Sports results

James WilliamsHuman Interest

Results from the Burbank All-City Middle Schools Track Meet.

6TH GRADE BOYS

(Muir 102, Luther 57, Jordan 43)

60

Forest Fajardo (Muir) 8.70; 2. Journey Shank (Jordan) 8.90; 3. Dillon Rosen (Muir); 4. Everett Kanoho (Jordan) 9.56; 5. Zach Morales (Luther) 11.06. 8.97.

100

Preston Hernandez (Luther) 13.6; 2. Forest Fajardo (Muir) 14.08; 3. Journey Shank (Jordan). 14.5; 4. Everett Kanoho (Jordan) 15.5; 5. Zach Malone (Jordan) 18.15.

400

Brandon Phillips (Muir) 1:08.5; 2. Nick Reinoso (Luther) 1:12.93; 3. Nick Marren (Muir) 1:13. 10; 4. Cameron Kelly (Jordan) 1:14.10; 5. Jarrett Malone (Jordan) 1:15.18.

800

*Joey Miller (Muir) 2:43.3; 2. Gianluca Vitaglino (Muir) 2:45.5; 3. Adam Provost (Muir) 2:47.6; 4. Patrick Wells (Luther) 2:55.5; 5. Miles Lopez (Luther) 3:05.7.

1,600

*Tim Wells (Luther) 5:46.01; 2. Jarrett Malone (Jordan) 5:46.02; 3. Gianluca Vitaglino (Muir) 6:05; 4. Omar Ibonoujala (Muir) 6:07; 5. Zeke Isabell (Muir) 6:15.

70 Hurdles

Dillon Rosen (Muir) 11.2; 2. Preston Hernandez (Muir) 11.35; 3. Everett Kanoho (Jordan) 12.76; 4. Jarrett Malone (Jordan) 12.81; 5. Forest Fajardo (Muir) 13.34.

High Jump

Preston Hernandez (Luther), 2. Miles Lopez (Luther) 3-9; 3. Forest Fajardo (Muir) 3-9; 4. Anton Mercelo (Jordan) 3-9; 5. Adam Provost (Muir) 3-9.

Long Jump

Journey Shank (Jordan) 12-5; 2. Alex Arrindell (Luther) 12-4; 3. Nack Warren (Muir) 12-1/2; 4. Stephen Knezevich (Jordan) 12-0; 5. Joey Miller (Muir) 11-6.

Shot Put

Mark Montano (Muir) 32-6; 2. Danny Porras (Muir) 26-4; 3. LaRon Johnson (Muir) 25-5; 4. Guillermo Hernandez (Luther) 25-2; 5. Jesse Chamberlain (Jordan) 24-7.

Pole Vault

Preston Hernandez (Luther) 5-6; 2. Miles Lopez (Luther) 4-6; no third-fifth.

4x100 Relay

Muir (59.2); no second-third.

Mile Relay

Muir 4:48.5; 2. Luther 5:14.7; no third.

6TH GRADE GIRLS

(Muir 100, Luther 75, Jordan 32)

60

Kennedi Lipscomb (Muir) 9.20; 2. Nicole Winters (Muir) 9.30; 3. Emma Bartram (Jordan) 9.31; 4. Graison Anderson (Luther) 9.38; 5. Melanie Tirado (Luther) 10.10.

100

Kennedi Lipscomb (Muir) 15.0; 2. Kamryn Cardenaz (Luther) 15.1; 3. Mikaela Tiexeira (Muir) 15.2; 4. Rachel Niver (Luther) 15.3; 5. Caleigh Pater (Jordan) 16.5.

400

Katie Metcalf (Luther) 1:12.1; 2. Mikaela Tiexeira (Muir) 1:12.2; 3. Hailey Heath (Muir) 1:13.8; 4. Dominique Silva (Jordan) 1:14.0; 4. Bella Nava (Jordan) 1:15.2.

800

Hailey Heath (Muir) 2:49.6; 2. Xochilt Torres (Muir) 3:06.1; 3. Teani White (Luther) 3:09.9; 4. Justine Barraza (Luther) 3:13.2; 5. Danielle Yanez (Luther) 3:16.6.

1,600

*Kira Bouchard (Muir) 6:12.0; 2. Hailey Heath (Muir) 6:12.4; 3. Graison Anderson (Luther) 6:57.30; 4. Breana Bauer (Luther) 6:59.40; 5. Rainy DiForte (Jordan) 7:15.60.

70 Hurdles

*Kamryn Cardenaz (Luther) 12.40; 2. Nicole Winters (Muir) 13.00; 3. Emma Bartram (Jordan) 13.20; 4. Ryan Ickes (Muir) 13.46; 5. Breana Bauer (Luther) 14.23.

High Jump

Justine Barraza (Luther) 4-0; 2. Nicole Winters (Muir) 3-10; 3. Haleigh Cusumano (Muir) 3-8; 4. Jacqueline Escobar (Luther) 3-8; 5. Hannah Cusumano (Muir) 3-6.

Long Jump

*Isabel Fuentes (Jordan) 13-6; 2. Daniella Yanez (Luther) 11-3; 3. Sophia Rizzotti (Jordan) 10-9; 4. Viktorya Saroyan (Luther) 10-8; 5. Hannah Cusumano (Muir) 3-6.

Shot Put

Kamryn Cardenaz (Luther) 26-3; 2. Sarah Sarquiz (Muir) 25-9; 3. Haley Wilson (Luther) 24-2; 4. Mikayla Branch (Muir) 24-0; 5. Karman Haley (Jordan) 21-3.

Pole Vault

not contested

4x100 Relay

Muir 60.0; 2. Luther 1:02.3; no third.

Mile Relay

Jordan 4:58.8; 2. Muir 5:13.8; 3. Luther 5:19.3.

7TH GRADE BOYS

(Muir 119 Luther 51 1/2, Jordan 35 1/2)

60

*Brandon Ortiz (Jordan) 8.20; 2. Michael Huynh (Luther) 8.28; 3. Eric Hernandez (Jordan) 8.3; 4. Ian Dimaposak (Luther) 8.38; 5. Nevin Velasquez (Muir) 8.56.

100

*Michael Huynh (Luther) 13.40; 2. Eric Hernandez (Jordan) 13.45; 3. Brandon Alba (Muir) 13.50; 4. Ian Dimaposak (Luther) 13.72; 5. Nevin Velasquez (Muir) 14.20.

400

*Josh Cantong (Luther) 1:05.5; 2. Harrison Pyros (Muir); 3. Jonathan Gonzalez (Muir) 1:08.3; 4. Edwin Perdomo (Luther) 1:09.06; 5. Dominic Maynes (Jordan) 1:11.03.

800

*Josh Cantong (Luther) 2:30.3; 2. Fernando Chavez (Muir) 2:37.4; 3. Isaac Zubia (Muir) 2:40.6; 4. Jonathan Gonzalez (Muir) 2:43.6; 5. Andrew Barrondo (Luther), Dominic Maynes (Jordan) 2:45.5.

1,600

1. Fernando Chavez (Mur) 5:46; 2. Isaac Zubia (Muir) 5:48; 3. Jonathan Gonzalez (Muir) 5:54; 4. Andrew Barrondo (Luther) 5:59; 5. Edwin Perdomo (Luther) 6:06.

70 Hurdles

Michael Huynh (Luther) 11.10; 2. Nevin Velasquez (Muir) 11.11; 3. Brandon Alba (Muir) 11.12; 4. David Barta (Jordan) 11.69; 5. Brandon Ordonez (Jordan) 12.28.

High Jump

*Cade Hollingsworth (Muir) 5-0; 2. Aram Krakirian (Muir) 4-3; 3. Harrison Pyros (Muir) 4-3; 4. Edwin Perdomo (Luther) 4-3; 5. Ian Dimaposak (Luther) 4-3.

Long Jump

Kray Brady (Muir) 14-9; 2. Cade Hollingsworth (Muir) 14-6; 3. Josh Cantong (Luther) 14-1/5; 4. Brandon Alba (Muir) 14-1; 5. Patrick Lance (Luther) 13-9.

Shot Put

Johhny Sahagun (Jordan) 38-5; 2. Harrison Pyros (Muir) 37-8; 3. Cade Hollingsworth (Muir) 37-4; 4. Josh Turner (Luther) 37-3; 5. Vincent Villacorta (Muir) 35-9.

Pole Vault

Scott McHorney (Luther) 6-6; no second-fifth.

4x100 Relay

*Muir 53.4; 2. Luther 53.6; 3. Jordan 54.6.

Mile Relay

Muir 4:43.1; 2. Jordan 4:53.5; no third.

7TH GRADE GIRLS

(Muir 88, Luther 72, Jordan 47)

60

Emily Cox (Luther) 8.75; 2. Danaya Jackson (Luther) 8.90; 3. Cailey Stevenson (Muir) 8.95; 4. Samantha Gonzalez (Muir) 9.00; 5. Samantha Hebri (Jordan) 9.37.

100

Jasmine Valdez (Muir) 14.6; 2. Danaya Jackson (Luther) 14.7; 3. Julianna LaFrance (Muir) 14.9; 4. Brooke Radcliff (Jordan) 15.0; 5. Kaitlin Okimoto (Muir) 15.5.

400

Noelle Garcia (Jordan) 1:11.3; 2. Kiki Garvin (Luther) 1:14.6; 3. Fabiana Jimenez (Muir) 1:16.7; 4. Maddie Weerts (Jordan) 1:17.7; 5. Carloine Pionhiero (Muir) 1:20.5.

800

*Dalia Farazdaghi (Muir) 2:51.4; 2, Caroline Pionhiero (Muir) 2:57.1; 3. Erin McGuire (Muir) 3:09.2; 4. Danaya Jackson (Luther) 3:15.1; 5. Sasha Hellwig (Jordan) 3:18.8.

1600

*Dalia Farazdaghi (Muir) 6:18.3; 2. Alesxis Moreno (Jordan) 6:21.7; 3. Olivia Lora (Muir) 6:25.3; 4. Julianna LaFrance (Muir) 6:55.1; 5. Camila Franco (Luther) 7:16.

70 Hurdles

Samantha Hebri (Jordan) 12.30; 2. Kiki Garvin (Luther) 12.31; 3. Brooke Radcliff (Jordan) 12.3; 4. Jasmine Valdez (Luther) 12.6; 5. Alexandra Tecsan (Muir) 13.3.

High Jump

Jordan Meltzer (Muir) 4-2; 2. Christine Vasquez (Muir) 4-0; 3. Melissa Garcia (Luther) 4-0; 4. Julianna LaFrance (Muir) 3-10; 5. Emily Cox (Luther) 3-10.

Long Jump

Brooke Radcliff (Jordan) 12-11 1/2; 2. Julianna La France (12-11; 3. Jasmine Valdez (Luther) 11-11; 4. Melissa Garcia (Luther) 11-8; 5. Erin McGuire (Muir) 11-6.

Shot Put

Melissa Garcia (Luther) 30-9; 2. Kelly Kaufman (Muir) 26-9; 3. Taylor Blake (Jordan) 25-3; 4. Adela Martinez (Luther) 24-4; 5. Melissa McKenna (Jordan) 22-10.

Pole Vault

Not contested

4x100 Relay

*Muir 59.09; 2. Jordan 59.23; 3. Luther 59.28.

Mile Relay

Muir 5:06.8; 2. Luther 5:14.6; 3. Jordan 5:9.4.

8TH GRADE BOYS

(Muir 99, Luther 53, Jordan 44)

100

Hideki Nakazawa (Muir) 12.66; 2. James Williams (Luther) 12.70; 3. Dev Patel (Muir) 12.80; 4. Tony Toledo (Jordan) 13.10; 5. Randy Chavez (Luther) 13.15.

200

* 1. Hideki Nakazawa (Muir) 25.5; 2. Tony Toledo (Jordan) 27.43; 3. Dev Patel (Muir) 27.44; 4. James Williams (Luther) 27.6; 5. Ryall Rivera (Luther) 28.50.

400

Max Montoya (Muir) 1:01.2; 2. Cole Wantland (Luther) 1:02.0; 3. Angel Cano (Luther) 1:02.10; 4. Chris Wong (Muir) 1:02.15; 5. Nathan Bradley (Jordan) 1:11.2.

800

*Cameron Chavez (Muir) 2:22.2; 2. Robert O'Brien (Muir) 2:25.2; 3. Angel Cano (Luther) 2:28.5; 4. Saul Maynez (Muir) 2:30.8; 5. Tyler Heffley (Jordan) 2:38.5.

1,600

*Robert O'Brien (Muir) 5:25; 2. Angel Cano (Luther) 5:33; 3. Joe Grasse (Muir) 5:36; 4. Chris Rose (Muir) 5:51; 5. Steven Sanchez (Luther) 6:00.

70 Hurdles

Max Montoya (Muir) 10.3; 2. James Williams (Luther) 10.4; 3. Chris Rose (Muir) 10.6; 4 Trejon Gallagher (Luther) 10.8; 5. Michael Ospina (Jordan) 10.9.

High Jump

Aiden Anding (Jordan) 4-9; 2. Tony Toledo (Jordan) 4-9; 3. Willie Perryman (Luther) 4-9; 4. Dorian Householder (Muir) 4-9; 5. Isaiah Torres (Muir) 4-9.

Long Jump

Corwin Sherer (Jordan) 16-5; 2. Chris Wong (Muir) 16-0; 3. Matt Kim (Jordan) 15-4; 4. Evan Jensen (Luther) 14-7; 5. Anthony Archuleta (Jordan) 13-7 1/2.

Shot Put

Andrew Mills (Luther) 37-10; 2. Anthony Gonzales (Muir) 36-11; 3. Anthony Olea (Luther) 36-7; 4. Aieson Timagos (Jordan) 36-0; Nick Elsner (Jordan) 35-0.

Pole Vault

Evan Jensen (Luther) 7-6; 2. Willie Perryman (Luther) 6-6; no third-fifth.

4x100 Relay

*Muir 50.1; 2. Jordan 52.3; 3. Luther 55.2.

Mile Relay

*Luther 4:15.5; 2. Muir 4:20.2; no third.

8TH GRADE GIRLS

(Muir 84, Luther 70, Jordan 47)

100

*Julia Newton (Muir) 13.75; 2. Davina DelCastillo (Jordan) 13.99; 3. Camila Nwokedi (Luther) 14.10; 4. Tyler Washington (Jordan) 14.47; 5. Kristin Masuzumi (Luther) 14.8.

200

Julia Newton (Muir) 29.8; 2. Kristin Masuzumi (Luther) 30.8; 3. Allison Tiegs (Muir) 31.6; 4. Erika Zubia (Luther) 32.6; 5. Naelyse Garcia (Jordan) 33.3.

400

Miranda Acosta (Luther) 1:08.1; 2. Rose Cowart (Muir) 1:11.0; 3. Kelly Broderick (Muir) 1:08.6; 4. Elena Lopez (Luther) 1:30.7; no fifth.

800

*Julia Newton (Muir) 2:46.2; 2. Alondra Santeliz (Luther) 2:57.3; 3. Anneis Naylous (Muir) 3:02.6; 4. Alexandra Bily (Muir) 3:04.3; 5. Valerie Monroy (Jordan) 3:11.6.

1,600

*Delaney Nicol (Jordan) 6:04.1; 2. Emily Lambert (Muir) 6:44.9; 3. Anneis Naylous (Muir) 7:02.6; no fourth-fifth.

70 Hurdles

1. Lauren Brenn (Muir) 11.70; 2. Tyler Washington (Jordan) 11.75; 3. Davina DelCastillo (Jordan) 11.9; 4. Ashton Akins (Luther) 12.35; 5. Silvana Galstyan (Muir) 13.20.

High Jump

Lauren Carpinter (Muir) 4-4; 2. Bailey Rackie (Jordan) 4-2; 3. Maile Tanigawa (Jordan) 4-2; 4. Alondra Santeliz (Luther) 4-0; 5. Ashton Akins (Muir) 3-10.

Long Jump

Camilla Nwokedi (Luther) 13-2; 2. Ashton Akins (Luther) 12-10; 3. Miranda Acosta (Luther) 12-10; 4. Madigan Roll (Muir) 12-6; 5. Rose Cowart (Muir) 12-2.

Shot Put

Miranda Acosta (Luther) 28-4; 2. Naelyse Garcia (Jordan) 27-9; 3. Sophia Piedrahita (Luther) 26-3; 4. Denise Daniels (Muir) 24-6; 5. Bridgette Pisa (Muir) 23-5.

Pole Vault

not contested

4x100 Relay

Muir 58.2; 2. Jordan 58.3; 3. Muir 1:00.3.

Mile Relay

Luther 4:54.3; 2. Muir 5:14.5; no third.

* indicates a new meet record.

Copyright © 2014, Los Angeles Times
Comments
Loading