Varsity Times Insider

Boys' basketball: Friday's Southern Section playoff scores and updated pairings

BOYS' BASKETBALL

SOUTHERN SECTION

OPEN DIVISION

First round, Friday

Chino Hills 100, Santa Margarita 66

Inglewood 76, Alemany 74

Corona Centennial 83, Compton 64

Mater Dei 58, Cantwell-Sacred Heart 46

Sierra Canyon 85, Los Alamitos 40

Redondo 56, Eastvale Roosevelt 54

Damien 65, Crespi 61

Bishop Montgomery 68, Orange Lutheran 51

 

Championship quarterfinals, Tuesday

#1 Chino Hills at #9 Inglewood

#5 Corona Centennial at #4 Mater Dei

#3 Sierra Canyon at #6 Redondo

#7 Damien at #2 Bishop Montgomery

 

Consolation second round, Tuesday

#8 Alemany at #16 Santa Margarita

#12 Compton at #13 Cantwell-Sacred Heart

#11 Eastvale Roosevelt at #14 Los Alamitos

#15 Orange Lutheran at #10 Crespi

 

Notes: Championship semifinals and consolation quarterfinals, Feb. 26; consolation semifinals, Mar. 1 or 2; consolation final, Mar. 3 or 4. Championship, Mar. 5

 

 

DIVISION 1AA

Second round, Friday

Long Beach Poly 69, Windward 45

Millikan 67, Great Oak 56

Etiwanda 55, King 53

Rancho Verde 55, Long Beach Jordan 40

St. John Bosco 68, Knight 56

Valencia 65, Sonora 41

Downey 55, San Clemente 49

Riverside North 82, Rancho Cucamonga 62

 

Quarterfinals, Tuesday, 7 p.m.

#9 Millikan at #1 Long Beach Poly

#5 Etiwanda at #4 Rancho Verde

#3 St. John Bosco at Valencia

#2 Riverside North at #10 Downey

 

 

DIVISION 1A

Second round, Friday

Santa Monica 88, Valley View 82

Highland 59, Summit 52

Burbank Burroughs 68, Beaumont 42

Vista Murrieta 52, Cypress 47

Walnut 70, Crescenta Valley 65 (OT)

Camarillo 80, Beckman 50

Foothill 71, Cajon 64

Temecula Valley 58, Oxnard 49

 

Quarterfinals, Tuesday, 7 p.m.

#9 Highland at #1 Santa Monica

#12 Burbank Burroughs at Vista Murrieta

#3 Walnut at #6 Camarillo

#7 Foothill at #2 Temecula Valley

 

 

DIVISION 2AA

Second round, Friday

Ayala 64, Canyon Country Canyon 53

Perris 66, Capistrano Valley 55

Loyola 71, Mira Costa 49

Burbank 50, El Toro 40

Kaiser 68, Thousand Oaks 43

Miller 63, Tesoro 54

Claremont 64, West Ranch 63

Edison 55, Arroyo Grande 43

 

Quarterfinals, Tuesday, 7 p.m.

Perris at #1 Ayala

#5 Loyola at #13 Burbank

#3 Kaiser at #11 Miller

#2 Edison at #9 Claremont

 

 

DIVISION 2A

Second round, Friday

Santa Barbara 78, Grand Terrace 61

Lawndale 56, Temple City 51

La Mirada 60, Agoura 34

Redlands East Valley 59, Royal 50

Hart 55, Silverado 41

Cerritos 59, Northwood 56

Whittier 55, Mayfair 48

Lynwood 77, Sunny Hills 63

 

Quarterfinals, Tuesday, 7 p.m.

Lawndale at #1 Santa Barbara

#5 La Mirada at #4 Redlands East Valley

#10 Cerritos at #3 Hart

#11 Whittier at #2 Lynwood

 

 

DIVISION 3AA

Second round, Friday

Oak Park 48, Arlington 40

Cathedral 70, Los Altos 65

Colony 69, Victor Valley 48

Buena Park 48, Esperanza 45

Palm Desert 88, Dominguez 87 (OT)

Bonita 62, Pasadena 59

San Marcos 66, Gahr 42

Calabasas 76, La Sierra 53

 

Quarterfinals, Tuesday, 7 p.m.

#1 Oak Park at #9 Cathedral

#13 Buena Park at #5 Colony

#14 Palm Desert at #6 Bonita

#2 Calabasas at #10 San Marcos

 

 

DIVISION 3A

Second round, Friday

Rancho Mirage 105, Adelanto 81

Ocean View 56, Servite 53

Gabrielino 55, Corona del Mar 54

Chaminade 59, Yorba Linda 46

Beverly Hills 69, Leuzinger 55

Palm Springs 55, Lompoc Cabrillo 53

Tahquitz 67, Bishop Amat 49

Diamond Ranch 57, Golden Valley 56

 

Quarterfinals, Tuesday, 7 p.m.

#1 Rancho Mirage at #9 Ocean View

#12 Gabrielino at #13 Chaminade

#11 Palm Springs at #3 Beverly Hills

#2 Diamond Ranch at #7 Tahquitz

 

 

DIVISION 4AA

Second round, Friday unless noted

La Canada 58, San Luis Obispo 32

#9 San Gabriel Academy at #8 San Dimas, SATURDAY

JSerra 66, Banning 35

Gardena Serra 86, Nipomo 44

Sherman Oaks Notre Dame 76, Lompoc 59

Mission Prep 76, El Segundo 60

Laguna Beach 52, Atascadero 32

Harvard-Westlake 72, Workman 31

 

Quarterfinals, Tuesday, 7 p.m.

#8 San Dimas/#9 San Gabriel Academy at #1 La Canada

#5 JSerra at #4 Gardena Serra

#6 Mission Prep at #3 Sherman Oaks Notre Dame

#2 Harvard-Westlake at #7 Laguna Beach

 

 

DIVISION 4A

Second round, Friday

Viewpoint 51, St. Paul 47

Cerritos Valley Christian 79, Oaks Christian 74

Crossroads 40, Xavier Prep 37

Crean Lutheran 61, St. Bonaventure 51

Heritage Christian 78, St. Genevieve 73

Campbell Hall 68, Trinity Classical 57

La Salle 59, Compton Centennial 47

Morningside 73, Maranatha 62

 

Quarterfinals, Tuesday, 7 p.m.

#8 Cerritos Valley Christian at #1 Viewpoint

#4 Crean Lutheran at Crossroads

#3 Heritage Christian at #6 Campbell Hall

#7 La Salle at #15 Morningside

 

 

DIVISION 5AA

Second round, Friday unless noted

Santa Maria St. Joseph 70, Ontario Christian 42

Chadwick 56, Oakwood 52

#5 Woodcrest Christian at de Toledo, SATURDAY, 8 p.m.

Brentwood 76, Santa Clara 45

Flintridge Prep 64, Academy for Academic Excellence 58

#6 Blair at #11 Yeshiva, SATURDAY, 8:30 p.m.

Silver Valley 59, Vistamar 55

Saddleback Valley Christian 63, Linfield Christian 58

 

Quarterfinals, Tuesday, 7 p.m.

#8 Chadwick at #1 Santa Maria St. Joseph

#4 Brentwood at #5 Woodcrest Christian/de Toledo winner

#3 Flintridge Prep at #6 Blair/#11 Yeshiva winner

Silver Valley at #2 Saddleback Valley Christian

 

 

DIVISION 5A

Second round, Friday, 7 p.m. unless noted

St. Bernard 55, Coast Union 24

Orangewood Academy 66, Rolling Hills Prep 57

Santa Clarita Christian 57, Bloomington Christian 44

#4 Shalhevet at Pilibos, SATURDAY, 7:45 p.m.

Capistrano Valley Christian 81, Laguna Blanca 34

#6 Valley Torah at #11 Aquinas, SATURDAY, 10 p.m.

Holy Martyrs 53, Thacher 43

Rancho Christian 76, Canoga Park AGBU 35

 

Quarterfinals, Tuesday, 7 p.m.

#8 Orangewood Academy at #1 St. Bernard

#5 Santa Clarita Christian at #4 Shalhevet/Pilibos winner

#11 Aquinas at #3 Capistrano Valley Christian at #6 Valley Torah

#2 Rancho Christian at #7 Holy Martyrs

 

 

DIVISION 6

Second round, Friday, 7 p.m.

Renaissance Academy 85, Riverside Bethel Christian 37

Bermuda Dunes Desert Christian 38, Besant Hill 36

Hesperia Christian 54, Joshua Springs 42

Lone Pine 85, Trona 42

McAuliffe 60, Mesa Grande 37

California Lutheran 60, Apple Valley Christian 59

#7 Santa Barbara Providence, bye

Price 105, Southwestern Academy 43

 

Quarterfinals, Tuesday, 7 p.m.

#1 Renaissance Academy at #8 Bermuda Dunes Desert Christian

#5 Hesperia Christian at #4 Lone Pine

#11 California Lutheran at #3 McAuliffe

#7 Santa Barbara Providence at #2 Price

 

Notes: Semifinals, Feb. 26. Championships, Mar. 4-5 at Honda Center, Azusa Pacific U., and Godinez.

Copyright © 2016, Los Angeles Times
66°