BREAKING NEWS
L.A. Now

Boy's volleyball: Southern Section playoff results and updated pairings

BOYS' VOLLEYBALL PLAYOFFS

SOUTHERN SECTION

DIVISION 1

First round, Tuesday

Huntington Beach d. Esperanza, 25-18, 25-17, 25-16

Beckman d. Santa Margarita, 21-25, 25-20, 26-24, 25-19

Harvard-Westlake d. Santa Barbara, 25-21, 20-25, 25-23, 19-25, 19-17

San Clemente d. Redondo, 19-25, 25-12, 25-19, 25-17

Mira Costa d. Dos Pueblos, 25-15, 23-25, 25-17, 25-18

Servite d. Laguna Hills, 21-25, 25-23, 23-25, 25-23, 15-12

El Dorado d. Alemany, 23-25, 25-18, 25-23, 25-22

Newbury Park d. Newport Harbor, 25-17, 25-18, 25-22

Corona del Mar d. Trabuco Hills, 25-18, 25-15, 25-9

Mater Dei d. Sherman Oaks Notre Dame, 22-25, 18-25, 25-18, 25-15, 25-10

Foothill d. Tesoro, 28-26, 25-22, 25-13

Westlake d. San Marcos, 25-16, 25-22, 25-23

Dana Hills d. JSerra, 25-13, 25-10, 25-23

Los Alamitos d. Irvine, 25-16, 25-17, 25-13

Palos Verdes d. Thousand Oaks, 25-11, 25-16, 25-17

Loyola d. St. John Bosco, 25-14, 23-25, 25-17, 25-21

 

Second round, Thursday, 7 p.m.

Beckman at #1 Huntington Beach

San Clemente at Harvard-Westlake

Servite at Mira Costa

#4 Newbury Park at El Dorado

#3 Corona del Mar at Mater Dei

Foothill at Westlake

Dana Hills at Los Alamitos

Palos Verdes at #2 Loyola

 

 

DIVISION 2

First round, Tuesday

Oak Park d. Long Beach Wilson, 25-10, 25-11, 25-11

Norco d. El Toro, 25-10, 25-22, 25-23

Canyon Country Canyon d. Temple City, 27-25, 23-25, 25-20, 25-16

Crescenta Valley d. South Torrance, 28-30, 25-19, 21-25, 25-21, 15-13

Aliso Niguel d. West Ranch, 25-10, 25-16, 25-12

La Canada d. El Modena, 11-25, 25-23, 25-17, 25-18

Lakewood d. Burbank, 25-16, 25-23, 25-16

Laguna Beach d. Corona Santiago, 25-17, 25-15, 25-15

Burbank Burroughs d, West Torrance, 25-21, 25-20, 25-20

La Sierra d. Godinez, 26-24, 26-24, 25-20

Camarillo d. Anaheim Canyon, 25-18, 25-22, 28-26

South Pasadena d. Long Beach Jordan, 25-20, 25-18, 22-25, 25-13

Royal d. Long Beach Poly, 25-21, 18-25, 25-27, 25-21, 15-11

Capistrano Valley d. Costa Mesa, 25-16, 25-19, 20-25, 25-22

Torrance d. Hillcrest, 25-20, 25-12, 22-25, 25-16

Valencia d. Arcadia, 25-15, 25-14, 25-21

 

Second round, Thursday, 7 p.m.

Norco at #1 Oak Park

Crescenta Valley at Canyon Country Canyon

La Canada at Aliso Niguel

#4 Laguna Beach at Lakewood

#3 Burbank Burroughs at La Sierra

South Pasadena at Camarillo

Royal at Capistrano Valley

#2 Valencia at Torrance

 

 

DIVISION 3

First round, Tuesday

El Segundo d. Mission Prep, 25-9, 25-10, 25-10

Paramount d. Heritage Christian, 26-24, 27-25, 18-25, 25-16

San Gabriel d. Vista Murrieta, 25-10, 25-20, 25-14

Bishop Montgomery d. Highland, 25-15, 21-25, 25-22, 17-25, 15-11

Warren d. Santa Ana, 25-18, 25-21, 25-23

Santa Monica d. Carpinteria, 25-18, 25-12, 25-11

Righetti d. Brentwood, 20-25, 25-21, 25-18, 25-20

Paloma Valley d. Bell Gardens, 25-20, 25-18, 25-13

Arroyo Grande d. Salesian, 25-16, 25-10, 25-13

Hemet d. Alhambra, 27-25, 25-23, 25-17

Viewpoint d. Whittier Christian, 25-15, 25-17, 25-21

Quartz Hill d. Loara, 25-12, 25-17, 25-12

Gahr d. Cerritos Valley Christian, 25-17, 25-21, 23-25, 25-20

Culver City d, Cate, 25-16, 25-20, 25-22

San Luis Obispo d. Westminster, 25-14, 24-26, 25-15, 25-15

Cathedral d. Perris, 25-12, 25-15, 25-13

 

Second round, Thursday, 7 p.m. unless noted

#1 El Segundo at Paramount

San Gabriel at Bishop Montgomery

Warren at Santa Monica

#4 Paloma Valley at Righetti

Hemet at #3 Arroyo Grande, 5:30 p.m.

Quartz Hill at Viewpoint

Culver City at Gahr

#2 Cathedral at San Luis Obispo, 4 p.m.

 

 

DIVISION 4

First round, Tuesday

Saddleback Valley Christian d. Whitney, 25-17, 25-12, 25-15

Chadwick d. Oxnard, 30-28, 25-23, 26-24

Redlands d. Templeton, 25-9, 25-14, 25-13

Magnolia d. La Palma Kennedy, 22-25, 25-11, 25-21, 25-16

Tustin d. Redlands East Valley, 25-16, 25-9, 25-14

Cerritos d. St. Anthony, 25-18, 25-17, 25-21

Crean Lutheran d. Bolsa Grande, 25-10, 25-13, 25-21

Santa Ynez d. Rio Hondo Prep, 25-8, 25-17, 25-18

St. Margaret's d. Oxnard Pacifica, 25-9, 25-9, 25-20

Yucaipa d. Morro Bay, 25-18, 30-28, 25-21

Katella d. Orangewood Academy, 25-16, 25-12, 25-20

Garden Grove d. Mayfair, 25-11, 25-23, 25-17

Flintridge Prep d. Sage Hill, 25-19, 25-15, 25-19

Rio Mesa d. Santa Ana Valley, 25-17, 25-17, 25-13

St. Monica d. Garden Grove Pacifica, 25-18, 25-19, 22-25, 25-23

Bellflower d. Westminster La Quinta, 25-11, 25-23, 25-20

 

Second round, Thursday, 7 p.m.

#1 Saddleback Valley Christian at Chadwick

Redlands at Magnolia

Cerritos at Tustin

#4 Santa Ynez at Crean Lutheran

#3 St. Margaret's at Yucaipa

Katella at Garden Grove

Rio Mesa at Flintridge Prep

St. Monica at #2 Bellflower

 

 

DIVISION 5

First round, Tuesday

Damien d. Sierra Vista, 25-18, 25-16, 25-11

Indian Springs d. Emerson, 25-15, 25-20, 25-10

Oakwood d. Santa Barbara Providence, 25-8, 25-5, 25-8

La Serna d. Le Lycee, 25-18, 25-12, 25-9

Ganesha d. CAMS, 25-13, 25-18, 25-10

Loma Linda Academy d. Bellarmine-Jefferson, 25-15, 25-7, 25-15

San Gabriel Academy d. Holy Martyrs, 27-25, 27-25, 25-12

Santa Fe d. California Military, 25-10, 25-8, 25-15

Laguna Blanca d. Calvary Murrieta, 25-5, 25-9, 25-17

Burbank Providence d. Pilibos, 25-7, 25-8. 25-8

West Covina d. Southwestern Academy, 25-8, 25-5, 25-10

Ontario Christian d. St. Genevieve, 25-22, 25-22, 21-25, 19-25, 16-14

Vistamar d. Waverly, 25-8, 25-10, 25-6

El Rancho d. Pomona, 25-18, 25-9, 25-14

Nuview Bridge d. Capistrano Valley Christian, 25-21, 25-19, 25-22

Arrowhead Christian d. Pacifica Christian, 25-19, 25-12, 25-14

 

Second round, Thursday, 7 p.m.

Indian Springs at #1 Damien

Oakwood at La Serna

Loma Linda Academy at Ganesha

#4 Santa Fe at San Gabriel Academy

Burbank Providence at #3 Laguna Blanca

West Covina at Ontario Christian

Vistamar at El Rancho

#2 Arrowhead Christian at Nuview Bridge

 

Notes: Quarterfinals, Saturday; semifinals, May 20. Championships, May 23 at Cerritos College.

Copyright © 2016, Los Angeles Times
67°