Girls' basketball: Thursday's Southern Section playoff scores and updated pairings

SOUTHERN SECTION

GIRLS' BASKETBALL

DIVISION 3AA

First round, Thursday

North Torrance 62, Royal 34

Rancho Alamitos 42, Laguna Hills 31

Esperanza 48, Orange 26

Indio 65, Don Lugo 37

Corona del Mar 79, Leuzinger 55

Calabasas 64, Baldwin Park 42

La Sierra 52, Norwalk 29

Sonora 64, El Monte 28

Antelope Valley 81, Simi Valley 37

Sultana 39, Palm Springs 33

Garden Grove Pacifica 58, Vista del Lago 30

South Hills 76, Gahr 41

Northwood 57, Desert Hot Springs 49

Gabrielino 56, Diamond Ranch 40

Yorba Linda 65, Magnolia 43

El Dorado 73, Torrance 33

 

Second round, Saturday, 7 p.m.

#1 North Torrance at Rancho Alamitos

#8 Indio at #9 Esperanza

#5 Corona del Mar at #14 Calabasas

#4 Sonora at #13 La Sierra

#3 Antelope Valley at Sultana

#6 South Hills at #11 Garden Grove Pacifica

#10 Gabrielino at #7 Northwood

#2 El Dorado at #15 Yorba Linda

 

NOTES: Quarterfinals, Wednesday; semifinals, Feb. 28. Championship, Mar. 6 or 7.

 

 

DIVISION 3A

First round, Thursday

Orange Lutheran 67, Hacienda Heights Wilson 19

Los Altos 38, Azusa 34

El Segundo 47, Santa Ana Valley 19

La Canada 49, Shadow Hills 27

Brentwood 52, South El Monte 33

Ridgecrest Burroughs 53, Cathedral City 25

Ocean View 52, Beverly Hills 39

Lompoc 47, San Luis Obispo 39

Santa Margarita 57, Tahquitz 27

Atascadero 56, Oak Park 41

Covina 53, Monrovia 21

Lompoc Cabrillo 45, Palos Verdes 37

Lakewood St. Joseph 61, Pioneer 16

Barstow 64, Pomona 58

Yucca Valley 51, San Dimas 38

 

Second round, Saturday, 7 p.m.

#1 Orange Lutheran at #16 Los Altos

#9 El Segundo at #8 La Canada

#12 Ridgecrest Burroughs at #6 Brentwood

#13 Ocean View at #4 Lompoc

#3 Santa Margarita at Atascadero

#5 Lompoc Cabrillo at #11 Covina

#10 Barstow at #7 Lakewood St. Joseph

#15 Yucca Valley vs. #2 South Pasadena at San Marino

 

NOTES: Quarterfinals, Wednesday; semifinals, Feb. 28. Championship, Mar. 6 or 7.

 

 

DIVISION 4AA

First round, Thursday

Nipomo 56, Banning 44

St. Monica 67, Costa Mesa 25

Sherman Oaks Notre Dame 34, La Reina 32

Rosary 62, Granite Hills 31

Morro Bay 51, Foothill Tech 35

Flintridge Sacred Heart 57, St. Lucy's 38

Harvard-Westlake 60, San Marino 24

 

Second round, Saturday, 7 p.m.

#12 Nipomo at #1 JSerra

#9 Louisville at #8 Estancia

#5 St. Monica at #10 Sherman Oaks Notre Dame

#4 Rosary at Bassett

#14 Morro Bay at #3 Bishop Montgomery

#11 Flintridge Sacred Heart at #6 Twentynine Palms

Ganesha at #7 Duarte

#2 Harvard-Westlake at #15 Laguna Beach

 

NOTES: Quarterfinals, Wednesday; semifinals, Feb. 28. Championship, Mar. 6 or 7.

 

 

DIVISION 4A

First round, Thursday

Fairmont Prep 75, La Salle 27

Paraclete 52, Carpinteria 30

St. Genevieve 64, St. Margaret's 25

Maranatha 60, Nuview Bridge 17

Marlborough 58, St. Bonaventure 45

St. Mary's Academy 58, Crean Lutheran 28

Loma Linda Academy 49, Riverside Prep 30

Marymount 57, Whittier Christian 29

Cantwell-Sacred Heart 84, Southlands Christian 12

CAMS 52, Milken 48

Canoga Park AGBU 61, Campbell Hall 50

Riverside Notre Dame 64, Westridge 38

Crossroads 60, Heritage Christian 53

Notre Dame Academy 68, Bishop Conaty-Loretto 35

Whitney 37, University Prep 32

St. Paul 60, California Military 20

 

Second round, Saturday, 7 p.m.

#1 Fairmont Prep at #16 Paraclete

#8 Maranatha at #9 St. Genevieve

#5 Marlborough at St. Mary's Academy

#4 Marymount at #13 Loma Linda Academy

#3 Cantwell-Sacred Heart at CAMS

#11 Canoga Park AGBU at #6 Riverside Notre Dame

Crossroads at #10 Notre Dame Academy

#2 St. Paul at Whitney

 

NOTES: Quarterfinals, Wednesday; semifinals, Feb. 28. Championship, Mar. 6 or 7.

 

 

DIVISION 5AA

First round, Thursday

Orangewood Academy 78, Lennox Academy 15

Mary Star 43, Santa Maria Valley Christian 36

Desert 49, Malibu 20

Buckley 74, Connelly 31

Aquinas 67, Silver Valley 7

St. Pius X-St. Matthias 67, Sacred Heart of Jesus 25

Pasadena Poly 62, Academy for Academic Excellence 14

Mission Prep 60, Santa Barbara Providence 4

Flintridge Prep 64, Sherman Indian 20

Lancaster Desert Christian 42, Webb 21

Santa Clara 64, Temecula Prep 2

Burbank Providence 51, Cate 39

Santa Maria St. Joseph 89, Einstein 15

Saddleback Valley Christian 92, Environmental Charter 16

Village Christian 62, Downey Calvary Chapel 54

Ribet Academy 70, Holy Family 27

 

Second round, Saturday, 7 p.m.

#1 Orangewood Academy at #16 Mary Star

#9 Desert at #8 Buckley

#5 Aquinas at #12 St. Pius X-St. Matthias

#13 Pasadena Poly at #4 Mission Prep

Lancaster Desert Christian at #3 Flintridge Prep

#11 Santa Clara at #6 Burbank Providence

#7 Santa Maria St. Joseph at #10 Saddleback Valley Christian

#15 Village Christian at #2 Ribet Academy

 

NOTES: Quarterfinals, Wednesday; semifinals, Feb. 28. Championship, Mar. 6 or 7.

 

 

DIVISION 5A

First round, Thursday

Boron 45, Trinity Classical 20

Lucerne Valley 44, Bermuda Dunes Desert Christian 34

CSDR 33, Holy Martyrs 32

Thacher 43, Rolling Hills Prep 35

Woodcrest Christian 56, Le Lycee 18

Pacifica Christian 45, Vistamar 34

St. Bernard 62, La Verne Lutheran 13

Bishop Diego 69, Pasadena AGBU 11

 

Second round, Saturday, 7 p.m. unless noted

Coast Union at #1 Bloomington Christian

#8 Pilibos at #9 Faith Baptist, 6 p.m.

#12 Boron at #5 Avalon

CSDR at Lucerne Valley

#14 Thacher at #3 Mesa Grande

#11 Woodcrest Christian at #6 Tarbut V'Torah

#10 Pacifica Christian at #7 Villanova Prep

#2 Bishop Diego at #15 St. Bernard

 

NOTES: Quarterfinals, Wednesday; semifinals, Feb. 28. Championship, Mar. 6 or 7.

 

 

DIVISION 6

First round, Thursday

Price 73, Bethel Baptist 7

Apple Valley Christian 22, Big Pine 20

Pilgrim 61, Waverly 21

La Sierra Academy 53, Wildomar Cornerstone Christian 7

Pacific Hills 51, San Jacinto Valley Academy 33

Los Angeles Adventist 24, Coastal Christian 15

Hemet Cornerstone Christian 61, Calvary Baptist 9

Rio Hondo Prep 58, Midland 19

Palm Valley 56, Baker Valley 36

Noli Indian 58, Liberty Christian 47

St. Monica Academy 37, Wildwood 21

Highland Hall 31, Lake Arrowhead Christian 28

Santa Clarita Christian 45, Shandon 19

 

Second round, Saturday, 7 p.m.

#1 Price at Apple Valley Christian

#8 La Sierra Academy at #9 Pilgrim

#12 Pacific Hills vs. #5 Crossroads Christian at Corona Santiago

#13 Los Angeles Adventist at #4 Hemet Cornerstone Christian

#10 Palm Valley at #3 Rio Hondo Prep

#11 Noli Indian at #6 Hesperia Christian

#7 St. Monica Academy at Highland Hall

Santa Clarita Christian at #2 California Lutheran

 

NOTES: Quarterfinals, Wednesday; semifinals, Feb. 28. Championship, Mar. 6 or 7.

Copyright © 2016, Los Angeles Times
51°