Advertisement

High school boys’ basketball: Wednesday’s City playoff results and updated pairings

OPEN DIVISION

First round, Friday, 7 p.m.

#8 Narbonne at #1 Fairfax

#5 Washington at #4 Taft

Advertisement

#6 Gardena at #3 Birmingham

#7 El Camino Real at #2 Westchester

Notes: Consolation semifinals, Tuesday, 7 p.m.; championship semifinals, Feb. 16, 5:30 and 7:30 p.m. at Venice, third- and fifth-place games, Feb. 19, 7 p.m. Championship: Feb. 23, 7:30 p.m. at Los Angeles Southwest College.

DIVISION I

Advertisement

First round, Friday, 7 p.m.

#16 Los Angeles Hamilton at #1 Granada Hills

#9 Dorsey at #8 Grant

#12 View Park at #5 Sylmar

Advertisement

#13 South Gate at #4 Palisades

#14 Carson at #3 Los Angeles University

#11 Cleveland at #6 Crenshaw

#10 Van Nuys at #7 Fremont

Advertisement

#15 Venice at #2 King/Drew

Notes: Quarterfinals, Tuesday, 7 p.m.; semifinals, Feb. 15, 6 and 7:30 p.m. at Birmingham. Championship: Feb. 23, 3 p.m. at Los Angeles Southwest College.

DIVISION II

Wild-card games, Wednesday

Advertisement

Central City Value 73, Los Angeles CES 61

Wilmington Banning 57, Bernstein 46

Los Angeles Marshall 77, Chavez 61

Monroe 68, Animo South Los Angeles 37

Advertisement

First round, Friday, 7 p.m.

#16 Central City Value at #1 Eagle Rock

#9 Sherman Oaks CES at #8 Chatsworth

#12 Bell at #5 San Pedro

Advertisement

#13 Wilmington Banning at #4 Lincoln

#14 Los Angeles Marshall at #3 Manual Arts

#11 Rancho Dominguez at #6 Garfield

#10 North Hollywood at #7 Los Angeles Roosevelt

Advertisement

#15 Monroe at #2 Granada Hills Kennedy

Notes: Quarterfinals, Tuesday, 7 p.m.; semifinals, Feb. 16 at Palisades (times tba). Championship: Feb. 22, 8 p.m. at Birmingham.

DIVISION III

Wild-card games, Wednesday

Advertisement

Downtown Magnets 57, Animo Venice 56

Legacy 52, West Adams 31

Torres 77, Harbor Teacher 70

Franklin 67, Lakeview 57

Advertisement

First round, Friday, 7 p.m.

#16 Downtown Magnets at #1 South East

#9 Valley Arts/Sciences at #8 Los Angeles Wilson

#12 Mendez at #5 Huntington Park

Advertisement

#13 Legacy at #4 Roybal

#14 Torres at #3 Verdugo Hills

#6 Los Angeles Jordan at #11 Hawkins

#10 Locke at #7 Middle College

Advertisement

#15 Franklin at #2 Sun Valley Poly

Notes: Quarterfinals, Tuesday, 7 p.m.; semifinals, Feb. 15, 7 p.m. Championship: Feb. 21, 8 p.m. at Granada Hills.

DIVISION IV

Wild-card games, Wednesday

Advertisement

Reseda 66, Marquez 51

Aspire Ollin 71, Gertz-Ressler 52

Northridge 54, New West 47

Panorama 66, Elizabeth 64

Advertisement

First round, Friday, 7 p.m. unless noted

17 Reseda at #1 Arleta

#9 Port of Los Angeles at #8 New Designs Watts, 5 p.m.

#12 Animo Robinson at #5 Jefferson

Advertisement

#13 Aspire Ollin at #4 Bravo

#19 Northridge at #3 Maywood

#11 Stern at #6 Santee

#10 Foshay vs. #7 Valor at 1st Place Sports Complex (Chatsworth)

Advertisement

#18 Panorama at #2 San Fernando

Notes: Quarterfinals, Tuesday, 7 p.m.; semifinals, Feb. 15, 7 p.m. Championship: Feb. 20, 7 p.m. at TBA.

DIVISION V

Wild-card games, Wednesday

Advertisement

Contreras 69, East Valley 61

Maywood CES 42, Neuwirth 33

Triumph 60, Burton 53

Belmont 70, University Prep Value 58

Advertisement

First round, Friday, 7 p.m. unless noted

#17 Contreras vs. #1 USC Hybrid at Youth Opportunities Unlimited HS

#9 USC-MAE at #8 Rivera

#12 Sun Valley at #5 Academia Avance

Advertisement

#13 Maywood CES at #4 CALS Early College

#14 Triumph at #3 Sun Valley Magnet

#11 Environmental Science/Tech vs. #6 Animo Bunche at Snyder Recreation Center

#10 Larchmont at #7 Community Charter, 5:30 p.m.

Advertisement

#18 Belmont at #2 Math/Science

Notes: Quarterfinals, Tuesday, 7 p.m.; semifinals, Feb. 15, 7 p.m. Championship: Feb. 20, 7 p.m. at TBA.


Advertisement