Girls' volleyball: Southern Section playoff results and updated pairings

SOUTHERN SECTION GIRLS' VOLLEYBALL

Division 1AA

Second round, Thursday

Los Alamitos d. Chaparral, 25-23, 20-25, 25-12, 25-22

Mira Costa d. Marymount, 25-14, 25-19, 19-25, 25-21

Orange Lutheran d. Santa Barbara, 29-27, 25-12, 25-13

Lakewood d. San Clemente, 25-16, 26-24, 25-21

Corona del Mar d. Long Beach Wilson, 25-22, 18-25, 28-26, 25-16

Mater Dei d. Huntington Beach, 25-22, 25-17, 25-16

Great Oak d. Dana Hills, 25-15, 25-21, 25-21

Redondo d. Marlborough, 25-22, 26-28, 25-17, 25-17

 

Quarterfinals: Saturday

Mira Costa at Los Alamitos

Orange Lutheran at Lakewood

Mater Dei at Corona del Mar

Redondo at Great Oak

 

 

Division 1A

Second round, Thursday

La Salle d. Redlands, 25-11, 25-16, 25-8

Aliso Niguel d. St. Lucy’s, 29-27, 25-18, 20-25, 16-25, 15-10

El Dorado d. Valencia, 25-17, 25-23, 25-20

Flintridge Sacred Heart d. Thousand Oaks, 25-15, 25-16, 25-23

Harvard-Westlake d. Redlands East Valley, 25-23, 25-18, 25-21

Chino Hills d. Bishop Montgomery, 25-15, 25-22, 25-21

Sherman Oaks Notre Dame d. Villa Park, 25-12, 25-21, 17-25, 25-19

San Juan Hills d. Laguna Beach, 25-22, 25-21, 25-18

 

Quarterfinals, Saturday

Aliso Niguel at La Salle

El Dorado at Flintridge Sacred Heart

Chino Hills at Harvard-Westlake

San Juan Hills at Sherman Oaks Notre Dame

 

 

Division 2AA

Second round, Thursday

Corona Santiago d. St. Bonaventure, 25-11, 25-10, 25-6

Alta Loma d. South Pasadena, 25-21, 21-25, 19-25, 25-14.15-13

North Torrance d. Corona, 25-12, 25-20, 25-8

Los Osos d. Oak Park, 25-19, 25-13, 25-16

Rancho Cucamonga d. Monrovia, 25-15, 25-16, 25-19

South Torrance d. Norco, 25-18, 20-25, 29-27, 25-23

King d. Arroyo Grande, 25-11, 25-8, 25-21

Oaks Christian d. El Segundo, 25-12, 25-15, 25-19

 

Quarterfinals, Saturday

Corona Santiago at Alta Loma

North Torrance at Los Osos

Rancho Cucamonga at South Torrance

King at Oaks Christian

 

 

Division 2A

Second round, Thursday

Whittier Christian d. Burbank, 25-11, 25-19, 25-23

Cypress d. Palm Desert, 25-16, 24-26, 25-20, 23-25, 15-11

Chadwick d. Oxnard, 25-23, 25-19, 17-25, 25-18

Troy d. Apple Valley, 28-26, 25-14, 25-21

Mayfield d. Serrano, 26-24, 25-20, 25-19

Village Christian d. Arcadia, 25-17, 25-13, 23-25, 25-17

Palm Springs d. Cerritos Valley Christian, 25-14, 25-20, 25-22

Yorba Linda d. La Habra, 25-13, 25-12, 25-20

 

Quarterfinals, Saturday

Cypress at Whittier Christian

Chadwick at Troy

Village Christian at Mayfield

Yorba Linda at Palm Springs

 

 

Division 3AA

Second round, Thursday

Culver City d. Rim of the World, 26-24, 25-15, 25-22

Valley View d. Norwalk, 25-17, 25-16, 25-20

Quartz Hill d. California, 25-8, 25-19, 25-22

Windward d. Victor Valley, 20-25, 25-17, 25-21, 26-28, 15-12

Sierra Canyon d. Ridgecrest Burroughs, 25-10, 25-15, 25-16

Citrus Valley d. Vista del Lago, 25-23, 25-18, 15-25, 25-22

Viewpoint d. Riverside Poly, 27-25, 25-8, 25-22

La Serna d. Santa Monica, 25-17, 25-19, 25-22

 

Quarterfinals, Saturday

Valley View at Culver City

Quartz Hill at Windward

Citrus Valley at Sierra Canyon

Viewpoint at La Serna

 

 

Division 3A

Second round, Thursday

Sage Hill d. San Dimas, 25-19, 25-11, 25-10

Templeton d. Loma Linda Academy, 25-19, 21-25, 15-25, 25-21, 15-11

La Sierra d. El Monte, 25-16, 25-14, 25-23

Western Christian d. San Gabriel, 25-15, 25-16, 16-25, 25-21

Aquinas d. Morro Bay, 25-22, 25-18, 25-17

St. Margaret’s d. Northview, 25-12, 25-10, 25-17

Santa Ynez d. Jurupa Valley, 25-14, 20-25, 25-18, 21-25, 15-13

Crean Lutheran d. Woodcrest Christian, 25-20, 30-28, 25-18

 

Quarterfinals, Saturday

Templeton at Sage Hill

La Sierra at Western Christian

Aquinas at St. Margaret’s

Santa Ynez at Crean Lutheran

 

 

Division 4AA

Second round, Thursday

Hemet d. Ocean View, 25-12, 25-10, 25-5

Shadow Hills d. Anaheim, 25-23, 25-22, 25-18

Don Lugo d. Fairmont Prep, 25-18, 25-23, 25-18

Summit d. Mission Prep, 18-25, 25-20, 25-17, 22-25, 15-13

St. Paul d. Connelly, 25-15, 25-21, 25-18

Chino d. Segerstrom, 24-26, 25-21, 25-11, 25-11

Cantwell Sacred Heart d. West Valley, 25-18, 25-19, 22-25, 24-26, 15-12

Saddleback Valley Christian d. Colony, 25-17, 25-9, 25-14

 

Quarterfinals, Saturday

Shadow Hills at Hemet

Summit at Don Lugo

Chino at St. Paul

Saddleback Valley Christian at Cantwell Sacred Heart

 

 

Division 4A

Second round, Thursday

Laguna Blanca d. Providence, 25-16, 25-11, 25-9

Vistamar d. Duarte, 25-11, 25-16, 25-16

Crossroads d. Villanova Prep, 25-13, 25-20, 25-19

St. Anthony d. Bermuda Dunes Desert Christian, 25-12, 25-16, 25-20

Pacifica Christian d. Milken, 25-18, 25-15, 25-18.

Nordhoff d. Azusa, 25-15, 25-9, 23-25, 25-15

Paraclete d. La Puente, 25-16, 23-25, 25-18, 25-12

Cate d. St. Mary’s Academy, 25-15, 25-12, 25-13

 

Quarterfinals, Saturday

Laguna Blanca at Vistamar

St. Anthony at Crossroads

Pacifica Christian at Nordhoff

Paraclete at Cate

 

 

Division 5AA

Second round, Thursday

La Sierra Academy d. Silver Valley, 25-13, 25-13, 25-17

Faith Baptist d. Coastal Christian, 3 games to 2 (scores not reported)

Bishop Conaty d. Boron, 21-25, 25-20, 25-11, 25-20

Lancaster Desert Christian d. San Gabriel Academy, 25-19, 25-18, 13-25, 25-19

Santa Clarita Christian d. Coast Union, 25-18, 27-25, 19-25, 17-25, 17-15

Mammoth d. Canoga Park AGBU, 25-22, 25-16, 25-17

Pomona Catholic d. Firebaugh, 25-16, 25-17, 25-13

Desert d. North County Christian, 25-21, 25-19, 25-20

 

Quarterfinals, Saturday

Faith Baptist at La Sierra Academy

Lancaster Desert Christian at Bishop Conaty

Santa Clarita Christian at Mammoth

Desert at Pomona Catholic

 

 

Division 5A

Second round, Thursday

Orangewood Academy d. Baker, 25-7, 25-15, 25-17

Nuview Bridge d. Palm Valley, 24-26, 22-25, 25-16, 25-17, 15-9

Excelsior d. Pacific Lutheran, 25-20, 25-12, 25-18

Thousand Oaks Hillcrest Christian d. Avalon, 25-22, 15-25, 26-24, 25-17

St. Monica Academy d. Trona, 25-20, 25-23, 25-10

Lake Arrowhead Christian d. Academy for Academic Excellence, 27-25, 25-23, 23-25, 20-25, 15-12

West Shores d. Einstein Academy, 25-22, 25-22, 25-15

 

Second round, Friday

Riverside Christian at Rancho Christian

 

Quarterfinals, Saturday

Orangewood Academy vs. Riverside Christian/Rancho Christian winner

Nuview Bridge at Excelsior

Thousand Oaks Hillcrest Christian at St. Monica Academy

Lake Arrowhead Christian at West Shores

 

 

Notes: Semifinals, Tuesday. Finals, Nov. 22-23 at Santiago Canyon College and Cerritos College.

Copyright © 2019, Los Angeles Times
EDITION: California | U.S. & World
65°