Sock, United States, def. Marin Cilic, Croatia, 4-6, 3-6, 6-3, 6-4, 6-4.

                                                      John Isner, United States, def. Borna Coric, Croatia, 6-4, 6-4, 6-3.<

                                                                        ZONAL GROUPS ISecond RoundWinners to 2017 WG PlayoffsEurope/Africa ZoneSpain 2, Romania 1At Sala Polivalenta Cluj-NapocaCluj-Napoca, RomaniaSurface: Hard-IndoorSingles

                                                                        Feliciano Lopez, Spain, def. Marius Copil, Romania, 7-6 (4), 5-7, 6-4, 3-6, 6-3.

                                                                        Roberto Bautista Agut, Spain, def. Adrian Ungur, Romania, 6-3, 6-2, 6-1.

                                                                          Doubles

                                                                          Florin Mergea and Horia Tecau, Romania, def. Feliciano Lopez and Marc Lopez, Spain, 3-6, 6-1, 1-6, 7-5, 6-3.<

                                                                                    Ukraine 2, Austria 1At Campa Tennis ClubBucha, UkraineSurface: Hard-OutdoorSingles

                                                                                    Illya Marchenko, Ukraine, def. Dennis Novak, Austria, 7-6 (3), 5-7, 6-3, 6-2.

                                                                                    Sergiy Stakhovsky, Ukraine, def. Gerald Melzer, Austria, 6-3, 6-4, 6-3.

                                                                                      Doubles

                                                                                      Jurgen Melzer and Philipp Oswald, Austria, def. Denys Molchanov and Artem Smirnov, Ukraine, 6-3, 7-6 (7), 6-3.<

                                                                                                Russia 3, Netherlands 0At National Tennis CenterMoscowSurface: Hard-OutdoorSingles

                                                                                                Andrey Rublev, Russia, def. Robin Haase, Netherlands, 7-6 (2), 6-3, 6-4.

                                                                                                Teymuraz Gabashvili, Russia, def. Thiemo de Bakker, Netherlands, 6-7 (3), 7-6 (4), 6-4, 6-4.

                                                                                                  Doubles

                                                                                                  Konstantin Kravchuk and Andrey Rublev, Russia, def. Robin Haase and Matwe Middelkoop, Netherlands, 6-3, 6-4, 7-5.<

                                                                                                            Slovakia 2, Hungary 0At Europe Tennis CenterBudapest, HungarySurface: Clay-OutdoorSingles

                                                                                                            Andrej Martin, Slovakia, def. Peter Nagy, Hungary, 6-4, 6-2, 6-4.

                                                                                                            Jozef Kovalik, Slovakia, def. Marton Fucsovics, Hungary, 6-7 (5), 6-4, 7-6 (5), 6-1.<

                                                                                                                        Americas ZoneBrazil 2, Ecuador 1At Arena Minas Tenis ClubeBelo Horizonte, BrazilSurface: Hard-IndoorSingles

                                                                                                                        Emilio Gomez, Ecuador, def. Rogerio Dutra Silva, Brazil, 4-6, 7-5, 6-0, 6-4.

                                                                                                                        Thomaz Bellucci, Brazil, def. Roberto Quiroz, Ecuador, 7-5, 7-6 (3), 3-6, 6-3.

                                                                                                                          Doubles

                                                                                                                          Marcelo Melo and Bruno Soares, Brazil, def. Emilio Gomez and Roberto Quiroz, Ecuador, 6-7 (4), 6-3, 6-3, 6-2.<

                                                                                                                                    Colombia 1, Chile 1At Centro Recreacional de Ejercito HuayquiqueIquique, ChileSurface: Clay-OutdoorSingles

                                                                                                                                    Santiago Giraldo, Colombia, def. Nicolas Jarry, Chile, 6-2, 6-4, 6-3.

                                                                                                                                    Gonzalo Lama, Chile, def. Alejandro Gonzalez, Colombia, 6-2, 7-5, 6-0.<

                                                                                                                                                Asia/Oceania ZoneIndia 3, South Korea 0At Chandigarh Club LimitedChandigarh, IndiaSurface: Grass-OutdoorSingles

                                                                                                                                                Ramkumar Ramanathan, India, def. Hong Seong-chan, South Korea, 6-3, 2-6, 6-3, 6-5, retired.

                                                                                                                                                Saketh Myneni, India, def. Lim Yong-kyu, South Korea, 6-1, 3-6, 6-4, 3-6, 5-2, retired.

                                                                                                                                                  Doubles

                                                                                                                                                  Rohan Bopanna and Leander Paes, India, def. Chung Hong and Hong Seong-chan, South Korea, 6-3, 6-4, 6-4.<

                                                                                                                                                            Uzbekistan 2, China 1At Olympic Tennis SchoolTashkent, UzbekistanSurface: Clay-OutdoorSingles

                                                                                                                                                            Zhang Ze, China, def. Farrukh Dustov, Uzbekistan, 1-6, 6-4, 6-4, 6-2.

                                                                                                                                                            Denis Istomin, Uzbekistan, def. Wu Di, China, 6-4, 6-4, 6-2.

                                                                                                                                                              Doubles

                                                                                                                                                              Farrukh Dustov and Denis Istomin, Uzbekistan, def. Gong Mao-Xin and Li Zhe, China, 6-4, 3-6, 6-3, 6-4.<

                                                                                                                                                                                ZONAL GROUPS IISecond RoundWinners to third round, Sept. 16-18Europe/Africa ZoneLithuania 2, South Africa 1At Azuolynas Tennis CentreKaunas, LithuaniaSurface: Clay-OutdoorSingles

                                                                                                                                                                                Laurynas Grigelis, Lithuania, def. Tucker Vorster, South Africa, 6-7 (1), 6-3, 6-3, 6-2.

                                                                                                                                                                                Lukas Mugevicius, Lithuania, def. Lloyd Harris, South Africa, 3-6, 7-6 (5), 6-0, 6-4.

                                                                                                                                                                                  Doubles

                                                                                                                                                                                  Raven Klaasen and Ruan Roelofse, South Africa, def. Laurynas Grigelis and Lukas Mugevicius, Lithuania, 6-1, 6-1, 6-3.<

                                                                                                                                                                                            Turkey 1, Bosnia-Herzegovina 1At Javna Ustanova Za Sport, Odmor I RekreacijuBihac, Bosnia-HerzegovinaSurface: Clay-OutdoorSingles

                                                                                                                                                                                            Damir Dzumhur, Bosnia-Herzegovina, def. Cem Ilkel, Turkey, 7-5, 6-1, 4-6, 6-1.

                                                                                                                                                                                            Marsel Ilhan, Turkey, def. Mirza Basic, Bosnia-Herzegovina, 7-6 (9), 5-7, 2-6, 6-3, 7-5.<

                                                                                                                                                                                                      Belarus 2, Latvia 1At National Olympic Training CentreMinsk, BelarusSurface: Hard-OutdoorSingles

                                                                                                                                                                                                      Ilya Ivashka, Belarus, def. Martins Podzus, Latvia, 6-4, 6-2, 7-5.

                                                                                                                                                                                                      Yaraslau Shyla, Belarus, def. Mikelis Libietis, Latvia, 6-2, 6-1, 6-3.

                                                                                                                                                                                                        Doubles

                                                                                                                                                                                                        Mikelis Libietis and Martins Podzus, Latvia, def. Aliaksandr Bury and Andrei Vasilevski, Belarus, 3-6, 6-3, 6-4, 7-6 (2).<

                                                                                                                                                                                                                  Denmark 2, Finland 1At LyngbyhallenKongens Lyngby, DenmarkSurface: Carpet-IndoorSingles

                                                                                                                                                                                                                  Jarkko Nieminen, Finland, def. Mikael Torpegaard, Denmark, 7-6 (1), 7-5, 6-2.

                                                                                                                                                                                                                  Frederik Nielsen, Denmark, def. Harri Heliovaara, Finland, 6-4, 6-4, 7-6 (5).

                                                                                                                                                                                                                    Doubles

                                                                                                                                                                                                                    Thomas Kromann and Frederik Nielsen, Denmark, def. Jarkko Nieminen and Patrik Niklas-Salminen, Finland, 6-1, 6-3, 4-6, 4-6, 6-4.<

                                                                                                                                                                                                                                Americas ZonePeru 2, Mexico 1At Club Tennis Las Terrazas MirafloresLima, PeruSurface: Clay-OutdoorSingles

                                                                                                                                                                                                                                Mauricio Echazu, Peru, def. Luis Patino, Mexico, 5-7, 6-4, 6-4, 7-6 (3).

                                                                                                                                                                                                                                Nicolas Alvarez, Peru, def. Lucas Gomez, Mexico, 6-3, 6-4, 6-3.

                                                                                                                                                                                                                                  Doubles

                                                                                                                                                                                                                                  Santiago Gonzalez and Miguel-Angel Reyes-Varela, Mexico, def. Jorge Brian Panta and Juan Pablo Varillas Patino-Samudio, Peru, 6-3, 6-1, 6-3.<

                                                                                                                                                                                                                                            Venezuela 2, El Salvador 1At Complejo Polideportivo de Cuidad MerliotSanta Tecla, El SalvadorSurface: Hard-OutdoorSingles

                                                                                                                                                                                                                                            Marcelo Arevalo, El Salvador, def. Jordi Munoz-Abreu, Venezuela, 6-1, 6-1, 7-5.

                                                                                                                                                                                                                                            Ricardo Rodriguez, Venezuela, def. Alejandro Gonzalez, El Salvador, 6-2, 6-0, 6-1.

                                                                                                                                                                                                                                              Doubles

                                                                                                                                                                                                                                              Luis David Martinez and Roberto Maytin, Venezuela, def. Marcelo and Rafael Arevalo, El Salvador, 6-4, 3-6, 6-3, 7-6 (4).<

                                                                                                                                                                                                                                                          Asia/Oceania ZoneTaiwan 2, Philippines 1At Philippine Columbian AssociationManila, PhilippinesSurface: Clay-IndoorSingles

                                                                                                                                                                                                                                                          Chen Ti, Taiwan, def. Ruben Gonzales, Philippines, 6-2, 2-6, 6-2, 6-2.

                                                                                                                                                                                                                                                          Huang Liang-chi, Taiwan, def. Francis Casey Alcantara, Philippines, 6-1, 3-6, 6-7 (4), 6-1, 1-0, retired.

                                                                                                                                                                                                                                                            Doubles

                                                                                                                                                                                                                                                            Ruben Gonzales and Treat Huey, Philippines, def. Hung Jui-chen and Wang Chieh-fu, Taiwan, 6-7 (7), 6-2, 6-3, 6-4.<

                                                                                                                                                                                                                                                                      Thailand 3, Vietnam 0At The National Tennis Development CenterNonthaburi, ThailandSurface: Hard-OutdoorSingles

                                                                                                                                                                                                                                                                      Kittiphong Wachiramanowong, Thailand, def. Nam Hoang Ly, Vietnam, 3-6, 6-1, 6-0, retired.

                                                                                                                                                                                                                                                                      Pruchya Isarow, Thailand, def. Thien Nguyen Hoang, Vietnam, 5-7, 6-2, 6-4, 6-2.

                                                                                                                                                                                                                                                                        Doubles

                                                                                                                                                                                                                                                                        Sanchai and Sonchat Ratiwatana, Thailand, def. Nam Hoang Ly and Thien Nguyen Hoang, Vietnam, 6-4, 6-4, 6-4.<

                                                                                                                                                                                                                                                                                        PlayoffsLosers to 2017 Group IIIEurope/Africa ZoneNorway 2, Luxembourg 1At Tennis Club Cap on LineCapellen, LuxembourgSurface: Hard-OutdoorSingles

                                                                                                                                                                                                                                                                                        Casper Ruud, Norway, def. Alex Knaff, Luxembourg, 6-2, 6-4, 6-4.

                                                                                                                                                                                                                                                                                        Viktor Durasovic, Norway, def. Ugo Nastasi, Luxembourg, 6-4, 3-6, 6-2, 6-2.

                                                                                                                                                                                                                                                                                          Doubles

                                                                                                                                                                                                                                                                                          Gilles Kremer and Mike Scheidweiler, Luxembourg, def. Viktor Durasovic and Casper Ruud, Norway, 6-2, 6-2, 5-7, 6-0.<

                                                                                                                                                                                                                                                                                                    Tunisia 3, Bulgaria 0At Tennis Courts of Cite Nationale SportiveTunis, TunisiaSurface: Hard-OutdoorSingles

                                                                                                                                                                                                                                                                                                    Mohamed Aziz Dougaz, Tunisia, def. Aleksandar Lazov, Bulgaria, 7-6 (4), 6-4, 2-6, 7-5.

                                                                                                                                                                                                                                                                                                    Malek Jaziri, Tunisia, def. Alexandar Lazarov, Bulgaria, 6-4, 6-4, 6-1.

                                                                                                                                                                                                                                                                                                      Doubles

                                                                                                                                                                                                                                                                                                      Malek Jaziri and Skander Mansouri, Tunisia, def. Alexandar Lazarov and Vasko Mladenov, Bulgaria, 6-4, 6-4, 6-3.<

                                                                                                                                                                                                                                                                                                                Monaco 2, Egypt 1At Monte-Carlo Country ClubMonacoSurface: Clay-OutdoorSingles

                                                                                                                                                                                                                                                                                                                Karim-Mohamed Maamoun, Egypt, def. Benjamin Balleret, Monaco, 6-1, 5-7, 6-4, 6-2.

                                                                                                                                                                                                                                                                                                                Romain Arneodo, Monaco, def. Sherif Sabry, Egypt, 6-7 (6), 3-6, 6-4, 6-2, 6-2.

                                                                                                                                                                                                                                                                                                                  Doubles

                                                                                                                                                                                                                                                                                                                  Romain Arneodo and Benjamin Balleret, Monaco, def. Sherif Sabry and Mohamed Safwat, Egypt, 6-1, 6-2, 6-2.<

                                                                                                                                                                                                                                                                                                                            Zimbabwe 2, Georgia 1At Mziuri Tennis ClubTbilisi, GeorgiaSurface: Hard-OutdoorSingles

                                                                                                                                                                                                                                                                                                                            Benjamin Lock, Zimbabwe, def. George Tsivadze, Georgia, 3-6, 6-0, 7-5, 6-7 (2), 6-4.

                                                                                                                                                                                                                                                                                                                            Nikoloz Bashilashvili, Georgia, def. Mark Fynn, Zimbabwe, 6-3, 6-3, 6-2.

                                                                                                                                                                                                                                                                                                                              Doubles

                                                                                                                                                                                                                                                                                                                              Benjamin and Courtney John Lock, Zimbabwe, def. Nikoloz Bashilashvili and Nodar Itonishvili, Georgia, 3-6, 3-6, 7-6 (6), 6-4, 6-4.<

                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                          Americas ZoneGuatemala 2, Uruguay 0At Federacion Nacional de Tenis de CampoGuatemala, GuatemalaSurface: Hard-OutdoorSingles

                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                          Christopher Diaz-Figueroa, Guatemala, def. Rodrigo Arus, Uruguay, 7-5, 6-2, 6-4.

                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                          Wilfredo Gonzalez, Guatemala, def. Martin Cuevas, Uruguay, 7-5, 7-6 (2), 6-3.<

                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                    Paraguay 2, Puerto Rico 0At Court Central Victor Manuel PecciAsuncion, ParaguaySurface: Clay-OutdoorSingles

                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                    Ayed Zatar, Paraguay, def. Sebastian Arcila, Puerto Rico, 6-3, 4-6, 6-3, 6-1.

                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                    Diego Galeano, Paraguay, def. Alex Diaz, Puerto Rico, 6-3, 6-1, 6-1.<

                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                Asia/Oceania ZoneKuwait 2, Malaysia 0At Kuwait Tennis Federation CenterMeshref, KuwaitSurface: Hard-OutdoorSingles

                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                Mohammad Ghareeb, Kuwait, def. Mohd Assri Merzuki, Malaysia, 7-6 (4), 7-6 (5), 6-4.

                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                Abdullah Maqdes, Kuwait, def. Syed Mohammad Agil Naguib, Malaysia, 6-7 (7), 7-6 (7), 6-3, 6-3.<

                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                          Indonesia 3, Sri Lanka 0At Gelora Manahan Tennis Stadium ComplexSurakarta, IndonesiaSurface: Hard-OutdoorSingles

                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                          David Agung Susanto, Indonesia, def. Harshana Godamanna, Sri Lanka, 6-4, 6-4, 6-4.

                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                          Christopher Rungkat, Indonesia, def. Yasitha de Silva, Sri Lanka, 6-2, 6-0, 6-2.

                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                            Doubles

                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                            Christopher Rungkat and Sunu-Wahyu Trijati, Indonesia, def. Yasitha de Silva and Harshana Godamanna, Sri Lanka, 6-2, 6-3, 6-0.<

                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                            Advertisement
                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                            ZONAL GROUPS IIIAmericasTop two promoted to 2017 Zonal Group IIAt Club de Tenis La PazLa Paz, BoliviaSurface: Clay-OutdoorMondayPool A

                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                            Bolivia 3, Panama 0

                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                            Jamaica 3, Cuba 0

                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                              Pool B

                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                              Bahamas 2, Honduras 1

                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                              Costa Rica 3, Trinidad and Tobago 0

                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                  TuesdayPool A

                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                  Bolivia 3, Cuba 0

                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                  Jamaica 3, Panama 0

                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                    Pool B

                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                    Bahamas 2, Costa Rica 1

                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                    Honduras 3, Bermuda 0

                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                        WednesdayPool B

                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                        Bahamas 3, Bermuda 0

                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                        Honduras 2, Trinidad and Tobago 1

                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                            ThursdayPool A

                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                            Bolivia 3, Jamaica 0

                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                            Cuba 3, Panama 0

                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                            Standings: Bolivia 3-0, Jamaica 2-1, Cuba 1-2, Panama 0-3

                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                              Pool B

                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                              Bahamas 3, Trinidad and Tobago 0

                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                              Costa Rica 2, Bermuda 1

                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                  FridayPool B

                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                  Bermuda 2, Trinidad and Tobago 1

                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                  Costa Rica 2, Honduras 1

                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                  Standings: Bahamas 4-0, Costa Rica 3-1, Honduras 2-2, Bermuda 1-3, Trinidad and Tobago 0-4

                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                      SaturdayPromotion Playoffs

                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                      Bahamas 2, Jamaica 0

                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                      Bolivia 2, Costa Rica 0

                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                        5th-6th Playoff

                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                        Cuba 2, Honduras 0

                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                          7th-8th Playoff

                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                          Bermuda 3, Panama 0

                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                        AfricaAt Antananarivo UniversityTop two promoted to 2017 Zonal Group IIAntananarivo, MadagascarSurface: Clay-OutdoorMondayPool A

                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                        Morocco 3, Mozambique 0

                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                        Namibia 2, Nigeria 1

                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                          Pool B

                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                          Benin 3, Botswana 0

                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                          Madagascar 3, Algeria 0

                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                              TuesdayPool A

                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                              Cameroon 3, Mozambique 0

                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                              Morocco 3, Namibia 0

                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                Pool B

                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                Benin 3, Algeria 0

                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                Madagascar 3, Kenya 0

                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                    WednesdayPool A

                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                    Morocco 2, Nigeria 1

                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                    Namibia 3, Cameroon 0

                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                      Pool B

                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                      Algeria 2, Botswana 1

                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                      Benin 2, Kenya 1

                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                          ThursdayPool A

                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                          Namibia 3, Mozambique 0

                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                          Nigeria 3, Cameroon 0

                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                            Pool B

                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                            Kenya 2, Botswana 1

                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                            Madagascar 2, Benin 1

                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                FridayPool A

                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                Morocco 3, Cameroon 0

                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                Nigeria 3, Mozambique 0

                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                Standings: Morocco 4-0, Namibia 3-1, Nigeria 2-2, Cameroon 1-3, Mozambique 0-4

                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                  Pool B

                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                  Kenya 3, Algeria 0

                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                  Madagascar 3, Botswana 0

                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                  Standings: Madagascar 4-0, Benin 3-1, Kenya 2-2, Algeria 1-3, Botswana 0-4

                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                      Saturday1st-4th Playoff

                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                      Madagascar 2, Namibia 0

                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                      Morocco 2, Benin 0

                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                        5th-6th Playoff

                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                        Nigeria 2, Kenya 1

                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                          7th-8th Playoff

                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                          Algeria 2, Cameroon 0

                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                            9th-10th Playoff

                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                            Botswana 2, Mozambique 0

                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                          Asia/OceaniaTop two promoted to 2017 Zonal Group II; bottom two relegated to Group IVAt Enghelab Sports ComplexTehran, IranSurface: Clay-OutdoorMondayPool A

                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                          Hong Kong 2, Turkmenistan 1

                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                          Iran 3, Pacific Oceania 0

                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                            Pool B

                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                            Lebanon 3, Cambodia 0

                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                            Qatar 3, Singapore 0

                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                TuesdayPool B

                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                Qatar 3, Cambodia 0

                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                Syria 3, Singapore 0

                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                    WednesdayPool A

                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                    Iran 2, Hong Kong 1

                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                    Pacific Oceania 2, Turkmenistan 1

                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                      Pool B

                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                      Lebanon 3, Singapore 0

                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                      Syria 2, Qatar 1

                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                          ThursdayPool B

                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                          Lebanon 3, Qatar 0

                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                          Syria 3, Cambodia 0

                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                              FridayPool A

                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                              Iran 3, Turkmenistan 0

                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                              Pacific Oceania vs. Hong Kong

                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                              Standings: Iran 3-0, Hong Kong 1-1, Pacific Oceania 1-1, Turkmenistan 0-3

                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                Pool B

                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                Lebanon 3, Syria 0

                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                Cambodia 2, Singapore 1

                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                Standings: Lebanon 4-0, Syria 3-1, Qatar 2-2, Cambodia 1-3, Singapore 0-4

                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                    SaturdayPromotion Playoff

                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                    Hong Kong 2, Lebanon 1

                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                    Iran 2, Syria 1

                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                      Relegation Playoffs

                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                      Turkmenistan 2, Cambodia 1

                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                      Pacific Oceania 3, Singapore 0

                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                      ZONAL GROUP IVAsia/OceaniaTop two promoted to 2017 Group IIIAt Al-Hussein Sport CityAmman, JordanSurface: Clay-OutdoorMondayPool A

                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                      Saudi Arabia 2, Oman 1

                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                      United Arab Emirates 3, Myanmar 0

                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                        Pool B

                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                        Iraq 2, Tajikistan 1

                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                        Jordan 3, Mongolia 0

                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                            TuesdayPool B

                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                            Bahrain 2, Mongolia 1

                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                            Jordan 3, Tajikistan 0

                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                WednesdayPool A

                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                Myanmar 2, Saudi Arabia 1

                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                United Arab Emirates 3, Oman 0

                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                  Pool B

                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                  Iraq 2, Mongolia 1

                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                  Jordan 3, Bahrain 0

                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                      ThursdayPool B

                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                      Bahrain 3, Iraq 0

                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                      Tajikistan 3, Mongolia 0

                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                          FridayPool A

                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                          Oman 2, Myanmar 1

                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                          United Arab Emirates 3, Saudi Arabia 0

                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                          Standings: United Arab Emirates 3-0, Myanmar 1-2, Oman 1-2, Saudi Arabia 1-2

                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                            Pool B

                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                            Bahrain 2, Tajikistan 1

                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                            Jordan 3, Iraq 0

                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                            Standings: Jordan 4-0, Bahrain 3-1, Iraq 2-2, Tajikistan 1-3, Mongolia 0-4

                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                Saturday1st-4th Playoff

                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                United Arab Emirates 3, Bahrain 0

                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                Jordan 2, Oman 1

                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                  5th-6th Playoff

                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                  Iraq 3, Saudi Arabia 0

                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                    7th-8th Playoff

                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                    Myanmar 2, Tajikistan 1

                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                    Advertisement
                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                    Advertisement