Southern Section

Saturday, April 10

ARCADIA INVITATIONAL
At Arcadia High

The Long Beach Poly girls' track and field team, led by senior sprinter Shalonda Solomon, won four events in the Arcadia Invitational at Arcadia High on Saturday night in a meet in which victories were rare for athletes from the Southland.

Solomon, the No. 2-ranked sprinter in the nation last year behind Allyson Felix of North Hills Los Angeles Baptist, won the girls' 100 meters in 11.50 seconds and ran the anchor legs on Jackrabbit teams that won the 400 relay in 44.95 and the 1,600 relay in 3:36.43.

Sophomore teammate Shana Woods posted the other victory for Poly with a winning time of 42.70 in the girls' 300 low hurdles in the meet that is regarded as the best regular-season invitational in the nation.

Solomon, who anchored Poly to a national record in the 800 relay Friday night, posted the fastest time in the nation this year in the 100 to defeat second-place Jasmine Baldwin of La Puente Bishop Amat by four-hundredths of a second.

Baldwin, a senior who upset Solomon in the 100 in the Mission Viejo Trabuco Hills Invitational on April 3, later won the 200 in a career-best 23.83.

Poly's time in the 400 relay was the second-fastest in the nation this year and ranks seventh on the all-time national list while its clocking in the 1,600 relay was a yearly national leader and the sixth-fastest ever run.

In another event, Chino Don Lugo won the boys' distance medley relay in a yearly nation-leading time of 10:16.94 when senior Nathan Wolack made up more than 30 meters on the anchor runner from Clifton Park (N.Y.) Shenendehowa on the final lap of the race.

Wolack, who ran 4:17.8 on his 1,600-meter leg, had anchored Don Lugo to victory in the four-mile relay Friday night.
--John Ortega

Boys

100 (Inv. Wind, +0.4 meters per second)-1. Drummer, North Salinas, 10.64; 2. Harris, Sherman Oaks Notre Dame, 10.77; 3. tie between Peaerlstone, San Anselmo Sir Francis Drake and Woods, Los Alamitos, 10.81; 5. Stroughter, Granite Bay, 10.87; 6. Glass, Sherman Oaks Notre Dame, 11.11. (Seeded, +0.5)-1. West, Cypress, 10.3 hand time; 2. O'Neal, Cleveland Glenville, 10.4 3. Giles, Harvard-Westlake, 10.5; 4. Clark, Oceanside El Camino, nt; 5. McMillan, Newburgh Free Academy, N.Y., 6. Linton, Granda Hills, nt.

200 (Inv.)-1. Coleman, Newburgh Free Academy, N.Y., 21.49; 2. Fuqua, Cleveland Glenville, 22.06; 3. Moon, Corona, 22.18; 4. Pearlstone, San Anselmo Sir Francis Drake, 22.18; 5. Harris, Sherman Oaks notre Dame, 22.34; 6. Hilbe, Gilbert Hamilton, Ariz., 22.53. (Seeded)-1. Drummer, North Salinas, 21.90; 2. Young Phoenix Mountain Pointe, 21.98; 3. Woods, Los Alamitos, 22.08; 4. Clark, Oceanside El Camino, 22.22; 5. West, Cypress, 22.23; 5. Campbell, Ventura, 22.25.

400 (Inv.)-1. Coleman, Newburgh Free Academy, N.Y., 46.25; 2. Ginn, Cleveland Glenville, 47.57; 3. Jones, Long Beach Poly, 48.35; 4. Moone, Corona, 48.48; 5. Hilbe, Gilbert Hamilton, Ariz., 48.84; 6. Lowe, St. John's Prep, N.Y., 49.39; 7. Fowler, San Diego University City, 50.42. (Seeded)-1. Lindsay, Moorpark, 48.19; 2. Martin, Peninsula, 48.29; 3. Kahn, Lynbrook, 48.68; 4. Johnson, Stockton Lincoln, 49.11; 5. Cloud, Cleveland Glenville, 50.13; 6. Bellissino, Canyon Country Canyon, 50.23.

800 (Inv.)-1. Hutson, Sandy Alta, Utah, 1:51.79; 2. Lynch, Phoenix Washington, 1:52.23; 3. Haddan, Woodbridge, 1:52.52; 4. Evans, Aptos, 1:53.09; 5. Groff, Westfield, Va., 1:53.64; 6. Tully, Syosset, N.Y., 1:54.09; 7. Greenwood, Colorado Springs Palmer, 1:54.26; 8. Rodie, Royal, 1:54.61; 9. Lee, San Anselmo Sir Francis Drake, 1:54.91; 10. Rojas, Canyon Springs, 1:55.12; 11. Sylve, Long Beach Poly, 1:55.13; 12. Reynders, Clovis Buchanan, 1:56.71.

1,600 (Seeded)-1. Acosta, Oceanside El Camino, 4:12.85; 2. Heller, Phoenix Shadow Mountain, 4:12.86; 3. Bell, Harvard-Westlake, 4:15.33; 4. Chavez, Santa Monica, 4:15.85; 5. Lara, Orange, 4:15.85; 6. Campfield, Temecula Valley, 4:16.08; 7. Nunn, San Luis Obispo, 4:17.11; 8. Longcrier, Bakersfield Centennial, 4:17.62; 9. Almeida, Arcadia, 4:17.66; 10. Fullere, Granite Bay, 4:18.07; 11. Kennen, Crescenta Valley, 4:19.26; 12. Keating, Phoenix Arcadia, 4:20.52; 13. Bemohamed, Monroe, 4:20.80; 14. Allen, Yucaipa, 4:21.79; 15. Amy, Bainbridge, 4:22.56.

MILE (Inv.)-1. Deak, Aurora Smoky Hill, 4:12.22; 2. Barnes, Spokane Mead, Wa., 4:13.13; 3. Robson, Canada, 4:14.18; 4. Fisher, Weber, Utah, 4:14.24; 5. Gatel, Huntington Beach Edison, 4:14.79; 6. Abbott, West HS, 4:15.27; 7. Glass, Roseville Woodcreek, 4:15.34; 8. Ramirez, Don Lugo, 4:17.38; 9. Swier, Imperial Beach Mar Vista, 4:17.57; 10. Withers, Santa Rosa Cardinal Newman, 4:19.32; 11. St. Benedict, 4:19.66; 12. Cummings, Yakima Eisenhower, Wa., 13. Bauhs, Danville San Ramon Valley, 4:20.12; 14. Pottey, Reno Galena, 4:20.34; 15. Medina, El Monte Arroyo, 4:21.25.

TWO-MILE (Inv.)-1. Bumbalough, Brentwood, Tenn., 8:49.87; 2. Kiptoo, La Cueva, N.M., 8:52.56; 3. Ghebray, Union City James Logan, 8:55.52; 4. Garber, Spokane Mead, Wash., 8:58.03; 5. Kinsella, Bothell Inglemoor, Wash., 8:58.74; 6. Wissel, Kearney, Neb., 8:58.92; 7. Mix, Albemarle, Va., 9:00.32; 8. Hampton, Phoenix Brophy Prep, 9:02.90; 9. Cardenas, Reno, 9:02.96; 10. Hutdchins, Millbrook, 9:03.20; 11. Scheid, Pope Paul XXIII, N.J., 9:03.20; 12. DeVries, John Jay, N.Y., 9:04.84; 13. McLeod, Episcopal, Fla., 9:06.77; 14. Wyatt, Charles Wright, Wash, 9:08.72. (Seeded)-1. Tachias, Covina, 9;09.72; 2. Mineau, Atherton Menlo Atherton, 9:12.16; 3. Gonzales, Don Lugo, 9:13.56.

110 HIGH HURDLES (Inv.)-1. Craddock, Union City James Logan, 13.93; 2. Profit, Muir, 14.15; 3. Barmer, La Mesa Helix, 14.18; 4. Payne, Trabuco Hills, 14.57; 5. Ross, Northport, N.Y., 14.66; 6. Thurmond, West Covina, 14.87; 7. Blue, Carson, 15.22; 8. Falcioni, La Habra, 15.49. (Seeded)-1. Reuter, Damien, 14.92; 2. Genao, Comsewogue, 14.93; 3. Blaylock, Covina, 15.31; 4. Tondereau, Westfield, Va., 15.41; 5. Mateljan, Fallbrook, 15.54.

300 INTERMEDIATE HURDLES (Inv.)-1. Payne, Trabuco Hills, 37.75; 2. Profit, Muir, 37.76; 3. Maynard, Stockton Stagg, 38.37; 4. Tonderau, Westfield, Va., 38.59; 5. Wimberley, Lakewood, 38.67; 6. Lepisto, Agoura, 39.60; 7. Gilmore, Tolleson, Ariz.,40.64. (Seeded)-1. Ahlstrom, Los Alamitos, 38.86; 2. Thompson, Phoenix Arcadia, 39.04; 3. Taff, Huntington Beach Edison, 39.48; 4. Reuter, Damien, 39.50; 5. Conrad, Grass Valley Nevada Union, 40.00; 6. Blue, Carson, 40.50.

400 RELAY (Inv.)-1. Cleveland Glenville, 41.84; 2. Long Beach Poly, 41.89; 3. Oakland Skyline, 42.06; 4. Union City James Logan, 42.73; 5. Canyon Country Canyon, 42.73; 6. Sherman Oaks Notre Dame, 42.94. (Seeded)-1. Mission Viejo, 42.92; 2. Stockton Stagg, 42.95; 3. Cleveland Glenville, 43.08; 4. Stockton Lincoln, 43.11; 5. Los Alamitos, 43.45. 6. San Diego Scripps Ranch, 43.35.

DISTANCE MEDLEY RELAY-1. Don Lugo, 10;16.94; 2. Shenendehowa, N.Y., 10:17.89; 3. Harvard-Westlake, 10:19.61; 4. Madera, 10:21.;.75; 5. Upland, 10:23.41; 6. Red Bank, N.J., 10:25.13; 7. St. John Bosco, 10:25.13; 8. Camarillo, 10:25.26; 9. Rancho Cucamonga, 10:26.57; 10. Rancho Cucamonga, 10:29.74; 11. Marina, 10:31.48.

HIGH JUMP-1. Turner, Chaffey, 6-8; 2. Thompson, Canyon Springs, 6-8; 3. Wright, Berkeley St. Mary's, 6-6; 4. Fossen, Reedley, 6-6; 5. Houk, Reno Galena, 6-6; 6. Austin, Long Beach Poly, 6-4; Steadman, Jordan, Utah, 6-4.

POLE VAULT-1. Rodenbaugh, Mesa MountainView, Ariz., 15-7; 2. Deleo, los Alamitos, 15-7; 3. Matt Tillinghast, Santa Rosa Montgomery, 15-7; 4. tie between Lubeck, Royal and Savidge, Smith Valley, 15-1; 6. Hoste, Claremont, 15-1; 7. Finley, El Cajon Granite Hills, 15-1; 8. Batista, Lemoore, 15-1; 9. tie between Mike Tallinghast, Santa Rosa Montgomery and McGrath, Carmichael Jesuit, 14-7; 11. Oakden, Clovis Buchanan, 14-7; 12. tie between Shuler, Granite Bay and DuVall, Mark Morris, 14-7.

LONG JUMP-1. Reyes, Christian Brothers Academy,N.Y., 23-10 ½ (+0.8); 2. Conrad, Grass Valley Nevada Union, 23-6 ½ (+1.8); 3. Clift, Pittsburg, 23-6 ½ (+1.2); 4. Frazier, Claremont, 23-4 ¾ (+1.7); 5. Crenshaw, Antelope Valley, 23-4 ¾ (+1.8); 6. Tuosto, Greenfield, 23-2 ¼w (+2.1); 7. Stroughter, Granite Bay, 22-11 ¼ (+0.6); 8. Parker (Stockton Lincoln, 22-5 ¼ (+1.8); 9. Kritzer, Monta Vista, 22-3 ¾ (+1.7).

TRIPLE JUMP-1. Balumbu, Union City James Logan, 49-8 ½ (+1.9); 2. Jeffery, Union City James Logan, 48-2 (+0.7); 3. Johnson, Rancho Cucamonga, 47-8 ¾ (+1.5); 4. Fosssen, Reedley, 47-3 (+1.6); 5. Tuosto, Greenfield, 46-6 ¼ (+1.1); 6. Epps, Reseda, 46-3 ¾ (+1.6); 7. Tsuda, Sherman Oaks Notre Dame, 45-11 ½ (+1.6); 8. Bayne, Queen Creek, Ariz., 45-11 ½ (+1.6); 9. Frazier, Claremont, 45-9 (+1.3); 10. Quick, Bakersfield Liberty, 45-5 ½ (+1.8).

SHOTPUT-1. Wauters, Bainbridge, Wash., 62-10½; 2. Lewis, Arroyo Grande, 61-3 ½; 3. Spicer, Rancho Cucamonga, 60-11 ½; 4. Field, Arroyo Grande, 60-11 ¼; 5. Stockbarger, Charlotte, N.C., 60-10; 6. Smith, Irvine University, 60-7; 7. Berkley, Sunnyvale Fremont, 60-6; 8. Kocsor, San Diego university City, 58-11 ½; 9. Rohr, Arroyo Grande, 56-11 ½; 10. Cornell, Ridgecrest Burroughs, 56-11; 11. Boaz, Arroyo Grande, 55-9 ¼; 12. Dan, Esperanza, 55-8 ½; 13. Anderson, San Luis Obispo, 55-8 ¼; 14. Sevajian, Maranatha, 55-0½.

DISCUS-1. Rolfe, Bothell Inglemoor, Wa. 204-0; 2. Cornell, Ridgecrest Burroughs, 203-5; 3. Schaerer, La Jolla The Bishops, 198-5; 4. Stockbarger, Charlotte, Fla., 196-7; 5. Gray, Esperanza, 195-7; 6. Hammerquist, Webb, 186-5; 7. Smallman, Livermore Granada, 182-2; 8. Faagai, Huntington Beach, 179-8; 9. Wauters, Bainbridge, Wa. 179-1; 10. Lewis, Phoenix Moutain Pointe, 176-6; 11. Rohr, Arroyo Grande, 175-1; 12. Grietens, Arroyo Grande, 70-11; 13. Lewis, 169-2; 14. Scott, Fresno Clovis West, 168-2; 15. Jonovich, Globe, Ariz., 163-1; 16. Rathburn, Arroyo Grande, 161-5.

Girls

100 (Inv., wind +0.7 meters per second)-1. Shalonda Solomon, Long Beach Poly, 10.50; 2. Baldwin, Bishop Amat, 11.54; 3. Nash, Tracy Merrill West, 11.58; 4. Diego, Oceanside El Camino, 11.65; 5. Shana Solomon, Long Beach Polky, 11.86; 6. Picott, Long Beach Poly, 11.94; 7. Theus, Belmont Carlmont, 12.02; 8. Holmes, Claremont, 12.16. (Seeded)-1. White, Muir, 12.07; 2. Jones, Bakersfield, 12.09; 3. Tarmoh, San Jose Mt. Pleasant, 12.10; 4. Williams, Oakland Holy Names, `12.16.

200 (Inv.)-1. Baldwin, Bishop Amat, 23.83; 2. Nash, Tracy Merrill West, 23.92; 3. Smith, Union City James Logan, 24.19; 4. Bakere, SW Giiliford, N.C., 24.93. (Seeded)-1. Shana Solomon, Long Beach Poly, 24.72; 2. Carter, San Jose Valley Christian, 25.28; 3. Tarmoh, San Jose Mt. Pleasant, 25.37; 4. Theus, Belmont Carlmont, 25.44; 5. Anderson, Bakersfield Stockdale, 25.89; 6. Wright, Bakersfield Stockdale, 25.96.

400 (Inv.)-1. Leach, Philadelphia West Cathlolic, 53.58; 2. Neeley, Dos Pueblos, 55.20; 3. Lee, Long Beach Poly, 55.78; 4. Dudley, Union City James Logan, 55.94; 5. Baker, SW Guiliford, N.C., 56.71; 6. Lott, San Diego University City, 56.90; 7. Wilson, Las Vegas, Cheyenne, 57.14. (Seeded)-1. King, Riverside North, 55.92; 2. Carter, Tracy Merrill West, 56.53; 3. Bonty, Monroe, 57.52; 4. Watson, Carson, 57.53; 5. Stone, Rancho Cucamonga, 58.30; 6. Parr, Cleveland Collinwood, 58.52.

800 (Inv.)-1. Thomas Philadelphia West Cathloic, 2:07.51; 2. Magill, Orem Mountain View, Utah, 2:08.74; 3. Felnagle, Tacoma Bellarmine Prep, 2:11.07; 4. Moore, Everett, Wa., 2:11.07f; 5. Jenke, Atherton Menlo School, 2:11.66; 6. Lange, Lincoln Pius X, Neb., 2:12;..12; 7. Harwood, Polson, Mont., 2:12.84; 8. Whalen, San Jose Archbishop Mitty, 2:13.28; 9. McCann, La Costa Canyon, 2:14.19; 10. Kirschman, ReddingEnterprise, 2:14.19; 11.Bournes, Long Beach Poly, 2:14.57; 12. McKeever, Heritage, 2:15.03. (Seeded)-Robinson, San Jose Archbishop Mitty, 2:15.09; 2. Peterson, Riverton, Wyo., 2:15.17; 3. Trichler, Santa Barbara San Marcos, 2:15.56; 4. Atkinson, Lakeside El Capitan, 2:15.56; 5. Jerges, Cypress, 2:16.96; 6. Allen, Long Beach Poly, 2:17.95; 7. Roth, El Camino Real, 2:17.95; 8. Johnson, Birmingham, 2:18.47; 9. Williams, San Jose Presentation, 2:18.96.

1,600 (Inv.)-1. Paul, Phoenix Desert Vista, 4:51.83; 2. St. Geme, Corona del Mar, 4:52.93; 3. Aulet-Leon, Peninsula, 4:54.70; 4. Mulkey, Roseville Woodcreek, 4:55.41; 5. Rothenburger, Dana Hills, 4:56.38; 6. Pasciuto, Murrieta Valley, 4:57.03; 7. Wing, San Jose Valley Christian, 4:57.42; 8. Ngyuen, Milipiatas, 4:58.14; 9. Duke, Clovis, 4:59.24; 10. Hemphill, Los Alamos, 4:59.92; 11. Ensrud, Gering, Neb. 5:01.78; 12. Whitney Hardt, Queen Creek, 5:03.76; 13. Patterrson, Midlothian, Va., 5:05.63. (Seeded)-1. McKeever, Heritage, Colo., 4:55.12; 2. 2. Farias-Eisner, Harvard-Westlake, 5:00.04; 3. Kingma, San Luis Obispo, 5:01.04; 4. Kennedy, Santa Barbara, 5:02.77; 5. Schuyler, Granite Bay, 5;04.89; 6. Caldwell, Phoenix Arcadia, 5:04.99; 7. Peterson, Riverton, Wyo., 5:07.99; 8. May, Corona del Mar, 5:08.21; 9. Kielty, West Torrance, 5:09.85; 10. Gonzales, Fresno Sunnyside, 5:10.62.

TWO-MILE (Inv.)-1. Kaltenbach, Aurora Smoky Hill, 10:20.39; 2. Nelson, Kalispell Flathead, Mont., 10:23.70; 3. Schappert, Boca Raton Pope John Paul II, Fla., 10:27.98; 4. Rethmeier, Escondido San Pasqual, 10:30.46; 5. Flacks, Harvard-Westlake, 10:31.54; 6. Schultz, Aurora Smoky Hill, Colo., 10:33.80; 7. LaBeaud, Folsom, 10:34.44; 8. Bryan, Elk Grove Laguna Creek, 10:49.23; 9. Ferguson, Seabury Hall, Hawaii, 10:51.24; 10. Almaguer, Elko, Nev., 10:55.30; 11. Goss, La Reina, 10:58.30; 12. Saylor, Clovis Buchanan, 11:02.32; 13. Blanchard, Rohnert park Rancho Cotate, 11:04.22; 14. Kari Hardt, Queen Creek, 11:05.78; 15. Jordan, North Medford, Ore., 11:05.92; 16. Campbell, Ventura, 11:08.38.

100 HIGH HURDLES (Inv.)-1. Stewart, Union City James Logan, 14.36; 2. Harris, Long Beach Poly, 14.36; 3. Hunter, Riverside North, 14.42; 4. Collins, Santa Margarita, 14.69; 5. Parr, Cleveland Collinwood, 15.10; 6. Acher, Clay, Ore., 15.17; 7. Strauss, Sandy Alta, Utah, `15.32. (Open, -0.9)-1. Kirst, Valencia, 14.77; 2. Samuels, Diamond Ranch, 14.79; 3. Fitchett, Paramount, 15.03; 4. Grimes, Sacramento St. Francis, 15.09; 5. Youngblood, Hercules, 15.27; 6. Thompson, Canyon Country Canyon, 15.48; 7. Ward, Riverside North, 15.49.

300 INTERMEDIATE HURDLES (Inv.)-1. Woods, Long Beach Poly, 42.70; 2. Profit, 43.91; 3. Strauss, Sandy Alta, Utah, 44.37; 4. Ward, Riverside North, 44.80; 5. Williams, Muir, 44.95; 6. Nevitt, Queen Creek, Ariz., 45.29. (Seeded)-1. Quinley, Tracy Merrill West, 43.45; 2. Samuels, Diamond Ranch, 43.46; 3. Youngblood, Hercules, 44.89; 4. Yergler, Santa Margarita, 45.16; 5. Blue, El Cajon Granite Hills, 45.18; 6. Cartwright, Tempe Corona del Sol, 45.76.

400 RELAY (Inv.)-1. Long Beach Poly, 44.95; 2. Union City James Logan, 46.42; 3. Riverside North, 47.06; 4. Cleveland Collinwood, 47.54; 5. Muir, 47.96; 6. Bakersfield Stockdale, 48.08; 7. Hayward Mt. Eden, 49.41. (Seeded)-1. Oceanside El Camino, 48.41; 2. Oakland Skyline, 48.64; 3. Birmingham, 49.08; 4. Bishop Amat, 49.77; 5. Paramount, 50.00.

DISTANCE MEDLEY RELAY-1. Escondido San Pasqual, 11:55.16; 2. Boca Raton Pope John Paul II, Fla., 11:56.97; 3. Reno, 11:59.60; 4. Rancho Cucamonga, 12:06.69; 5. El Toro, 12:08.64; 6. Canyon Country Canyon, 12:13.26; 7. MJurrieta Valley, 12:17.35; 8. Ventura, 12:37.36; 9. Woodbridge, 12:20.46; 10. Harvard-Westlake, 12:24.36; 11. Santa Margarita, 12:24.90; 12. Fountain Valley, 12:27.29; 13. Milpitas, 12:30.47; 14. Brea Olinda, 12:35.11.

HIGH JUMP-1. Gonder, Bakersfield Stockdale, 5-78; 2. Johansen, San Jose Archbishop Mitty, 5-7; 3. Pierce, Heritage, 5-5; 4. Thompson, Canyon Country Canyon, 5-5; 5. tie among Cunningham, Arroyo Grande, Burks, Fresno Clovis West, Grimes, Sacramento St. Francis, 5-3. 8. tie between Johnson, Los Gatos and Roberts, Atherton Menlo Atherton, 5-3; 10. Neff, Phoenix Mountain Ridge, 5-3; 11. Williams, Village Christian, 5-3.

POLE VAULT-1. Bauer, Gering, Neb., 12-7; 2. Morgan, Tempe Corona del Sol, 12-7; 3. Mattoon, San Diego Rancho Bernardo, 12-1; 4. Johnson, Mission Viejo, 12-1; 5. Holbrook, Yakima Eisenhower, Wash., 12-1; 6. tie among Perryman, Phoenix Desert Vista, Woepse, Mater Dei, Dormanen, Temecula Valley, Stanton, Los Gatos, Shibley, Trabuco Hills, Reynolds, Valencia and Taman, Walnut, all 11-7.

LONG JUMP-1. Hunter, Riverside North, 20-7 ¾; 2. Woods, Long Beach Poly, 20-2; 3. McLain, Plano East, Texas, 19-3 ¾; 4. Daniels, Tracy Merrill West, 19-3 ½; 5. Watson, Carson, 19-0; 6. Babb, Pomona, 18-6; 7. Ruffin, Beaumont, 18-5; 8. Grimes, Scramento St. Francis, 18-4 ½; 9. Peggese, Long B each Poly, 18-4 ½; 10. Reid, Rio Mesa, 18-2 ½.

TRIPLE JUMP-1. McLain, Plano East,Texas, 43-0 ½ (wind +2.0 mps); 2. Daniels, Tracy Merrill West, 42-7 (+1.4); 3. Hunter, Riverside North, 41-10 ½w (+2.6); 4. Youngblood (Hurcules freshman), 40-1 ½ (+0.9); 5. Strickland, Henderson Foothill, Nev., 38-6 (+1.4); 6. Kaye, Union City James Logan, 38-4 (+0.7); 7. Delaunay, Claremont, 37-6 (+0.7); 8. Watson, Oakland Skyline, 36-6 (+1.4).

SHOTPUT-1. Howard, Arroyo Grande, 48-4; 2. Faubus, Bakersfield Centennial, 47-11; 3. Yunghans, Orange Lugheran, 43-5; 4. Tuipuola, Vista, 41-7 ½; 5. Farnsworth, Bountiful Viewmont, Utah, 40-6 ¼; 6. Arnold, Arroyo Grande, 40-1; 7. Schwarzach, Granada Hills, 39-9; 8. Trice, Muir, 39-6; 9. Gomez, San Jose Mt. Pleasant, 38-7 ¾; 10. Weinreich, Arroyo Grande, 38-5 ¾.

DISCUS-1. Faubus, Bakersfield Centennial, 170-1; 2. Toeaina, Puttsburg, 151-2; 3. Giuffre, Tehachapi, 146-7; 4. DeWeese, Vista Rancho Buena Vista, 140-8; 5. tie between Battle, Vacaville Wood and Farnsworth, Bountiful Viewmont, Utah, 138-9; 7. Arnold, Arroyo Grande, 137-9; 8. Mihlhauser, Arroyo Grande, 136-4; 9. Sola, Arroyo Grande, 135-4; 10. Faasalele, Long Beach Poly, 125-4.

CALIFORNIA RELAYS
At Home Depot Center

Lionel Larry of Compton Dominguez overcame a poor start to win the boys' 100 meters in a state-best 10.56 seconds, then won the 200 in 21.40 at the inaugural California Relays Saturday at Home Depot Center in Carson.

Gardena sophomore Myra Hassin won the girls' 400 in a state-best 54.04.

Long Beach Wilson freshman Ebony Collins won the girls' 300 low hurdles in 41.72, the second fastest time in the state this year. She ran a 41.43 at the Pasadena Games on March 27.
--Steven Herbert

Boys

100 - 1. Larry, Domingez, 10.56; 2. Love, Lancaster, 10.86, 3. Holland, Taft, 10.94; 4. Charles, Dorsey, 11.06; 5. Turner, Fresno Edison, 11.07.

3,200 - 1. Yanez, St. John Bosco, 9:36.26; 2. Kayali, La Jolla, 9:40.18; 3. Wong, Bishop O'Dowd, 9:40.70.

110 HIGH HURDLES - 1. Kelly, Dorsey, 14.89; 2. Paul, Loyola, 14.95; 3. Acevedo, Rosemead, 15.34; 4. McLean, Transit Tech, 15.36; 5. Prudhomme, Dorsey, 15.45.

300 INTERMEDIATE HURDLES - 1. Burns, Perris, 38.96; 2. Revell, Serra, 39.80; 3. Howell, Gahr, 40.32; 4. Hernandez, Valley View, 40.41; 5. Phillips, Fremont, 40.48.

400 RELAY - 1. Frenso Edison, 42.36; 2. McClymonds, 42.56; 3. Dorsey, 42.78; 4. Serra, 42.89; 5. Crenshaw, 43.08.

800 SPRINT MEDLEY RELAY - 1, Artesia, 1:37.88; 2. Serra, 1:38.04; 3. McClymonds, 1:38.88; 4. Gahr, 1:39.80; 5. Fillmore, 1:40.03.

800 RELAY - 1. Taft 1:29.17; 2. Transit Tech, 1:29.65; 3. Compton, 1:30.63; 4. Fresno Edison, 1:31.99.

3,200 RELAY - 1. Transit Tech, 8:12.00; 2. South Torrance, 8:20.18; 3. Long Beach Wilson, 8:22.86.

HIGH JUMP - 1. McGrath, Santa Monica, 6-6; 2. Jett, Calabasas, 6-4, Gwozdz, La Jolla, 6-4; 4. Lawrence, Servite, 6-2; 5. Tappin, Flintridge Prep, 6-2.

POLE VAULT - 1. Contreras, Loyola, 14-6; 2. Coover, La Jolla, 14-0; 3. Diaz, Long Beach Wilson, 13-0; 4. Waybright, South Torrance, 13-0.

TRIPLE JUMP - 1. Amadi, Fresno Edison, 46-7 1/2; 2. Felizola, Downey, 46-5; 3. Askew, Eisenhower, 45-5; 4. Homms, Loyola, 45-3 3/4; 5. Wyse, Dorsey, 44-9.

Girls

100 - 1. Arnold, Lancaster, 12:34; 2. Wilson, Oak Ridge, 12:36; 3. Johnson, Lancaster, 12.66, 4. Black, Dorsey, 12.70; 5. Martinez, Fillmore, 12.71.

400 - 1. Hassin, Gardena, 54.04; 2. Blake, Truman, 55.94; 3. Thomas, Fresno Edison, 57.25; 4. Bradshaw, Gahr, 57.99. 3,200 - 1. Alvarez, Baldwin Park, 11:58.16; 2. Ha, Baldwin Park, 11:59.34.

300 LOW HURDLES - 1. Collins, Long Beach Wilson, 41.72; 2. Smith, Victor Valley, 44.60; 3. Jones, Fresno Edison, 48.24.

400 RELAY - 1. Long Beach Wilson, 46.23; 2. Lancaster, 48.40; 3. Long Beach Cabrillo, 49.14; 4. Gardena, 49.15; 5. Serra, 49.22.

400 SHUTTLE HURDLE RELAY - 1. Long Beach Wilson, 1:08.39; 2. Baldwin Park, 1:16.39; 3. South Torrance, 1:08.39.

800 RELAY - 1. Long Beach Wilson, 1:36.85; 2. Inglewood, 1:44.86; 3. Louisville, 1:45.20; 4. Victor Valley, 1:45.62; 5. Dorsey, 1:47:01.

800 SPRINT MEDLEY RELAY - 1, Gahr, 1:51.86; 2. Washington, 1:54.73; 3. Long Beach Wilson, 1:54.82; 4. Washington Irving, 1:54.84.

3,200 RELAY - 1. Long Beach Wilson, 9:21.53; 2. Saint Joseph, 9:55.62; 3. Truman, 9:57.13; 4. Carondelet, 9:58.63; 5. Lynwood, 10:05.04.

6,400 RELAY - 1. Carondelet, 22:24.09; 2. Long Beach Wilson, 23:18.93.

Friday, April 9

ARCADIA INVITATIONAL
At Arcadia High

The Long Beach Poly and Long Beach Wilson girls' track and field teams have developed quite a rivalry in the last decade while fielding some of the best teams in the nation on an annual basis.

Yet Poly senior Shalonda Solomon said that wasn't the driving force behind the Jackrabbits' national-record performance in the girls' 800-meter relay in the 37th Arcadia Invitational at Arcadia High on Friday night.

Long Beach Wilson had posted four victories in relay events in the Texas Relays last weekend, including a 1-minute 35.22-second clocking in the 800 relay that moved the Bruins to move to third on the all-time national list. But Poly crushed that mark Friday with a 1:33.87 effort that broke the previous national record of 1:34.51 set by Alief Elsik, Texas, last year.

Junior Shana Solomon, Shalonda's younger sister, began the record run with a 24.2-second split on her opening 200-meter leg.

Senior Jasmine Lee, the defending state champion in the 400, followed that with a 23.3 split before sophomore Shana Woods ran 23.4 on her leg and Shalonda Solomon clocked 22.9 on the anchor leg.

"I think it was motivation to keep pushing hard and just to run faster because we're trying to be the best and trying to be No. 1," Shalonda Solomon said when asked if Wilson's performances in Texas gave Poly any added incentive to run well. "So we just have to run for ourselves and not for anybody else."

Woods expressed a similar sentiment.

"We don't focus on any other team," she said. "We just decide to run our best. That's what we do."

Chino Don Lugo and Ventura, the winners of the boys' and girls' four-mile relays, respectively, had the other top performances on the first day of the two-day meet.

A Don Lugo team of seniors Ruben Ramirez, Mark Moreno and Nathan Wolack and sophomore Alfred Gonzales won the boys' four-mile relay in a yearly nation-leading time of 17:23.67 to move to third on the all-time state list.

A Ventura quartet of senior Oriana Campbell, junior twins Jessica and Tara Bryant and sophomore Emily Spiker placed first in the girls' four-mile relay in 20:46.50 to move to second on the yearly national list and to third on the all-time state list.

The meet begins Saturday with open competition at 10:45 a.m. The invitational portion starts at 4 p.m. with the boys' discus. The first invitational running event will start at 5:40.
--John Ortega

Boys

800 RELAY (Inv.)-1. Cleveland Glenville, Ohio, 1:26.00; 2. Long Beach Poly, 1:28.47; 3. Newburgh Free Academy, 1:28.54; 4. Canyon Country Canyon, 1:30.19; 5. Stockton Stagg, 1:30.60; 6. Redlands, 1:35.56. (Race 1)-1. Covina, 1:32.79; 2. San Jose Archbishop Mitty, 1:32.95; 3. Oceanside El Camino, 1:35.85. (Race 2)-1. Lakewood, 1:31.39; 2. Oak Park, 1:31.41; 3. Miller, 1:32.11. (Race 3)-1. Cleveland Glenville, Ohio B, 1:29.17; 2. San Jose Lynbrook, 1:31.06; 3. Bakerfield Centennial, 1:33.06.
3,200 RELAY (Inv.)-1. Upland (Sergio Gonzales, Albert Davila, Ryan Gamboa, Alex Greenburg), 7:52.50; 2. Shenendehowa, N.Y., 7:53.53; 3. Huntington Beach Edison, 7:54.03; 4. Westfield, 7:56.21; 5. Oceanside El Camino, 8:00.28; 6. Castroville North Monterey County, 8:00.69; 7. Fountain Valley, 8:04.97; 8. Paramount, 8:06.51; 9. Oak Park, 8:07.60; 10. Huntington Beach, 8:09.50; 11. Santa Rosa, 8:10.82; 12. Madera, 8:15.80; 13. El Toro, 8:16.05. (Open)-1. Harvard-Westlake, 8:08.04; 2. Rialto, 8:09.53; 3. Garfield, 8:09.58.
4-MILE RELAY (Seeded)-1. Don Lugo (Ruben Ramirez 4:21.0, Mark Moreno 4:19.4; Alfred Gonzales 4:22.1, Nathan Wolack 4:21.1), 17:23.67; 2. Shenendehowa, N.Y., 17:37.03; 3. Royal, 17:43.53; 4. Red Bank, N.J., 17:53.43; 5. St. John Bosco, 18:00.90; 6. Madera, 18:07.00; 7. Yakima Eisenhower, Wa., 18:09.14; 8. Los Alamos, 18:10.27; 9. Huntington Beach Marina, 18:11.70; 10. Crescenta Valley, 18:11.90; 11. Don Lugo B, 18:12.10; 12. Canyon Country Canyon, 18:12.26; 13. Syosset, N.Y., 18:13.07; 14. Upland, 18:15.69; 16. South Kitsap, Wa, 18:16.34; 16. Thousand Oaks, nn 18:19.34. (Seeded)-1. Corona, 18:15.65; 2. Ayala, 18:19.33; 3. Antelope Valley, 18:22.54; 4. Rialto, 18:27.60; 5. Brea Olinda, 18:32.11.
800 MEDLEY RELAY (Inv.)-1. Cleveland Glenville (Freddie Lenix, Daven Jones, Donte Cloud, Theodore Ginn), 1:31.28; 2. Oak Park, 1:34.75; 3. Union City James Logan, 1:37.49; 4. Redlands, 1:38.14; 5. Muir, 1:38.66; 6. Walnut, 1:41.64.
SPRINT MEDLEY RELAY (Inv.)-1. Long Beach Poly (Adrian Brown, Joseph, Derrick Jones, Julian Sylve), 3:27.86; 2. Phoenix Desert Mountain, 3:31.94; 3. Bakersfield Centennial, 3:31.94; 4. Las Vegas Cimarron, 3:33.14; 5. Archbishop Mitty, 3:39.55; 6. Cleveland Glenville, 3:39.84; 7. Covina, 3:42.30; 8. Upland, 3:46.15. (Seeded)-1. Etiwanda, 3:38.16; 2. Dos Pueblos, 3:40.47; 3. Arcadia, 3:40.50; 4. Hutington Beach Marina, 3:40.63; 5. Rio Mesa, 3:41.69.
440 SHUTTLE HURDLE RELAY (Inv.)-1. Union City James Logan (Craddock, Balumbu, Chiles, Nicosia), 1:00.70; 2. Canyon Springs, 1:00.88; 3. Covina, 1:04.91; 4. Upland, 1:06.04.(Race 1)-1. Alhambra, 1:07.14; 2. Don Lugo, 1:10.19. (Race 2)-1. Redlands, 1:04.70; 2. Santa Rosa, 1:06.67; 3. Arcadia, 1:07.83. (Race 3)-1. Las Vegas El Dorado, 1:05.44; 2. Huntington Beach Edison, 1:05.66.
HIGH JUMP-1. Spratt, Madera, 6-0; 2. Moffit, Bonita, 6-0; 3. Cimabue, Huntington Beach Edison, 5-10.
POLE VAULT-1. Graffius, Stockton Lincoln, 13-6; 2. Ching, Piedmont, 13-6; 3. Ro'beretson, Huntington Beach Edison, 13-0; 4. DiStefano, Esperanza, 13-0; 5. Hamara, Dana Hills, 13-0.
LONG JUMP-1. Nunez, Rialto, 22-6 3/4w (+2.3); 2. Hawkin, Wilmington Banning, 21-3 1/2 (+0.4); 3. Quick, Bakersfield Liberty, 21-3 1/4w (+2.2); 4. Navarro, Moorpark, 21-2 3/4 (+0.6); 5. Prentice, Diamond Ranch, 21-1 1/2 (+1.7).
TRIPLE JUMP-1. Bridgeforth, Rio Mesa, 44-8 (-0.2); 2. Gant, Pullman, Wa., 44-8 1/4 (+0.3); 3. Price, Rio Mesa, 44-0 1/2 (+1..0).
SHOTPUT-1. Sok, Stockton Lincoln, 52-7; 2. Burleson, 52-0 3/4; 3. Sanchez-Sims, Moorpark, 51-8; 4. Petrosyan, Fresno Clovis West, 50-6; 5. Santa Croce, Sherman Oaks Notre Dame, 49-9 1/2.
DISCUS-1. Hisatake, San Bruno Westmore, 162-6; 2. Aubashon, Clovis Buchanan, 158-8; 3. Parisi, Oak Park, 152-2; 4. Arnold, Bakersfield Liberty, 146-9; 5. Gonzales, Hacienda Heights Wilson, 146-3.

Girls

800 RELAY-(Inv.)-1. Long Beach Poly (Shana Solomon, 24.2, Jasmine Lee, 23.3, Shana Woods 23,4, Shalanda Solomon 22.9), 1:33.87 (national and meet record, old national mark, 1:34.51, Alief Elsik, Texas, 2003; old meet record, 1:40.12, New York City A.P. Randolph, 2002; 2. Philadelphia West Cathlic, 1:40.34; 3. Cleveland Collinwood, 1:40.63; 4. Muir, 1:42.50; 5. Oceanside El Camino, 1:43.27; 6. Las Vegas Cheyenne, 1:43.59; 7. Claremont, 145.81. (Race 1)-1. Redlands, 1:51.85; 2. Lafayette Acalanes, 1:59.97. (Race 2)-1. Stockton Stagg, 1:45.55; 2. Etiwanda, 1:45.97; 3. San Jose Archbishop Mitty, 1:46.51.
3,200 RELAY (Inv.)-1. Long Beach Poly (Allen 2:19.8, Richmond 2:19.2, Santos 2:21.4, Bournes 2:14.0), 9:14.41; 2. San Jose Mitty, 9:17.13; 3. Reno, 9:21.96; 4. Murrieta Valley, 9:24.65; 5. El Toro, 9:28.10; 6. Canyon Country Canyon, 9:31.64; 7. Oak Park, 9:35.37; 8. Brea Olinda, 9:41.16; 9. Los Gatos, 9:42.55; 10. Fountain Valley, 9:42.58; 11. Fairfield, 9:44.05; 12. Huntington Beach Edison, 9:46.42; 13. Lafayette Acalanes, 9:53.55; 14. Upland, 9:54.70. (Open)-1. Reno Galena, 9:40.90; 2. Crescenta Valley, 9:52.80; 3. Gilbert (Ariz.), 9:53.00; 4. Temecula Valley, 9:55.40; 5. Ventura, 9:55.50.
4-MILE RELAY (Inv.)-1. Ventura (Lauren Ricketts, Blair Bryan, Oriana Campbell, Emily Spiker), 20:46.50; 2. Pleasant Hill College Park, 20:50.64; 3. Reno, 21:03.72; 4. Ayala, 21:11.35; 5. Sultana, 21:14.13; 6. Oak Park, 21:33.29; 7. Los Alamos, 21:38.77; 8. Canyon Country Canyon, 21:43.98; 9. Huntington Beach Edison, 21:45.77; 10. Fountain Valley, 21:50.57; 11. South Kitsap, Wa., 22:01.90; 12. Ventura B, 22:04.00; 13. Warren, 22:28.75; 14. Davis, 22:43.61. (Seeded)-1. Clovis Buchanan, 22:24.21; 2. El Toro, 22:29.44; 3. Los Osos, 22:34.81; 4. Crescenta Valley, 22:37.70; 5. Arcadia, 22:37.70.
800 MEDLEY RELAY-1. Union City James Logan, 1:48.20; 2. Rancho Verde, 1:53.36; 3. Los Altos, 1:54.47; 4. Santa Rosa, 1:55.13; 5. Redlands, 1:58.73.
SPRINT MEDLEY RELAY-1. Philadelphia West Catholic (Ciarra Lawson, Erica Ferguson, Nicole Leach, Latavia Thomas), 3:59.74; 2. Harvard-Westlake, 4:09.86; 3. Cleveland Collinwood, 4:13.86; 4. Upland, 4:18.14; 5. Reno Galena, 4:25.62.
400 SHUTTLE HURDLE RELAY (Inv.)-1. Muir (Profit, Williams, Harvey, Clark), 1:03.20; 2. Cleveland Collinwood, 1:04.08; 3. Valencia, 1:00.75. (Race 1)-1. Claremont, 1:10.42; 2. San Jose Archbishop Mitty, 1:13.40. (Race 2)-1. Huntington Beach Edison, 1:10.99; 2. Galena, 1:12.34.
HIGH JUMP-1. Harris, Los Osos, 5-2; 2. Senescall, Inglemoor, Wa., 5-0; 3. Bickel, San Anselmo Sir Francis Drake, 4-10.
POLE VAULT-1. Jensen, Chaparral, 10-6; 2. Brewer, Arcadia, 10-6; 3. Vanderpool, Upland, 9-6.
TRIPLE JUMP-1. Jacobs, Los Osos, 35-4w (+3.7); 2. Willeford, Simi Valley, 34-11 (+0.2); 3. Bear, Valencia, 34-9 3/4 (+1.4).
SHOTPUT-1. Oyos, Vista, 36-7 3/4; 2. Robinson, Covina, 35-6 3/4; 3. Begay, Tolleson, Az.), 34-3 3/4.

Thursday, April 8

CENTURY LEAGUE

Boys

Tustin 100, El Dorado 22
John Curry won the long jump at 18 feet 6 1/2 inches, the triple jump at 40-9 1/2 and the high jump at 5-6 for host Tustin (2-1).

Girls

El Dorado 66, Tustin 57
Cassie Mitchell won the 1,600 in 5:27 and Khristina Curtis won the high jump at 5 feet 2 inches for host Tustin (0-3).

CHRISTIAN LEAGUE

Boys

Aquinas 92 1/2, Ontario Christian 91 1/2, Arrowhead Christian Academy 28, Western Christian 15 1/2

Girls

Aquinas 104, Ontario Christian 78., Arrowhead Christian Academy 22, Western Christian 8
BEST MARKS: HJ--Voortman (OC), Carlson (Aquinas), 5-0.

EMPIRE LEAGUE

Boys

Katella 79, Loara 57

Girls

Orange Lutheran 92, Placentia Valencia 35
BEST MARKS: 800--Renden (OL), 2:21.8; Andrew (OL), 2:24.7. 100 LH--Gibson (OL), 15.4.

Katella 70, Loara 66

GARDEN GROVE LEAGUE

Boys

Rancho Alamitos 66, Los Amigos 56

Girls

Rancho Alamitos 100, Los Amigos 27

GOLDEN WEST LEAGUE

Boys

Santa Ana 79, Ocean View 56
Visiting Santa Ana is 5-0. Ocean View is 1-4.

Girls

Santa Ana 91, Ocean View 39
Host Ocean View is 3-2.

MISSION LEAGUE

Boys

Sherman Oaks Notre Dame 92, Chaminade 35
BEST MARKS: 100M--Glass (ND), 10.47; Harris (ND), 10.56; Juarez (C), 10.59. 200--Harris (ND), 21.7; Glass (ND), 21.9; Juarez (C), 22.0. 400 RELAY--Chaminade (Moore, Everett, Ma, Juarez), 43.4. 110 HH--Green (ND), 15.1. TJ--Tsuda (ND), 43-4. 300 HH--Ruby (ND), 41.0. SP--Harris (ND), 51-11.

Girls

Chaminade 64 1/2, Sherman Oaks Notre Dame 63 1/2
BEST MARKS: 100M--Besser (C), 12.3. 200--Besser (C), 25.8. 400 RELAY--Chaminade (McNeal, DeVietti, Besser, Anthony), 50.0.

MOORE LEAGUE

Boys

Lakewood 93, Long Beach Jordan 36
BEST MARKS: 110 HH--Wimberly (L), 15.4. 300 IH--Wimberly (L), 40.3; Evans (J), 40.8. 400 RELAY--Lakewood, 44.3. HJ--Lewis (L), 6-2.

Millikan 78, Long Beach Wilson 58
BEST MARKS: 400 RELAY--Long Beach Wilson, 44.6. PV--Puz (M), 13-6; Diaz (LBW), Culotta (M), 13-0.

Girls

Lakewood 80, Long Beach Jordan 52BEST MARKS: 200--Cole (J), 26.3. 300 LH--Leblanc (J), 47.9. HJ--Ricks (L), 5-3.

ORANGE LEAGUE

Boys

Western 66, Savanna 61
DT--Pedro (Western), 152-0.

Girls

Savanna 72, Western 53

PACIFIC COAST LEAGUE

Boys

Irvine University 93, Laguna Beach 25

Girls

Irvine Universide 96, Laguna Beach 23
BEST MARKS: LJ--Backus (Irvine Univesity), 16-7 1/2. TJ--Backus (IU), 36-3 1/2.

PIONEER LEAGUE

Boys

Lawndale 66, Leuzinger 61
BEST MARKS: 100--Bell (Law), 10.7; Sampson (Law), 10.9. 200--Bell (Law), 11.7. 110 HH--Taylor (Leu), 15.2. 400 RELAY--Lawndale, 44.1. SP--Oliva (Leu), 52- 3/4; Benjamin (Leu), 51-10.

SIERRA LEAGUE

Girls

Chino Hills 77, St. Lucy's 59
Freshman Joy Eaton of St. Lucy's won the 200 in 25.7 and the 400 in 58.9.

BEST MARKS: 200--Eaton (SL), 25.7w; Davis-Quarrie (SL), Osijala (CH), 26.1w. 400--Eaton (SL), 58.9; Osijala (CH), 60. 400 RELAY--St. Lucy's, 50.6. 1,600 RELAY--Chino Hills, 4:13.7. SP--Johnson (SL), 36-6. DT--Ramos (CH), 112-4.

SUNSET LEAGUE

Boys

Los Alamitos 92, Huntington Beach 44
Dustin Deleo of Los Alamitos won the pole vault with a personal best of 15-9, which is the second best performance in the Southern Section this season and Senior Eki Faagai of Huntington Beach took the discus at 178-5 against at Huntington Beach.

BEST MARKS: 100--Woods (LA), 10.6 (+1.3). 200--Woods (LA), 22.1w; McGill (HB), 22.7w. 800--Gierczak (LA), 1:58.9. 400 RELAY--Los Alamitos, 44.1. 1,600 RELAY--Los Alamitos, 3:31.8. PV--Deleo (LA), 15-9; Turner (LA), 13-0. SP--Strayer (HB), 49-11 1/2; Olive (HB), 48-3 1/2. DT--Faagai (HB), 178-5; Strayer (HB), 158-3; Olive (HB), 152-0.

Girls

Huntington Beach 71, Los Alamitos 63
BEST MARKS: PV--Tamura (HB), 10-0; Pholman (HB), 9-6. DT--Faagai (HB), 127-9.

Wednesday, April 7

DESERT SKY LEAGUE

Boys

Barstow 78, Victor Valley 58
James Noble came in second in the 200 meters in 21.9 and also placed second in the 100 meters in 10.98 for Barstow (1-1, 1-0). Emanuel Howard won the 200 meters in 21.77 which broke a school record of 22.00 and also won the 100 meters in 10.94 and Robert Miller won the discus by throwing 151-10 for host Victor Valley (0-3, 0-2). The Jackrabbits also won the 4x100 relay in 44.31.

Girls

Victor Valley 70, Barstow 64
Lekeisha Lawson won the 100 in 12.21, Lyndi Lively won the 300 hurdles in 46.20, Shemaka Hedrard won the 200 in 24. 64, breaking the school record of 25.00, and Courtney Harris placed second with a time of 25.59 for host Victor Valley (2-1, 2-0). The Jackrabbits also won the 4x100 relay in 50.64. Adrianna Himes ran the 200 meters in 25.71 and L. Holden ran the 300 hurdles in 46.76 for Barstow (0-2, 0-1).

SERRA LEAGUE

Boys

Santa Margarita 69, St. John Bosco 67
With 20 meters remaining in the 1,600-meter relay--the final event of the meet--the St. John Bosco (2-1) runner dropped the baton allowing Santa Margarita (3-0) to win the race and clinch the meet.

BEST MARKS: 400--Gandhi (SJ), 50.89. 80-0--Uribe (SJB), 1:57.73; Ramoska (SM), 1:59.07. 1,600-Uribe (SJB), 4:21.47. 3,200--Perez (SJB),9:50.96; Skillens (SMB), 9:50.02; Urak (SJB), 9:59.80. 400 RELAY--Santa Margarita, 44.07; St. John Bosco, 44.4. 1,600 RELAY--Santa Margarita, 3:27.75. HJ--Dimarzio (SM), 6-2. PV--Prodoehl (SM), 13-3.

Servite 79, Bishop Amat 36
4x100 Relay--Bishop Amat, 44.4; Servite, 44.5
HJ--Michael Lawrence, S, 6-2
110 HH--Michael Lawrence, S, 15-6
Host Servite is 2-1 in league; Bishop Amat is 0-3 in league.

Girls

Santa Margarita 93, Lakewood St. Joseph 40
Junior Lauren Collins of Santa Margarita won the 100-meter hurdles in a personal best of 14.42 and also took the high jump in 5-4 against visiting Lakewood St. Joseph.

BEST MARKS: 100--Atkinson (SM), 12.58 (+1.7). 1,600--Dawkins (SJ), 5:22.19; Portner (SJ), 5:23.74; Carroll (SM), 5:23.99; Carfioli (SM), 5:28.50. 800--Harris (SM), 2:21.92; Dawkins (SJ), 2:22.11; Hirschboeck (SM), 2:23.90. 100 HH--Collins (SM), 14.48 (+0.7); HJ--Collins (SM), 5-4. SP--Barger (SJ), 41-4 1/2. PV--Lucier (SM), Tears (SM), 9-6.

SOUTH COAST LEAGUE

Boys

Mission Viejo 102, Trabuco Hills 34
110 HURDLES--Bryan Payne, Trabuco Hills, 14.3. Rico Dufault, Mission Viejo, 14.8.
400--Bryan Payne, Trabuco Hills, 48.6. Chase Frazier, Mission Viejo, 49.1. Brian Godell, Mission Viejo, 50.8.
400 RELAY--Mission Viejo, 43.6.
800--Peter Gustufson, Mission Viejo, 1:59.
LONG JUMP--John Morse, Mission Viejo, 21-6.
300 HURDLES--Payne, Trabuco Hills, 38.7.
POLE VAULT--Matt Kirsten, Mission Viejo, 14-0.
HIGH JUMP--Jeff Larson, Mission Viejo, 6-2. Rico Dufault, Mission Viejo, 6-0. Bryan Christman, Mission Viejo, 6-0.
200--Bryan Godell, Mission Viejo, 22.3. Frazier, Mission Viejo, 22.4. Chen, Trabuco Hills, 22.6.
4x400 RELAY-- Mission Viejo, 3:23. Trabuco Hills, 3:24.
SHOTPUT--Jacob Peterson, Mission Viejo, 49-3 1/2.
Host Mission Viejo is 3-0, 3-0. No. 9-ranked Trabuco Hills is 2-1.

Girls

Mission Viejo 102, Trabuco Hills 34
BEST MARKS: 200--Hanberg (MV), 26.2. 100 HH--Roy (MV), 15.9. 400 RELAY--Mission Viejo, 50.1. 1,600 RELAY--Mission Viejo, 4:14.0. PV--Johnson (MV), 11-0; Hotchkin (MV), 11-0; Ravitew (TH), 10.0. LJ--Speights (TH), 16-7 1/2. SP--Johnson (MV), 39-7 1/2; Ross (MV), 35-9; Gardner (MV), 35-1 1/4. DT--Gardner (MV), 128-8; Ross (MV), 127-4; Johnson (MV), 124-0.

Tuesday, April 6

NONLEAGUE

Boys

Webb 180, Ontario Christian 75, Whittier Christian 49, Villiage Christian 23, Sherman Indian 4
Senior Jamie Withey jumped a school record of 6'4" in the high jump for host Webb (4-0). Senior Kyle Hammerquift threw a 174' for Webb in the discus and threw 53'5" in the shot put.

Girls

Webb 144, Village Christian 70, Ontario Christian 67, Whittier Christian 40, Sherman Indian 5
Senior Niki Boortman jumped 5'3" to win the high jump for Ontario Christian. Senior Stephanie Ho threw 123'7.5" for Webb (4-0) in the discus and won the shot put in 33'9".

Monday, April 5

NONLEAGUE

Boys

Aquinas 89, Riverside Notre Dame 35
Matt Sablan ran an 11.09 in the 100-meter and clocked 23.56 in the 200 for Aquinas (3-1, 1-0).

Girls

Aquinas 73, Riverside Notre Dame 49
Aquinas improved to 4-0, 1-0 in league.

Copyright © 2015, Los Angeles Times
Comments
Loading