Copyright © 2019, Los Angeles Times | Terms of Service | Privacy Policy
Advertisement
Share
News

YOUTH SCENE: Youth track meet yields two new city records

Two city records were broken as Laguna Beach held its annual youth track meet April 4.

In the boys’ Division 2 (athletes born in 2001), Koa Todd set the record in the 100 meters with a mark of 15.9 seconds. He broke Aaron Chesley’s city mark of 16.7, which was set in 1985.

Marlee Grosher also set a record in the 1,600 meters for the girls’ Division 7 (born in 1996), finishing in 6 minutes, 30.75 seconds. That bettered the old time of 6:49.90, set by current Laguna Beach High cross country standout Gerry Artman in 2004.

The top six finishers in each event qualify for the Orange County meet at Laguna Hills High on May 3.

Advertisement

?

Laguna Beach Youth Track Meet

BOYS

Division 1 (born 2002 or after)

Advertisement

50 meters "“ 1. Eric Silva, 9.91 seconds; 2. Scotty Plowden, 9.96; 3. Shane Lawson, 10.07.

100 "“ 1. Silva, 19.12; 2. Plowden, 19.22; 3. Aiden Svenson, 20.6.

200 "“ 1. Silva, 40.63.

400 "“ 1. Elijah Revis, 2:06.4.

Softball throw "“ 1. Plowden, 68 feet; 2. Svenson, 50; 3. Lawson, 30.

Long jump "“ 1. Troy Levin, 3-6.

Division 2 (born 2001)

50 "“ 1. Koa Todd, 8.41; 2. Rex Fallah, 9.43; 3. Spencer Collins, 10.09.

Advertisement

100 "“ 1. Todd, 15.9; 2. Fallah, 17.75; 3. Christian Herrx, 18.9.

200 "“ 1. Todd, 36.16; 2. Ryan Smithers, 40.29; 3. Herrx, 40.87.

400 "“ 1. Smithers, 1:22.25; 2. Herrx, 1:31.91; 3. Sean Dolan, 2:01.81.

Softball throw "“ 1. Holden Geary, 67.

Long jump "“ 1. Fallah, 9-11; 2. Geary, 8-10; 3. Collins, 8-7.

Division 3 (born 2000)

50 "“ 1. Stuart Salen, 8.56; 2. Enoch Revis, 9.25; 3. Logan Williams, 9.28.

100 "“ 1. Adam Mitchell, 16.31; 2. Johnny Mitchell, 16.5; 3. Revis, 17.6.

Advertisement

200 "“ 1. J. Mitchell, 35.31; 2. A. Mitchell, 35.34; 3. Milan Groscolas, 39.22.

400 "“ 1. Sean Decker, 1:27.66; 2. Jahson Barrack, 1:29.03.

Softball throw "“ 1. Salen, 76; 2. Revis, 65; 3. Groscolas, 54.

Long jump "“ 1. J. Mitchell, 10-3; 2. A. Mitchell, 10-2; 3. Salen, 9-11.

Division 4 (born 1999)

100 "“ 1. Carson Cushing, 15.6; 2. James Langton, 15.97; 3. Thomas Gregory, 17.56.

200 "“ 1. John Langton, 36.13; 2. Sawyer Chesley, 37.09; 3. Gregory, 37.66.

400 - 1. John Langton, 1:21.32; 2. Gregory, 1:26.94; 3. Ayrton Svenson, 1:30.16.

Softball throw "“ 1. Chesley, 112; 2. Svenson, 81; 3. John Langton, 73.

Long jump "“ 1. James Langton, 10-10; 2. Chesley, 10-1; 3. Nico DeMilley, 9-5.

High jump "“ 1. Tyler Rowe, 2-7.

Division 5 (born 1998)

100 "“ 1. Brody Seebass, 15.15; 2(t). Jack Vannieulande, 15.91; 2(t). Tyler Jackson, 15.91.

200 "“ 1. Seebass, 33.28; 2. Tyler Cheves, 34.75; 3. Vannieulande, 34.85.

400 - 1. Vannieulande, 1:18.19; 2. Camden Benson, 1:21.35; 3. Cheves, 1:22.97.

Softball throw "“ 1. Cheves, 92; 2. Jackson, 90.

Long jump "“ 1. Seebass, 11-4.

High jump "“ 1. Seebass, 3-0.

Division 6 (born 1997)

100 "“ 1. Harrison Gregor, 14.72; 2. Seth Smith, 15.72.

200 "“ 1. John Martin, 33.63.

400 - 1. Tommy Ressler, 1:12.44; 2. Smith, 1:16.66; 3. Alex Digenova, 1:24.53.

800 "“ 1. Gregor, 2:43.53; 2. Ressler, 2:50.56; 3. Smith, 3:01.22.

Softball throw "“ 1. Garrett Hartley, 123.

Long jump "“ 1. Ressler, 12-3; 2. Hartley, 12-2; 3. Gregor, 11-7.

High jump "“ 1. Hartley, 3-11.

Division 7 (born 1996)

100 "“ 1. James Cockrell, 14.81; 2. Melvin Groscolas, 15.01; 3. Vann Seebass, 16.81.

200 "“ 1. Cockrell, 31.13; 2. Seebass, 36.0.

400 "“ 1. Ethan Chesley, 1:07.13.

1600 "“ 1. Chesley, 6:07.09.

Softball throw "“ 1. Chesley, 143; 2. Grayson Benson, 12-1.

Long jump "“ 1. Benson, 11-6; 2. Groscolas, 11-5.

High jump "“ 1. Groscolas, 3-11; 2. Benson, 3-5.

Division 8 (born 1995)

100 "“ 1. Thomas Johnson, 14.28; 2. Patrick Sullivan, 14.34; 3. Ryan Sullivan, 14.59.

200 "“ 1. Johnson, 29.34; 2. P. Sullivan, 30.96; 3. R. Sullivan, 32.96.

400 "“ 1. Johnson, 1:06.79.

800 "“ 1. Johnson, 2:48.59.

Long jump "“ 1. R. Sullivan, 14-5.

High jump "“ 1. Johnson, 4-5.

Shot put "“ 1. R. Sullivan, 33-5; 2. P. Sullivan, 30-7.

GIRLS

Division 1

50 meters "“ 1. Caroline Herry, 9.97; 2. Molly Renner, 10.15; 3. Juliet Cushing, 10.29.

100 "“ 1. Morgan Van Alphen, 19.4; 2. Herry, 19.50; 3. Kendal Fraser, 19.52.

200 "“ 1. Van Alphen, 40.78; 2. Fraser, 43.7; 3. Renner, 48.31.

Long jump "“ 1. Herry, 7-1; 2. Van Alphen, 6-7; 3. Renner, 6-5.

Division 2

50 "“ 1. Sydney Davison, 9.56; 2. Olivia Shipp, 9.94; 3. Gracie Kikerpill, 10.0.

100 "“ 1. Cosette Chesley, 17.81; 2. Shipp, 19.97; 3. Claire Smithers, 20.44.

200 "“ 1. Chesley, 40.38; 2. Smithers, 47.85.

400 "“ 1. Davison, 1:41.18; 2. Smithers, 1:41.63; 3. Shipp, 1:49.19.

Long jump "“ 1. Chesley, 8-4; 2. Davison, 8-2; 3. Kikerpill, 7-10.

Division 3

50 "“ 1. Lexi McKeown, 8.35; 2. Taylor Scott, 9.22; 3. Nina Larson, 9.28.

100 "“ 1. McKeown, 16.91; 2. Larson, 18.31; 3. Jessica Morrell, 19.16.

200 "“ 1. Scott, 37.84.

400 "“ 1. Scott, 1:37.03.

Softball throw "“ 1. Taylor Glenn, 43-5; 2. Reagon Larson, 39; 3. Jordan Meiswinkel, 35.

Long jump "“ 1. McKeown, 9-10; 2. N. Larson, 9-7; 3. Glenn, 8-3.

Division 4

200 "“ 1. Sydney Van Alphen, 34.03; 2. Emily Lassiter, 34.9.

400 - 1. Lassiter, 1:16.32; 2. Van Alphen, 1:16.94.

800 "“ 1. Van Alphen, 3:06.81.

Softball throw "“ 1. Lassiter, 57.

Division 5

100 "“ 1. Shanaye Sherman, 15.31; 2(t). Mary Emma Meyer, 17.07; 2(t). Alex Wilson, 17.07.

200 "“ 1. Sherman, 33.32; 2. Wilson, 38.09.

400 - 1. Greer Jacobs, 1:21.62; 2. Jahslyn Barrack, 1:37.18.

800 "“ 1. Jacobs, 3:01.22.

Softball throw "“ 1. Jacobs, 70; 2. Sherman, 69.

Division 6

100 "“ 1. Carlee Ressler, 15.65; 2. Chloe Jackson, 16.85; 3. Brigid Burns, 17.06.

200 "“ 1. Ressler, 33.57.

400 - 1. Mary Emma Meyer, 1:17.50.

Softball throw "“ 1. Burns, 128.

Long jump "“ 1. Jackson, 10-9.

Division 7

1600 "“ 1. Marlee Grosher, 6:30.75.

Softball throw "“ 1. Grosher, 104.

Long jump "“ 1. Grosher, 12-9.

Division 8

100 "“ 1. Ava Burnes, 14.68.

200 "“ 1. Burnes, 30.62.

High jump "“ 1. Burnes, 3-9.



Advertisement