Varsity Times Insider

Boys' basketball: Updated Southern Section playoff pairings

BOYS' BASKETBALL

SOUTHERN SECTION

OPEN DIVISION

Championship quarterfinals, Tuesday

#1 Chino Hills at #9 Inglewood

#5 Corona Centennial at #4 Mater Dei

#3 Sierra Canyon at #6 Redondo

#7 Damien vs. #2 Bishop Montgomery at El Camino College (Torrance)

 

Consolation second round, Tuesday

#8 Alemany at #16 Santa Margarita

#12 Compton at #13 Cantwell-Sacred Heart

#11 Eastvale Roosevelt at #14 Los Alamitos

#15 Orange Lutheran at #10 Crespi

 

Notes: Championship semifinals and consolation quarterfinals, Friday; consolation semifinals, Mar. 1 or 2; consolation final, Mar. 3 or 4. Championship, Mar. 5

 

 

DIVISION 1AA

Quarterfinals, Tuesday, 7 p.m.

#9 Millikan at #1 Long Beach Poly

#5 Etiwanda at #4 Rancho Verde

#3 St. John Bosco at Valencia

#2 Riverside North at #10 Downey

 

 

DIVISION 1A

Quarterfinals, Tuesday, 7 p.m.

#9 Highland at #1 Santa Monica

#12 Burbank Burroughs at Vista Murrieta

#3 Walnut at #6 Camarillo

#7 Foothill at #2 Temecula Valley

 

 

DIVISION 2AA

Quarterfinals, Tuesday, 7 p.m.

Perris at #1 Ayala

#5 Loyola at #13 Burbank

#3 Kaiser at #11 Miller

#2 Edison at #9 Claremont

 

 

DIVISION 2A

Quarterfinals, Tuesday, 7 p.m.

Lawndale at #1 Santa Barbara

#5 La Mirada at #4 Redlands East Valley

#10 Cerritos at #3 Hart

#11 Whittier at #2 Lynwood

 

 

DIVISION 3AA

Quarterfinals, Tuesday, 7 p.m.

#1 Oak Park at #9 Cathedral

#13 Buena Park at #5 Colony

#14 Palm Desert at #6 Bonita

#2 Calabasas at #10 San Marcos

 

 

DIVISION 3A

Quarterfinals, Tuesday, 7 p.m.

#1 Rancho Mirage at #9 Ocean View

#12 Gabrielino at #13 Chaminade

#11 Palm Springs at #3 Beverly Hills

#2 Diamond Ranch at #7 Tahquitz

 

 

DIVISION 4AA

Quarterfinals, Tuesday, 7 p.m.

#9 San Gabriel Academy at #1 La Canada

#5 JSerra at #4 Gardena Serra

#6 Mission Prep at #3 Sherman Oaks Notre Dame

#2 Harvard-Westlake at #7 Laguna Beach

 

 

DIVISION 4A

Quarterfinals, Tuesday, 7 p.m.

#8 Cerritos Valley Christian at #1 Viewpoint

#4 Crean Lutheran at Crossroads

#3 Heritage Christian at #6 Campbell Hall

#7 La Salle at #15 Morningside

 

 

DIVISION 5AA

Quarterfinals, Tuesday, 7 p.m. unless noted

#8 Chadwick at #1 Santa Maria St. Joseph

#4 Brentwood at #5 Woodcrest Christian

#3 Flintridge Prep vs. #11 Yeshiva at Westside Jewish Center, 8:30 p.m.

Silver Valley at #2 Saddleback Valley Christian

 

 

DIVISION 5A

Quarterfinals, Tuesday, 7 p.m. unless noted

#8 Orangewood Academy at #1 St. Bernard

#5 Santa Clarita Christian at #4 Shalhevet

#3 Capistrano Valley Christian vs. #6 Valley Torah at Panorama, 8:15 p.m.

#2 Rancho Christian at #7 Holy Martyrs/

 

 

DIVISION 6

Quarterfinals, Tuesday, 7 p.m.

#1 Renaissance Academy at #8 Bermuda Dunes Desert Christian

#5 Hesperia Christian at #4 Lone Pine

#11 California Lutheran at #3 McAuliffe

#7 Santa Barbara Providence at #2 Price

 

Notes: Semifinals, Friday. Championships, Mar. 4-5 at Honda Center, Azusa Pacific U., and Godinez.

Copyright © 2016, Los Angeles Times
63°