Sports High School Sports Varsity Times Insider

Eric Sondheimer has been covering high school sports for the Los Angeles Times since 1997 and in Southern California since 1976. Get his latest from the field and follow all our prep sports coverage and analysis here.

Softball: Southern Section playoff scores and updated pairings

SOFTBALL

SOUTHERN SECTION

DIVISION 1

First round, Thursday

•Vista Murrieta 7, Chino Hills 0

•Garden Grove Pacifica 8, Saugus 4

•South Hills 4, Huntington Beach 3

•Mission Viejo 5, King 3

•Anaheim Canyon 11, Lakewood 8

•Grand Terrace 11, Valley View 1

•Mater Dei 5, Bishop Amat 1

•Orange Lutheran 12, Etiwanda 2

•Oaks Christian 7, Burbank Burroughs 1

•Foothill 3, Cypress 2 (9)

•Valencia 2, Great Oak 0

•La Habra 9, Yorba Linda 3

•Corona Santiago 6, Yucaipa 3

•Capistrano Valley 14, Chino 5

 

Second round, Tuesday, 3:15 p.m.

•Vista Murrieta at #1 Norco

•Garden Grove Pacifica at South Hills

•Mission Viejo at Anaheim Canyon

•Grand Terrace at #4 Mater Dei

•#3 Orange Lutheran at Oaks Christian

•Foothill at Valencia

•La Habra at Corona Santiago

•Capistrano Valley at #2 Los Alamitos

 

 

DIVISION 2

First round, Thursday

•Gahr 6, Rosary 4

•St. Lucy's 5, Glendora 3

•Villa Park 7, Marina 1

•Agoura 9, Oxnard 0

•La Quinta 11, Redlands East Valley 1

•Santa Monica 7, St. Paul 2

•Brea Olinda 6, La Serna 3

•Camarillo 4, Edison 3

•Rio Mesa 5, Righetti 0

•Dana Hills 5, Laguna Hills 4

•Upland 11, Canyon Springs 6

•Charter Oak 1, Simi Valley 0 (9)

•Riverside Poly 9, Aliso Niguel 8

•Sunny Hills 2, Don Lugo 0

•Warren 6, North Torrance 3

•Santa Margarita 4, Millikan 2

 

Second round, Tuesday, 3:15 p.m.

•#1 Gahr at St. Lucy's

•Agoura at Villa Park

•La Quinta at Santa Monica

•#4 Camarillo at Brea Olinda

•Dana Hills at #3 Rio Mesa

•Upland at Charter Oak

•Riverside Poly at Sunny Hills

•#2 Santa Margarita at Warren

 

 

DIVISION 3

First round, Thursday

•Fullerton 3, Newbury Park 2

•Peninsula 12, Rolling Hills Prep 2

•Cerritos 3, Tesoro 2

•Woodbridge 7, El Dorado 6

•Knight 6, Ramona 1

•Arroyo Grande 9, Lompoc 2

•Mayfair 10, San Dimas 3

•Murrieta Mesa 11, Temescal Canyon 0

•Los Altos 6, Glendale 3

•Crescenta Valley 10, Paso Robles 0

•St. Bonaventure 10, Long Beach Wilson 3

•Ayala 7, Apple Valley 0

•Patriot 4, Summit 3

•La Mirada 14, Irvine 1

•Paraclete 8, California 7

•Hart 11, Redlands 8

 

Second round, Tuesday, 3:15 p.m.

•Fullerton at Peninsula

•Cerritos at Woodbridge

•Arroyo Grande at Knight

•#4 Murrieta Mesa at Mayfair

•Crescenta Valley at #3 Los Altos

•St. Bonaventure at Ayala

•La Mirada at Patriot

•Paraclete at Hart

 

 

DIVISION 4

First round, Thursday

•Buena 16, Oxnard Pacifica 1

•Silverado 3, Oak Hills 2

•Jurupa Hills 12, San Juan Hills 2

•Placentia Valencia 1, Garden Grove 0

•Paloma Valley 3, Palm Desert 2

•Rubidoux 2, West Valley 1

•Lakewood St. Joseph 2, Paramount 0

•Savanna 7, Linfield Christian 1

•Beaumont 11, Aquinas 4

•Whittier 10, Mira Costa 6

•Montclair 12, Arcadia 1

•Arroyo 8, La Canada 5

•Beckman 4, Segerstrom 0

•San Luis Obispo 8, El Segundo 3

•San Marcos 9, Montebello 3

•Hemet 13, Edgewood 5

 

Second round, Tuesday, 3:15 p.m.

•#1 Buena at Silverado

•Jurupa Hills at Placentia Valencia

•Rubidoux at Paloma Valley

•Lakewood St. Joseph at #4 Savanna

•Whittier at Beaumont

•Montclair at Arroyo

•San Luis Obispo at Beckman

•San Marcos at Hemet

 

 

DIVISION 5

First round, Thursday

•South Torrance 11, Artesia 7

•Quartz Hill 5, Santa Ana Calvary Chapel 0

•Colony 12, Yucca Valley 2

•Sultana 13, Sierra Vista 2

•Fillmore 7, Lompoc Cabrillo 2

•Vista del Lago 12, San Gorgonio 0

•Alverno 4, Westminster La Quinta 1

•West Torrance 12, Oxford Academy 0

•Heritage Christian 9, Duarte 1

•Chaminade 6, Downey Calvary Chapel 3

•Barstow 9, Pomona Catholic 4

•South El Monte 10, Heritage 0

•Templeton 20, Alhambra 2

•Godinez 10, Banning 0

•Coachella Valley 9, Shadow Hills 4

•Alemany 4, Temple City 0

 

Second round, Tuesday, 3:15 p.m.

•Quartz Hill at #1 South Torrance

•Colony at Sultana

•Fillmore at Vista del Lago

•Alverno at #4 West Torrance

•#3 Heritage Christian at Chaminade

•South El Monte at Barstow

•Templeton at Godinez

•#2 Alemany at Coachella Valley

 

 

DIVISION 6

First round, Thursday

•Pasadena Poly 10, Estancia 0

•Carpinteria 8, Faith Baptist 7

•Webb 8, University Prep 2

•Harvard-Westlake 17, Anaheim 3

•Hillcrest 12, Noli Indian 0

•Hacienda Heights Wilson 4, Bermuda Dunes Desert Christian 3

•Santa Paula 15, Vasquez 0

•St. Anthony 12, Woodcrest Christian 1

•Whittier Christian 12, Nuview Bridge 3

•Azusa 10, Notre Dame Academy 6

•Culver City 11, Hawthorne Math/Science 1

•Garden Grove Santiago 7, Northview 6

•Schurr 11, Chadwick 0

•Academy of Careers and Exploration 2, Rancho Mirage 1

•Sherman Oaks Notre Dame 8, Victor Valley 0

 

First round, Friday, 4 p.m.

•Lancaster at #1 Sierra Canyon

 

Second round, Tuesday, 3:15 p.m.

•Pasadena Poly at #1 Sierra Canyon/Lancaster winner

•Webb at Carpinteria

•Harvard-Westlake at Hillcrest

•#4 Santa Paula at Hacienda Heights Wilson

•#3 St. Anthony at Whittier Christian

•Culver City at Azusa

•Garden Grove Santiago at Schurr

•Academy of Careers and Exploration at #2 Sherman Oaks Notre Dame

 

 

DIVISION 7

First round, Thursday unless noted

•Village Christian 20, Santa Clarita Christian 1 (Wednesday)

•Ramona Convent 10, Burbank Providence 0

•Mayfield 20, Riverside Bethel Christian 0

•Carnegie 7, Excelsior 6

•Century 15, Capistrano Valley Christian 1

•St. Genevieve 9, Upland Christian 1

•Animo Leadership 14, Santa Maria Valley Christian 3

•Mountain View 23, Lucerne Valley 0

•Grace Brethren 10, Campbell Hall 0

•Anza Hamilton 18, Lake Arrowhead Christian 4

•Archer 10, La Verne Lutheran 0

•Santa Rosa Academy 11, Public Safety 0

•Bishop Conaty-Loretto 10, Connelly 1 (game forfeited to Connelly)

•St. Mary's Academy 11, Southlands Christian 4

•Academy for Academic Excellence 17, Hesperia Christian 3

•Santa Ynez 13, Coast Union 0

 

Second round, Tuesday, 3:15 p.m.

•#1 Village Christian at Ramona Convent

•Carnegie at Mayfield

•St. Genevieve at Century

•Animo Leadership at #4 Mountain View

•#3 Grace Brethren at Anza Hamilton

•Santa Rosa Academy at Archer

•St. Mary's Academy at Connelly

•#2 Santa Ynez at Academy for Academic Excellence

 

Notes:

Quarterfinals, May 25, 3:15 p.m.

Semifinals, May 30, 3:15 p.m.

Championships, Jun. 2-3 at Barber Park (Irvine).

Latest updates

Copyright © 2017, Los Angeles Times
63°