Boys' soccer: Southern Section second round playoff schedule

BOYS' SOCCER

SOUTHERN SECTION

DIVISION 1

Second round, Wednesday, 3 p.m.

Mira Costa at #1 Servite

San Clemente at Paramount

Santa Barbara at Santa Margarita, 5 p.m.

#4 Loyola at Royal, 5:30 p.m.

#3 El Toro at Downey

Harvard-Westlake at Los Alamitos, 5 p.m.

Palos Verdes at Corona

#2 Warren at Edison, 5 p.m.

 

 

DIVISION 2

Second round, Wednesday, 3 p.m. unless noted

#1 Millikan at Loara

Riverside North at La Quinta, 5 p.m.

Century at California, 5 p.m.

#4 Sunny Hills at Laguna Hills

#3 Santa Ana at La Serna

Long Beach Cabrillo at Fontana, 3:30 p.m.

Rancho Verde at Troy

Palm Desert at Long Beach Jordan

 

 

DIVISION 3

Second round, Wednesday, 3 p.m. unless noted

#1 Cathedral at Arroyo Grande

Damien at Littlerock

Redlands East Valley at San Luis Obispo

#4 Alta Loma at Norte Vista

Woodbridge at #3 Chaffey

Santa Maria at Chino Hills

Oxnard Pacifica at Pasadena

#2 Claremont at Ontario, 5 p.m.

 

 

DIVISION 4

Second round, Wednesday, 3 p.m. unless noted

#1 Hart at Laguna Beach, 5 p.m.

Oak Hills at Great Oak

El Segundo at Brea Olinda, 5 p.m.

Carpinteria at Chaparral

#3 Godinez at Sierra Vista

Norwalk at Vista Murrieta

Cate at Bellflower

Lawndale at #2 West Torrance

 

 

DIVISION 5

Second round, Wednesday, 3 p.m. unless noted

Arroyo at #1 Granite Hills

San Gorgonio at Los Amigos

Garey at McAuliffe

#4 Garden Grove Santiago at Adelanto

#3 Arroyo Valley at Animo Leadership

Chino at Garden Grove

La Puente at Charter Oak, 5 p.m.

#2 Tahquitz at Rialto, 5 p.m.

 

 

DIVISION 6

Second round, Wednesday, 3 p.m. unless noted

#1 South Pasadena at Cerritos Valley Christian, 5 p.m.

Banning at Rancho Mirage, 5 p.m.

Covina at Sage Hill

#4 Moreno Valley at Flintridge Prep

#3 Vista del Lago at Crean Lutheran

Desert Mirage at La Canada

Ontario Christian at Rowland

#2 Monrovia at Linfield Christian, 5 p.m.

 

 

DIVISION 7

Second round, Wednesday, 3 p.m.

Bermuda Dunes Desert Christian vs. New Community Jewish at Whitsett Sports Fields (North Hollywood)

Nuview Bridge at University Prep

Dunn at Lancaster Desert Christian

#4 St. Anthony at Buckley

Riverside Prep at #3 Webb

Laguna Blanca at Calvary Murrieta

La Sierra Academy at Santa Rosa Academy

#2 West Shores at Grace Brethren

 

NOTES: Quarterfinals, Friday; semifinals, Mar. 3. Championships, Mar. 6-7 at at Downey, Warren, and Corona.

Copyright © 2016, Los Angeles Times
75°