Advertisement
2329 posts

FOOTBALL

SOUTHERN SECTION

8-MAN

Advertisement

Mendez has been added to the City Section Division III football playoffs after No. 14-seeded Bernstein dropped out because of lack of players, City Section Commissioner John Aguirre said Wednesday. Mendez will play at No. 3 Fremont on Friday night.

Mendez  was left out of the Division III playoffs because of an error on Saturday during the seeding meeting, when it should have been seeded No. 16, Aguirre confirmed on Monday. Jordan High in South L.A. received the No. 16 seed when it should have been No. 17.

In an email sent on Monday to Mendez coach Carlos Fernandez, Aguirre wrote: “After speaking with Max Preps representatives, they have confirmed that there were a couple of late entries of scores by Southern Section schools that both Jordan and Mendez played during the season.  The changes dropped Mendez’s rating from a -43.8 to a -43.1, while Jordan remained at a rating of -43.3.

Advertisement

FOOTBALL

SOUTHERN SECTION

DIVISION 1

Saturday

SOUTHERN SECTION

PACIFIC LEAGUE

GIRLS' VOLLEYBALL

SOUTHERN SECTION

DIVISION 1

Advertisement
Devin Askew, left, of Mater Dei and TJ Wainwright of Santa Monica are both sophomore guards and look like they could be brothers.
Devin Askew, left, of Mater Dei and TJ Wainwright of Santa Monica are both sophomore guards and look like they could be brothers. (Eric Sondheimer)

Devin Askew of Santa Ana Mater Dei and TJ Wainwright of Santa Monica are going to leave basketball fans bewildered whenever they play against each other.

They are sophomore guards with the same frazzy hair who look like they could be brothers.

Askew is 6-foot-2, Wainwright 6-0.

FIELD HOCKEY TOURNAMENT OF CHAMPIONS

Quarterfinals, Tuesday

Fountain Valley (5-13-2) at Harvard-Westlake (16-0), 4 p.m.

FOOTBALL
CITY
OPEN DIVISION
Quarterfinals, Nov. 9, 7 p.m.
#8 Venice (6-4) at #1 Narbonne (7-3)
#5 San Fernando (8-2) at #4 Birmingham (8-2)
#6 Garfield (10-0) at #3 Carson (5-5)
#7 Palisades (8-2) at #2 Eagle Rock (9-0)


DIVISION I
First round, Friday, 7 p.m.
#16 Huntington Park (1-9) at #1 Dorsey (5-5)
#9 Cleveland (6-4) at #8 Crenshaw (4-6)
#12 Grant (6-4) at #5 Wilmington Banning (4-6)
#13 Sylmar (5-5) at #4 Fairfax (7-3)
#14 Los Angeles Hamilton (4-5) at #3 Reseda (9-1)
#11 Granada Hills (3-7) at #6 San Pedro (4-6)
#10 South Gate (6-4) at #7 El Camino Real (6-4)
#15 Jefferson (6-4) at #2 Westchester (8-2)

DIVISION II
First round, Friday, 7 p.m.
#16 Washington (2-7) at #1 Franklin (9-1)
#9 Chavez (6-4) at #8 Torres (6-4)
#12 Hollywood (6-3) at #5 Locke (6-4)
#13 Los Angeles University (1-8) at #4 Arleta (7-3)
#14 View Park (2-8) at #3 Canoga Park (7-3)
#11 Granada Hills Kennedy (3-7) at #6 Bell (5-5)
#10 Verdugo Hills (5-5) at #7 Los Angeles Roosevelt (6-4)
#15 Los Angeles Marshall (2-8) at #2 Los Angeles Wilson (7-3)

Advertisement

BOYS' WATER POLO

SOUTHERN SECTION

DIVISION 1

Friday, Oct. 26

CITY

CENTRAL LEAGUE