Basketball: Southern California/Northern California Regional playoffs updated schedule

BASKETBALL

SOUTHERN CALIFORNIA REGIONAL

BOYS'

OPEN DIVISION

Quarterfinals, Friday, 7 p.m. unless noted

San Diego St. Augustine at #1 Bishop Montgomery

Westchester at #4 Mater Dei, 7:30 p.m.

El Cajon Foothills Christian at #3 Etiwanda

Orange Lutheran at #2 Fairfax

 

DIVISION I

Regional quarterfinals, Saturday, 6 p.m. unless noted

Village Christian at #1 Corona Centennial

#5 St. John Bosco at #4 Redondo, 7:30 p.m.

#6 San Diego Torrey Pines at #3 Long Beach Poly

San Diego County San Marcos at #2 Chino Hills, 7 p.m.

 

 

DIVISION II

Regional quarterfinals, Saturday, 6 p.m.

#8 Santa Barbara at #1 Carlsbad La Costa Canyon

#5 Redlands East Valley at #4 Lawndale

#6 Hanford at #3 Compton

#7 La Mirada at #2 Anaheim Canyon

 

 

DIVISION III

Regional quarterfinals, Saturday, 6 p.m.

Gahr vs. #1 Cathedral at Monrovia

#5 Sonora at #4 Alemany

#6 Beverly Hills vs. #3 Cantwell-Sacred Heart at Whittier

Corona del Mar at #2 Damien

 

 

DIVISION IV

Regional quarterfinals, Saturday, 6 p.m. unless noted

#8 Oaks Christian at #1 Reedley Immanuel

#5 Mission Prep at #4 Campbell Hall, 5 p.m.

Cerritos Valley Christian at #3 Crespi

#7 Chaminade at #2 Maranatha, 7 p.m.

 

 

DIVISION V

Regional quarterfinals, Saturday, 6 p.m.

#8 Orangewood Academy at #1 Sierra Canyon

#5 St. Bernard at #4 Viewpoint

#6 Carlsbad Army-Navy at #3 Windward

#7 Rancho Christian at #2 Price

 

 

 

 

GIRLS'

OPEN DIVISION

Quarterfinals, Friday, 7 p.m. unless noted

Narbonne at #1 Chaminade

Alemany at #4 Fresno Clovis West

San Marcos Mission Hills at #3 Long Beach Poly

Palisades at #2 Mater Dei, 6 p.m.

 

DIVISION I

Regional quarterfinals, Saturday, 6 p.m.

#8 Windward at #1 Ventura

#5 Cajon at #4 Riverside North

#6 Canyon Springs at #3 Serra

West Torrance at #2 Vista Murrieta

 

 

DIVISION II

Regional quarterfinals, Saturday, 6 p.m.

#8 Bakersfield Independence at #1 Keppel

#5 Norco at #4 San Diego Mt. Carmel

#6 Santa Barbara at #3 Mira Costa

#7 South Torrance at #2 Redondo

 

 

DIVISION III

Regional quarterfinals, Saturday, 6 p.m.

South Hills at #1 Brea Olinda

#5 Corona del Mar at #4 Orange Lutheran

#6 Santa Margarita at #3 El Dorado

#7 South Pasadena at #2 North Torrance

 

 

DIVISION IV

Regional quarterfinals, Saturday, 6 p.m.

#8 JSerra at #1 Sierra Canyon

#5 Fairmont Prep vs. #4 View Park

Harvard-Westlake at #3 St. Anthony at St. Mary's Academy

#7 Bishop Montgomery at #2 Oaks Christian

 

DIVISION V

Regional quarterfinals, Saturday, 6 p.m. unless noted

Caruthers at #1 La Jolla Country Day

Douglass at at #4 Ribet Academy, 7 p.m.

#6 Aquinas at #3 Orangewood Academy, 7:30 p.m.

#7 Bishop Diego at #2 La Jolla Bishop's

 

 

 

NORTHERN CALIFORNIA REGIONAL

BOYS'

OPEN DIVISION

Quarterfinals, Friday, 7 p.m.

Mountain View St. Francis vs. #1 Oakland Bishop O'Dowd at Laney College (Oakland)

El Cerrito at #4 Folsom

San Mateo Serra at #3 Hayward Moreau Catholic

Modesto Christian at #2 Danville Monte Vista

 

DIVISION I

Regional quarterfinals, Saturday, 6 p.m. unless noted

#8 Oakland McClymonds at #1 Concord De La Salle

Oakley Freedom at #4 Roseville Woodcreek, 7 p.m.

#6 Elk Grove Pleasant Grove at #3 Danville San Ramon Valley

#7 Berkeley at #2 Sacramento Sheldon

 

 

DIVISION II

Regional quarterfinals, Saturday, 6 p.m. unless noted

Novato San Marin at #1 Sacramento

#5 Dublin at #4 Stockton St. Mary's

#6 Elk Grove Cosumnes Oaks at #3 Santa Rosa Montgomery

#7 Walnut Creek Las Lomas at #2 San Jose Mitty, 7:30 p.m.

 

 

DIVISION III

Regional quarterfinals, Saturday, 6 p.m.

Aptos at #1 San Anselmo Drake

#5 San Francisco Mission at #4 Palo Cedro Foothill

#6 San Francisco Riordan at #3 Manteca Sierra

#7 San Francisco Sacred Heart Cathedral at #2 Moraga Campolindo

 

 

DIVISION IV

Regional quarterfinals, Saturday, 6 p.m.

#8 Galt Liberty Ranch at #1 Kentfield Marin Catholic

#5 Salinas Palma at #4 Sacramento Capital Christian

Albany St. Mary's at #3 Atherton Sacred Heart Prep

#7 Half Moon Bay at #2 Santa Rosa Cardinal Newman

 

 

DIVISION V

Regional quarterfinals, Saturday, 6 p.m. unless noted

#8 Hamilton City Hamilton vs. #1 San Francisco Stuart Hall at Kezar Pavillion (San Francisco), 7:30 p.m.

#5 Woodside Priory vs. #4 Stockton Brookside Christian at Stockton Lincoln, 7:30 p.m.

#6 San Francisco Urban at #3 Alameda St. Joseph Notre Dame, 7:30 p.m.

Weaverville Trinity vs. #2 San Francisco University at Kezar Pavillion (San Francisco)

 

 

 

 

GIRLS'

OPEN DIVISION

Quarterfinals, Friday, 7 p.m.

Modesto Christian at #1 Stockton St. Mary's

Albany St. Mary's at #4 San Francisco Sacred Heart Cathedral

San Francisco St. Ignatius vs. #3 Richmond Salesian at Albany

Los Altos Hills Pinewood at #2 Orinda Miramonte

 

DIVISION I

Regional quarterfinals, Saturday, 6 p.m. unless noted

#8 Davis at #1 Sacramento McClatchy, 5 p.m.

Oakland at #5 Pittsburg

#6 Union City Logan at #3 Berkeley

Oakland Tech at #2 El Dorado Hills Oak Ridge

 

 

DIVISION II

Regional quarterfinals, Saturday, 6 p.m. unless noted

#8 Loomis Del Oro at #1 Dublin

#5 Mountain View St. Francis at #4 Tracy Kimball

#6 Antelope at #3 San Jose Mitty, 5:30 p.m.

#7 San Jose Presentation at #2 Concord Carondelet

 

 

DIVISION III

Regional quarterfinals, Saturday, 6 p.m.

San Mateo Hillsdale at #1 Fairfield Vanden

#5 Redding Shasta at #4 Lafayette Acalanes

#6 Rio Linda at #3 San Jose Valley Christian

Patterson at #2 Oakland Bishop O'Dowd

 

 

DIVISION IV

Regional quarterfinals, Saturday, 6 p.m. unless noted

#8 Belmont Notre Dame at #1 Santa Rosa Cardinal Newman, 7:30 p.m.

Dixon vs. #4 Stockton Brookside Christian at Stockton Lincoln

#6 Piedmont at #3 Sacramento Bradshaw Christian

#7 Shasta Lake Central Valley at #2 Scotts Valley

 

 

DIVISION V

Regional quarterfinals, Saturday, 6 p.m. unless noted

San Anselmo San Domenico at #1 East Palo Alto Eastside Prep

#5 San Francisco University at #4 Durham, 7 p.m.

#6 Sacramento Capital Christian at #3 Alameda St. Joseph Notre Dame

#7 Watsonville St. Francis at #2 Dublin Valley Christian

 

 

NOTES: Regional semifinals, Tuesday, 7 p.m. Regional finals, Mar. 21 at Long Beach State (South Open Division and Div. I-II), Colony (South Div. III-V), Sleep Train Arena (North Open Division and Div. I-II), and American Canyon (North Div. III-V). State championships, Mar. 27-28 at UC Berkeley.

Copyright © 2016, Los Angeles Times
53°