Girls' water polo: Southern Section playoff results and updated pairings

GIRLS' WATER POLO

SOUTHERN SECTION

DIVISION 1

Quarterfinals, Saturday

#1 Laguna Beach vs. Los Alamitos at Joint Forces Training Base (Ls Alamitos), 3:15 p.m.

#4 Dos Pueblos vs. Orange Lutheran at Santiago Canyon College, 2 p.m.

Corona del Mar vs. #3 San Marcos at Santa Barbara HS, 1 p.m.

Foothill at #2 Mater Dei, 11 a.m.

 

 

DIVISION 2

First round, Thursday

Agoura 21, Beckman 7

Troy 10, Mira Costa 9 (OT)

La Canada 8, Dana Hills 7

Schurr 11, Bonita 8

King 13, Crescenta Valley 5

Santa Monica 15, Vista Murrieta 8

Arroyo Grande 6, Temple City 3

Riverside Poly 21, Palm Desert 7

 

Quarterfinals, Saturday, times TBA

Troy at #1 Agoura

#4 Schurr at La Canada

#3 King at Santa Monica

#2 Riverside Poly at Arroyo Grande

 

 

DIVISION 3

Quarterfinals, Saturday

#1 Villa Park at Rancho Cucamonga, 2 p.m.

Harvard-Westlake at #4 Righetti, 2 p.m.

#3 Corona Santiago at Warren, time TBA

#2 Redondo at La Serna at Rio Hondo College, 11 a.m.

 

 

DIVISION 4

First round, Thursday

Anaheim Canyon 11, Chino Hills 2

Segerstrom 9, Aliso Niguel 8

Yucaipa 8, Long Beach Poly 7

Claremont 10, Westlake 9

Peninsula 6. La Quinta 5

Laguna Hills 18, Newbury Park 14

Oxnard 4, Brea Olinda 2

South Pasadena 18, California 8

 

Quarterfinals, Saturday, times TBA

#1 Anaheim Canyon at Segerstrom

#4 Claremont at Yucaipa

Laguna Hills at #3 Peninsula

Oxnard at #2 South Pasadena

 

 

DIVISION 5

Quarterfinals, Saturday

#1 Pasadena Poly vs. Fullerton at Sunny Hills, 2 p.m.

#4 Santa Ana Valley at Malibu, time TBA

Cajon at #3 Xavier Prep, time TBA

Alemany at #2 Tesoro, 11:30 a.m.

 

 

DIVISION 6

First round, Thursday unless noted

Lakeside 15, Glendale 11

Alta Loma 7, Walnut 4

Downey 11, Hacienda Heights Wilson 6 (Wednesday)

Garden Grove 13, Norco 8

Redlands East Valley 10, La Palma Kennedy 9

Costa Mesa 5, Arcadia 1

Webb 9, Cerritos 7

Paso Robles 17, Savanna 8

 

Quarterfinals, Saturday, times TBA

Alta Loma at #1 Lakeside

#4 Garden Grove at Downey

Costa Mesa at Redlands East Valley

Webb at #2 Paso Robles

 

 

DIVISION 7

First round, Thursday

Santa Ynez 12, Cate 9

Estancia 9, Fontana 7

Western 11, Palm Springs 8 (OT)

Whittier 3, West Valley 2

Chaffey 6, Villanova Prep 4

Nipomo 4, Santa Fe 3

Valley View 11, La Sierra 5

Diamond Bar 13, Don Lugo 2

 

Quarterfinals, Saturday, times TBA

Estancia at #1 Santa Ynez

#4 Whittier at Western

#3 Chaffey at Nipomo

Valley View at #2 Diamond Bar

 

Notes: Semifinals, Wednesday at alternate sites. Championships, Feb. 25 at Heritage Park (Irvine).

Copyright © 2017, Los Angeles Times
EDITION: California | U.S. & World
69°