COLLEGES
Women’s basketball
Northeastern at William and Mary, 8
Baseball
Navy at Norfolk State, 1
Marshall at Old Dominion, 3
William and Mary at Clemson, 4
Softball
New Mexico Lobo Classic (in Albuquerque):
Includes: Indiana-Purdue-Fort Wayne vs. Hampton, 1:15
Hampton at New Mexico, 5:45
Wrestling
Apprentice at Penn State-DuBois
Men’s tennis
Huntingdon vs. Virginia Wesleyan (in Greensboro, N.C.), 9:30 a.m.
Hampton vs. Florida Atlantic (at Daytona Beach, Fla.), 10:30 a.m.
Virginia Wesleyan at Guilford, 3
N.C. State at William and Mary, 4
Women’s tennis
Virginia Wesleyan at Guilford, 3
Hampton vs. Florida A&M (at Daytona Beach), 3:30
Swimming and diving
Cavalier Invitational (in Charlottesville; includes W&M and ODU), 10 a.m.
Indoor track and field
Mid-Eastern Athletic Conference championships (in Landover, Md.)
Virginia Tech Challenge (includes W&M)
Women’s bowling
James Brown Invitational (in Baltimore; includes Hampton and Norfolk State), 9 a.m.
Ice hockey (club)
South Regional first round (in Irmo, S.C.):
Includes:
Christopher Newport vs. Arkansas, 2:30

HIGH SCHOOLS
Boys basketball
Christchurch at Fork Union, 6
Summit Christian at First Baptist of Suffolk, 7
Peninsula District final (at Woodside):

No. 2 Hampton vs. No. 1 Kecoughtan, 7:15
Southeastern District final:
No. 4 Western Branch at No. 2 King’s Fork, 7:45
Bay Rivers District final:
No. 2 Bruton at No. 1 Grafton, 7
Northern Neck District final (at Lancaster):
No. 4 Northumberland vs. No. 3 Essex, 8
Tidewater District final (at King William):
No. 3 Middlesex vs. No. 1 West Point, 8
Tri-Rivers District semifinals (at Surry County):
No. 4 Sussex Central at No. 1 Surry County, 6
No. 3 Chesterfield Community vs. No. 2 Charles City, 7:30
Girls basketball
Summit Christian at First Baptist of Suffolk, 5:30
Hampton Christian at Isle of Wight Ac., 5:30
Peninsula District final:
No. 2 Kecoughtan at No. 1 Woodside, 5:30
Southeastern District final:
No. 1 Western Branch at No. 2 King’s Fork, 6
Northern Neck District final:
No. 2 Northumberland at No. 1 Lancaster, 6
Tidewater District final (at King William):
No. 2 Middlesex vs. No. 1 Mathews, 6:30
Indoor track and field
Eastern Region championships (at Boo Williams Sportsplex)
Swimming and diving
State Group AAA championships (at George Mason University in Fairfax)
State Group A/AA championships (in Christiansburg)
Wrestling
State Group AAA championships (at Oscar Smith)
State Group AA and A championships (at Salem Civic Center)

MULTI-SPORT EVENT
Hampton VA Sports Festival (at Hampton Roads Convention Center; boxing at 5 p.m., Strength Games at 6, team competition in cornhole at 6:30)

MOTORSPORTS
Arena Racing USA (at Richmond Coliseum), 7:30

HOCKEY
AHL: Norfolk at Wilkes-Barre/Scranton, 7:05