BOYS' REGIONAL TRACK LEADERS

(Final Season)

All marks are season bests. Wind-aided marks cannot be considered for season bests.

Times in hundredths are fully automatic.

To convert hand times to fully automatic times, add .24 to hand times in races 300 meters or less; add .14 to hand times in 400-meter races.

Because of the inconsistency of hand times in races of 200 meters or less, there is a fully-automatic list and a hand-timed list for marks in the 100, 200 and 110 high hurdles.

In races of 300 or 400 meters, preference is given to fully automatic times.

Hand times in races of 400 meters or less cannot be considered for national- or state-leading marks.

100 Meters

Fully automatic times

Miguel Fletcher, Alemany: 10.36

Justin Fargas, Notre Dame: 10.37

Demetrus Patterson, Birmingham: 10.73

Quincy Wright, El Camino Real: 10.75

Victor Hall, Monroe: 10.79

Desmond Davis, Oxnard: 10.84

Tim Feirfeil, L.A. Baptist: 10.85

Marquis Brignac, Taft: 10.91

Ray Carmel, Channel Islands: 10.96

Darryl Roberts, Flintridge Prep: 11.01

Terrance Young, Cleveland: 11.02

Sedric Hurns, Taft: 11.04

Vaun Cleveland, Moorpark: 11.09

Wind-aided

Miguel Fletcher, Alemany: 10.44

Quincy Wright, El Camino Real: 10.54

Demetrus Patterson, Birmingham: 10.59

Hand times

Miguel Fletcher, Alemany: 10.4

Justin Fargas, Notre Dame: 10.4

Quincy Wright, El Camino Real: 10.5

Demetrus Patterson, Birmingham: 10.6

Orlando Nettles, Birmingham: 10.6

Desmond Davis, Oxnard: 10.7

Vaun Cleveland, Moorpark: 10.7

Victor Hall, Monroe: 10.7

Russell Patton, Channel Islands: 10.8

Ray Carmel, Channel Islands: 10.8

Lyneal Strain, Birmingham: 10.8

Andre McIntosh, Cleveland: 10.8

Justin Logan, Harvard-Westlake: 10.8

Wind-aided

Miguel Fletcher, Alemany: 10.2

Justin Fargas, Notre Dame: 10.2

200 Meters

Fully automatic times

Miguel Fletcher, Alemany: 20.94

Quincy Wright, El Camino Real: 21.26

Demetrus Patterson, Birmingham: 21.33

Lawrence Jones, Taft: 21.56

Matt Lea, Camarillo: 21.81

Larry Jones, Taft: 21.96

Matt Appel, Ventura: 21.99

Tim Feirfeil, L.A. Baptist: 22.02

Andre McIntosh, Cleveland: 22.13

Desmond Davis, Oxnard: 22.20

Ray Carmel, Channel Islands: 22.28

Peter Paplanus, Calabasas: 22.58

Mike Ramirez, Crescenta Valley: 22.60

Wind-aided

Miguel Fletcher, Alemany: 21.32

Matt Appel, Ventura: 21.87

Sedric Hurns, Taft: 22.09

Hand times

Demetrus Patterson, Birmingham: 21.6

Matt Lea, Camarillo: 21.6

Quincy Wright, El Camino Real: 21.8

Lawrence Jones, Taft: 21.8

Victor Hall, Monroe: 21.9

Peter Paplanus, Calabasas: 21.9

Miguel Fletcher, Alemany: 22.0

Orlando Nettles, Birmingham: 22.0

Matt Appel, Ventura: 22.1

Julian Lambert, Birmingham: 22.1

Jason Lovell, Cleveland: 22.1

Larry Jones, Taft: 22.1

Marquis Brignac, Taft: 22.1

Wind-aided

Rod Arzu, Notre Dame: 21.7

Brandon Stewart, Harvard-Westlake: 22.1

400 Meters

Matt Lea, Camarillo: 47.38

Blaine Bussey, Taft: 47.49

Rod Arzu, Notre Dame: 47.99

Larry Jones, Taft: 48.17

Mentu Daniels, Antelope Valley: 48.36

Lawrence Jones, Taft: 48.53

Peter Paplanus, Calabasas: 48.72

Jason Lovell, Cleveland: 49.2

Clark Goodwin, Ventura: 49.43

Chris Elliott, St. Bonaventure: 49.56

Patrick Dolan, Newbury Park: 49.62

Demetrus Patterson, Birmingham: 49.5

Miguel Fletcher, Alemany: 49.8

James Bethea, Cleveland: 49.8

Ryan Meuse, Simi Valley: 49.9

800 Meters

Ryan Meuse, Simi Valley: 1:54.20

Matthew Torres, Nordhoff: 1:54.30

Mike Lemon, Nordhoff: 1:55.45

John Getskow, Saugus: 1:57.1

Mike Dickran, Rio Mesa: 1:57.17

Jesus Zamora, Kennedy: 1:57.34

Ontae Chaney, Cleveland: 1:57.38

Dusty Herman, Nordhoff: 1:58.0

Doug Hall, Flintridge Prep: 1:58.04

Doved Berg, Canyon: 1:58.5

Justin Patananan, Highland: 1:58.93

Mike Evans, Camarillo: 1:59.16

Mike Murray, Alemany: 1:59.53

Brian Duarte, Royal: 1:59.74

David Movsesian, Glendale: 1:59.81

1,600 Meters

Justin Patananan, Highland: 4:15.92

Kevin Lelles, Notre Dame: 4:19.42

Dusty Herman, Nordhoff: 4:19.91

Jamal Balouch, Hoover: 4:21.86

Doug Hall, Flintridge Prep: 4:22.31

Philip Young, La Canada: 4:22.41

Jacob Boeding, Saugus: 4:22.9

Pedro Solorzano, San Fernando: 4:26.2

Victor Ochoa, Nordhoff: 4:26.3

Fritz Knoll, St. Bonaventure: 4:26.35

Jonathan Wong, Granada Hills: 4:26.5

Pablo Gallegos, Hueneme: 4:26.59

Matt Swaney, Ventura: 4:26.75

Brian Anderson, Burroughs: 4:26.9

Jeff Arnold, St. Francis: 4:27.93

3,200 Meters

Aaron Sharp, Santa Clara: : 9:12.06

Dusty Herman, Nordhoff: 9:13.33

Josh Spiker, Ventura: 9:18.23

Kevin Lelles, Notre Dame: 9:31.7

Victor Ochoa, Nordhoff: 9:34.68

Justin Patananan, Highland: 9:36.29

Matt Swaney, Ventura: 9:37.81

Mark Nevers, Oak Park: 9:42.43

Isabel Casillas, Hoover: 9:42.81

Kent Krumpschmidt, Nordhoff: 9:48.18

Seth Neumuller, Thousand Oaks: 9:48.47

Lupe Delgadillo, Monroe: 9:49.39

Scott Cala, Birmingham: 9:49.43

Daniel Kuhman, Camarillo: 9:52.52

110-Meter High Hurdles

Fully automatic times

Greg Brown, Camarillo: 14.98

Paul Sangalang, Thousand Oaks: 15.08

Joe Martinez, Rio Mesa: 15.23

Erik Ray, Quartz Hill: 15.31

Rudy Calderon, Birmingham: 15.31

Brian Tillquist, Rio Mesa: 15.36

Marcus Raines, Littlerock: 15.40

George Witter, Harvard-Westlake: 15.47

Will Svitek, Newbury Park: 15.50

Josh Ford, St. Bonaventure: 15.51

Chris Foster, Ventura: 15.76

George Garcia, Monroe: 15.84

Wind-aided

Chris Morgan, Taft: 14.88

Rudy Calderon, Birmingham: 15.12

Cade Woody, Village Christian: 15.18

Hand times

Chris Morgan, Taft: 14.8

Greg Brown, Camarillo: 15.0

Rudy Calderon, Birmingham: 15.0

Joe Martinez, Rio Mesa: 15.0

Paul Sangalang, Thousand Oaks: 15.1

Noe Munoz, Birmingham: 15.1

David Aguilar, Glendale: 15.2

George Witter, Harvard-Westlake: 15.4

Marco Steybe, Oak Park: 15.4

George Garcia, Monroe: 15.4

Eddie Valenzuela, Rio Mesa: 15.5

Erik Ray, Quartz Hill: 15.5

Wind-aided

Cade Woody, Village Christian: 15.0

George Witter, Harvard-Westlake: 15.1

300-Meter Intermediate Hurdles

Patrick Dolan, Newbury Park: 38.8

Micah Arnold, Kennedy: 39.47

Connor Robinson, Ventura: 39.73

Paul Sangalang, Thousand Oaks: 40.06

Jon Thurmond, Agoura: 40.08

Chris Yates, Notre Dame: 40.2

Kyle Bauer, L.A. Baptist: 40.64

Rudy Calderon, Birmingham: 40.4

Josh Ford, St. Bonaventure: 40.71

Jim Cuillard, Simi Valley: 40.75

Aaron Thompson, Canyon: 40.7

Matt Wilson, Hart: 40.8

Devontra Hargrove, El Camino Real: 40.8

Joe Martinez, Rio Mesa: 40.9

400-Meter Relay

Taft: 41.64

Notre Dame: 41.74

Cleveland: 42.0

Birmingham: 42.4

El Camino Real: 42.7

Ventura: 42.88

L.A. Baptist: 42.98

Camarillo: 43.00

Harvard-Westlake: 43.15

Sylmar: 43.36

Rio Mesa: 43.38

Palmdale: 43.3

Monroe: 43.69

Flintridge Prep: 43.75

Moorpark: 43.80

1,600-Meter Relay

Taft: 3:13.21

Notre Dame: 3:15.46

Cleveland: 3:18.07

Camarillo: 3:20.26

Ventura: 3:21.31

Newbury Park: 3:22.17

Simi Valley: 3:24.50

Birmingham: 3:26.52

Nordhoff: 3:26.66

Thousand Oaks: 3:27.50

Canyon: 3:28.6

Rio Mesa: 3:28.77

Harvard-Westlake: 3:29.0

Hart: 3:29.2

High Jump

Jeremy Jackson, Chatsworth: 6-8

Brian Freeny, Channel Islands: 6-6

Sam Astrahan, Canoga Park: 6-6

Aaron Jones, Birmingham: 6-5

Jerrick Holmes, Palmdale: 6-4

Aaron Thompson, Canyon: 6-4

Josh Levy, Chaminade: 6-4

Aaron Hamilton, Oxnard: 6-4

Jason Grayeb, Burroughs: 6-4

Marco Steybe, Oak Park: 6-3

Pole Vault

William Harty, Monroe: 15-0

Patrick Turner, Granada Hills: 14-8

Eddie Simon, Notre Dame: 14-2

Eric Gross, Taft: 14-0

Mike Vago, St. Francis: 13-9

Shane Hackett, Verdugo Hills: 13-8

Paul Schill, Birmingham: 13-6

Ricky Ford, Palmdale: 13-6

Drake Morgan, Canyon: 12-7

Long Jump

Brandon Stewart, Harvard-Westlake: 23-4 14

Oliver Jackson, Royal: 23-2

Ray Carmel, Channel Islands: 23-1

Ronnie Polk, Campbell Hall: 22-4 12

Justin Fargas, Notre Dame: 22-3 12

Deangelo Nedd, El Camino Real: 22-2

Lincoln Mignon, Verdugo Hills: 22-0 14

Ricky Harvey, Taft: 21-10 12

Terrance Young, Cleveland: 21-10

Chris Morgan, Taft: 21-10

Andre Tidwell, Highland: 21-8

Seth Amoo, Highland: 21-6

Lawrence Lowe, Sherman Oaks CES: 21-5

Jake Young, Harvard-Westlake: 21-4

Wind-aided

Ray Carmel, Channel Islands: 23-3 12

Triple Jump

Rodney Woods, Littlerock: 45-9

Andre Tidwell, Highland: 45-1

Sean Oderkirk, Flintridge Prep: 44-10 14

Deangelo Nedd, El Camino Real: 44-3 12

Michael Woods, Littlerock: 44-1

Oliver Jackson, Royal: 44-0 12

Daniel Dibene, Littlerock: 43-8

Preston Biller, Ventura: 43-6 34

Nick Ruoff, Crescenta Valley: 43-3

Connor Robinson, Ventura: 42-8

David Barner, Crescenta Valley: 42-7

Jim Cuillard, Simi Vallley: 42-6 12

Erik Ray, Quartz Hill: 42-5 12

Shotput

Matt Leonard, Palmdale: 54-1

Mike Seidman, Westlake: 53-8 34

Jerome Stevens, Rio Mesa: 53-0

Skyler McKnight, Reseda: 52-11 12

Alex Holmes, Harvard-Westlake: 52-7

Will Svitek, Newbury Park: 52-5 12

Ashcon Madjid, L.A. Baptist: 51-0 12

Evan Armstrong, Verdugo Hills: 50-9 12

Bobby Herrera, Oxnard: 50-7

Matt Benz, Nordhoff: 50-5 14

Travis Johnson, Notre Dame: 50-4 12

Blaine Kezerian, El Camino Real: 49-11 12

Khalfani Fields, Taft: 48-5 12

Discus

Tim Adrian, Moorpark: 183-6

Brent Benaway, Hart: 169-11

Ryan Hurley, Newbury Park: 163-5

Warren Tittlemier, Camarillo: 160-8

Vince LeDonne, Canyon: 155-8

Will Svitek, Newbury Park: 152-10

Matt Leonard, Palmdale: 152-6

Jerome Stevens, Rio Mesa: 149-7

Andy Davies, Buena: 149-2

Jon Ellsworth, Royal: 148-8

Alex Holmes, Harvard-Westlake: 148-4

Caleb Robinson, Palmdale: 144-9

Richard Hernandez, Rio Mesa: 144-2

*

Compiled by John Ortega

Copyright © 2019, Los Angeles Times
EDITION: California | U.S. & World
62°