Boys' soccer: Friday's Southern Section playoff scores and updated pairings

BOYS' SOCCER

SOUTHERN SECTION

DIVISION 1

First round, Friday

Servite 7, Fountain Valley 0

Mira Costa 2, King 2 (Mira Costa advances on penalties, 5-4)

San Clemente 4, Buena 0

Paramount 6, Alemany 0

Santa Margarita 1, Huntington Beach 0

Santa Barbara 1, Redondo 0

Royal 4, Eastvale Roosevelt 1

Loyola 3, Capistrano Valley 2 (OT)

El Toro 2, Peninsula 1

Downey 2, St. John Bosco 1

Harvard-Westlake 1, Camarillo 0

Los Alamitos 1, Dos Pueblos 0

Palos Verdes 6, Simi Valley 1

Corona 1, St. Francis 0

Edison 3, Mission Viejo 0

Warren 4, Ventura 0

 

Second round, Wednesday, 3 p.m.

Mira Costa at #1 Servite

San Clemente at Paramount

Santa Barbara at Santa Margarita

#4 Loyola at Royal

#3 El Toro at Downey

Harvard-Westlake at Los Alamitos

Palos Verdes at Corona

#2 Warren at Edison

 

 

DIVISION 2

First round, Friday

Millikan 4, El Rancho 2

Loara 1, Colton 0

La Quinta 2, Trabuco Hills 1

Riverside North 4, Magnolia 0

California 2, Palm Springs 0

Century 2, Esperanza 1

Laguna Hills 1, Schurr 1 (Laguna Hills advances on penalties, 3-1)

Sunny Hills 5, Long Beach Poly 1

Santa Ana 3, Bell Gardens 0

La Serna 1, Sonora 0

Long Beach Cabrillo 1, Coachella Valley 0

Fontana 4, Riverside Poly 3

Troy 2, Anaheim 1

Rancho Verde 1, Foothill 1 (Rancho Verde advances on penalties, 5-4)

Long Beach Jordan 1, Montebello 0

Palm Desert 1, Aliso Niguel 0

 

Second round, Wednesday, 3 p.m.

#1 Millikan at Loara

Riverside North at La Quinta

Century at California

#4 Sunny Hills at Laguna Hills

#3 Santa Ana at La Serna

Long Beach Cabrillo at Fontana

Rancho Verde at Troy

Palm Desert at Long Beach Jordan

 

 

DIVISION 3

First round, Friday

Cathedral 5, Glendora 0

Arroyo Grande 3, Oxnard 1

Littlerock 5, Santa Ynez 2

Damien 1, Yucaipa 0

Redlands East Valley 5, Eastside 2

San Luis Obispo 2, Newbury Park 0

Norte Vista 1, Diamond Bar 0

Alta Loma 1, Northwood 0

Chaffey 5, Cajon 0

Woodbridge 0, Salesian 0 (Woodbridge advances on penalties, 6-5)

Chino Hills 3, Knight 1

Santa Maria 1, Pioneer Valley 0

Oxnard Pacifica 2, Thousand Oaks 0

Pasadena 4, Bishop Amat 1

Ontario 2, Carter 1

Claremont 3, Upland 2

 

Second round, Wednesday, 3 p.m.

#1 Cathedral at Arroyo Grande

Damien at Littlerock

Redlands East Valley at San Luis Obispo

#4 Alta Loma at Norte Vista

Woodbridge at #3 Chaffey

Santa Maria at Chino Hills

Oxnard Pacifica at Pasadena

#2 Claremont at Ontario

 

 

DIVISION 4

First round, Friday

Hart 1, Santa Paula 0

Laguna Beach 1, La Mirada 0

Oak Hills 3, Duarte 0

Great Oak 1, Temescal Canyon 0

El Segundo 1, Valencia 1 (El Segundo advances on penalties, 4-3)

Brea Olinda 3, Baldwin Park 2 (OT)

Carpinteria 4, Compton Centennial 0

Chaparral 1, Placentia Valencia 0

Godinez 2, Western 1

Sierra Vista 4, El Dorado 3 (OT)

Norwalk 1, South Torrance 1 (Norwalk advances on penalties, 5-4)

Vista Murrieta 1, Apple Valley 0

Bellflower 2, Lakeside 1

Cate 3, Saugus 1

Lawndale 4, Tustin 0

West Torrance 2, Saddleback 1

 

Second round, Wednesday, 3 p.m.

#1 Hart at Laguna Beach

Oak Hills at Great Oak

El Segundo at Brea Olinda

Carpinteria at Chaparral

#3 Godinez at Sierra Vista

Norwalk at Vista Murrieta

Cate at Bellflower

Lawndale at #2 West Torrance

 

 

DIVISION 5

First round, Friday

Granite Hills 8, Cantwell-Sacred Heart 0

Arroyo 7, Environmental Charter 0

Los Amigos 5, Windward 1

San Gorgonio 2, San Jacinto 1

Garey 4, Mountain View 3

McAuliffe 5, St. Genevieve 1

Adelanto 2, Diamond Ranch 1

Garden Grove Santiago 3, Citrus Hill 0

Arroyo Valley 2, South El Monte 1

Animo Leadership 1, Sierra Canyon 0

Garden Grove 4, La Salle 1

Chino 4, Ganesha 2

Charter Oak 0, El Monte 0 (Charter Oak advances on penalties, 4-3)

La Puente 1, Crossroads 1 (La Puente advances on penalties, 6-5)

Rialto 2, Barstow 1

Tahquitz 26, Summit View-Westview 0

 

Second round, Wednesday, 3 p.m.

Arroyo at #1 Granite Hills

San Gorgonio at Los Amigos

Garey at McAuliffe

#4 Garden Grove Santiago at Adelanto

#3 Arroyo Valley at Animo Leadership

Chino at Garden Grove

La Puente at Charter Oak

#2 Tahquitz at Rialto

 

 

DIVISION 6

First round, Friday

South Pasadena 6, Chadwick 3

Cerritos Valley Christian 4, Whitney 3

Rancho Mirage 5, Arrowhead Christian 2

Banning 2, Lennox Academy 0

Covina 4, Hawthorne Math/Science 0

Sage Hill 1, Woodcrest Christian 0

Flintridge Prep 3, Shadow Hills 1

Moreno Valley 4, Heritage Christian 1

Vista del Lago 5, Loma Linda Academy 0

Crean Lutheran 0, CAMS 0 (Crean Lutheran advances on penalties, 4-31)

Desert Mirage 1, Nogales 1 (Desert Mirage advances on penalties, 4-1)

La Canada 4, Firebaugh 2

Ontario Christian 4, Vistamar 3

Rowland 1, Pasadena Poly 0

Linfield Christian 3, Maranatha 2

Monrovia 1, St. Margaret's 0

 

Second round, Wednesday, 3 p.m.

#1 South Pasadena at Cerritos Valley Christian

Banning at Rancho Mirage

Covina at Sage Hill

#4 Moreno Valley at Flintridge Prep

#3 Vista del Lago at Crean Lutheran

Desert Mirage at La Canada

Ontario Christian at Rowland

#2 Monrovia at Linfield Christian

 

 

DIVISION 7

First round, Friday

New Community Jewish 0, Fillmore 0 (Thursday; New Community Jewish advances on penalties, 5-4)

Bermuda Dunes Desert Christian 2, Anza Hamilton 1

Nuview Bridge 2, Fairmont Prep 0

University Prep 2, Avalon 0

Dunn 8, Emerson Honors 0

Lancaster Desert Christian 4, Newbury Park Adventist 1

Buckley 3, St. Bonaventure 0

St. Anthony 2, Saddleback Valley Christian 1

 Webb 6, Milken 0

Riverside Prep 3, Mammoth 0

Calvary Murrieta 5, Concordia 1

Laguna Blanca 7, St. Paul 1

La Sierra Academy 8, Desert Chapel 0

Santa Rosa Academy 4, St. Michael's Prep 3

Grace Brethren 2, Yeshiva 0

West Shores 2, Mojave 1

 

Second round, Wednesday, 3 p.m.

Bermuda Dunes Desert Christian at New Community Jewish

Nuview Bridge at University Prep

Dunn at Lancaster Desert Christian

#4 St. Anthony at Buckley

Riverside Prep at #3 Webb

Laguna Blanca at Calvary Murrieta

La Sierra Academy at Santa Rosa Academy

#2 West Shores at Grace Brethren

 

NOTES: Quarterfinals, Feb. 27; semifinals, Mar. 3. Championships, Mar. 6-7 at at Downey, Warren, and Corona.

 

Copyright © 2016, Los Angeles Times
86°