Copyright © 2019, Los Angeles Times | Terms of Service | Privacy Policy
Advertisement
Share
Sports

Marina advances three into CIF State Track and Field Finals

la-1496462971-cgsp4avx0k-snap-image
Marina High’s Jake Arnold, seen here at last week’s CIF-SS Masters Meet, advanced to the finals of the shotput at the CIF State Track and Field Championships.
(Scott Smeltzer | Daily Pilot)

CLOVIS — At this stage of the track and field season, few, if any, have had a campaign that did not include obstacles.

From mental hurdles to physical ailments, the athletes that have made the CIF State Track and Field Championships have persevered through a grueling month of pressure.

Overcoming that adversity is what makes reaching the pinnacle of this high school sport that much more special for Marina throws coach Mike Giron.

Kyle Tsu and Jake Arnold advanced in the shotput, and Michael Magula qualified in the pole vault, as the Vikings sent three to the CIF State Finals on Friday night at Clovis Buchanan High.

Advertisement

“Both of them being here, it’s a big statement,” Giron beamed. “Them making it into tomorrow’s finals, it’s even bigger. They worked so hard. They represent the program really well.”

“We’re very content and excited to see what kind of an end we have to our season.”

Right wrist tendinosis for Tsu and a foot injury for Arnold were among the hardships dealt with by Marina’s senior throwing duo. Little by little, they gained the confidence to compete through those conditions.

Once Arnold was cleared to throw, he had plenty of catching up to do. A state finalist in shotput his junior year, the UC Riverside signee had lost half a season of preparation.

Advertisement

He shrugged off the disadvantage, becoming the Coastal Cities’ only thrower to qualify for the state meet in both throwing events.

The discus was always going to be a tough event to qualify in. With less time to practice his technique than the others in the field, the first-time discus state qualifier placed 15th at 162 feet, 10 inches. That was less than six feet shy of the mark needed to go to finals.

He bounced back in the shotput, advancing to his second consecutive state final in the event. Arnold produced a throw of 55 feet, 8 3/4 inches.

Tsu’s trials had included being eliminated in the discus in the CIF Southern Section Division 2 Finals. Despite that deviation from the plan, Tsu kept himself sharp in his favorite event, establishing himself as a serious contender.

The UC Irvine signee finished second on Friday, posting a mark of 60 feet, 11 3/4 inches.

“We’re all very proud of Kyle,” Giron said. “With everything that he has been through this year, I consider him one of the most improved in all the state.”

Magula joined his teammates as one of eight vaulters to conquer the bar at 15 feet, 4 inches. No one attempted a higher height than necessary, as the preliminaries serve as a qualifying meet into Saturday’s finals.

Newport Harbor’s Ryan Fegan also advanced to the second-night festivities.

Advertisement

Costa Mesa’s Felicia and Tayla Crenshaw traveled to the state meet together last year when Felicia qualified as a sophomore.

This year, the twins reached the state meet together in the discus, but an unfortunate turn of events has made the trip bittersweet.

Tayla popped a 150-foot throw in warmups, but she fouled on all three of her competition throws.

“I came into this, I was happy,” Tayla said. “I came out, I was sad. I’m disappointed in myself because I knew that there was more in me.”

“I’m still very happy that I made it with 26 girls here from California. I would say that says a lot. I’m not going to come out angry or upset, just more determined.”

Felicia (146-10, 7th) will return to the state finals of the discus, where she finished seventh overall last season. Asked if she will be shooting for placing or a personal record on Saturday, Felicia would not settle for either.

“PR and place,” Felicia responded. “I want to try to be in the top four or top five. I know that’s a big jump, but I think I can do it.”

As for her sister going out without a mark, both Felicia and Mustangs throws coach Isaias Morales were excited about the potential for next season.

Advertisement

“She didn’t make it to the next day, but that’s all right,” Felicia added. “We know what she is capable of, and she showed it in the warmups.”

BOYS’ TRACK AND FIELD
CIF State Preliminaries
At Clovis Buchanan High
Qualifiers for Finals

100 – 1. Isaiah Cunningham (Rancho Verde) 10.39; 2. Asani Hampton (Yucaipa) 10.46; 3. Javelin Guidry (Vista Murrieta) 10.49; 4. Kazmier Allen (Tulare) 10.53; 5. Christian Moore (Oaks Christian) 10.50; 6. Daniel Kamulali (Sierra Canyon) 10.53; 7. Gino Long (San Leandro) 10.55; 8. Blake Hennesay (Santa Margarita) 10.57; 9. Myles Webb (Oaks Christian) 10.64

200 – 1. Asani Hampton (Yucaipa) 21.19; 2. Isaiah Cunningham (Rancho Verde) 21.20; 3. Quoi Ellis (Mt. Carmel) 21.30; 4. Christian Moore (Oaks Christian) 21.24; 5. Myles Webb (Oaks Christian) 21.40; 6. Andrew Franco (Whitney) 21.51; 7. Rasaun House (Rancho Verde) 21.53; 8. Christopher Hill (Rancho Cucamonga) 21.53; 9. Clinton Spellman (Enterprise) 21.66

400 – 1. Zachary Shinnick (Damien) 47.14; 2. Zion Bowens (Long Beach Poly) 47.45; 3. Karson Lippert (La Costa Canyon) 47.76; 4. Andrew Franco (Whitney) 47.82; 5. Myles Ellis (Antelope) 47.89; 6. Parris Samaniego (Vista Murrieta) 47.99; 7. Solomon Strader (Trinity Classical Academy) 48.08; 8. Billy Bowens (Las Lomas) 48.57; 9. Nico Bland (Oakland Tech) 48.59

800 – 1. Alex Scales (Bellarmine) 1:53.88; 2. Xavier Weaver (Franklin Eg/SJ) 1:54.83; 3. Jett Charvet (Heritage) 1:55.01; 4. Jose Cruz (McClatchy) 1:54.35; 5. Jake Lamb (Glendora) 1:55.0; 6. Jason Gomez (Westmont) 1:55.19; 7. Ian Irish (Palos Verdes) 1:54.36; 8. Moises Medrano (Highland) 1:55.04; 9. Andrew Scherf (Clovis) 1:55.43; 10. Ryan Wilson (Claremont) 1:54.39; 11. Isaias De Leon (De La Salle) 1:54.66; 12. Shannon Turner (Eagle Rock) 1:54.80

1,600 – 1. Luis Grijalva (Armijo) 4:14.40; 2. Ryan Renken (Claremont) 4:16.03; 3. Trad Berti (Paso Robles) 4:14.62; 4. Elias Opsahl (Redlands East Valley) 4:16.64; 5. Jarett Chinn (Poway) 4:14.94; 6. Liam Anderson (Redwood) 4:16.79; 7. Owen Bishop (Claremont) 4:14.97; 8. Solomon Fountain (Great Oak) 4:17.24; 9. Jorge Estrella (Andrw Hll/CC) 4:16.21; 10. Hayden Hansen (Buchanan) 4:17.55; 11. Ban Taylor (Arroyo Grande) 4:18.02; 12. Cristian Gomez (Reedley) 4:18.37

110HH – 1. Joseph Anderson (Upland) 13.44; 2. Deion Lightfoot (Kimball) 13.77; 3. Cameron Samuel (Rancho Verde) 13.94; 4. Shawn Bettencourt (Golden Valley) 13.90; 5. Malik Flowers (Miller) 13.93; 6. Anthony Easter (Roosevelt) 13.94; 7. Adrian Aguirre (Pittsburgh) 14.01; 8. Jose Rubio (Los Alamitos) 14.04; 9. De’varriea Oles (Long Beach Poly) 14.16

300IH – 1. Anthony Easter (Roosevelt) 36.74; 2. Joseph Anderson (Upland) 36.87; 3. Cameron Samuel (Rancho Verde) 37.32; 4. Jose Rubio (Los Alamitos) 37.41; 5. Deion Lightfoot (Kimball) 36.83; 6. Blake Hennesay (Santa Margarita) 36.95; 7. Qwintin Workman (Temecula Valley) 37.44; 8. Aidan Christensen (Los Osos) 37.70; 9. Jeremiah Ruger (Great Oak) 37.80

400 relay – 1. Oaks Christian 41.09; 2. Oaks Christian 41.09; 3. Paraclete 41.56; 4. Gahr 41.31; 5. Dorsey 41.63; 6. Vista Murrieta 41.69; 7. Mission Viejo 41.75; 8. Yucaipa 41.75; 9. Hamilton 41.77

1,600 relay – 1. Roosevelt 3:15.63; 2. Harvard-Westlake 3:16.50; 3. Long Beach Wilson 3:17.32; 4. Rancho Verde 3:16.30; 5. Loyola 3:16.80; 6. Dorsey 3:17.51; 7. Las Lomas 3:18.70; 8. Clayton Valley 3:19.02; 9. Maria Carrilo 3:19.03; 10. Los Altos 3:19.87; 11. Central 3:20.06; 12. Enterprise 3:20.46

HJ – 1. Sean Lee (Trabuco Hills) 6-5; 2T. Jake Grimsman (Vista del Lago) 6-5J; 2T. Parker McDonald (J. Serra/CC) 6-5; 4. Earnest Sears (Alemany) 6-5J; 5T. Jacob Veres (Clovis North) 6-5J; 5T. Seth Krauss (Liberty) 6-5J; 5T. Josh Outten (Exeter) 6-5J; 8. Isaias Hunter (Lathrop) 6-5J; 9T. Steven Marquez (El Centro) 6-3; 9T. Destin Flucas (Cerritos) 6-3; 11T. Jacob Furbee (Morro Bay) 6-3J; 11T. Daylon Hicks (Clayton Valley) 6-3J

LJ – 1. Matthew DeRoos (Tri-City) 24-4.25; 2. Bryan Thompson (Rancho Verde) 23-6.75; 3. Sanjay Kettels (St. Mary’s) 23-6.25; 4. Jalyn Jackson (Eastlake) 23-4; 5. Khalid Hunter (Chaminade) 23-1.25; 6. Malcolm Clemons (St. Mary’s) 23-1; 7. Caleb Roberson (Upland) 23-1J; 8. Jamil Douglas (Long Beach Poly) 23-1J; 9. Collin Sample (Rancho Buena) 22-11.25; 10. Anthony Reyes (Elsinore) 22-9; 11. Malcolm Wesley (Santa Ana Valley) 22-7.75; 12. Bralyn Lux (The Kings Ac) 22-5.75

TJ – 1. CJ Stevenson (Great Oak) 47-7.5; 2. Brian Nnoli (San Marcos) 47-4.5; 3. Myles Massey (Hesperia) 47-3.5; 4. Tyrese Dedmon (Antelope Valley) 47-2.75; 5. Arrun Palacio (Dorsey) 46-11.5; 6. Johnathan Shaw (Dublin) 46-7.25; 7. Ethan Westemeier (Acalanes (46-3.75; 8. DeAndra McDaniel (Natomas) 46-2.75; 9. Shomari Somerville (Clovis North) 46-1.25; 10. Reece Smith (Oak Park) 46-0.5; 11. Jalyn Jackson (Eastlake) 46-0.25; 12. Malcolm Clemons (St. Mary’s) 46-0.25

PV – 1T. Seth Wilmoth (Ponderosa) 15-4; 1T. Jered Espanola (James Logan) 15-4; 1T. Tate Curran (Redondo Union) 15-4; 4. Michael Magula (Marina) 15-4J; 5T. Ryan Fegan (Newport Harbor) 15-4J; 5T. Lance Huber (Del Oro) 15-4J; 7. Noah Hurley (College Park) 15-4J; 8. Enzo Sison (Bellarmine) 15-4J; 9. Tiber Seireeni (Harvard-Westlake) 14-10; 10. Ryan Winters (Rancho Bernardo) 14-10J; 11. Kevin Ward (San Diego) 14-10J; 12. Thomas Johnstone (Los Gatos) 14-10

SP – 1. Jonah Wilson (Clovis) 61-3.75; 2. Kyle Tsu (Marina) 60-11.75; 3. Jacob Wilson (Buchanan) 60-11.25; 4. Daniel Viveros (Liberty) 60-5; 5. Kylan Wilborn (Notre Dame) 58-10.75; 6. Parker Jenks (Marysville) 58-4.25; 7. Iffy Joyner (Pittsburgh) 57-0; 8. Tommy Brown (Mater Dei) 55-11; 9. Cameron McCants (Bear Creek) 55-9; 10. Jake Arnold (Marina) 55-8.75; 11. George Harris (San Diego) 55-3.5; 12. Josh Johnson (Valley View) 53-8.25

DT – 1. Robbie Otal (Oak Park) 206-11; 2. Jeffery Williams (Clayton Valley) 196-11; 3. Jonah Wilson (Clovis) 196-8; 4. Josh Johnson (Valley View) 188-10; 5. Jacob Wilson (Buchanan) 184-10; 6. Carlos Aviles (Ventura) 179-7; 7. Christian Lavalle (Mission Viejo) 175-2; 8. Iffy Joyner (Pittsburgh) 175-0; 9. Garrett Kocab (Serrano) 172-3; 10. Eric Werner (Granite Bay) 171-11; 11. Corbin Chronister (Liberty) 171-3; 12. Tarab Ansari (Lynbrook) 168-2

GIRLS’ TRACK AND FIELD
CIF State Preliminaries
At Clovis Buchanan High
Qualifiers for Finals

100 – 1. Jasmin Reed (Serra) 11.51; 2. De’Anna Nowling (Calabasas) 11.52; 3. Ariyonna Augustine (Long Beach Poly) 11.57; 4. Aaliyah Wilson (Stockdale) 11.75; 5. Kierra King (Long Beach Wilson) 11.56; 6. Kennedy Williams (Redondo Union) 11.70; 7. Emerald Bowens (Redlands East Valley) 11.75; 8. Jazmyne Frost (Serra) 11.76; 9. Kirsten Carter (Santa Rosa) 11.78

200 – 1. Ariyonna Augustine (Long Beach Poly) 23.58; 2. Kaelin Roberts (Carson) 23.61; 3. Jasmin Reed (Serra) 23.68; 4. Sarahvaughn King (Armijo) 23.79; 5. Kirsten Carter (Santa Rosa) 23.86; 6. Maliyah Medley (El Toro) 23.88; 7. Jalyn Harris (Rancho Cucamonga) 23.89; 8. Kiera King (Long Beach Wilson) 23.90; 9. De’Anna Nowling (Calabasas) 24.0

400 – 1. Shae Anderson (Norco) 53.73; 2. Alexis Surrell (Newark M) 53.90; 3. Kaelin Roberts (Carson) 53.96; 4. Maliyah Medley (El Toro) 53.92; 5. Carolyn Wilson (Oaks Christian) 54.04; 6. Tierra Robinson-Jones (Bishop O’Dowd) 54.81; 7. Jalyn Harris (Rancho Cucamonga) 55.09; 8. Sarahvaughn King (Armijo) 55.19; 9. Emily Costello (Vista del Lago) 55.78

800 – 1. Alyssa Brewer (California) 2:09.12; 2. Cathilyn McIntosh (Del Oro) 2:09.84; 3. Sakura Roberson (La Jolla) 2:10.46; 4. Malina Yago (Marymount) 2:10.13; 5. Jacquelyn Hill (Etiwanda) 2:11.13; 6. Mikaela Romanini (Bakersfield) 2:11.55; 7. Mari Friedman (Santa Cruz) 2:10.36; 8. Kiley McCarthy (Carlsbad) 2:11.26; 9. Melissa Tanaka (Long Beach Poly) 2:11.58; 10. Erica Schroeder (San Marcos) 2:11.17; 11. Camille Hines (Palos Verdes) 2:11.64; 12. Avi Wilson-Perteete (St. Mary’s) 2:12.04

1,600 – 1. Maddy Denner (Oak Ridge) 4:51.29; 2. Emily Skahill (St. Francis) 4:52.47; 3. Olivia O’Keefe (Davis) 4:51.55; 4. Rylee Bowen (Sonoma Academy) 4:52.78; 5. Haley Herberg (Capistrano Valley) 4:51.61; 6. Annie Boos (Claremont) 4:52.86; 7. McKenna Brown (La Costa Canyon) 4:51.72; 8. Amber Jackson (Forest Lake) 4:52.94; 9. Alex Stout (Pacific College) 4:51.73; 10. Hannah Tobin (El Toro) 4:53.11; 11. Evelyn Mandel (Great Oak) 4:54.75; 12. Jessica Riedman (La Costa Canyon) 4:57.33

100HH – 1. Tara Davis (Agoura) 13.31; 2. Kaylah Robinson (El Cerrito) 13.36; 3. Jurnee Woodward (Vacaville) 13.44; 4. Breanna Bernard Joseph (Roosevelt) 13.72; 5. Jada Hicks (Upland) 13.72; 6. Allie Jones (San Marcos) 13.81; 7. Shante Robinson (Mira Costa) 13.81; 8. Danae Dyer (Temecula Valley) 14.12; 9. Asia Smith (Mission Hills) 14.25

300IH – 1. Shante Robinson (Mira Costa) 41.94; 2. Jurnee Woodward (Vacaville) 41.99; 3. Shae Anderson (Norco) 42.17; 4. Breanna Bernard Joseph (Roosevelt) 42.87; 5. Sadye Peschke (Bella Vista) 43.14; 6. Samantha Seaton (Westlake) 43.56; 7. Alia Scott (Vista) 43.67; 8. Nyree Brown (Segerstrom) 44.11; 9. Malia Avila (Walnut) 44.26

400 relay – 1. Carson 45.81; 2. Serra 46.39; 3. Bishop O’Dowd 46.80; 4. Santa Margarita 46.57; 5. Upland 46.90; 6. Rancho Cucamonga 46.91; 7. Carondelet 47.12; 8. Kennedy-Richmond 47.73; 9. Edison/SJ 47.82

1,600 relay – 1. Sheldon 3.46.47; 2. Quartz Hill 3:46.66; 3. Armijo 3:48.98; 4. Dana Hills 3:46.67; 5. Bishop O’Dowd 3:46.78; 6. St. Mary’s 3:48.62; 7. Carson 3:49.25; 8. Santa Margarita 3:49.65; 9. Bonita 3:51.34

HJ – 1T. Emily Garner (Woodbridge) 5-4; 1T. Delaney Peranich (St. Ignts) 5-4; 1T. Kallie Given (Los Alamitos) 5-4; 1T. Chinenye Agina (Sanger) 5-4; 1T. Katie Hurst (Fortuna) 5-4; 1T. Cassie Ackerman (S. Lrnz) 5-4; 1T. Abigail Burke (Riverside Poly) 5-4; 1T. Iesha Hamm (Stockdale) 5-4; 9. Victoria Plummer (Moorpark) 5-4; 10. Cassidy Palka (Oaks Christian) 5-4J; 11. Margaret Redfield (Gunn) 5-4J; 12. Kendall O’Farrell (Encinal) 5-2 jump off

LJ – 1. Tara Davis (Agoura) 20-8.25; 2. Nicole Warwick (Modesto) 19-9.75; 3. Jonon Young (Carson) 19-9; 4. Kali Hatcher (St. Mary’s) 19-3; 5. Olayinka Braimah (Peninsula) 19-1.25; 6. Zhane Smith (Long Beach Poly) 19-0.75; 7. Jaala Downes (Lincoln) 18-11; 8. Haleigh Batty (Cabrillo) 18-10.25; 9. Katherine Jackson (Rodriguez) 18-9.25; 10. Samantha Seaton (Westlake) 18-8.25; 11. Micah Fulton (Muir) 18-7; 12. Noelle Schiller (Westlake) 18-5.5

TJ – 1. Tara Davis (Agoura) 43-4; 2. Allanah Lee (Castro Valley) 41-10; 3. Zhane Smith (Long Beach Poly) 40-11.5; 4. Arianna Fisher (Silver Cr) 40-10.75; 5. Micah Fulton (Muir) 39-10; 6. Kayla Commons (Golden Valley) 39-9.25; 7. Kali Hatcher (St. Mary’s) 39-8.75; 8. Alyssa Lengtat (Davis) 39-6.5; 9. Emily Garner (Woodbridge) 39-3.25; 10. Anneke Moersdorf (San Luis Obispo) 38-10.25; 11. Hana Johnson (Bishop O’Dowd) 38-9; 12. Jazlynn Shearer (Silver Cr) 38-8.25

PV – 1T. Brooke Tjerrild (Clovis North) 12-6; 1T. Rachel Baxter (Canyon) 12-6; 3. Erin Gerardo (Santa Margarita) 12-6J; 4T. Kayla Myers (Poway) 12-6; 4T. Laurel Wong (Santa Catalina) 12-6J; 4T. McKenna Caskey (Mater Dei) 12-6J; 7. Kate Thomas (Santa Margarita) 12-6J; 8. Julia Wang (Las Lomas) 12-6J; 9. Jacqueline Ahrens (Peninsula) 12-6J; 10. Elizabeth Funk (Clovis West) 12-6J; 11. Lauren Ross (Tamalpais) 12-0; 12T. Brigette Grau (Mira Costa) 12-0J; 12T. Gabrielle Avila (Presnttn) 12-0J; 12. Emily Coombs (Orange Lutheran) 12-0J

SP – 1. Pamela Amaechi (Lincoln) 47-5.5; 2. Ashley Anumba (Los Osos) 45-4; 3. Hannah-Sophi Hall (James Logan) 45-0.5; 4. Faimalie Sale (Los Alamitos) 43-11.25; 5. Jocelynn Budwig (Fowler) 43-0.5; 6. Alicia Viveros (Liberty) 43-0; 7. Alladia Patterson (Louisville) 42-9.25; 8. Taylor Crockem (Chino) 42-0.75; 9. Alaysha Green (El Toro) 41-9; 10. Nu’u Tuilefano (El Camino) 41-8; 11. Natalie Ramirez (West Ranch) 41-7.25; 12. Cari Acosta (Buchanan) 40-10.75

DT – 1. Pamela Amaechi (Lincoln) 174-7; 2. Ashley Anumba (Los Osos) 170-8; 3. Jocelynn Budwig (Fowler) 168-6; 4. Hannah-Sophi Hall (James Logan) 155-8; 5. Erica Grotegeer (Wheatland) 153-1; 6. Alicia Viveros (Liberty) 149-4; 7. Felicia Crenshaw (Costa Mesa) 146-10; 8. Faimalie Sale (Los Alamitos) 146-8; 9. Cari Acosta (Buchanan) 143-5; 10. Gabby Sanchez (Canyon/CC) 139-9; 11. Alladia Patterson (Louisville) 139-6; 12. Emily Donovan (El Camino Real) 138-10

Andrew.Turner@latimes.com

Twitter: @ProfessorTurner


Advertisement