Politics
How do you think Trump did this week? Let us know
Varsity Times Insider High school sports across the Southland

Basketball: Regional final results and state championship schedule

BOYS' BASKETBALL

SOUTHERN CALIFORNIA REGIONAL FINALS

Saturday

Open Division: Bishop Montgomery 60, Mater Dei 53

Division I: Eastvale Roosevelt 68, Corona Centennial 65

Division II: Esperanza 68, Pasadena 58

Division III: Villa Park 78, Colony 67

Division IV: La Mesa Helix 80, Reedley Immanuel 69

Division V: Rolling Hills Prep 60, Riverside Notre Dame 59

 

 

NORTHERN CALIFORNIA REGIONAL FINALS

Saturday

Open Division: Roseville Woodcreek 66, Sacramento Sheldon 59

Division I: Union City Logan 65, Palo Alto 61 (OT)

Division II: Hayward Moreau Catholic 81, Mountain View St. Francis 77 (OT)

Division III: San Francisco Mission 72, Fairfield Vanden 68

Division IV: Vallejo St. Patrick-St. Vincent 73, Salinas Palma 48

Division V: Watsonville St. Francis 69, Lodi Elliot Christian 64

 

 

 

GIRLS' BASKETBALL

SOUTHERN CALIFORNIA REGIONAL FINALS

Saturday

Open Division: Fresno Clovis West 53, Long Beach Poly 44

Division I: Windward 61, Ventura 43

Division III: Rosary 63, San Diego Serra 43

Division IV: Los Osos 52, Village Christian 43

Division V: Rolling Hills Prep 68, Bell-Jeff 56

 

 

NORTHERN CALIFORNIA REGIONAL FINALS

Saturday

Open Division: San Jose Mitty 78, Santa Rosa Cardinal Newman 54

Division I: Sacramento McClatchy 46, El Dorado Hills Oak Ridge 34

Division II: Fairfield Vanden 66, Orinda Miramonte 65

Division III: Moraga Campolindo 78, Albany St. Mary's 56

Division IV: Sacramento West Campus 70, Alameda St. Joseph Notre Dame 30

Division V: East Palo Alto Eastside Prep 66, Portola Valley Woodside Priory 58

 

 

State championships, Mar. 24-25 at Golden 1 Center (Sacramento)

Friday

Girls' Division V: Rolling Hills Prep vs. East Palo Alto Eastside Prep, 10 a.m.

Boys' Division V: Rolling Hills Prep vs. Watsonville St. Francis, noon

Girls' Division III: Rosary vs. Moraga Campolindo, 2 p.m.

Boys' Division III: Villa Park vs. San Francisco Mission, 4 p.m.

Girls' Division I: Windward vs. Sacramento McClatchy, 6 p.m.

Boys' Division I: Eastvale Roosevelt vs. Union City Logan, 8 p.m.

 

Saturday

Girls' Division IV: Los Osos vs. Sacramento West Campus, 10 a.m.

Boys' Division IV: La Mesa Helix vs. Vallejo St. Patrick-St. Vincent, noon

Girls' Division II: Mater Dei vs. Fairfield Vanden, 2 p.m.

Boys' Division II: Esperanza vs. Hayward Moreau Catholic, 4 p.m.

Girls' Open Division: Fresno Clovis West vs. San Jose Mitty, 6 p.m.

Boys' Open Division: Bishop Montgomery vs. Roseville Woodcreek, 8 p.m.

Copyright © 2017, Los Angeles Times
58°