Softball: Updated Southern Section playoff pairings

SOFTBALL

SOUTHERN SECTION

DIVISION 1

First round, Friday, 3:15 p.m.

Los Osos at Chino

 

Second round, Tuesday, 3:15 p.m.

#1 Corona Santiago at Los Osos/Chino winner

El Modena at Huntington Beach

West Ranch at Lakewood

Etiwanda at #4 Murrieta Valley

Orange Lutheran at #3 Los Alamitos

Anaheim Canyon at Chino Hills

Great Oak at Norco

#2 Garden Grove Pacifica at Valencia

 

 

DIVISION 2

Second round, Tuesday, 3:15 p.m.

Arroyo Grande at #1 Mission Viejo

Camarillo at Sunny Hills

South Hills at Villa Park

#4 Agoura at Citrus Valley

#3 Valley View at Foothill

Glendora at Westlake

Simi Valley at Oaks Christian

#2 Yucaipa at Capistrano Valley

 

 

DIVISION 3

Second round, Tuesday, 3:15 p.m.

#1 Grand Terrace at Tesoro

St. Paul at Cerritos

Burbank Burroughs at Laguna Hills

#4 Gahr at Santa Fe

#3 Burbank at Bishop Amat

Warren at San Clemente

Montclair at Redondo

#2 La Serna at Sherman Oaks Notre Dame

 

 

DIVISION 4

Second round, Tuesday, 3:15 p.m.

#1 Highland at La Quinta

Temescal Canyon at Apple Valley

Ramona at Segerstrom

El Segundo at #4 North Torrance

#3 Torrance at Oak Hills

Santa Monica at Loara

Aquinas at Ocean View

#2 Dos Pueblos at Knight

 

 

DIVISION 5

First round, Friday, 3:15 p.m.

Victor Valley at Sierra Vista

 

Second round, Tuesday, 3:15 p.m. unless noted

Lompoc at #1 St. Bonaventure

Louisville at Victor Valley/Sierra Vista winner

Edgewood at San Dimas

#4 Mary Star at Schurr

#3 Garden Grove at St. Monica

Silverado at Flintridge Sacred Heart, WEDNESDAY

Santa Ana Calvary Chapel at Montebello

Moreno Valley at #2 Lompoc Cabrillo

 

 

DIVISION 6

Second round, Tuesday, 3:15 p.m.

Oxford Academy at #1 Savanna

Pasadena Poly at Yucca Valley

Windward at Alverno

#4 St. Anthony at Vasquez

#3 Webb at Sierra Canyon

Katella at Desert

Chadwick at Anaheim

#2 Paraclete at Boron

 

 

DIVISION 7

First round, Friday, 4 p.m.

Einstein at Santa Maria Valley Christian

 

Second round, Tuesday, 3:15 p.m.

#1 Rolling Hills Prep at Calvary Murrieta

St. Monica Academy at Pacifica Christian

University Prep at Upland Christian

Coast Union at #4 Santa Clara

#3 Faith Baptist at California Lutheran

Bishop Diego at Academy of Careers & Exploration

Einstein/Santa Maria Valley Christian winner at Animo Leadership

Archer at #2 Grace Brethren

 

 

Notes: Quarterfinals, Thursday; semifinals, June 2. Championships, June 5-6 at Barber Park (Irvine)

Copyright © 2017, Los Angeles Times
45°