Dodgers
Plaschke: Vin Scully is a voice for the ages
Varsity Times Insider

Baseball: Southern Section playoff scores and updated pairings

BASEBALL

SOUTHERN SECTION

DIVISION 1

Wild-card games, Wednesday

Brea Olinda 3, Rancho Verde 2

Thousand Oaks 4, King 3

Edison 4, Tesoro 3

Chaminade 5, West Ranch 0

Mater Dei 7, Valley View 4

Lakewood 1, Newbury Park 0 (9)

Mission Viejo 2, El Dorado 1

Alemany 5, Saugus 4

Anaheim Canyon 11, Long Beach Jordan 2

Orange Lutheran 7, Newport Harbor 0

Trabuco Hills 5, Royal 4

Corona 6, Arlington 0

 

First round, Friday, 3:15 p.m. unless noted

Brea Olinda at #1 JSerra

Thousand Oaks at Valencia

Edison at Millikan

Riverside North at Harvard-Westlake

Corona Santiago at Huntington Beach

Chaminade at Foothill

Mater Dei at Capistrano Valley

Crespi at #4 Agoura, noon

 

Lakewood at #3 Fountain Valley

Mission Viejo at Santa Margarita

Alemany at Riverside Poly

Anaheim Canyon at Norco

Orange Lutheran at Hart

Moorpark at Long Beach Wilson

Trabuco Hills at Esperanza

Corona at #2 Loyola

 

 

DIVISION 2

First round, Thursday, 3:15 p.m.

Tustin at #1 Great Oak

Yucaipa at Paso Robles

Northwood at Aliso Niguel

Ayala at Camarillo

San Clemente at Chino Hills

Dos Pueblos at Garden Grove Pacifica

Pasadena at La Mirada

Rio Mesa at #4 Glendora

 

Bellflower at #3 Vista Murrieta

Placentia Valencia at Beckman

Damien vs. Crescenta Valley at Stengel Field (Glendale), 7 p.m.

Los Osos at Redlands East Valley

Temecula Valley at Cypress

Oxnard at South Hills

Rancho Cucamonga at Buena

Righetti at #2 Dana Hills

 

 

DIVISION 3

Wild-card games, Wednesday

Palmdale 7, Hawthorne 6

Garden Grove Santiago 5, Ocean View 4

West Covina 6, St. Paul 1

Rialto 6, Walnut 0

Elsinore 2, Palos Verdes 1

Gahr 11, Beverly Hills 0

Cathedral City 6, Lancaster 3

 

First round, Friday, 3:15 p.m. unless noted

Palmdale at #1 Palm Desert

Gardena Serra at Loara

Diamond Bar at West Torrance

Rancho Alamitos at Warren

Garden Grove Santiago at Paloma Valley

Indio at Carter

Peninsula at Knight

West Covina at #4 Santa Monica

 

Rialto at #3 Downey

Culver City at Quartz Hill

Orange at La Quinta

Elsinore at Bishop Amat, 2:30 p.m.

San Gorgonio at Temescal Canyon

Gahr at Garden Grove

La Salle at Redondo, 2:45 p.m.

Cathedral City at #2 Bonita

 

 

DIVISION 4

First round, Thursday, 3:15 p.m. unless noted

Ridgecrest Burroughs at #1 Kaiser

Northview at Fullerton

Santa Ana Calvary Chapel at Don Lugo

Anaheim at California

El Rancho at South Torrance

Ramona at Victor Valley, 1 p.m.

Keppel at San Marino

Katella at #4 Oaks Christian

 

Grand Terrace at #3 San Dimas

Chino at Granite Hills

La Serna at La Sierra

St. Bonaventure at Torrance

Nordhoff at Laguna Beach

Fontana at Alhambra

Monrovia at Century

Patriot at #2 Sonora

 

 

DIVISION 5

Wild-card games, Wednesday

Cerritos Valley Christian 7, El Monte 2

Lompoc Cabrillo 9, Gladstone 0

Beaumont 21, Desert Hot Springs 3

Maranatha 5, Aquinas 1

Lompoc 6, Viewpoint 1

St. Bernard 4, Azusa 0

Arrowhead Christian 2, Riverside Notre Dame 1

 

First round, Friday, 3:15 p.m. unless noted

Cerritos Valley Christian at #1 Santa Ynez

Campbell Hall at Sultana

Hemet at Citrus Valley

Linfield Christian at Sierra Vista, 2:30 p.m.

Hesperia at Big Bear

Rosemead at Citrus Hill

Whittier Christian at Mary Star of the Sea

Lompoc Cabrillo at #4 Woodcrest Christian

 

Beaumont at #3 Oak Hills

La Puente at Templeton

Jurupa Hills at Cantwell-Sacred Heart

Maranatha at Paraclete

Lompoc vs. Village Christian at Tujunga Little League (Sunland), 4 p.m.

Shadow Hills at Ontario Christian, 3:30 p.m.

St. Bernard at Arroyo

Arrowhead Christian at #2 Tahquitz

 

 

DIVISION 6

First round, Thursday, 3:15 p.m.

Redlands Adventist at #1 Crean Lutheran

Apple Valley Christian vs. Vasquez at Antelope Valley College

California Lutheran at Malibu

New Community Jewish at Flintridge Prep

Mammoth at Capistrano Valley Christian

Carpinteria at Windward

Webb at Bermuda Dunes Desert Christian

Oxford Academy at Anza Hamilton

 

Rio Hondo Prep at #3 Sierra Canyon

Sage Hill at Buckley

Bloomington Christian at Santa Clara

Lucerne Valley at Lancaster Desert Christian

Saddleback Valley Christian at St. Margaret's

Temecula Prep at Upland Christian

Burbank Providence at Hesperia Christian

Fillmore at #2 Pasadena Poly

 

 

DIVISION 7

Wild-card games, Wednesday

Cuyama Valley 7, Calvary Christian 4

Einstein 25, Coastal Christian 3

 

First round, Friday, 3:15 p.m. unless noted

Cuyama Valley vs. #1 Santa Clarita Christian at Master's College (Santa Clarita), THURSDAY

Riverside Christian at Lee Vining

Shalhevet at Riverside Prep

Wildwood at Palm Valley

California Military at Dunn

Sylmar Concordia at Avalon, 12:30 p.m.

Desert Chapel vs. St. Monica Academy at Glendale Sports Complex, 6 p.m.

New Roads at #4 Coast Union

 

Public Safety at #3 Rolling Hills Prep

Santa Maria Valley Christian vs. Hillcrest Christian at Simi Valley, THURSDAY, 3 p.m.

Faith Baptist vs. St. Michaels Prep at Trabuco Hills, THURSDAY, 4 p.m.

Academy for Academic Excellence 15, Baker Valley 0 (Wednesday)

University Prep vs. Animo Leadership at Compton College

Moreno Valley Calvary Chapel at Cate

Pacific Lutheran d. Trona (forfeit)

Einstein at #2 Nuview Bridge

 

Notes: Second round, Tuesday; quarterfinals, May 30; semifinals, June 3 (Division 1 semifinals at Blair Field). Championships, June 6 at Dodger Stadium (Div. 1-3) and June 7 at UC Riverside (Div. 4-7).

Copyright © 2016, Los Angeles Times
71°