Boys lacrosse

No. School Record Prev. 
1. Gilman 6-1 
2. Loyola 10-1 
3. Calvert Hall 7-2 
4. St. Mary's 8-2 
5. McDonogh 5-4 
6. Boys' Latin 7-5 
7. Hereford 7-1 
8. Severn 13-1 
9. Glenelg 7-1 10 
10. South River 7-0 11 
11. St. Paul's 2-8 
12. Severna Park 6-2 13 
13. Mount St. Joseph 10-3 12 
14. Winters Mill 7-1 14 
15. Archbishop Spalding 4-5 15 

Other teams considered: Broadneck (6-1), Chesapeake-AA (5-3), Howard (7-1), Marriotts Ridge (5-2), Patterson Mill (7-2), Sts. Peter & Paul (7-0), Westminster (6-2)

Girls lacrosse

No. School Record Prev. 
1. McDonogh 7-0 
2. Bryn Mawr 8-1 
3. Century 9-0 
4. Marriotts Ridge 7-0 
5. Notre Dame Prep 8-4 
6. Maryvale 5-3 
7. Severna Park 7-0 
8. St. Paul's 4-3 
9. South River 5-2 
10. Broadneck 7-1 10 
11. C. Milton Wright 5-2 12 
12. Mount de Sales 5-3 13 
13. Roland Park 5-4 14 
14. North Harford 6-2 — 
15. Mount Hebron 7-1 — 

Other teams considered: Glenelg (5-2), Hereford (4-2), John Carroll (3-5), Severn (4-6), Towson (6-0), Westminster (4-3), Winters Mill (5-3).

Baseball

No. School Record Prev. 
1. Calvert Hall 19-2 
2. Gilman  16-4 3  
3. Glenelg  10-0  
4. Westminster  7-3  
5. Severna Park   6-2 
6. North Harford  9-1 
7. C. Milton Wright  6-3  10  
8. Patterson Mill  9-1  11 
9. Liberty 7-1 
10. Reservoir  8-1  12 
11. Hereford  7-0 13 
12. Archbishop Curley  10-6 
13. River Hill 9-1 14 
14. Old Mill  9-1 — 
15. Arundel  8-3 15 

Other teams considered: Archbishop Spalding (7-11), Atholton (5-5); Digital Harbor (8-2), Franklin (6-3), Harford Tech (8-2), Loyola (9-10), Mount St. Joseph (10-9), Northeast (7-3), South River (8-2)

Softball

No. School Record Prev. 
1. Reservoir 10-0 
2. Eastern Tech 10-2 11 
3. Seton Keough 7-2 
4. Severna Park 7-2 
5. Mercy 4-1 
6. Archbishop Spalding 7-4 
7. Howard 6-2 
8. North Carroll 9-2 
9. Broadneck 6-3 
10. C. Milton Wright 6-4 10 
11. Liberty 9-0 12 
12. Glen Burnie 6-2 
13. North County 6-4 13 
14. North Harford 6-2 — 
15. Mount de Sales 6-4 14 

Other teams considered: Chesapeake-AA (5-5), Glenelg (6-3), Landsdowne (4-4), Mount Hebron (8-1), Northeast (6-3), South Carroll (7-1)

Boys track and field

No. School Prev. 
1. Gilman 
2. Mount St. Joseph 
3. Digital Harbor 
4. Reservoir 
5. Hereford 
6. Wilde Lake — 
7. Mount Hebron 10 
8. Severna Park 
9. Chesapeake-AA 
10. Arundel — 

Other teams considered: Catonsville, F.S. Key, Loyola, Meade, Old Mill, McDonogh

Girls track and field

No. School Prev. 
1. McDonogh 
2. Liberty 
3. Hereford 
4. Franklin — 
5. Mount Hebron 
6. Archbishop Spalding 
7. Severna Park 
8. Arundel — 
9. Annapolis — 
10. South River 10 

Other teams considered: Digital Harbor, Maryvale, Meade, Northwestern, Milford Mill, Old Mill

How the polls are conducted: The Baltimore Sun polls are compiled weekly by the sports staff after observing events and consulting with coaches.