CALIFORNIA
'Flood fighting is in our DNA': To live by the Feather River is to know its power and danger
Varsity Times Insider High school sports across the Southland

Boys' basketball: Southern Section playoff results and updated pairings

BOYS' BASKETBALL

SOUTHERN SECTION

DIVISION 1AA

First round, Wednesday

Etiwanda 58, Beverly Hills 48

Village Christian 73, Hart 49

Gardena Serra 71, Lynwood 60

Calabasas 58, Foothill 47

Riverside North 56, Great Oak 46

Cantwell-Sacred Heart 64, La Mirada 56

Edison 86, Inglewood 79

Maranatha 70, Viewpoint 42

St. John Bosco 75, Santa Barbara 53

 

Second round, Friday, 7 p.m.

#1 Etiwanda at Village Christian

Gahr at Los Alamitos

Gardena Serra at Rancho Verde

Calabasas at #4 Sonora

Riverside North at #3 Santa Monica

Cantwell-Sacred Heart at Temecula Valley

Edison at Tahquitz

Maranatha at #2 St. John Bosco

 

 

DIVISION 1A

First round, Wednesday

Harvard-Westlake 80, West Ranch 62

Kaiser 66, Riverside Poly 54

Tesoro 55, Bonita 53

King 82, Anaheim Canyon 74

Loyola 63, Walnut 62 (OT)

Huntington Beach 77, Millikan 69

San Clemente 66, Downey 63

Peninsula 76, Thousand Oaks 36

Redlands East Valley 80, Long Beach Jordan 73

Mayfair 58, Chaminade 55

Corona del Mar 67, El Toro 64

Beaumont 72, Rancho Cucamonga 57

 

Second round, Friday, 7 p.m.

Kaiser at #1 Harvard-Westlake

King at Tesoro

Huntington Beach at Loyola

San Clemente at #4 La Canada

Peninsula at #3 Los Altos

Redlands East Valley at Mayfair

Corona del Mar at Dominguez

Beaumont at #2 Pasadena

 

 

DIVISION 2AA

First round, Wednesday

Cypress 70, Woodbridge 43

Mira Costa 70, San Marcos 64

Santa Maria St. Joseph 81, Burbank Burroughs 67

Buena Park 68, Yorba Linda 54

Newport Harbor 61, Northwood 60

Whittier 64, Crescenta Valley 49

Westlake 72, Perris 69 (2OT)

Upland 67, Valencia 53

Mission Prep 80, Cerritos 61

Highland 64, Valley View 49

Oaks Christian 52, Camarillo 50

Tustin 63, Los Osos 44

Windward 70, Lawndale 47

 

Second round, Friday, 7 p.m.

Cypress at #1 Colony

Santa Maria St. Joseph at Mira Costa

Buena Park at Newport Harbor

Whittier at #4 Cajon

Westlake at #3 Villa Park

Upland at Mission Prep

Oaks Christian at Highland

Tustin at #2 Windward

 

 

DIVISION 2A

First round, Wednesday

Trabuco Hills 56, Placentia Valencia 46

La Salle 47, Eisenhower 39

Muir 72, Simi Valley 50

Claremont 62, Citrus Hill 55

Leuzinger 72, Lakewood 70

Vista Murrieta 68, Redlands 56

Aliso Niguel 70, Corona 61

Cerritos Valley Christian 73, Palm Springs 69

Saugus 82, Keppel 68

Sunny Hills 59, Palm Desert 57

 

Second round, Friday, 7 p.m.

Trabuco Hills at #1 Oxnard

Muir at La Salle

Leuzinger at Claremont

#4 Vista Murrieta at Summit

Aliso Niguel at #3 Knight

Cerritos Valley Christian at Rancho Christian

Saugus at Dos Pueblos

Sunny Hills at #2 Capistrano Valley

 

 

DIVISION 3AA

First round, Wednesday

North Torrance 91, El Dorado 66

Mission Viejo 66, Bishop Amat 64 (OT)

Godinez 59, Diamond Bar 55

Brentwood 71, Gabrielino 53

Royal 56, Whittier Christian 53 (OT)

San Gabriel Academy 74, Capistrano Valley Christian 60

La Serna 51, Righetti 48

Rancho Mirage 91, Grand Terrace 56

Santa Fe 73, San Juan Hills 47

Ocean View 61, Glendora 56

Schurr 68, Buena 65 (OT)

Burbank 65, La Quinta 59

La Sierra 62, St. Francis 51

Laguna Beach 67, Pioneer 60

 

Second round, Friday, 7 p.m.

North Torrance at #1 Saddleback Valley Christian

Godinez at Mission Viejo

Royal at Brentwood

#4 La Serna at San Gabriel Academy

#3 Rancho Mirage at Santa Fe

Schurr at Ocean View

La Sierra at Burbank

Laguna Beach at #2 Crean Lutheran

 

 

DIVISION 3A

First round, Wednesday

Palos Verdes 70, Alta Loma 50

Temescal Canyon 69, Garden Grove Pacifica 35

San Dimas 89, Charter Oak 83 (OT)

Twentynine Palms 83, Alhambra 60

Arroyo Grande 57, West Covina 43

Yucaipa 43, Hemet 41

Atascadero 81, Savanna 76

San Bernardino 90, Compton Centennial 74

Oak Hills 73, Antelope Valley 35

Lompoc Cabrillo 68, Artesia 37

Paraclete 64, Rialto 54

Eastside 59, St. Bonaventure 58

 

Second round, Friday, 7 p.m.

Palos Verdes at #1 Hesperia

Temescal Canyon at San Dimas

Arroyo Grande at Twentynine Palms

Yucaipa at #4 Adelanto

Atascadero at #3 St. Anthony

Oak Hills at San Bernardino

Lompoc Cabrillo at Paraclete

Eastside at #2 St. Paul

 

 

DIVISION 4AA

First round, Wednesday

Katella 67, Garden Grove 64

San Marino 70, Covina 48

Barstow 82, Indio 68

Rowland 72, Jurupa Hills 65 (OT)

Segerstrom 60, Rio Mesa 49

Woodcrest Christian 69, Moreno Valley 56

Garden Grove Santiago 52, Costa Mesa 50

Pomona 54, South Torrance 46

Hillcrest 68, Victor Valley 37

Jurupa Valley 52, Workman 42

Westminster 69, South Hills 62

Flintridge Prep 68, Quartz Hill 47

Blair 81, Ontario 55

 

Second round, Friday, 7 p.m.

Katella at #1 West Torrance

Barstow at San Marino

Rowland at Bolsa Grande

Segerstrom at #4 San Gabriel

#3 Woodcrest Christian at Garden Grove Santiago

Hillcrest at Pomona

Westminster at Jurupa Valley

#2 Blair at Flintridge Prep

 

 

DIVISION 4A

First round, Wednesday

Santa Maria 79, Garey 64

Sage Hill 63, Chadwick 56

Heritage 78, Desert Hot Springs 57

Salesian 68, Rosemead 41

Santa Ynez 55, Oxnard Pacifica 33

St. Margaret's 72, Loma Linda Academy 46

Lancaster 65, Aquinas 49

Bishop Diego 68, Nipomo 55

Pasadena Poly 68, Vista del Lago 56

Mary Star 80, Oxford Academy 65

Ridgecrest Burroughs 56, Riverside Prep 50

Santa Clara 50, Yeshiva 45

 

Second round, Friday, 7 p.m.

Santa Maria at #1 Riverside Notre Dame

Sage Hill at Heritage

Salesian at Milken

#4 St. Margaret's at Santa Ynez

Lancaster at #3 Shalhevet

Pasadena Poly at Bishop Diego

Mary Star at Ridgecrest Burroughs

Santa Clara at #2 Pacific

 

 

DIVISION 5AA

Wild-card games, Wednesday

San Gorgonio 71, Silver Valley 58

Morro Bay 88, Highland Hall 29

Vistamar 74, Magnolia 63

Arrowhead Christian 59, Sierra Vista 49

Nogales 81, Big Bear 74

Pacific Hills 64, Malibu 57

Pasadena Marshall 62, Temecula Prep 56

 

First round, Friday, 7 p.m.

San Gorgonio at #1 Rolling Hills Prep

Morro Bay at Santa Clarita Christian

Vistamar at Burbank Providence

Arrowhead Christian at #4 Hesperia Christian

Nogales at #3 Holy Martyrs

Pacific Hills at Fairmont Prep

Edgewood at Mountain View

Pasadena Marshall at #2 Valley Torah

 

 

DIVISION 5A

First round, Wednesday

Besant Hill 37, CAMS 26

Faith Baptist 64, Southlands Christian 60

Pilibos 66, Southwestern Academy 38

Academy of Careers & Exploration 55, Joshua Springs 46

San Jacinto Valley Academy 60, Tarbut V'Torah 43

Riverside County Education Academy 74, Lycee International 70

Avalon 70, Newbury Park Adventist 38

Thacher 77, Laguna Blanca 47

Canoga Park AGBU 45, Los Angeles Adventist 32

Trona 53, California Military 50

 

Second round, Friday, 7 p.m.

Besant Hill at #1 Coast Union

Pilibos at Faith Baptist

Academy of Careers & Exploration at Pasadena AGBU

San Jacinto Valley Academy at #4 Sherman Indian

Riverside County Education Academy at #3 Bermuda Dunes Desert Christian

Avalon at Santa Barbara Providence

Thacher at Canoga Park AGBU

Trona at #2 Apple Valley Christian

 

 

DIVISION 6

First round, Wednesday

Carnegie 84, Big Pine 33

Mesrobian 63, Cornerstone Christian 28

Cuyama Valley 74, Lancaster Bethel Christian 57

Lancaster Desert Christian 74, Santa Clarita Valley International 50

Santa Monica Pacifica Christian 72, Animo Leadership 41

La Verne Lutheran 70, Riverside Bethel Christian 60

Aveson 80, Redlands Adventist 57

Upland Christian 59, Boron 45

 

Foothill Tech 68, Pilgrim 35

La Sierra Academy 63, Calvary Baptist 50

Vasquez 74, New Harvest Christian 33

Immanuel Christian 65, Environmental Charter 47

Cate 74, Westmark 33

Mesa Grande Academy 85, Crossroads Christian 42

Santa Maria Valley Christian 52, Garden Street Academy 48

Newport Beach Pacifica Christian 76, Bethel Baptist 34

 

Second round, Friday, 7 p.m.

Mesrobian at #1 Carnegie

Cuyama Valley at Lancaster Desert Christian

La Verne Lutheran at Santa Monica Pacifica Christian

#4 Upland Christian at Aveson

#3 Foothill Tech at La Sierra Academy

Vasquez at Immanuel Christian

Mesa Grande Academy at Cate

#2 Newport Beach Pacifica Christian at Santa Maria Valley Christian

 

 

Notes: Quarterfinals, Tuesday, 7 p.m.; semifinals, Feb. 24, 7 p.m. Championships, March 3-4 at Azusa Pacific U. and Godinez and March 4 at Honda Center.

Copyright © 2017, Los Angeles Times
59°