Sports High School Sports Varsity Times Insider

Southern California basketball regional playoff schedule

Click here for complete Southern California/Northern California regional brackets.

 

BOYS' BASKETBALL

SOUTHERN CALIFORNIA REGIONAL

OPEN DIVISION

First round, Friday, 7 p.m.

San Diego St. Augustine at #1 Mater Dei

Etiwanda at #4 El Camino Real

Carlsbad La Costa Canyon at #3 Redondo Union

Westchester at #2 Riverside North

 

DIVISION I

First round, Wednesday, 7 p.m.

Dorsey at #1 Chino Hills 

Villa Park at #8 Fresno Edison

Narbonne at #5 Long Beach Poly

Torrey Pines at #4 Mayfair

Fresno Bullard at #3 Corona Centennial

Fairfax at #6 Riverside King

Oceanside El Camino at #7 Mission Viejo

Palisades at #2 Loyola

 

DIVISION II

First round, Wednesday, 7 p.m. (unless noted)

Granada Hills at #1 St. John Bosco

Porterville Monache at #8 Sonora

Sylmar at #5 Calabasas

Tustin at #4 Chula Vista Mater Dei, 7:30 p.m.

Hoover at #3 Anaheim Canyon

Westlake at #6 Hanford

Foothill at #7 San Diego Parker

Garfield at #2 Compton

 

DIVISION III

First round, Wednesday, 7 p.m. (unless noted)

Dinuba at #1 Chaminade, 7:30 p.m.

Santa Barbara at #8 Eagle Rock, 7:30 p.m.

Roosevelt at #5 OakPark

NationalCity Sweetwater at #4 Brea Olinda

Independence at #3 Santa Margarita, 7:30 p.m.

St. Francis at #6 San Diego Kearny

La Mirada at #7 Fresno

L.A. Hamilton at #2 Cathedral

 

DIVISION IV

First round, Wednesday, 7 p.m.

Vista Tri-City Christian at #8 JSerra, 7:30 pm

Coalinga at #5 Sun Valley Village Christian

Bakersfield Christian at #4 Cantwell Sacred Heart

Granite Hills at #3 Gardena Serra

L.A. CES at #6 Windward

Oaks Christian at #7 Fresno Washington Union

Second round, Saturday, 6 p.m.

Washington Union/Oaks Christian winner at #2 Bishop Montgomery

JSerra/Tri-City Christian winner at #1 Sierra Canyon

 

DIVISION V

First round, Wednesday, 7 p.m.

Capistrano Valley Christian at #8 Trinity Classical

Chula Vista Lutheran at #5 Saddleback Valley Christian

Orangewood Academy at #4 Reedley Immanuel

Kern Valley at #6 Santa Clarita Christian

Desert Chapel at #7 Escondido Adventist

Second round, Saturday, 6 p.m.

Trinity Classical/Capistrano Valley Christian winner at #1 Renaissance Academy

Escondido Adventist/Desert Chapel winner at #2 San Gabriel Academy vs. 

Santa Clarita Christian/Kern Valley winner at #3 View Park 

Notes: Second round in Divisions I-V, Saturday; regional semifinals in all divisions, March 18.

Southern California Regional championships, March 22 at Citizens Business Bank Arena (Ontario) and Colony. State championships, March 28-29 at Sleep Train Arena (Sacramento).

 

GIRLS BASKETBALL

SOUTHERN CALIFORNIA REGIONAL

OPEN DIVISION

First round, Friday, 7 p.m.

Fresno Clovis West at #4 Etiwanda

La Jolla Bishop's at #3 Long Beach Poly

Semifinals, March 18, 7 p.m.

Etiwanda/Fresno Clovis West winner at #1 Windward

Long Beach Poly/La Jolla Bishop's winner at No. 2 Mater Dei

 

DIVISION I

First round, Wednesday, 7 p.m.

Bakersfield Centennial at #1 Canyon Springs

Keppel at #8 San Marcos Mission Hills 

Camarillo at #5 Fairfax

San Diego Mt. Carmel at #4 Troy

Palisades at #3 Lynwood

Hanford at #6 Ventura

Narbonne at #7 Millikan

Granada Hills at #2 Alemany

 

DIVISION II

First round, Wednesday, 7 p.m. (unless noted)

Tulare Western at #1 Chaminade, 6 p.m.

Poway at #8 Norco

Patriot at #5 Bakersfield Garces

L.A. Roosevelt at #4 Culver City

San Diego Serra at #3 El Dorado

L.A. University at #6 Mira Costa

Redondo at #7 Carlsbad La Costa Canyon

Bell at #2 West Torrance

 

DIVISION III

First round, Wednesday, 7 p.m. (unless noted)

Shafter at #1 Santa Barbara

La Canada at #8 Eagle Rock, 6 p.m.

Selma at #5 Inglewood

Yorba Linda at #4 Spring Valley Mt. Miguel

El Centro Central at #3 Santa Margarita, 6 p.m.

Garfield at #6 Corona del Mar

South Pasadena at #7 Tollhouse Sierra

Hoover at #2 Lakeside

 

DIVISION IV

First round, Wednesday, 7 p.m. (unless noted)

Fairmont Prep at #8 Lindsay

Orosi at #5 Oaks Christian

Ocean View Christian at #4 JSerra, 6 p.m.

Exeter at #3 Bishop Montgomery

Rosary at #6 Chula Vista Mater Dei

L.A. CES at #7 Brentwood

McFarland at #2 Sierra Canyon

Second round, Saturday, 6 p.m.

Lindsay/Fairmont Prep winner at #1 Gardena Serra

 

DIVISION V

First round, Wednesday, 7 p.m.

Aquinas at #8 San Diego Horizon Christian

El Cajon Foothills Christian at #5 Orangewood Academy

Shalhevet/Santa Maria Valley Christian winner at #4 Reedley Immanuel

Shalhevet/ Santa Maria Valley Christian runner-up at #3 La Jolla Country Day

Kern Valley at #6 Desert

Santa Clara at #2 View Park

La Mesa Liberty Charter at #7 Pasadena Poly

Second round, Saturday, 6 p.m.

Horizon Christian/Aquinas winner at #1 Ribet Academy

Notes: Second round in Divisions I-V, Saturday; regional semifinals in all divisions, March 18.

Southern California Regional championships, March 22 at Citizens Business Bank Arena (Ontario) and Colony. State championships, March 28-29 at Sleep Train Arena (Sacramento).

Copyright © 2014, Los Angeles Times
Comments
Loading