Softball: Tuesday's Southern Section playoff scores and updated pairings

SOFTBALL

SOUTHERN SECTION

DIVISION 1

Second round, Tuesday

Los Osos 3, Corona Santiago 2

El Modena 8, Huntington Beach 2

West Ranch 8, Lakewood 6

Murrieta Valley 4, Etiwanda 2

Los Alamitos 7, Orange Lutheran 0

Anaheim Canyon 5, Chino Hills 3

Norco 3, Great Oak 2

Garden Grove Pacifica 9, Valencia 0

 

Quarterfinals, Thursday, 3:15 p.m.

Los Osos at El Modena

#4 Murrieta Valley at West Ranch

#3 Los Alamitos at Anaheim Canyon

Norco at #2 Garden Grove Pacifica

 

 

DIVISION 2

Second round, Tuesday

Mission Viejo 10, Arroyo Grande 0

Sunny Hills 4, Camarillo 3 (10)

South Hills 2, Villa Park 1 (9)

Agoura 4, Citrus Valley 3

Foothill 10, Valley View 7

Westlake 1, Glendora 0

Oaks Christian 3, Simi Valley 2

Yucaipa 3, Capistrano Valley 1

 

Quarterfinals, Thursday, 3:15 p.m.

#1 Mission Viejo at Sunny Hills

South Hills at #4 Agoura

Foothill at Westlake

Oaks Christian at #2 Yucaipa

 

 

DIVISION 3

Second round, Tuesday

Grand Terrace 9, Tesoro 0

Cerritos 6, St. Paul 0

Laguna Hills 4, Burbank Burroughs 3

Gahr 4, Santa Fe 2

Bishop Amat 4, Burbank 3

San Clemente 10, Warren 3

Redondo 4, Montclair 0

La Serna 8, Sherman Oaks Notre Dame 0

 

Quarterfinals, Thursday, 3:15 p.m.

Cerritos at #1 Grand Terrace

Laguna Hills at #4 Gahr

San Clemente at Bishop Amat

Redondo at #2 La Serna

 

 

DIVISION 4

Second round, Tuesday

Highland 4, La Quinta 0

Apple Valley 3, Temescal Canyon 2

Ramona 10, Segerstrom 3

El Segundo 5, North Torrance 2

Torrance 7, Oak Hills 4

Santa Monica 5, Loara 1

Aquinas 4, Ocean View 2

Dos Pueblos 9, Knight 0

 

Quarterfinals, Thursday, 3:15 p.m.

Apple Valley at #1 Highland

El Segundo at Ramona

Santa Monica at #3 Torrance

#2 Dos Pueblos at Aquinas

 

 

DIVISION 5

Second round, Tuesday unless noted

St. Bonaventure 8, Lompoc 0

Sierra Vista 2, Louisville 1

San Dimas 8, Edgewood 1

Mary Star 3, Schurr 1

Garden Grove 11, St. Monica 1

Silverado at Flintridge Sacred Heart, WEDNESDAY

Santa Ana Calvary Chapel 3, Montebello 1

Lompoc Cabrillo 4, Moreno Valley 0

 

Quarterfinals, Thursday, 3:15 p.m.

Sierra Vista at #1 St. Bonaventure

San Dimas at #4 Mary Star

Flintridge Sacred Heart at #3 Garden Grove OR #3 Garden Grove at Silverado

#2 Lompoc Cabrillo at Santa Ana Calvary Chapel

 

 

DIVISION 6

Second round, Tuesday

Savanna 12, Oxford Academy 2

Pasadena Poly 8, Yucca Valley 4

Alverno 6, Windward 5

St. Anthony 10, Vasquez 5

Sierra Canyon 5, Webb 0

Katella 11, Desert 10 (11)

Chadwick 10, Anaheim 0

Paraclete 17, Boron 3

 

Quarterfinals, Thursday, 3:15 p.m.

#1 Savanna at Pasadena Poly

Alverno at #4 St. Anthony

Katella at Sierra Canyon

#2 Paraclete at Chadwick

 

 

DIVISION 7

Second round, Tuesday

Rolling Hills Prep 10, Calvary Murrieta 0

St. Monica Academy 9, Pacifica Christian 8

University Prep 9, Upland Christian 0

Santa Clara 7, Coast Union 6

Faith Baptist 13, California Lutheran 1

Academy of Careers & Exploration 10, Bishop Diego 0

Animo Leadership 10, Einstein 0

Grace Brethren 4, Archer 0

 

Quarterfinals, Thursday, 3:15 p.m.

#1 Rolling Hills Prep at St. Monica Academy

#4 Santa Clara at University Prep

Academy of Careers & Exploration at #3 Faith Baptist

#2 Grace Brethren at Animo Leadership

 

 

Notes: Semifinals, June 2. Championships, June 5-6 at Barber Park (Irvine)

Copyright © 2016, Los Angeles Times
72°