Newport-Balboa Rotary Club's Youth Track Meet of Champions (results)

Newport-Balboa Rotary Club's Youth Track Meet of Champions

held at Corona del Mar High on Friday

*

BOYS

Division 06

(7-Year-Olds)

50-meter Dash – 1) Sullivan Spivey, 9.1; 2) Luke Miller, 9.2; 3) Bennett Yonkers, 10.3; 4) Aiden Anavim, 10.4; 5) Jacob Blackburn, 11.0; 6) Trevor Wood, 11.4; 7) Colton McKibben, 11.5; 8) Jonathan Ward, 12.0.

100 – 1) Sullivan Spivey, 17.1; 2) Hudson Smith, 18.0; 3) Luke Miller, 18.1; 4) Aiden Anavim, 19.7; 5) Trevor Wood, 21.8; 6) Braeden Sullivan-Amadi, 23.7.

200 – 1) Hudson Smith, 42.0; 2) Babak Bakhshi, 43.1.

Softball Throw – 1) Dutch Dale, 60-0; 2) Thomas Work, 58-4; 3) Kyle Gameros, 53-6; 4) Hudson Smith, 49-5; 5) Thomas Carlson, 44-0; 6) Ryland Stone, 43-6.

Long Jump – 1) Ryland Stone, 8-0; 2) Ryder Thomas, 6-7; 3) Thomas Carlson, 5-11; 4) Sullivan Spivey, 5-10; 5) Luke Miller, 5-8; 6) Brock Ketchum, 5-2.

*

Division 05

(8-Year-Olds)

50 – 1) Kyan Makena, 8.1; 2) Brock Paz, 9.0; 3) Matt Wood, 9.1; 4) Deven Regan, 9.2; 5) Reyshaun Rodriguez, 9.3; 6) Vaugn Duby, 9.4; 7) Nathan Tom, 10.4; 8) Callum Cianfrani, 11.0.

100 – 1) Reid McMullan, 17.1; 2) Matt Wood, 18.3; 3) Jonny Mayhew, 18.4; 4) Matthew Dellaney, 18.5; 5) Josh Hollander, 18.7; 6) Porter Sharp, 19.2.

200 – 1) Joey Keane, 38.1; 2) Paul Dandler, 39.4; 3) Kyan Makena, 39.5; 4) Thomas Kurtz, 39.6; 5) Evan Elliott, 40.1.

400 – 1) Joey Keane, 1:22.6; 2) Reid McMullen, 1:25.7; 3) Paul Dandler, 1:30.0; 4) Josh Hollander, 1:35.6; 5) Charles King, 1:35.8; 6) Caden Gaffaney, 1:39.9; 7) Thomas Work, 1:43.4.

Softball Throw – 1) Charles King, 69-4; 2) Matt Wood, 67-6; 3) Reid McMullen, 67-0; 4) Reyshaun Rodriguez, 62-0; 5) Kyan Makena, 58-1; 6) Ryan Yonkers, 57-1.

Long Jump – 1) Vaughn Duby, 8-1; 2) Charles King, 7-6; 3) Ryan Yonkers, 7-6; 4) Thomas Kurtz, 7-3; 5) McKay Ketchum, 6-9; 6) Reyshaun Rodriguez, 6-9.

*

Divison 04

(9-Year-Olds)

50 – 1) Derek Nagel, 8.0; 2) Pete York, 9.3; 3) Pablo Heckman, 9.4; 4) Ian Hanna, 9.9; 5) Micah LeeValles, 10.0; 6) August Stanton, 10.5.

100 – 1) Alex Sunday, 16.4; 2) Sawyer Spivey, 16.8; 3) Pete York, 18.9; 4) Sam Ehlers, 19.1; 5) Cypress Damricki, 21.5.

200 – 1) Alex Sunday, 35.7; 2) Sawyer Spivey, 36.3.

400 – 1) Noah Lindo, 1:14.3; 2) Kellan Holmes, 1:24.5; 3) Noah Imsamde, 1:27.0; 4) Tyler Wood, 1:28.4; 5) Cade Swanson, 1:30.5; 6) Sam Ehlers, 1:47.9.

Softball Throw – 1) Alex Sunday, 80-4; 2) Kellan Holmes, 70-8; 3) Tyler Wood, 65-3; 4) Ian Hannah, 63-0; 5) Cade Swanson, 58-4; 6) Micah LeeValles, 43-5.

Long Jump – 1) Sawyer Spivey, 8-10; 2) Ian Hanna 6-6; 3) Cade Swanson, 6-4; 4) Sam Ehlers, 5-11; 5) Cyrus Damirchi, 4-3.

*

Division 03

(10-Year-Olds)

100 – 1) Joshua Lopez, 16.3; 2) William Haid, 17.0; 3) Zach Cayman, 17.1; 4) Alex Rude, 17.3; 5) Trevor Yue, 17.4; 6) Tommy Cianfrani, 17.5; 7) Henry Riddel, 17.7.

200 – 1) Jameson Ibe, 33.5; 2) Joshua Lopez, 37.1; 3) William Haid, 40.0.

400 – 1) Jameson Ibe, 1:13.9; 2) Jason Plumb, 1:15.7; 3) Tristan Kurtz, 1:16.4; 4) Will Little, 1:23.8; 5) Kai Matsunami, 1:27.1; 6) Trevor Yue, 1:27.4; 7) AJ Plumb, 1:27.6; 8) Alex Stefany, 1:47.0.

800 – 1) Tristan Kurtz, 2:52.4; 1) Tristan Kurtz, 2:55.1; 3) Kellen Holmes, 2:58.8; 4) Sean Ruiz, 3:04.3; 5) Charlie Mannon, 3:11.8; 6) Tyler Wood, 3:43.5.

Softball Throw – 1) Robert Keller, 139-0; 2) Charlie Mannon, 119-0; 3) Miles Bennet, 102-7; 4) Alex Rude, 90-7; 5) Henry Riddell, 90-5; 6) Nicholas Bass, 88-8.

Long Jump – 1) Jason Plum, 11-3; 2) Nicholas Bass, 10-5; 3) Miles Bennett, 9-11; 4) Will Little, 9-10; 5) Sean Ruiz, 9-8; 6) Jameson Ibe, 9-4.

*

Division 02

(11-Year-Olds)

100 – 1) Andrew Keehnm, 15.2; 2) Matthew Poska, 15.3; 3) Aidan Holmes, 15.4; 4) Nicolas Del Villar, 15.9; 5) Zach Litvak, 16.0; 6) Carter Reese, 16.1; 7) Jackson Guizan, 17.1; 8) Benjamin Brandel, 18.2.

200 – 1) Matthew Poska, 33.3; 2) Will Solomon, 34.0; 3) Zack Litvik, 35.5; 4) Marc Gildenhuys, 35.7; 5) Everett Poznick, 41.3.

400 – 1) Aidan Holmes, 1:11.5; 2) Dylan Imsande, 1:14.0; 3) Owen MacKinnon, 1:16.9; 4) Reese Carter, 1:17.5; 5) Nicolas Del Villar, 1:21.1; 6) Griffen Guizan, 1:27.9; 7) Zack Kittelson, 1:28.5; 8) Cole Mackinnon, 1:72.5.

800 – 1) Dylan Imsande, 2:38.5; 2) Owen MacKinnon, 2:55.0; 3) Jackson Guizan, 3:02.3; 4) Cole Mackinnon, 3:03.2.

1600 – 1) Will Solomon, 6:30.9.

Softball Throw – 1) Aidan Holmes, 94-9; 2) Griffen Guizan, 94-6; 3) Jackson Guizan, 91-9; 4) Benjamin Poznick, 87-7; 5) Reese Carter, 84-4; 6) Everett Poznick, 84-3.

Long Jump – 1) Matthew Poska, 11-5; 2) Will Solomon, 9-3; 3) Mark Gildenhuys, 9-2; 4) Owen MacKinnon, 9-0; 5) Zack Kittelson, 8-8; 6) Benjamin Brandel, 8-7.

*

Division 01

(12-year-olds)

100 – 1) Joshua Means, 14.3; 2) Titan Ruotolo, 15.0; 3) Brandon Yue, 15.3; 4) Jacob Bass, 15.5; 5) CJ Jones, 15.6; 6) Christian Rosene, 16.9; 7) Chris King, 17.7; 8) Nick Charles Currie, 22.3.

200 – 1) Titan Ruotolo, 31.1; 2) Jake Moos, 32.8; 3) CJ Jones, 38.0.

400 – 1) Gregory Suhr, 1:08.2; 2) Joshua Means, 1:09.4; 3) Will Macy, 1:10.7; 4) Jake Moos, 1:11.0; 5) Gavin Murray, 1:15.5; 6) Brandon Yue, 1:18.9; 7) Landon Searcy, 1:21.7; 8) Christian Rosene, 1:25.8.

800 – 1) Gregory Suhr, 2:36.6; 2) Will Macy, 2:36.8; 3) Jacob Krantz, 2:51.8; 4) Landon Searcy, 2:57.0; 5) Evan Ramirez, 4:46.5.

1600 – 1) Scott Wright, 6:03.0; 2) Gavin Murray, 6:12.5.

Softball Throw – 1) Scott Wright, 147-3; 2) Jacob Bass, 114-0; 3) Benjamin Lederman, 113-8; 4) Christian Rosene, 111-5; 5) Nicholas Madura, 93-4; 6) CJ Jones, 92-5.

Long Jump – 1) Titan Ruotolo, 13-0; 2) Gregory Suhr, 11-11; 3) Jacob Bass, 9-10; 4) Will Macy, 9-7; 5) Gavin Murray, 9-7; 6) Chris King, 8-5.

*

Division 00

(13-Year-Olds)

100 – 1) Christopher Jung, 16.5; 2) Golden Bachelder, 16.8; 3) Matthew Hanna, 17.8; 4) Derek Hanna, 20.1.

200 – 1) Christopher Jung, 34.2.

400 – 1) Nicholas Gildenhuys, 1:12.8; 2) Christopher Jung, 1:20.8; 3) Matthew Hanna, 1:23.7; 4) Golden Bachelder, 1:29.3.

1600 – 1) Peter Herold, 6:00.0; 2) Ian Turner, 6:05.0; 3) Kevin Zimmerle, 6:08.4; 4) Jenny Li, 6:14.2.

Softball Throw – 1) Chas Goodwin, 149-0; 2) Warren Loth, 142-5.

High Jump – 1) Nicholas Gildenhuys, 4-7; 2) Ian Turner, 3-6.

Long Jump – 1) Nicholas Gildenhuys, 12-0; 2) Goldnen Bachelder, 10-1; 3) Matthew Hanna, 9-11; 4) Derek Hanna, 7-9.

Shotput – 1) Ian Turner, 18-2.75.

*

Division 98/99

(14-15-Year-Olds)

200 – 1) Michael Phillippy, 27.0.

400 – 1) Michael Phillippy, 1:00.6; 2) Joaquin Andrade, 1:12.5; 3) Sam Roth, 1:13.2.

1600 – 1) Joaquin Andrade, 5:54.2; 2) Sam Roth, 6:14.3.

Long Jump – 1) Michael Phillippy, 12-2.

High Jump – 1) Patrick Wynn, 4-5.

Shot Put – 1) Mason Crane, 24-5; 2) Eric Dobre, 24-3.5.

*

GIRLS

Division 06

50 – 1) Kylie Trigo, 10.2; 2) Payton Chestor, 10.4; 3) Helenia Solomon, 10.4; 4) Laura Wynn, 10.6; 5) Geneva Paz, 11.0; 6) Annabelle Spotts, 11.2; 7) Taylor Hewison, 11.3; 8) Sydney Raszewski, 12.1.

100 – 1) Kate Kubiak, 18.4; 2) Kylie Trigo, 20.0; 3) Payton Chestor, 20.4; 4) Helenia Salomon, 21.4; 5) Anabell Spotts, 21.9; 6) Hillary Hagemann, 22.8.

200 – 1) Kate Kubiak, 40.3; 2) Isabella Lugo, 41.2.

Softball Throw – 1) Mateja Lewis, 45-9; 2) Savannah Brawley, 28-2; 3) Ava Rydalch, 28-0; 4) Morgen Kane, 22-6; 5) Dalaney Doobie, 21-0; 6) Helena Fratantaro, 19-10.

Long Jump – 1) Anabelle Spotts, 6-7; 2) Kate Kubiak, 6-5; 3) Kylie Trigo, 5-7; 4) Isabella Lugo, 5-7; 5) Geneva Paz, 5-1; 6) Payton Chester, 4-7.

*

Division 05

50 – 1) Elle Liberto, 8.6; 2) Nicole Davis, 9.0; 3) Sharleen Stefield, 9.1; 4) Maclaine Murray, 9.2; 5) Regan Smith, 9.5; 6) Danielle Hollander, 9.6; 7) Gabriella Valainis, 9.7; 8) Milla Borsanyi, 10.4.

100 – 1) Danielle Hollander, 17.9; 2) Nicole Davis, 18.0; 3) Kayla Gottlieb, 18.1; 4) Haley Porter, 18.2; 5) Maclaine Murray, 18.3; 6) Ella Bennet, 18.6; 7) Willow Laws, 19.5.

400 – 1) Sydney Paulson, 1:27.3; 2) Wilow Laws, 1:30.9; 3) Katie Sullivan, 1:33.2; 4) Phoeve Borland, 1:40.5; 5) Isabella Lugo, 1:44.0; 6) Solen Michaelian, 1:45.8; 7) Sofia Martinez, 1:46.9; 8) Olivia Sandoval, 1:52.4.

Softball Throw – 1) Kayla Gottlieb, 63-1; 2) Katy Sullivan, 56-6; 3) Danielle Hollander, 39-4; 4) Ellie Liberto, 38-10; 5) Elizabeth Curtis, 34-1; 6) Romy Degiorgio, 28-4.

Long Jump – 1) Ellie Liberto, 8-1; 2) Nicole Davis, 7-8; 3) Sydney Paulson, 7-6; 4) Ella Bennett, 7-1; 5) Soeil Michaelan, 6-9; 6) Simone Parvizi, 6-9.

*

Division 04

50 – 1) Serena Ramirez, 8.8; 2) Lilly Gash, 8.9; 3) Elisha Robertson, 9.0; 4) Kristina Grave, 9.2; 5) Kate Kittleson, 9.3; 6) Claire Rosen, 9.5; 7) Ashley Riba, 10.7; 8) Julia Lane, 11.0.

100 – 1) Megan Martodam, 16.5; 2) Elisha Robertson, 18.5; 3) Claire Rosen, 18.6; 4) Elizabeth Broten, 19.8; 5) Kate Kittleson, 19.9; 6) Isabel DelVillar, 20.4; 7) Julia Lane, 20.6; 8) Eleanor Spotts, 21.2.

200 – 1) Megan Martodam, 36.6; 2) Sorona Ramirez, 37.4; 3) Angela Jia, 37.5; 4) Kaitlyn Stone, 39.1; 5) Hannah Doerig, 40.0; 6) Elizabeth Broten, 43.1; 7) Dalila Aragon, 44.8.

400 – 1) Angelina Jia, 1:27.2; 2) Kaitlyn Stone, 1:28.0; 3) Hannah Doering, 1:35.6; 4) Ashley Krantz, 1:35.7; 5) Kelsey, 1:51.3.

Softball Throw – 1) Elizabeth Broten, 68-3; 2) Sydney Walls, 67-10; 3) Kaitlyn Stone, 41-3; 4) Ashley Riba, 39-11; 5) Ashley Krantz, 37-9; 6) Quinn Conroy, 28-4.

Long Jump – 1) Angelina Jia, 8-9; 2) Kaitlyn Stone, 8-7; 3) Serena Ramirez, 8-2; 4) Kate Kittelson, 7-9; 5) Megan Martodam, 7-6; 6) Lilly Gash, 7-5.

*

Division 03

100 – 1) Sydney Sharp, 15.4; 2) Emily Elliott, 15.9; 3) Kaela Garrod, 16.0; 4) Olivia Colby, 16.2; 5) Eliana Gottlieb, 16.6; 6) Jilian Lorenz, 17.7; 7) Leila Slayton, 18.9; 8) Jasmine Smith, 19.2.

200 – 1) Sydney Sharp, 32.7; 2) Josephine Master, 33.6; 3) Haley Keane, 36.4; 4) Jasmine Smith, 36.9; 5) Lila Metherate, 39.2; 6) Araya Britton, 40.5; 7) Alexis DiMaria, 40.9; 8) Kate Lightbird, 46.0.

400 – 1) Josephine Master, 1:18.8; 2) Marina Haid, 1:23.5; 3) Emma Kubiak, 1:25.9; 4) Kate Wynne, 1:27.4; 5) Eliana Gottlieb, 1:28.6; 6) Kate Allen, 1:28.7; 7) Emma Hallman, 1:29.9; 8) Jessica Means, 1:31.4.

800 – 1) Kate Allen, 3:04.1; 2) Ella Jensen, 3:19.9; 3) Jessica Means, 3:27.9; 4) Kylie McDonald, 3:49.3; 5) Katherine Mayhew, 3:51.6.

1600 – 1) Marina Haid, 6:39.4; 2) Emma Kubiak, 6:45.0.

Softball Throw – 1) Emily Elliott, 117-1; 2) Ella Jensen, 79-6; 3) Elliana Gotllieb, 72-1; 4) Marina Haid, 66-8; 5) Jilian Lorenz, 64-2; 6) Alexis DiMaria, 59-4.

Long Jump – 1) Emma Kubiak, 10-3; 2) Kaela Garrod, 9-6; 3) Joshephine Master, 9-3; 4) Araya Britton, 9-0; 5) Olivia Colby, 8-5; 6) Jilian Lorenz, 8-5; 7) Jasmine Smith, 8-3.

*

Division 02

100 – 1) Nikki Senske, 14.5; 2) Mackenzie Trigo, 15.2; 3) Skylynn Rodriguez, 15.7; 4) Jaedyn Gregg, 16.1; 5) Zoe Arthur, 16.2; 6) Sarah Schoenbaum, 16.3; 7) Caroline Cohen, 17.3; 8) Jessica Lane, 17.9/

400 – 1) Cadence Gronski, 1:16.0; 2) Avery Doherty, 1:18.0; 3) Isla Aderson, 1:18.6; 4) Jaycie Carter, 1:24.8; 5) Madison Trester, 1:25.1; 6) Paige Wood, 1:25.7; 7) Emma Turner, 1:28.8; 8) Ashley Trester, 1:34.0.

800 – 1) Devin Ito, 2:47.6; 2) Cadence Gronski, 3:05.3; 3) Brooklyn McDonald, 3:10.7; 4) Paige Wood, 3:12.4.

1600 – 1) Devin Ito, 5:56.4; 2) Isla Anderson, 6:27.5; 3) Emma Turner, 7:17.4; 4) Madison Trester, 7:39.9; 5) Ashley Trester, 7:48.0/

Softball Throw – 1) Grace Myers, 102-5; 2) Skylynn Rodriguez, 73-6; 3) Teddy King, 60-2; 4) Jaedyn Gregg, 55-6; 5) Madison Trester, 44-6; 6) Sophia Tung, 44-0.

Long Jump – 1) Nikki Senske, 11-4; 2) Makenzie Trigo, 11-3; 3) Grace Myers, 9-8; 4) Ashley Trester, 9-5; 5) Jaycie Carter, 9-5; 6) Jessica Lane, 8-6.

*

Division 01

100 – 1) Alyssa McKenzie, 14.0; 2) Francesca Colby, 14.9; 3) Sydney Little, 15.3; 4) Julia Roudebush, 17.4; 5) Gabriella Brandt, 17.5; 6) Karis Simons, 17.7; 7) Kelsey Withers, 17.8.

200 – 1) Alyssa McKenzie, 30.2; 2) Sydney Little, 33.2; 3) Gabriella Brandt, 41.2.

400 – 1) Samantha Haft, 1:15.0; 2) Kelsey Withers, 1:20.4; 3) Isabelle Borsanyi, 1:20.7; 4) Mia Matsunami, 1:21.7; 5) Elena Plumb, 1:41.2.

800 – 1) Samantha Haft, 2:49.2; 2) Kelsey Withers, 2:52.5; 3) Isabelle Borsanyi, 2:56.8.

Softball Throw – 1) Francesca Colby, 75-0; 2) Sarah Roudebush, 58-9; 3) Julia Roudebush, 58-9; 4) Karis Simon, 55-7.

Long Jump – 1) Sydney Little, 11-0; 2) Francesca Colby, 10-8; 3) Gabrillela Brandt, 10-1; 4) Elena Plumb, 9-3; 5) Julia Roudebush, 8-9; 6) Isabelle Borsanyi, 8-1.

*

Division 00

100 – 1) Rene Thomas, 13.9; 2) Payton Williams, 15.0; 3) Dominique Ruotolo, 15.1; 4) Taylor Hewison, 18.0.

200 – 1) Dominique Ruotolo, 31.5; 2) Maggie Pietsch, 32.5.

400 – 1) Rene Thomas, 1:08.2; 2) Gigi Lee, 1:13.0; 3) Jenny Li, 1:15.0; 4) Maggie Pietsch, 1:21.2.

1600 – 1) Gigi Lee, 6:02.2.

Softball Throw – 1) Payton Williamson, 106-6.

Long Jump – 1) Domonique Ruotolo, 12-2; 2) Jenny Li, 7-1.

*

Division 98/99

400 – 1) Marina McDonough, 1:04.5; 2) Raquel Powers-Sifuentes, 1:10.9; 3) Ivey Delaney, 1:12.0; 4) Madeline Greenberg, 1:15.2; 5) Kailyn Withers, 1:17.5.

1600 – 1) Marina McDonough, 5:43.2; 2) Madeline Greenberg, 6:04.3; 3) Deleney Ivey, 6:04.4; 4) Raquel Powers-Sifuentes, 6:04.9; 5) Rebecca Garrod, 6:14.9; 6) Kailyn Withers, 7:01.0.

Long Jump – 1) Rebecca Garrod, 12-0; 2) Kailyn Withers, 9-0.

High Jump – 1) Rebecca Garrod, 3-11.

Copyright © 2019, Daily Pilot
EDITION: California | U.S. & World
59°