Sports High School Sports Varsity Times Insider

Eric Sondheimer has been covering high school sports for the Los Angeles Times since 1997 and in Southern California since 1976. Get his latest from the field and follow all our prep sports coverage and analysis here.

Boys' volleyball: Southern Section playoff pairings

BOYS' VOLLEYBALL

SOUTHERN SECTION

DIVISION 1

First round, Tuesday, 7 p.m.

•Esperanza at No. 1 Loyola

•Servite at Hillcrest

•Beckman at Saddleback Valley Christian

•Edison at Trabuco Hills

•Yorba Linda at Westlake

•Valencia at Santa Barbara

•Santa Margarita at Mira Costa

•Dana Hills at No. 4 Newport Harbor

 

•Alemany at No. 3 Corona del Mar

•Redondo at San Clemente

•Cathedral at Laguna Beach

•Dos Pueblos at Mater Dei

•Huntington Beach at Anaheim Canyon

•Newbury Park at Burbank Burroughs

•Palos Verdes at West Ranch

•Tesoro at No. 2 Oak Park

 

 

DIVISION 2

First round, Tuesday, 7 p.m.

•Simi Valley at No. 1 South Torrance

•Irvine University at San Gabriel

•Temple City at El Toro

•Burbank at Long Beach Wilson

•Saugus at El Segundo

•Camarillo at Crescenta Valley

•Long Beach Poly at Corona Centennial

•San Luis Obispo at No. 4 Sherman Oaks Notre Dame

 

•Lakewood at No. 3 Calabasas

•Harvard-Westlake at El Dorado

•San Marcos at Warren

•La Canada at Quartz Hill

•Gahr at Cerritos Valley Christian

•Laguna Hills at Paloma Valley

•Corona Santiago at South Pasadena

•Millikan at No. 2 Santa Monica

 

 

DIVISION 3

Wild-card match, Saturday, 7 p.m.

•Lancaster at Culver City

 

First round, Tuesday, 7 p.m.

•Wild-card winner at No. 1 Cypress

•Alhambra at Bishop Diego

•Yucaipa at Claremont

•Santa Ana at Channel Islands

•Carpinteria at Arroyo Grande

•Knight at West Torrance

•Oxnard at Flintridge Prep

•King at No. 4 Vista Murrieta

 

•North Torrance at No. 3 Crean Lutheran

•Damien at Laguna Blanca

•Bellflower at Santa Ynez

•Santa Ana Calvary Chapel at Paraclete

•Eastside at Bishop Montgomery

•Foothill Tech at Rio Mesa

•Estancia at Westminster

•Villa Park at No. 2 Tustin

 

 

DIVISION 4

Wild-card matches, Saturday, 7 p.m.

•A--Paso Robles at Templeton

•B--Firebaugh at Mayfair

•C--Nordhoff at Righetti

•D--Salesian at No. 3 La Palma Kennedy

 

First round, Tuesday, 7 p.m.

•Winner wild-card A at No. 1 Katella

•Heritage at Whittier Christian

•Garden Grove at Orangewood Academy

•Winner wild-card B at Los Altos

•Heritage Christian at Downey

•Sage Hill at St. Anthony

•Santa Ana Valley at Pasadena Poly

•Winner wild-card C at No. 4 Westminster La Quinta

 

•Winner wild-card D at Vistamar

•La Salle at Morro Bay

•Keppel at Windward

•California at Bolsa Grande

•El Rancho at Perris

•Redlands East Valley at San Jacinto

•Crossroads at Oakwood

•Savanna at No. 2 St. Margaret's

 

 

DIVISION 5

Wild-card matches, Saturday, 7 p.m.

•A--Nuview Bridge at Samueli

•B--Tahquitz at Great Oak

•C--Nipomo at Dunn

•D--Einstein at St. Pius X-St. Matthias

•E--Garey at Woodcrest Christian

•F--Bethel Baptist at Orange

•G--Santa Barbara Providence at Pilgrim

•H--Pacific Lutheran at de Toledo

•I--Ramona at Indian Springs

•J--Arrowhead Christian at Pomona

•K--Murrieta Valley at Moreno Valley

•L--Don Lugo at Pasadena AGBU

•M--CAMS at Santa Monica Pacifica Christian

•N--Glendale Adventist at Le Lycee

•O--Rialto at Rancho Christian

•P--Norwalk at San Gabriel Academy

•Q--St. Genevieve at New Roads

•R--Eisenhower at Canoga Park AGBU

•S--Aveson at Newport Beach Pacifica Christian

 

First round, Tuesday, 7 p.m.

•Winner wild-card A at No. 1 Cerritos

•Winner wild-card B at Vista del Lago

•Winner wild-card C at Holy Martyrs

•Winner wild-card E at Winner wild-card D

•Winner wild-card F at Southwestern Academy

•Winner wild-card H at Winner wild-card G

•Winner wild-card I at Calvary Murrieta

•Winner wild-card J at No. 4 West Valley

 

•Winner wild-card K at No. 3 Riverside Poly

•Winner wild-card L at Avalon

•Winner wild-card N at Winner wild-card M

•Winner wild-card O at Loma Linda Academy

•Winner wild-card P at San Gorgonio

•Winner wild-card Q at Cantwell-Sacred Heart

•Winner wild-card R at Ganesha

•Winner wild-card S at No. 2 La Serna

 

Notes: Second round, Thursday, 7 p.m.; quarterfinals, May 13, 7 p.m.; semifinals, May 17, 7 p.m. Championships, May 20 at Cerritos College.

Latest updates

Copyright © 2017, Los Angeles Times
EDITION: California | U.S. & World
59°