Advertisement
Share

CdM girls’ track and field earns fourth place at CIF Division 3 finals

Caroline Glessing of Corona del Mar finishes first  in the girls' 200 meters.
Caroline Glessing of Corona del Mar finishes first in the girls’ 200 meters at the CIF Southern Section Division 3 track and field championships at Estancia High School on Saturday.
(Don Leach / Staff Photographer)

Fans of track and field have been accustomed to seeing all four CIF Southern Section divisional finals contested in one location at the same time.

The section separated the four divisional finals this year, so the Division 3 track and field championships had the appearance of a CIF preliminary meet at Estancia High School on Saturday.

The intensity of the CIF finals remained, however, and with a small group of qualifiers, the Corona del Mar High School girls did about as well as they could have hoped.

Mateo Bianchi of Laguna Beach, left, races elbow-to-elbow with South Pasadena's Andrew Villapudua in the 1,600-meter run.
Mateo Bianchi of Laguna Beach races elbow-to-elbow with South Pasadena’s Andrew Villapudua in the boys’ 1,600-meter run.
(Don Leach / Staff Photographer)

Led by three top-two finishes from junior Caroline Glessing, CdM finished in fourth place with 47 points earned at the meet.

Glessing ended her afternoon with a victory in the 200-meter sprint in 24.51 seconds. She also was the runner-up in the 100 (12.17) and the long jump (18 feet, two inches). She set personal records in all three events, securing 26 points for her team in the process.

“I came in, and I was really determined to PR,” Glessing said. “That was my goal before even getting first, second or third, so for me, I’m super happy I PR’ed because that was my goal, and I was able to contribute a lot of points for my team. I just came in very determined. I worked really hard this year, so I’m really happy about today.”

Senior Coco Chinnici placed third in the 400 with a time of 58.99 seconds. She did so while running in an outside lane, outperforming her seed to earn another six points for the Sea Kings.

“I knew that I had to go quick on that first 200 because I didn’t have a great race last week, but my goal was to leave it all out there and I did,” Chinnici said.

Coco Chinnici of Corona del Mar begins to sprint after taking the baton during the girls' 400 relay.
Coco Chinnici of Corona del Mar begins to sprint after taking the baton during the girls’ 400 relay.
(Don Leach / Staff Photographer)

Corona del Mar coach Bill Sumner said that the Sea Kings brought 10 girls to the CIF finals. That included two relay teams.

The girls’ 1,600 relay team of Sydney Sharp, Ellie Rosing, Melisse Djomby-Enyawe and Chinnici finished fifth (4:05.06) for CdM, which ended the season ranked ninth in the Division 3 poll.

Ariana Novela was fourth in the discus throw (117-10) and Shannon Strassman was fourth in girls’ pole vault with a clearance of 10-6.

Studio City Harvard-Westlake was the girls’ champion with 93 points, ending a streak of five straight CIF titles won by Santa Margarita.

Laguna Beach distance runner Mateo Bianchi was a local standout on the boys’ side.

Bianchi emerged victorious with a time of 4:12.46 in the 1,600 meters. The race was filled with talent from South Pasadena, which had Andrew Villapudua (4:14.28), Andrew Parkinson (4:21.48) and Patrick Latting (4:22.34) all finish in the top five.

“It was a very strange season, obviously, a lot of question marks going into it, but I’m really happy with how it all came together,” said Bianchi, who also finished second in the 3,200 meters. “I think we got all the right races that we needed to at the right times that we needed to.

“A lot of really good training, and now it’s time for postseason. Time for it to pay off.”

South Pasadena went on to win the Division 3 boys’ title 72-66 over Bellflower St. John Bosco.

Jason Plumb joined Glessing as another Sea King to perform well in the long jump, leaping to a second-place finish in the event with a mark of 22-9.

BOYS’ TRACK AND FIELD

CIF Southern Section Division 3 Finals

At Estancia High School

Team Results

1. South Pasadena 72; 2. St. John Bosco 66; 3. Cathedral 64; 4. Harvard-Westlake 49; 5. Servite 48; 6. Notre Dame 44; 7. St. Francis 22; 8. Lompoc 21; 9. Esperanza 19; 10. Ridgecrest Burroughs 18

Individuals

100 – 1. Thomas (Servite) 10.51; 2. Canley (Lompoc) 10.64; 3. Marks (Cathedral) 10.66; 4. Skalmowski (Servite) 10.90; 5. Hernandez (Monrovia) 11.00

200 – 1. Thomas (Servite) 21.44; 2. Smith (St. John Bosco) 21.85; 3. Marks (Cathedral) 22.04; 4. Mansano (South Pasadena) 22.09; 5. Skalmowski (Servite) 22.20

400 – 1. Smith (St. John Bosco) 49.01; 2. O’Bannon (St. John Bosco) 49.42; 3. Mullins (Cathedral) 49.44; 4. Davis (Marshall) 49.55; 5. Morinaga (Monrovia) 49.79

800 – 1. Dienstag (Harvard-Westlake) 1:57.79; 2. Granillo (Cathedral) 1:57.95; 3. Latting (South Pasadena) 1:59.54; 4. Parkinson (South Pasadena) 1:59.61; 5. Auci (JSerra) 1:59.97

1,600 – 1. Bianchi (Laguna Beach) 4:12.46; 2. Villapudua (South Pasadena) 4:14.28; 3. Parkinson (South Pasadena) 4:21.48; 4. Hill (Ridgecrest Burroughs) 4:22.19; 5. Latting (South Pasadena) 4:22.34

3,200 – 1. Villapudua (South Pasadena) 9:21.16; 2. Bianchi (Laguna Beach) 9:24.42; 3. Steins (Servite) 9:24.56; 4. Hill (Ridgecrest Burroughs) 9:28.97; 5. McCoy (St. John Bosco) 9:33.29

110HH – 1. Taylor (Cathedral) 14.49; 2. Perkins (Chaminade) 14.52; 3. Rock (St. Francis) 14.60; 4. Driscoll (Notre Dame/SO) 14.80; 5. Martinez (Charter Oak) 15.01

300IH – 1. Kilheffer (Brea Olinda) 38.71; 2. Driscoll (Notre Dame/SO) 38.81; 3. Perkins (Chaminade) 38.96; 4. Martinez (Charter Oak) 39.16; 5. Taylor (Cathedral) 39.40

400 relay – 1. Cathedral 42.44; 2. St. John Bosco 42.87; 3. Esperanza 43.56; 4. Lompoc 43.57; 5. Notre Dame/SO

1,600 relay – 1. Cathedral 3:21.00; 2. Servite 3:23.85; 3. St. John Bosco 3:23.86; 4. Harvard-Westlake 3:25.90; 5. Notre Dame/SO 3:26.35

HJ – 1. Lieberg (St. Francis) 6-4; 2. Johnson (La Canada) 6-2; 3. Rogers (San Dimas) 6-2J; 4. Bannon (Yorba Linda) 5-10; 5. Orona (St. Francis) 5-10J

LJ – 1. O’Bannon (St. John Bosco) 23-10; 2. Plumb (CdM) 22-9; 3. McCray (Palm Springs) 22-0; 4. Daniels (Lompoc) 21-11¾; 5. Thompson (Harvard-Westlake) 21-11

TJ – 1. O’Bannon (St. John Bosco) 46-1¾; 2. Thompson (Harvard-Westlake) 45-4½; 3. Jones (Sonora) 44-9½; 4. Sweetman (South Pasadena) 44-5; 5. Heims (Santa Margarita) 43-8

PV – 1. Ramos (South Pasadena) 13-6; 2. Amarillas (San Dimas) 12-6; 3. Poska (JSerra) 12-6; 4. Prihisztal (Damien) 12-6; 5. Purdum (Harvard Westlake) 12-0

SP – 1. Iwankiw (South Pasadena) 54-6; 2. Moreno (Esperanza) 54-1½; 3. Adeoye (Notre Dame/SO) 52-6¾; 4. Smith (Notre Dame/SO) 50-5; 5. Goldman (Harvard Westlake) 50-¾

DT – 1. Adeoye (Notre Dame/SO) 164-4; 2. Novascone (Ridgecrest Burroughs) 150-11; 3. Wilkins (Santa Margarita) 147-8; 4. Goldman (Harvard Westlake) 146-6; 5. Moreno (Esperanza) 145-7

GIRLS’ TRACK AND FIELD

CIF Southern Section Division 3 Finals

At Estancia High School

Team Results

1. Harvard-Westlake 93; 2. Notre Dame/SO 70; 3. Santa Margarita 56; 4. CdM 47; 5. La Canada 43; 6. Orange Lutheran 42.5; 7. JSerra 39; 8. South Pasadena 35; 9. Oak Park 30; 10. Mayfair 26

Individuals

100 – 1. Brodie (Oak Park) 12.13; 2. Glessing (CdM) 12.17; 3. Milburn (Harvard Westlake) 12.25; 4. Ibraheem (Palos Verdes) 12.26; 5. Barnett (Rancho Mirage) 12.27

200 – 1. Glessing (CdM) 24.51; 2. Gandara (Notre Dame/SO) 24.78; 3. Asamota (Notre Dame/SO) 24.96; 4. Barnett (Rancho Mirage) 25.31; 5. Keller (South Pasadena) 25.62

400 – 1. Gandara (Notre Dame/SO) 55.65; 2. Terrell (Palos Verdes) 56.48; 3. Chinnici (CdM) 58.99; 4. Kotero (North Torrance) 59.10; 5. Trautman (Orange Lutheran) 59.29

800 – 1. McKenzie (La Canada) 2:15.39; 2. Matarese (La Canada) 2:16.40; 3. Bradley (Santa Margarita) 2:17.05; 4. Jeanneret (JSerra) 2:18.03; 5. Palicke (Yorba Linda) 2:18.23

1,600 – 1. McKenzie (La Canada) 4:55.06; 2. Quintero (Harvard Westlake) 5:01.38; 3. Jeanneret (JSerra) 5:01.60; 4. Snodgrass (JSerra) 5:02.99; 5. Meyer (Orange Lutheran) 5:03.17

3,200 – 1. Saeger (Santa Margarita) 10:40.46; 2. Michels (South Pasadena) 10:51.69; 3. Stetina (Sonora) 11:04.50; 4. Meyer (Orange Lutheran) 11:14.39; 5. Bergman (Sonora) 11:22.57

100HH – 1. Hawkins (North Torrance) 14.41; 2. Conte (Monrovia) 14.73; 3. Jennings (15.16), 4. Usher (Harvard Westlake) 15.35; 5. Reese (Oak Park) 16.42

300IH – 1. Conte (Monrovia) 44.01; 2. Barmettler (JSerra) 48.27; 3. Hester (Santa Margarita) 48.73; 4. Reese (Oak Park) 49.07; 5. Stiner (Harvard Westlake) 49.49

400 relay – 1. Harvard Westlake 48.50; 2. South Pasadena 48.52; 3. Notre Dame/SO 48.96; 4. Oak Park 49.24; 5. Santa Margarita 50.29

1,600 relay – 1. La Canada 3:58.36; 2. JSerra 4:01.11; 3. Santa Margarita 4:02.52; 4. Notre Dame/SO 4:04.22; 5. CdM 4:05.06

HJ – 1. Aninyei (Mayfair) 5-3; 2. Usher (Harvard Westlake) 5-1; 3T. Miller (Harvard Westlake) 4-11; 3T. Jayasekera (South Pasadena) 4-11; 3T. Bruning (Orange Lutheran) 4-11

LJ – 1. Jennings (Harvard Westlake) 18-5; 2. Glessing (CdM) 18-2; 3. Aninyei (Mayfair) 17-10; 4. Usher (Harvard Westlake) 17-10; 5. Wons (Orange Lutheran) 17-6

TJ – 1. Aninyei (Mayfair) 37-3; 2. Jennings (Harvard Westlake) 35-7; 3. Barnes (Santa Margarita) 34-9; 4. Noble (El Segundo) 34-0; 5. Holden (South Pasadena) 33-6

PV – 1. Barnes (Santa Margarita) 11-6; 2. Thompson (Harvard Westlake) 11-0; 3. Spitzer (San Marino) 11-0J; 4. Strassman (CdM) 10-6; 5. Hansen (Hillcrest) 10-6

SP – 1. Gordon (Notre Dame/SO) 42-10¼; 2. Tuinuknafe (Orange Lutheran) 41-0; 3. Fontenette (Notre Dame/SO) 40-11½; 4. Hoggard (Ridgecrest Burroughs) 36-11¼; 5. Montes (Ridgecrest Burroughs) 35-2¼

DT – 1. Fontenette (Notre Dame/SO) 129-0; 2. Tauaika (Orange Lutheran) 122-6; 3. Gordon (Notre Dame/SO) 121-4; 4. Novela (CdM) 117-10; 5. Speakman (Esperanza) 113-0

::

Support our sports coverage by becoming a digital subscriber.

For more sports stories, visit latimes.com/socal/daily-pilot/sports or follow us on Twitter @DailyPilotSport.


Advertisement