Basketball: City and Southern Section semifinals schedule

BOYS' BASKETBALL

CITY

OPEN DIVISION

Consolation quarterfinals, Friday, 7 p.m.

#8 El Camino Real at #5 Taft

#7 Birmingham at #6 Washington

 

Championship semifinals, Saturday at Roybal

#3 Fairfax vs. #2 Narbonne, 6 p.m.

#4 Dorsey vs. #1 Westchester, 8 p.m.

 

Notes: Consolation semifinals, Tuesday, 7 p.m. at higher seeds. Consolation final, Mar. 3, 7 p.m. at higher seed. Championship, Mar 5, 8 p.m. at Cal State Dominguez Hills.

 

 

DIVISION I

Semifinals, Saturday at Roybal

#7 Gardena vs. #3 Los Angeles Hamilton, 10 a.m.

#4 Crenshaw vs. #1 Fremont, noon

 

Notes: Championship, Mar 5, 3 p.m. at Cal State Dominguez Hills.

 

 

DIVISION II

Semifinals, Saturday at Granada Hills Kennedy

#7 Eagle Rock vs. #3 Bernstein, 2 p.m.

#4 South Gate vs. #1 Venice, 4 p.m.

 

Notes: Championship, Mar 4, 8 p.m. at Roybal.

 

 

DIVISION III

Semifinals, Saturday at Granada Hills Kennedy

#3 Van Nuys vs. #2 Los Angeles Kennedy, 10 a.m.

#4 Vaughn vs. #1 Lincoln, noon

 

Notes: Championship, Mar 5, 11 a.m. at Cal State Dominguez Hills.

 

 

DIVISION IV

Semifinals, Saturday, 7 p.m.

#8 Northridge at #5 Maywood

#15 Marquez at #3 Sotomayor

 

Notes: Championship, Mar 3, 7 p.m. at Roybal.

 

 

DIVISION V

Semifinals, Saturday, 7 p.m.

#4 Harbor Teacher at #1 Central City Value

#3 Lakeview at #2 Middle College

 

Notes: Championship, Mar 2, 7 p.m. at North Hollywood.

 

 

 

BOYS' BASKETBALL

SOUTHERN SECTION

OPEN DIVISION

Championship semifinals, Friday, 7 p.m.

#4 Mater Dei vs. #1 Chino Hills at Ayala

#2 Bishop Montgomery vs. #3 Sierra Canyon at Simi Valley

 

Consolation quarterfinals, Friday, 7 p.m.

#8 Alemany at #7 Damien

#6 Redondo at #12 Compton

#5 Corona Centennial at #11 Eastvale Roosevelt

#10 Crespi at #9 Inglewood

 

Notes: Consolation semifinals, Tuesday or Wednesday; consolation final, Mar. 3 or 4. Championship, Mar. 5

 

 

DIVISION 1AA

Semifinals, Friday, 7 p.m.

#4 Rancho Verde at #1 Long Beach Poly

#2 Riverside North at #3 St. John Bosco

 

 

DIVISION 1A

Semifinals, Friday, 7 p.m.

#1 Santa Monica at #12 Burbank Burroughs

#6 Camarillo at #2 Temecula Valley

 

 

DIVISION 2AA

Semifinals, Friday, 7 p.m.

#1 Ayala at #5 Loyola

#3 Kaiser at #2 Edison

 

 

DIVISION 2A

Semifinals, Friday, 7 p.m.

#1 Santa Barbara at #5 La Mirada

#2 Lynwood at #3 Hart

 

 

DIVISION 3AA

Semifinals, Friday, 7 p.m.

#13 Buena Park at #1 Oak Park

#6 Bonita at #2 Calabasas

 

 

DIVISION 3A

Semifinals, Friday, 7 p.m.

#13 Chaminade at #1 Rancho Mirage

#3 Beverly Hills at #2 Diamond Ranch

 

 

DIVISION 4AA

Semifinals, Friday, 7 p.m. unless noted

#4 Gardena Serra vs. #9 San Gabriel Academy at Jefferson MS (San Gabriel), SATURDAY, 7 p.m.

#3 Sherman Oaks Notre Dame at #2 Harvard-Westlake

 

 

DIVISION 4A

Semifinals, Friday, 7 p.m.

#1 Viewpoint at #4 Crean Lutheran

#6 Campbell Hall at #7 La Salle

 

 

DIVISION 5AA

Semifinals, Friday, 7 p.m. unless noted

#1 Santa Maria St. Joseph at #5 Woodcrest Christian

#3 Flintridge Prep at #2 Saddleback Valley Christian, 7:30 p.m.

 

 

DIVISION 5A

Semifinals, Friday, 7 p.m.

#1 St. Bernard at #5 Santa Clarita Christian

#3 Capistrano Valley Christian at #2 Rancho Christian

 

 

DIVISION 6

Semifinals, Friday, 7 p.m.

#4 Lone Pine vs. #1 Renaissance Academy at Rio Hondo Prep

#2 Price at #3 McAuliffe

 

Notes: Championships, Mar. 4-5 at Honda Center, Azusa Pacific U., and Godinez.

 

 

 

 

 

GIRLS' BASKETBALL

CITY

OPEN DIVISION

Consolation quarterfinals

#8 Middle College at #5 Fairfax, Friday, 7 p.m.

Carson 49, Taft 27

 

Championship semifinals, Saturday at Roybal

#3 Palisades vs. #2 Legacy, 2 p.m.

#4 El Camino Real vs. #1 Granada Hills, 4 p.m.

 

Consolation semifinals, Tuesday, 7 p.m. at higher seeds.

#6 Carson at Granada Hills/El Camino Real loser

Fairfax/Middle College winner at Legacy/Palisades loser

 

Notes: Consolation final, Mar. 3, 7 p.m. at higher seed. Championship, Mar 5, 6 p.m. at Cal State Dominguez Hills.

 

 

DIVISION I

Semifinals, Friday at Roybal

#3 Westchester vs. #2 Sun Valley Poly, 6 p.m.

#4 Narbonne vs. #1 Garfield, 8 p.m.

 

Notes: Championship, Mar 5, 1 p.m. at Cal State Dominguez Hills.

 

 

DIVISION II

Semifinals, Friday at Granada Hills Kennedy

#7 Cleveland vs. #6 Venice, 6 p.m.

#4 Arleta vs. #1 North Hollywood, 8 p.m.

 

Notes: Championship, Mar 4, 6 p.m. at Roybal.

 

 

DIVISION III

Semifinals, Friday at Bernstein

#11 Sotomayor vs. #2 Fulton, 6 p.m.

#5 Valley Arts/Sciences vs. #1 South Gate, 8 p.m.

 

Notes: Championship, Mar 5, 9 a.m. at Cal State Dominguez Hills.

 

 

DIVISION IV

Semifinals, Friday, 7 p.m.

#9 Northridge at #5 Vaughn

#14 Torres at #2 Los Angeles Kennedy

 

Notes: Championship, Mar 3, 5 p.m. at Roybal.

 

 

DIVISION V

Semifinals, Friday, 7 p.m.

#5 Community Charter at #1 Los Angeles International

#3 Harbor Teacher at #2 Academia Avance

 

Notes: Championship, Mar 2, 5 p.m. at North Hollywood.

 

 

 

GIRLS' BASKETBALL

SOUTHERN SECTION

OPEN DIVISION

Championship semifinals, Saturday, 7 p.m.

#5 Windward at #1 Long Beach Poly

#3 Chaminade at #10 Sierra Canyon

 

Consolation quarterfinals, Saturday, 7 p.m.

#2 Brea Olinda at #8 Alemany

#11 Etiwanda at #12 Serra

#4 Vista Murrieta at #14 Santa Barbara

#15 Oaks Christian at #9 Troy

 

Notes: Consolation semifinals, Tuesday or Wednesday; consolation final, Mar. 3 or 4. Championship, Mar. 5

 

 

DIVISION 1AA

Semifinals, Saturday, 7 p.m.

#1 Ventura at #5 Orangewood Academy

#11 Redondo at #7 West Torrance

 

 

DIVISION 1A

Semifinals, Saturday, 7 p.m.

#5 Burbank Burroughs at #1 Mira Costa

#6 Chino Hills at #9 Crescenta Valley

 

 

DIVISION 2AA

Semifinals, Saturday, 7 p.m.

#4 Keppel at #1 Canyon Country Canyon

#2 Oak Hills at #11 Newbury Park

 

 

DIVISION 2A

Semifinals, Saturday, 7 p.m.

#4 Agoura at #1 Rowland

#2 Norco at #3 Anaheim Canyon

 

 

DIVISION 3AA

Semifinals, Saturday, 7 p.m. unless noted

#4 Lakeside at #1 Orange Lutheran, 7:30 p.m.

#3 Sonora at #2 Patriot

 

 

DIVISION 3A

Semifinals, Saturday, 7 p.m. unless noted

#1 Antelope Valley at #4 Righetti, 6 p.m.

#3 Corona del Mar at #2 La Canada

 

 

DIVISION 4AA

Semifinals, Saturday, 7 p.m. unless noted

#4 Duarte at #9 Lompoc, 6 p.m.

#2 Rosary at #3 St. Paul

 

 

DIVISION 4A

Semifinals, Saturday, 7 p.m.

#1 St. Anthony at #5 Notre Dame Academy

#2 Cantwell-Sacred Heart at #6 Twentynine Palms

 

 

DIVISION 5AA

Semifinals, Saturday, 7 p.m.

#8 Village Christian at #4 Flintridge Prep

#6 Mission Prep at #2 Oxford Academy

 

 

DIVISION 5A

Semifinals, Saturday, 7 p.m. unless noted

#4 Faith Baptist at #1 Bloomington Christian

#3 Holy Martyrs at #2 Avalon, 4:45 p.m.

 

 

DIVISION 6

Semifinals, Saturday, 7 p.m.

#4 Mesa Grande at #1 Price

#3 Bell-Jeff at #2 California Lutheran

 

Notes: Championships, Mar. 4-5 at Honda Center, Azusa Pacific U., and Godinez.

Copyright © 2016, Los Angeles Times
65°