Illinois high school football 2012

Illinois high school football 2012 (August 7, 2012)

Week 7 – Oct. 1-7

All games 7:30 unless noted.

WEDNESDAY, OCT. 3

CHICAGO INTER-CITY 2

Dyett vs. Bronzeville, 6:30 at Lane

Juarez vs. Kennedy, 6:30 at Hanson

CHICAGO INTER-CITY 4

Hawkins vs. Ag. Science, 6:30 at Gately

THURSDAY, OCT. 4

CHICAGO GREAT LAKES

Payton vs. Bulls Prep, 7:15 at Lane

CHICAGO ILLINI HEARTLAND

Collins vs. Hope, 4:15 at Stagg

CHICAGO ILLINI RED BIRD

Bogan vs. Hubbard, 4:15 at Gately

Robeson vs. Englewood, 7:15 at Gately

CHICAGO INTER-CITY 1

Kelvyn Park vs. Roosevelt, 4:15 at Lane

CHICAGO INTER-CITY 3

Comer vs. UIC Prep, 7:15 at Hanson

CHICAGO SECOND CITY

Austin vs. Senn, 4:15 at Winnemac

Uplift vs. Manley, 4:15 at Hanson

CHICAGO WINDY CITY

TEAM Englewood, vs. Kelly, 4:15 at Rockne

NORTHEASTERN ATHLETIC

Mooseheart vs. Longwood, 7 at St. Rita

NONCONFERENCE

Farragut vs. Hirsch, 4:15 at Eckersall

FRIDAY, OCT. 5

BIG NORTHERN EAST

Harvard at Rockford Christian, 7

Richmond-Burton at Burlington Central, 7

CATHOLIC RED

Hales vs. St. Ignatius at University of Chicago

CENTRAL SUBURBAN NORTH

Deerfield at Maine East

Glenbrook North at Maine West

Niles North at Highland Park, 7

CENTRAL SUBURBAN SOUTH

New Trier at Niles West, 7

CHICAGO BIG SHOULDERS

Amundsen vs. Foreman. 7:15 at Hanson

Prosser vs. Steinmetz, 4:15 at Hanson

Taft vs. Lincoln Park, 4:15 at Lane

CHICAGO ILLINI HEARTLAND

Carver vs. Brooks, 4:15 at Gately

Marshall vs. Harper, 4:15 at Stagg

CHICAGO ILLINI LAND OF LINCOLN

King vs. Fenger, 4:15 at Eckersall

CHICAGO ILLINI RED BIRD

Vocational vs. Curie, 7:15 at Lane

Dunbar vs. Simeon, 7:15 at Gately

Lane vs. Young, 4:15 at Rockne

CHICAGO SECOND CITY

North Lawndale vs. Sullivan, 4:15 at Winnemac

DUPAGE VALLEY

Glenbard North at Wheaton Warrenville South

West Aurora at Naperville North `

West Chicago at Glenbard East

Wheaton North at Naperville Central

EAST SUBURBAN CATHOLIC

Carmel vs. Joliet Catholic at Joliet Memorial Stadium

Nazareth vs. Benet at Benedictine

Notre Dame at Marist

St. Patrick at Marian Catholic

FOX VALLEY FOX

Grayslake North at Crystal Lake Central, 7:15

Woodstock at Hampshire, 7:15

Woodstock North at Grayslake Central, 7:15

FOX VALLEY VALLEY

Dundee-Crown at Crystal Lake South, 7:15

Jacobs at Prairie Ridge, 7:15

INTERSTATE EIGHT LARGE

Herscher at Sandwich

Peotone at Coal City

Plano at Manteno

INTERSTATE EIGHT SMALL

Lisle at Westmont, 7

METRO SUBURBAN

Elmwood Park at Riverside-Brookfield

Glenbard South at Fenton

MID-SUBURBAN EAST

Buffalo Grove at Wheeling

Elk Grove at Rolling Meadows

Hersey at Prospect, 7

MID-SUBURBAN WEST

Barrington at Hoffman Estates, 7

Fremd at Schaumburg, 7

Palatine at Conant, 7

NORTH SUBURBAN LAKE

Lake Forest at Stevenson

Libertyville at Lake Zurich

Warren at Mundelein

NORTH SUBURBAN PRAIRIE

Lakes at Grant

North Chicago at Vernon Hills

NORTHEASTERN ATHLETIC

Christian Liberty vs. Ottawa Marquette, 7 at Gould Field

North Shore Country Day at Hope Academy, 7

NORTHERN ILLINOIS BIG 12 EAST

DeKalb at Morris

Kaneland at Yorkville

SOUTH SUBURBAN BLUE

Bremen at T.F. South, 7

Lemont at Hillcrest, 6:45

T.F. North at Oak Forest, 7

SOUTH SUBURBAN RED

Oak Lawn at Argo, 7

Reavis at Eisenhower, 7

Shepard at Richards, 7

SOUTHLAND

Rich Central at Crete-Monee, 6:30

SOUTHWEST PRAIRIE

Oswego East at Minooka, 7

Plainfield East at Romeoville, 7

Plainfield North at Oswego, 7

SOUTHWEST SUBURBAN BLUE

Joliet Central at Homewood-Flossmoor

Joliet West at Lockport

Lincoln-Way Central at Lincoln-Way East

Sandburg at Bolingbrook

SOUTHWEST SUBURBAN RED

Andrew at Bradley-Bourbonnais

Stagg at Lincoln-Way West

Thornridge at Lincoln-Way North, 7

SUBURBAN CHRISTIAN BLUE

Marmion vs. St. Francis, 7 at College of DuPage

Montini at Marian Central, 7

SUBURBAN CHRISTIAN GOLD

Guerin at Aurora Central

Immaculate Conception at Aurora Christian, 7

Walther Lutheran at Chicago Christian

UPSTATE EIGHT RIVER

Elgin at Geneva

St. Charles East at Streamwood

St. Charles North at Batavia

UPSTATE EIGHT VALLEY

East Aurora at Metea Valley

Waubonsie Valley vs. Neuqua Valley at North Central College

WEST SUBURBAN GOLD

Hinsdale South at Morton

Leyden at Willowbrook

WEST SUBURBAN SILVER

Oak Park at Hinsdale Central

Proviso West at Downers Grove North

NONCONFERENCE

Bartlett vs. Larkin at Memorial Field

Bishop McNamara at St. Rita

De La Salle at Brother Rice

Johnsburg at McHenry, 7

Lake Forest Academy at Providence, 7

Marengo at Stillman Valley, 7

Ridgewood vs. St. Joseph at Elmhurst College

St. Viator vs. South Bend (Ind.) Washington at South Bend School Field

Tinley Park at Evergreen Park, 7

Zion-Benton at Antioch

SATURDAY, OCT. 6

CATHOLIC RED

Gordon Tech vs. Leo, TBA at TBA

CENTRAL SUBURBAN SOUTH

Maine South at Evanston, 1:30

Waukegan at Glenbrook South, 1:30

CHICAGO BIG SHOULDERS

Schurz vs. Mather, 9:30 a.m. at Winnemac

CHICAGO GREAT LAKES

Bowen vs. Clark, 1:15 at Rockne

Lindblom vs. Corliss, 3 at Gately

Little Village vs. Westinghouse, 1 at Westinghouse

CHICAGO ILLINI LAND OF LINCOLN

Julian vs. Harlan, 7:15 at Gately

Phillips vs. Raby, 1:15 at Hanson

CHICAGO ILLINI RED BIRD

Morgan Park vs. Orr, 1 at Orr

CHICAGO INTER-CITY 1

Douglass vs. Clemente, 1:15 at Lane

Phoenix vs. Marine, 10 a.m. at Hanson

CHICAGO INTER-CITY 2

Gage Park vs. Urban Prep-West, 7:15 at Lane

CHICAGO INTER-CITY 3

Golder vs. Noble Street, 4:15 at Hanson

Muchin vs. Rauner, 7:15 at Hanson

Rowe-Clark vs. Pritzker, 4:15 at Lane

CHICAGO INTER-CITY 4

Crane vs. Johnson, 9:30 a.m. at Rockne

Tilden at Solorio, 1 at Solorio

Urban Prep-Bronzeville at Woodlawn, 1:15 at Winnemac

CHICAGO SECOND CITY

Chicago Academy vs. Lake View, 10 a.m. at Lane

CHICAGO WINDY CITY

Hyde Park vs. Washington, 1:15 at Eckersall

Kenwood vs. DuSable, 9:30 a.m. at Eckersall

South Shore vs. Perspectives-Leadership, 9:30 a.m. at Stagg

FOX VALLEY VALLEY

Huntley at Cary-Grove, 1

NORTH SUBURBAN PRAIRIE

Wauconda at Round Lake, 1:30

NORTHEASTERN ATHLETIC

Rockford Christian Life at Luther North, 1

SOUTHLAND

Kankakee at Bloom Twp., noon

Rich South at Rich East, 1

SOUTHWEST PRAIRIE

Plainfield South at Plainfield Central, 1

SOUTHWEST SUBURBAN RED

Thornton at Thornwood, 1

SUBURBAN CHRISTIAN BLUE

St. Edward vs. Wheaton Academy, 2 at West Chicago

UPSTATE EIGHT VALLEY

Lake Park at South Elgin, 1:30

WEST SUBURBAN GOLD

Downers Grove South at Proviso East, 1:30

WEST SUBURBAN SILVER

York at Lyons, 1:30

NONCONFERENCE

Addison Trail at Glenbard West, 1:30

Fenwick at Loyola, 1:30

St. Laurence vs. Mount Carmel, 11 a.m. at Gately

St. Francis de Sales at Gary (Ind.) Lighthouse Academy, TBA