Southern Section

State ParksTourism and LeisureWoodbridge

Saturday, Sept. 18

INVITATIONALS

HIGHLAND
At PalmdaleBOYSINDIVIDUALS1. Rooney, Tehachapi, 16:53; 2. Rohrenback, Highland, 17:05; 3. Housinger, Highland, 17:14; 4. Noonay, Tehachapi, 17:36; 5. Quevedo, Palmdale, 17:36.GIRLSINDIVIDUALS1. Craft, Highland, 18:28; 2. Rocha, Paraclete, 19:58; 3. Fitzgerald, Highland, 20:44; 4. Wick, Lancaster Desert Christian, 21:29; 5. Vastine, Highland, 21:34.WOODBRIDGESweepstakes RacesBoysTEAM1. Royal, 124 (116:58); 2. Murrieta Valley, 137 (116:44); 3. Winter Park (Fla.), 158 (117:24): 4. Don Lugo, 172 (117:15); 5. Madera, 184 (118:17); 6. Ayala, 207 (118:39); 7. Upland, 211 (118:21); 8. Yakima (Wash.) Eisenhower, 267 (118:56); 9. Rancho Cucamonga, 277 (119:35); 10. Servite, 286 (119:13); 11. Mira Costa, 292 (119:41); 12. Castro North Monterey Co., 293 (119:34); 13. Santa Rosa Maria Carillo, 308 (120:06); 14. El Toro, 319 (119:19); 15. Mater Dei, 321 (120:08); 16. West Torrance, 325 (120:16).INDIVIDUAL1. Bethke, El Toro, 14:22; 2. Campfield, Temecula Valley, 14:30; 3. Tesfa, Don Lugo, 14:36; 4. Barany, Yakima (Wash.) Eisenhower, 14:41; 5. Price, Camarillo, 14:43; 6. Diego Mercado, West Covina, 14:46; 7. Milloy, Murrieta Valley, 14:47; 8. Munoz, Murrieta Valley, 14:47; 9. Jaedke, Rancho Cucamonga, 14:49; 10. Harris, Los Osos, 14:50; 11. Booker, San Diego University City, 14:52; 12. Clifford, Lakewood, 14:54; 13. Totari, Damien, 14:55; 14. Melena, Antelope Valley, 14:56; 15. Gonzalez, Don Lugo, 14:56.GirlsTEAM1. Santa Rosa Maria Carillo, 90 (131:23); 2. Murrieta Valley, 96 (1:32:04); 3. Royal, 128 (133:03); 4. Clovis Buchanan, 141 (1:32:54); 5. Ayala, 159 (133:47); 6. West Torrance, 176 (133:53); 7. Warren, 209 (134:40); 8. Esperanza, 224 (135:35); 9. Woodbridge, 254 (135:37); 10. Newport Harbor, 264 (135:51); 11. Port Orchard (Wash.) South Kitsap, 270 (136:32); 12. Corona, 283 (136:02); 13. El Toro, 288 (136:56); 14. Upland, 306 (137:34); 15. St. Lucy's, 369 (139:34); 16. Rancho Cucamonga, 371 (140:43).INDIVIDUALS1. Escobar, Corona, 17:06; 2. Saylor, Clovis Buchanon, 17:25; 3. Martinez, Rancho Cucamonga, 17:28; 4. Sanzari, Santa Rosa Maria Carillo, 17:30; 5. Guggiana, Warren, 17:31; 6. Babcock, Woodbridge, 17:33; 7. Olivas, Bloomington, 17:36; 8. Kirschman, Redding Enterprise, 17:40; 9. Spadafino, West Torrance, 17:40; 10. Blue, Newoport Harbor, 17:41; 11. Doniak, Ayala, 18:00; 12. Evans, Diamond Ranch, 18:05; 13. Godfrey, Port Orchard South Kitsap, 18:06; 14. Fogg, Santa Rosa Maria Carillo, 18:08; 15. Wilson, South Hills, 18:12; 16. Robinson, Santa Rosa Maria Carillo, 18:12; 17. Brown, Brentwood, 18:15; 18. Patrick, Auburn (Wash.) Jefferson, 18:16; 19.Wiemann, Royal, 18:17; 20. Maddox, Newport Harbor, 18:17.TRI-COUNTY
At Riverside
BOYSTEAM1. Woodcrest Christian, 15; 2. Upland Christian, 95; 3. Academy For Academic Excellence, 108; 4. Hesperia Christian, 140; 5. Western Christian, 142.INDIVIDUALS1.Burdett, WC, 17:19; 2. Peterson, WC, 17:19; 3. Barreto, WC, 17:20; 4. Royer, WC, 17:21; 5. Marks, WC, 17:22.GIRLSTEAM1. Linfield Christian, 34; 2. Upland Christian, 39; 3. Riverside Christian, 82; 4. Hesperia Christian, 88; 5. Western Christian, 118. IND.-1.Reyes, UP, 21:02; 2. Johnson, LC, 21:03; 3. Lacy, LC, 21:49; 4. Smith, LC, 22:29; 5. Lagunia, AFAE, 22:44.IOLANI (HAWAII)
At Kualoa Ranch, Oahu
Saugus sophomore Shannon Murakami finished fourth in the Iolani Invitational girls' race Saturday at Kaaawa, Hawaii, completing the 5-kilometer Kualoa Ranch course in 20 minutes, 29.05 seconds. Lauren Ho of Hawaii Baptist Academy won in 19:59.34.Redlands East Valley was the top Southern Section finisher in the team competition, placing fourth with 135 points, 25 behind third-place finisher Midlothian, Va. Snohomish, Wash. won with 58.Beverly Hills junior Max Goldman was the top Southern Section finisher in the boys' race, finishing ninth in 18:08.61. Jordan McNamara of Auburn (Wash.) Riverside won in 16:39.21.Long Beach Poly was the top Southern Section team finisher, placing fifth with 138, one point behind fourth place Hayward Moreau Catholic. Snohomish, Wash. won with 54, one point ahead of Auburn (Wash.) Riverside.--Steven HerbertBOYSTEAM1. Snohomish (Wash.), 54; 2. Auburn (Wash.) Riverside, 55; 3. Burke (Va.) Lake Braddock, 127. Others included: 4. Hayward Moreau, 137; 5. Long Beach Poly, 138; 8. Beverly Hills, 219; 9. Kaiser, 396; La Mesa Helix, 434.INDIVIDUAL1. McNamara, Auburn Riverside, 16:39; 2. Clough, Auburn Riverside, 17:13. Others included: 7. Quintana, Hayward Moreau, 17:53; 9. Goldman, Beverly Hills, 18:08; 14. Lancaster Desert Christian, 18:15; 15. Durham, Long Beach Poly, 18:16.GIRLSTEAM1. Snohomish (Wash.), 58; 2. Burke (Va.) Lake Braddock, 62; 3. Midlothian (Va.), 110. Others included: 4. Redlands East Valley, 135; 5. Larkspur Redwood, 160; 6. Long Beach Poly, 192; 8. Saugus, 202; 12. Cerritos, 365; 14. Hayward Moreau, 404; 17. Flintridge Sacred Heart, 463; 18. Sebastopol Analy, 497; 19. Beverly Hills, 520.INDIVIDUAL1. Ho, Honolulu Hawaii Baptist, 19:59; 2. Patterson, Midlothian, 20:01; 3. Anderson, Iolani, 20:22. Others included: 4. Murakami, Sebastopol Analy, 20:29; 10. Ross, Larkspur Redwood, 21:14; 11. Yee, Hayward Moreau, 21:24; 14. Spencer, Redlands East Valley, 21:37.Friday, Sept. 17NONLEAGUEFountain Valley A 15, La Quinta 40
Fountain Valley A 17, Coachella Valley 38
Fountain Valley B 15, La Quinta 40
Fountain Valley B 15, Coachella Valley 40
Coachella Valley 20, La Quinta 37
Molly Coe finished first for visiting Fountain Valley (13-0) at 21:34 and Kaylynn Gallo came in second for the Barons at 21:34. The match was held at Coachella Valley.Thursday, Sept. 16INVITATIONALSARTESIA BLOOMFIELD CARMENITA DISTRICT CHAMPIONSHIPSBoysCerritos 31, Gahr 40, Whitney 57, Artesia (no score)
Shann Stern of Gahr timed 17.11 over a 3.04-mile course to win the boys' race at Cerritos Regional Park.Stern's victory helped Gahr to a second-place finish behind Cerritos, which was led by a Preetham Kumar's second-place finish in 17:29.GirlsCerritos 21, Whitney 57, Gahr 63, Artesia (no score)
Sophomore Victoria Cerda of Cerritos clocked 21:07 to win the girls' race at Cerritos Regional Park to help the Dons won the girls' team competition. Cerda's teammate, sophomore Kimmy Cooper, ran a 21:10 to finish second in the individual standings.OAK PARK/AGOURA
At Agoura HighBoys
TEAM-1. Agoura, 36; 2. Oak Park, 53; 3. Westlake, 53; 4. Calabasas, 85; 5. Kern Valley, 123. IND.-1. Brook, OP, 16:23; 2. Page, OP, 16:42; 3. Graham, C, 16:57; 4. Baird, A, 17:10; 5. Kaye, A, 17:42.GirlsTEAM-1. Oak Park, 24; 2. Westlake, 47; 3. Agoura, 60; 4. Kern Valley, 134. IND.-1. Baird, A, 19:47; 2. Camacho, OP, 19:58; 3. Connor, OP, 20:21; 4. Stalzer, 21:27; 5. Adamski, W, 21:41.RIM OF THE WORLD
At Lake ArrowheadBoys
LARGE SCHOOLS: TEAM-1. La Sierra, 34; 2. Esperanza, 43; 3. Millikan, 107; 4. Rancho Cucamonga, 108; 5. Pacific, 119; 6. Kaiser, 222. IND.-1. Knight, LS, 16:52; 2. Rodriguez, M, 16:55; 3. Lavacot, E, 17:01; 4. S. Knight, LS, 17:26; 5. Richter, Serrano, 17:36.SMALL SCHOOLS: TEAM-Unavailable. IND.-1. Johnstone, Rim of the World, 17:14; 2. Burris, Webb, 17:38; 3. Prentice, RW, 17:56.GirlsLARGE SCHOOLS: TEAM-1. La Sierra, 32; 2. Montclair, 70; 3. Serrano, 73; 4. Canyon Springs, 77; 5. Millikan, 115; 6. Valley View, 141; 7. Kaiser, 223. IND.-1. Castro, Serrano, 12:07; 2. Rojas, CS, 12:25; 3. Paez, Mont, 12:28; 4. Del Toro, LS, 12:29; 5. Sanchez, LS, 12:32.SMALL SCHOOLS: TEAM-1. Rim of the World, 30; 2. Norte Vista, 54; 3. Palm Springs, 75; 4. Hesperia, 102; 5. Ontario Christian, 135. IND.-1. Brooton, RW, 11:45; 2. Yesenia, NV, 12:39; 3. Salazar, PS, 12:51.MISSION LEAGUEBoysSherman Oaks Notre Dame 24, Alemany 31
Alemany 24, Chaminade 31
Sherman Oaks Notre Dame 22, Chaminade 33

Alemany senior Dwight Penkey ran the 3-mile course at Mission Hills' O'Melveny Park in 18:00 to be the top individual.GirlsAlemany 27, Sherman Oaks Notre Dame 28
Alemany 18, Chaminade 37
Sherman Oaks Notre Dame 21, Chaminade 34
Notre Dame grabbed the top individual spot as Alex Ashkar won the race in 23:07. Alemany senior Sharon Wilkinson came in second with a time of 23:25.Wednesday, Sept. 15NONLEAGUEBoysSanta Ana 25, Saddleback 56, Santa Ana Valley 60, Century 96
Three Santa Ana runners finished in the top five, led by Jesse Ramirez, who finished first in 15:29 on the three-mile course at Irvine Park.St. Monica 24, New Roads 42
Sean Tao finished first in 20:44 on Topanga State Park's three-mile course for St. Monica (1-1).GirlsSanta Ana 41, Saddleback 41, Century 65, Valley 86
Santa Ana wins the match on the strenght of the team's sixth-place runner.St. Monica 15, New Roads 50
Angie Espinoza won in 26:25 on Topanga State Park's three-mile course for St. Monica (2-0).Monday, Sept. 13NONLEAGUEBoysMilken 23, St. Moncia 32
William Gram finished fourth with a time of 18:14 at Rancho Park for visiting St. Monica (0-1). Milken is 1-0.GirlsSt. Monica 23, Milken 32
Angie Espinoza finished second at 21:56 at Rancho Park for visiting St. Monica (1-0). Milken is (0-1).

Copyright © 2014, Los Angeles Times
Comments
Loading