Basketball: City and Southern Section championship schedule

CITY BASKETBALL CHAMPIONSHIPS

Wednesday at North Hollywood

Girls' Division V: #5 Community Charter vs. #2 Academia Avance, 5 p.m.

Boys' Division V: #2 Middle College vs. #1 Central City Value, 7 p.m.

 

Thursday at Roybal

Girls' Division IV: #9 Northridge vs. #2 Los Angeles Kennedy, 5 p.m.

Boys' Division IV: #15 Marquez vs. #5 Maywood, 7 p.m.

 

Friday at Roybal

Girls' Division II: #6 Venice vs. #1 North Hollywood, 6 p.m.

Boys' Division II: #3 Bernstein vs. #1 Venice, 8 p.m.

 

Saturday at Cal State Dominguez Hills

Girls' Division III: #11 Sotomayor vs. #1 South Gate, 9 a.m.

Boys' Division III: #2 Los Angeles Kennedy vs. #1 Lincoln, 11 a.m.

Girls' Division I: #3 Westchester vs. #1 Garfield, 1 p.m.

Boys' Division I: #4 Crenshaw vs. #3 Los Angeles Hamilton, 3 p.m.

Girls' Open Division: #4 El Camino Real vs. #3 Palisades, 6 p.m.

Boys' Open Division: #2 Narbonne vs. #1 Westchester, 8 p.m.

 

 

 

SOUTHERN SECTION BASKETBALL CHAMPIONSHIPS

Friday at Azusa Pacific U.

Girls' Division 4AA: #4 Duarte vs. #3 St. Paul, 5 p.m.

Boys' Division 4AA: #4 Gardena Serra vs. #3 Sherman Oaks Notre Dame, 6:45 p.m.

Boys' Division 3A: #13 Chaminade vs. #2 Diamond Ranch, 8:30 p.m.

 

Friday at Godinez

Girls' Division 4A: #2 Cantwell-Sacred Heart vs. #1 St. Anthony, 5 p.m.

Boys' Division 4A: #7 La Salle vs. #1 Viewpoint, 6:45 p.m.

Girls' Division 3A: #2 La Canada vs. #1 Antelope Valley, 8:30 p.m.

 

Saturday at Honda Center

Boys' Division 1A: #2 Temecula Valley vs. #1 Santa Monica, 10 a.m.

Boys' Division 2A: #2 Lynwood vs. #1 Santa Barbara, noon

Boys' Division 1AA: #2 Riverside North vs. #1 Long Beach Poly, 2 p.m.

Boys' Division 3AA: #6 Bonita vs. #1 Oak Park, 4 p.m.

Boys' Open Division: #3 Sierra Canyon vs. #1 Chino Hills, 6:30 p.m.

Boys' Division 2AA: #2 Edison vs. #1 Ayala, 8:30 p.m.

 

Saturday at Azusa Pacific U.

Girls' Division 3AA: #3 Sonora vs. #1 Orange Lutheran, 9:30 a.m.

Girls' Division 2A: #4 Agoura vs. #2 Norco, 11:30 a.m.

Girls' Division 2AA: #11 Newbury Park vs. #1 Canyon Country Canyon, 1:30 p.m.

Girls' Division 1A: #9 Crescenta Valley vs. #1 Mira Costa, 3:30 p.m.

Girls' Division 1AA: #7 West Torrance vs. #1 Ventura, 5:30 p.m.

Girls' Open Division: #3 Chaminade vs. #1 Long Beach Poly, 7:30 p.m.

 

Saturday at Godinez

Girls' Division 6: #3 Bell-Jeff vs. #1 Price, 10 a.m.

Boys' Division 6: #2 Price vs. #1 Renaissance Academy, noon

Girls' Division 5AA: #6 Mission Prep vs. #4 Flintridge Prep, 2 p.m.

Boys' Division 5AA: #3 Flintridge Prep vs. #1 Santa Maria St. Joseph, 4 p.m.

Girls' Division 5A: #4 Faith Baptist vs. #3 Holy Martyrs, 6 p.m.

Boys' Division 5A: #2 Rancho Christian vs. #1 St. Bernard, 8 p.m.

 

 

 

BOYS' BASKETBALL

CITY

OPEN DIVISION

Consolation semifinals, Tuesday, 7 p.m.

#5 Taft at #3 Fairfax

#7 Birmingham at #4 Dorsey

 

Consolation final, Thursday, 7 p.m. at higher seed

Fairfax/Taft winner vs. Dorsey/Birmingham winner

 

 

 

BOYS' BASKETBALL

SOUTHERN SECTION

OPEN DIVISION

Consolation semifinals, Tuesday, 7 p.m. unless noted

#6 Redondo at #8 Alemany, 7:30 p.m.

#5 Corona Centennial at #10 Crespi

 

Consolation final, Thursday, 7 p.m.

 

 

 

GIRLS' BASKETBALL

CITY

OPEN DIVISION

Consolation semifinals, Tuesday, 7 p.m.

#6 Carson at #1 Granada Hills

#5 Fairfax at #2 Legacy

 

Consolation final, Thursday, 7 p.m. at higher seed

Granada Hills/Carson vs. Legacy/Fairfax

 

 

 

GIRLS' BASKETBALL

SOUTHERN SECTION

OPEN DIVISION

Consolation semifinals, Tuesday, 7 p.m. unless noted

#12 Serra at #8 Alemany, 5:30 p.m.

#9 Troy at #4 Vista Murrieta

 

Consolation final, Thursday, 7 p.m.

Copyright © 2016, Los Angeles Times
57°