Basketball: Wednesday's Southern California and Northern California Regional playoff scores and updated pairings

CIF STATE BASKETBALL

BOYS

SOUTHERN REGIONAL

OPEN DIVISION

Regional quarterfinals, Friday, 7 p.m.

#8 Reedley Immanuel at #1 Chino Hills

#5 El Cajon Foothills Christian at #4 Santa Ana Mater Dei

#6 Los Angeles Westchester at #3 Torrance Bishop Montgomery

#7 San Diego Cathedral at #2 Chatsworth Sierra Canyon

 

DIVISION I

First round, Wednesday

Encino Crespi 72, Los Angeles Dorsey 59

Inglewood 66, San Diego Torrey Pines 50

San Diego St. Augustine 60, Corona Centennial 59

Eastvale Roosevelt 56, Los Angeles Fairfax 55 (2OT)

Harbor City Narbonne 56, Compton 54

Mission Hills Alemany 81, Fresno Central 56

Van Nuys Birmingham 81, Damien 78

Redondo 86, Fresno Clovis North 73

 

Regional quarterfinals, Saturday, 6 p.m.

#8 Inglewood at #1 Encino Crespi

Eastvale Roosevelt at San Diego St. Augustine

#6 Mission Hills Alemany at #3 Harbor City Narbonne

Van Nuys Birmingham at #2 Redondo

 

 

DIVISION II

First round, Wednesday

Temecula Valley 52, Woodland Hills Taft 49

Riverside North 77, Bakersfield Ridgeview 73

Orange Lutheran 63, Carlsbad Army-Navy 62

Los Angeles Washington 64, Santa Monica 60

Los Alamitos 67, Poway 58

Santa Margarita 73, San Diego Mission Bay 58

Long Beach Poly 70, Lemoore 59

Woodland Hills El Camino Real 71, Montebello Cantwell-Sacred Heart 52

 

Regional quarterfinals, Saturday, 6 p.m.

Temecula Valley at #8 Riverside North

#5 Orange Lutheran at #4 Los Angeles Washington

#6 Santa Margarita at #3 Los Alamitos

Woodland Hills El Camino Real at Long Beach Poly

 

 

DIVISION III

First round, Wednesday

Chino Hills Ayala 95, Bakersfield West 60

Santa Clarita Hart 61, Los Angeles Crenshaw 51

Oak Park 71, Fresno San Joaquin Memorial 42

Los Angeles Bernstein 86, Lynwood 75

Santa Barbara 102, Selma 68

La Verne Bonita 52, La Jolla Country Day 48

Calabasas 55, Fresno Roosevelt 52

San Diego Kearny 65, Huntington Beach Edison 58

 

Regional quarterfinals, Saturday, 6 p.m.

Santa Clarita Hart at #1 Chino Hills Ayala

Los Angeles Bernstein at #5 Oak Park

#6 La Verne Bonita at #3 Santa Barbara

San Diego Kearny at #7 Calabasas

 

 

DIVISION IV

First round, Wednesday

Pomona Diamond Ranch 79, Lake Isabella Kern Valley 47

Oceanside El Camino 90, Rancho Mirage 66

Calabasas Viewpoint 77, Kern County Taft 37

Sherman Oaks Notre Dame 69, San Diego County San Marcos 61

Gardena Serra 77, Los Angeles Venice 48

El Cajon Grossmont 58, Pasadena La Salle 53

Studio City Harvard-Westlake 83, Porterville 52

West Hills Chaminade 75, Los Angeles Central City Value 53

 

Regional quarterfinals, Saturday, 6 p.m.

#8 Oceanside El Camino at #1 Pomona Diamond Ranch

#5 Calabasas Viewpoint at #4 Sherman Oaks Notre Dame

El Cajon Grossmont at #3 Gardena Serra

#7 Studio City Harvard-Westlake at #2 West Hills Chaminade

 

 

DIVISION V

First round, Wednesday

Santa Maria St. Joseph 96, Riverdale 34

Chula Vista Bonita Vista 59, San Juan Capistrano Capistrano Valley Christian 46

Los Angeles Price 77, Los Angeles Lincoln 44

Playa del Rey St. Bernard 83, Fresno Christian 47

Temecula Rancho Christian 84, San Diego O'Farrell 46

Altadena Renaissance Academy 79, Orosi 42

San Juan Capistrano Saddleback Valley Christian 53, Oceanside Mission Vista 52

La Canada Flintridge Prep 75, Huntington Park Marquez 47

 

Regional quarterfinals, Saturday, 6 p.m. unless noted

Chula Vista Bonita Vista at #1 Santa Maria St. Joseph

#5 Los Angeles Price at #4 Playa del Rey St. Bernard

#6 Altadena Renaissance Academy at #3 Temecula Rancho Christian

#7 San Juan Capistrano Saddleback Valley Christian at #2 La Canada Flintridge Prep, 7:30 p.m.

 

 

Notes: Regional semifinals in all divisions, Tuesday. Regional finals, Mar. 19 at Cal State Long Beach and Colony. State championships, Mar. 24 and 26 at Sleep Train Arena (Sacramento).

 

 

BOYS

NORTHERN REGIONAL

OPEN DIVISION

Regional quarterfinals, Friday, 7 p.m.

#8 Richmond Salesian at #1 Concord De La Salle

#5 Folsom at #4 Sacramento

#6 Sacramento Sheldon at #3 Hayward Moreau Catholic

 #7 Mountain View St. Francis at #2 Modesto Christian

 

DIVISION I

First round, Wednesday

Castro Valley 56, San Jose Piedmont Hills 54

Oakland Tech 68, San Ramon Dougherty Valley 49

Berkeley 67, San Jose Oak Grove 49

 

Regional quarterfinals, Saturday, 6 p.m.

Castro Valley at #1 San Jose Bellarmine

#5 Atherton Menlo-Atherton at #4 Oakland McClymonds

#6 Oakland Tech at #3 Danville Monte Vista

#7 Berkeley at #2 Carmichael Jesuit

 

 

DIVISION II

First round, Wednesday

San Jose Leland 64, Hayward Mt. Eden 56

Rocklin Whitney 72, Santa Rosa Montgomery 55

Fairfield Vanden 78, Chico 68

 

Regional quarterfinals, Saturday, 6 p.m. unless noted

San Jose Leland at #1 San Mateo Serra

#5 Newark Memorial at #4 Antelope, 7:30 p.m.

#6 Rocklin Whitney at #3 San Jose Mitty

Fairfield Vanden at #2 El Cerrito

 

 

DIVISION III

First round, Wednesday

Oakland Bishop O'Dowd 77, Folsom Vista del Lago 41

Auburn Placer 81, San Anselmo Drake 75

Albany 54, Redding Shasta 48

 

Regional quarterfinals, Saturday, 6 p.m. unless noted

#8 Oakland Bishop O'Dowd at #1 Stockton Weston Ranch

#5 Orinda Miramonte at #4 San Francisco Sacred Heart Cathedral, 7:30 p.m.

#6 Auburn Placer at #3 San Francisco Riordan

#7 Albany at #2 Manteca

 

 

DIVISION IV

First round, Wednesday

Half Moon Bay 60, San Francisco Lick-Wilmerding 32

Galt Liberty Ranch 76, Gridley 65

Vallejo St. Patrick-St. Vincent 86, San Francisco Burton 67

Sacramento West Campus 59, Corning 36

Salinas Palma 77, Tuolumne Summerville 47

San Francisco Mission 52, Pacific Grove 50

Santa Cruz 78, Arcata 62

Modesto Central Catholic 86, Richmond Kennedy 61

 

Regional quarterfinals, Saturday, 6 p.m.

Galt Liberty Ranch at #1 Half Moon Bay

#5 Vallejo St. Patrick-St. Vincent at #4 Sacramento West Campus

#6 San Francisco Mission at #3 Salinas Palma

#7 Santa Cruz at #2 Modesto Central Catholic

 

 

DIVISION V

First round, Wednesday

Woodside Priory 77, Williams 75 (OT)

San Francisco Urban 62, East Palo Alto Eastside Prep 30

Sacramento Bradshaw Christian 68, Colusa 64

San Francisco Stuart Hall 96, Lodi Elliot Christian 80

 

Regional quarterfinals, Saturday, 6 p.m. unless noted

#8 Woodside Priory at #1 Alameda St. Joseph Notre Dame, 7:30 p.m.

#5 San Francisco Urban at #4 Stockton Brookside Christian

#6 Sacramento Bradshaw Christian at #3 San Francisco University

#7 San Francisco Stuart Hall at #2 Mariposa

 

 

Notes: Regional semifinals in all divisions, Tuesday. Regional finals, Mar. 19 at Sleep Train Arena (Sacramento) and American Canyon. State championships, Mar. 24 and 26 at Sleep Train Arena (Sacramento).

 

 

 

GIRLS

SOUTHERN REGIONAL

OPEN DIVISION

Regional quarterfinals, Friday, 7 p.m.

#8 Palisades at #1 West Hills Chaminade

#5 Los Angeles Windward at #4 San Marcos Mission Hills

#6 La Jolla Country Day at #3 Long Beach Poly

#7 Chatsworth Sierra Canyon at #2 Fresno Clovis West

 

DIVISION I

First round, Wednesday

Westlake Village Oaks Christian 57, La Jolla Bishop's 52

Fresno Edison 50, Etiwanda 29

Gardena Serra 63, Los Angeles Fairfax 55

Vista Murrieta 82, Granada Hills 60

Mission Hills Alemany 68, Hanford 41

Brea Olinda 62, Woodland Hills El Camino Real 50

Santa Barbara 69, San Diego Torrey Pines 60

Fullerton Troy 83, South Gate Legacy 63

 

Regional quarterfinals, Saturday, 6 p.m.

Westlake Village Oaks Christian at #8 Fresno Edison

#5 Gardena Serra at #4 Vista Murrieta

#6 Brea Olinda at #3 Mission Hills Alemany

Santa Barbara at #2 Fullerton Troy

 

 

DIVISION II

First round, Wednesday

Santa Ana Mater Dei 77, Los Angeles Middle College 37

La Crescenta Crescenta Valley 57, Spring Valley Mount Miguel 55

Ventura 55, Bakersfield 13

Anaheim Fairmont Prep 56, San Diego Serra 34

Studio City Harvard-Westlake 79, Carson 51

West Torrance 42, Bakersfield Independence 27

Manhattan Beach Mira Costa 61, San Diego Westview 54

San Bernardino Cajon 78, Woodland Hills Taft 34

 

Regional quarterfinals, Saturday, 6 p.m.

La Crescenta Crescenta Valley at #1 Santa Ana Mater Dei

#5 Ventura at #4 Anaheim Fairmont Prep

#6 West Torrance at #3 Studio City Harvard-Westlake

Manhattan Beach Mira Costa at #2 San Bernardino Cajon

 

 

DIVISION III

First round, Wednesday

Newbury Park 53, Reedley Immanuel 45

Alhambra Keppel 61, Los Angeles Garfield 48

Orange Lutheran 56, Los Angeles Westchester 14

Agoura 56, Madera 39

Norco 64, San Diego Horizon 61

La Habra Sonora 69, Tulare Mission Oak 22

Lake Elsinore Lakeside 47, Chula Vista Eastlake 38

Canyon Country Canyon 63, Exeter 43

 

Regional quarterfinals, Saturday, 6 p.m.

#8 Alhambra Keppel at #1 Newbury Park

#5 Orange Lutheran at #4 Agoura

#6 La Habra Sonora at #3 Norco

Lake Elsinore Lakeside at #2 Canyon Country Canyon

 

 

DIVISION IV

First round, Wednesday

Lancaster Antelope Valley 58, Fresno San Joaquin Memorial 39

Los Angeles Notre Dame Academy 66, Poway 51

Long Beach St. Anthony 68, Imperial 34

Duarte 63, Orosi 50

Santa Fe Springs St. Paul 77, South Gate 43

Montebello Cantwell-Sacred Heart 59, North Hollywood 38

Newport Beach Corona del Mar 56, Carlsbad La Costa Canyon 46

La Canada 66, Caruthers 39

 

Regional quarterfinals, Saturday, 6 p.m.

Los Angeles Notre Dame Academy at #1 Lancaster Antelope Valley

#5 Long Beach St. Anthony at #4 Duarte

#6 Montebello Cantwell-Sacred Heart at #3 Santa Fe Springs St. Paul

#7 Newport Beach Corona del Mar at #2 La Canada

 

 

DIVISION V

First round, Wednesday

La Canada Flintridge Prep 61, Lake Isabella Kern Valley 30

Sun Valley Village Christian 64, San Diego Mira Mesa 35

Los Angeles Price 53, El Cajon Grossmont 43

Canoga Park Faith Baptist 49, Los Angeles Kennedy 36

Encino Holy Martyrs 53, Los Angeles Academia Avance 14

Burbank Bell-Jeff 52, Hanford Sierra Pacific 47

Cypress Oxford Academy 39, Escondido Adventist Academy 34

San Luis Obispo Mission Prep 53, O'Neals Minarets 32

 

Regional quarterfinals, Saturday, 6 p.m.

#8 Sun Valley Village Christian at #1 La Canada Flintridge Prep

#5 Los Angeles Price at #4 Canoga Park Faith Baptist

#6 Burbank Bell-Jeff at #3 Encino Holy Martyrs

#7 Cypress Oxford Academy at #2 San Luis Obispo Mission Prep

 

 

Notes: Regional semifinals in all divisions, Tuesday. Regional finals, Mar. 19 at Cal State Long Beach and Colony. State championships, Mar. 24 and 26 at Sleep Train Arena (Sacramento).

 

 

GIRLS

NORTHERN REGIONAL

OPEN DIVISION

Regional quarterfinals, Friday, 7 p.m.

#8 Concord Carondelet at #1 Stockton St. Mary's

#5 Oakland Bishop O'Dowd at #4 Los Altos Hills Pinewood

#6 Richmond Salesian at #3 San Jose Mitty

#7 Stockton Brookside Christian at #2 Orinda Miramonte

 

DIVISION I

First round, Wednesday

San Francisco Lincoln 80, Oakland 65

Brentwood Heritage 60, North Salinas 41

Atherton Menlo-Atherton 56, San Francisco Washington 44

El Dorado Hills Oak Ridge 66, Oakland McClymonds 33

Dublin 55, Palo Alto 49

Berkeley 58, Folsom 42

 

Regional quarterfinals, Saturday, 6 p.m. unless noted

#8 San Francisco Lincoln at #1 Sacramento St. Francis, 5 p.m.

#5 Brentwood Heritage at #4 Atherton Menlo-Atherton

Dublin at #3 El Dorado Hills Oak Ridge

#7 Berkeley at #2 Castro Valley

 

 

DIVISION II

First round, Wednesday

San Francisco St. Ignatius 50, Santa Rosa Montgomery 35

Elk Grove 60, Lafayette Acalanes 46

Los Gatos 57, Newark Memorial 56

Sacramento 76, Alameda 46

 

Regional quarterfinals, Saturday, 6 p.m.

San Francisco St. Ignatius at #1 Fairfield Vanden

Elk Grove at #4 Chico Pleasant Valley

#6 Los Gatos at #3 Antelope

#7 Sacramento at #2 Mountain View St. Francis

 

 

DIVISION III

First round, Wednesday

Sacramento Christian Brothers 63, Novato San Marin 43

Redding Shasta 68, Yuba City River Valley 37

Pinole Valley 52, Rio Linda 38

Mill Valley Tamalpais 58, South San Francisco 57

Sacramento Inderkum 47, Saratoga 39

 

Regional quarterfinals, Saturday, 6 p.m.

#8 Sacramento Christian Brothers at #1 San Francisco Sacred Heart Cathedral

Pinole Valley at #5 Redding Shasta

#6 Mill Valley Tamalpais at #3 Moraga Campolindo

Sacramento Inderkum at #2 San Jose Valley Christian

 

 

DIVISION IV

First round, Wednesday

Scotts Valley 65, Stockton Venture Academy 49

Shasta Lake Central Valley 65, Arcata 49

Sacramento West Campus 57, Piedmont 55

Redding University Prep 72, Auburn Placer 70 (3OT)

 

Regional quarterfinals, Saturday, 6 p.m.

#8 Scotts Valley at #1 Santa Rosa Cardinal Newman

Shasta Lake Central Valley at #4 Atherton Sacred Heart Prep

#6 Sacramento West Campus at #3 Albany St. Mary's

#7 Redding University Prep at #2 Atherton Menlo

 

 

DIVISION V

First round, Wednesday

Jackson Argonaut 34, San Francisco University 33

Sacramento Capital Christian 49, Durham 37

Cloverdale 52, Mariposa 33

Mt. Shasta 51, Ripon Christian 32

 

Regional quarterfinals, Saturday, 6 p.m.

#8 Jackson Argonaut at #1 East Palo Alto Eastside Prep

#5 Sacramento Capital Christian at #4 San Francisco Urban

#6 Cloverdale at #3 Woodside Priory

#7 Mt. Shasta at #2 Alameda St. Joseph Notre Dame

 

Notes: Regional semifinals in all divisions, Tuesday. Regional finals, Mar. 19 at Sleep Train Arena (Sacramento) and American Canyon. State championships, Mar. 24 and 26 at Sleep Train Arena (Sacramento).

Copyright © 2016, Los Angeles Times
82°