Southern Section

SOUTHERN SECTION INDIVIDUAL FINALS

Saturday, Feb. 21

DIVISION III
At Canyon Springs

TEAM: 1. Atascadero--258.5; 2. Yucca Valley--203.5; 3. Righetti--160.5; 4. Canyon Springs--136.0; 5. Downey 134.5; 6. Arroyo Grande--120; 7. San Jacinto--102.5; 8. Paso Robles--101; 9. Warren--85; 10. Royal-84.5

IND: 103--1. Marval (Canyon Springs); 2. Dominguez (Righetti); 3. Perez (J.W. North); 4. Phil Bascos (San Luis Obispo); 5. Dunn (Royal)
112--1. Cabanas (Canyon Springs); 2. Smith (Yucca Valley); 3. Armendariz (Downey); 4. Morales (Bonita); 5. Romero (Paramount)
119--Rocha (Righetti); 2. Schultz (Atascadero); 3. King (Valley View); 4. Long (San Jacinto); 5. Gonzalez (Paramount).
125--1. Torres (Atascadero); 2. Gomez (Placentia Valencia); 3. Tiessen (Arroyo Grande); 4. Holt (San Jacinto); 5. Beshir (Warren).
130--1. Belmonte (Atascadero); 2. Guimond (J.W. North); 3. Ruiz (Loara); 4. Cantu (Charter Oak); 5. Vasquez (P. Valencia).
135--1. Chester (Loara); 2. Malm (Righetti); 3. Caberra (Yucca Valley); 4. Cano (Simi Valley); 5. Alavizos (Canyon Springs).
140--1. St. Gaudens (YV); 2. Wilson (Rig); 3. Chun (Thousand Oaks); 4. Hernandez (JWN); 5. Fantauzzi (Workman)
145--1. Tice (Ata); 2. Solomone (San J); 3. Monte (Rig); 4. Lemus (D); 5. Lazaro (Sierra Vista)
152--1. Rhees (Ata); 2. Blackwell (Royal); 3. Battenschlag (Warren); 4. Beltran (SLO); 5. Smith (Arroyo Grande).
160--1. Merritt (YV); 2. Apodaca (AG); 3. Gonzalez (Moorpark); 4. Huizar (W); 5. Scheiderer (Ata).
171--1. Dencklau (YV); 2. Blackner (Paso R); 3. Stromo (SJ); 4. McDonald (D); 5. L'esperance (AG).
189--1. Monteiro (PR); 2. Starr (Rig); 3. Willard (Ata); 4. Nau (AG); 5. Kern (YV).
215--1. Crawford (Ata); 2. Ochoa (PValencia); 3. Jansson (YV); 4. Terndrup (Agoura); 5. Okonski (Orange Lutheran).Hwt--1. Spinks (Ata); 2. Hirigoyen (Sierra Vista); 3. Sanchez-Sims (Moorpark); 4. Adams (Workman); 5. Mayne (Canyon Springs).

Lower weight MVP--Chris Torres (Ata)
Upper wieght MVP--Mitch Monteiro (PR).

Note: Top five individual finishers advance to Master's state qualifying tournament on Feb. 27.

DIVISION IV
at Corona Centennial

TEAM: 1. North Torrance--194.0; 2. Peninsula--166.5; 3. La Sierra--164.5; 4. San Clemente--145.0; 5. Dana Hills--144.5; 6. Corona Centennial--137.0; 7. Santa Monica--136.0; 8. Colton--116.0; 9. El Toro--93.5; 10. Alhambra 86.0

IND: 103--1. Bautista (North Torrance); 2. Truong (Oxnard); 3. Tang (Cor/Cent); 4. Gonzalez (Hueneme); 5. Ortega (Colton).
112--1. Michinok (Dana Hills); 2. Christianson (Montebello); 3. Avila (Cajon); 4. Cortez (Oxnard Pacifica); 5. Moy (Santa Monica)
119--Bank (Dana Hills); 2. Kim (Santa Monica); 3. Minniti (Pen); 4. Gurrola (NT); 5. Tharp (San Clemente).
125--1. Garcia (Alhambra); 2. Fukushima (NT); 3. Harthshorne (SC); 4. Ruiz (El Toro); 5. Martinez (Arroyo Valley).
130--1. Precie (Colton); 2. Lineras (La Sierra); 3. Narbutas (Santa Mon); 4. Michenok (DH); 5. Palacio (Cajon).
135--1. Silvar (Cor. Sant); 2. Ferrer (Col); 3. Castsouras (DH); 4. Pineda (La Sierra); 5. Eigelbach (Trabuco Hills).
140--1. Leland (SC); 2. Conteras (NT); 3. Williamson (Cor Cent); 4. Macer (Pen); 5. Lacombe (Cor Sant).
145--1. Acosta (NT); 2. Maddox (DH); 3. Foss (SC); 4. Johns (SM); 5. Wilkinson (Pen)
152--1. Ferrer (Col); 2. McCarthy (NT); 3. Ayala (Hue); 4. Giagni (SM); 5. Lewis (LSA).
160--1. McConnell (Pen); 2. Frietas (Hue); 3. Maloch (CorSan); 4. Riefstahl (Rio Mesa); 5. Brandt (LSA).
171--1. Legere (Norco); 2. Pedro (Torrance); 3. Freeman (Ar Val); 4. Kelly (Pen); 5. Zamora (Bell Gardens).
189--1. Ruano (Schurr); 2. Garza (LSA); 3. Minnick (CCent); 4. Llerena (Pacifica); 5. Peterson (Alhambra).
215--1. Cirillo (El Toro); 2. Felix (Cor Cent); 3. Jones (Capo Valley); 4. Delaney (SC); 5. Ishler (SM).
Hwt--1. Ewart (LSA); 2. B. Gonzalez (Alh); 3. R. Gonzales (Pac); 4. Shiosaki (Pen); 5. Martinez (SC).

Note: Top five individual finishers advance to Master's state qualifying tournament on Feb. 27.

DIVISION VI
At Chino Hills Ayala

TEAM: 1. S.A. Calvary Chapel--215.0; 2. Ayala--210.0; 3. Highland--146.0; 4. Santa Fe--129.5; 5. Troy--109.5; 6. A.B. Miller--104.5 ;7. Sonora--99.5; 8. Antelope Valley--93.0; 9. Redlands East Valley--88.5; 10. Tesoro--75.0

103--Espinosa (Santa Fe) d. Paulsen (Calvary Chapel), 5-3 (1st); Clarke (Ant. Valley) p. Nguyen (La Quinta GG), 3:52 (3rd); Vidmar (Tesoro) d. Torres (Los Amigos), 13-3 (5th).
112--Ramirez (REV) d. Patterson (Ayala), 6-3 (1st); Rodriguez (Santa Fe) d. Cochran (El Rancho), 3-1 (3rd); Burnett (Highland) p. Chien (Glendora), 2:05 (5th).
119--Salcido (Fontana) d. Osuna (CC), 15-6 (1st); Adams (Troy) p. E. Garcia (SF), 1:47 (3rd); N. Vasquez (REV) d. Amaya (Garden Grove), 7-1 (5th).
125--Astorga (Perris) p. Salgado (A.B. Miller), 3:08 (1st); Sanchez (GG Santiago) d. Suffield (Son) 7-1 (3rd); Brunier (Aya) d. O. Vasquez (REV), 6-3 (5th).
130--Barragon (GG Sant) d. Knowles (CC), 7-1 (1st); Ruddell (Aya) d. Villegas (ABM), 4-0 (3rd); Ramsey (Per) d. Gallego (Tes), 7-2 (5th).
135--Aleksanyan (CC) p. Saenz (Whittier), 2:51 (1st); W. Garcia (SF) d. Frehn (High) 10-2 (3rd); Cuevas (Son) d. Feely (Corona del Mar), 9-0 (5th).
140--Juaregui (CC) d. Del Duca (Aya), 26-10 (1st); Molina (SF) p. J. Gonzalez (Son), 2:17 (3rd); Kennedy (Palmdale) d. Timson (ANV), 6-5 (5th).
145--Willerford (West Valley) d. Hemerson (CC), 20-6 (1st); Esparza (Chino) d. Bingham (Aya) 2-1 (3rd); Berumen (Son) p. Zaki (Troy), 4:04 (5th).
152--O' Hara (REV) p. McGuffie (High), 1:49 (1st); Landeros (GG) d. Abeyta (Diamond Bar), 9-3 (3rd); Rodriguez (El Rancho) p. Williams (La Serna), 4:15 (5th).
160--Green (ABM) d. H. Kucukkoseoglu (Aya), 8-3 (1st); Thomar (CC) d. Hawit (Tes), 2-1 (3rd); N. Vasquez (REV), d. Amaya (GG), 7-1 (5th).
171--Winter (Troy) d. Taylor (California), 3-0 (1st); Parker (High) d. McComb (Hemet), 2-1 (3rd); Florin (GG) d. Rineer (CC), 8-6 (5th).
189--A. Kucukkoseoglu (Aya) d. Brownbridge (Eisenhower), 7-0 (1st); Hack (ANV) p. Keith (High), 2:07 (3rd); Audelo (Cal) d. Seaver (Lancaster), 12-5 (5th).
215--Hernandez (Fullerton) p. Hogan (Glendora), 3:22 (1st); Irving (Eis) def. Hadas (GG), (3rd); Castellanos (Fon) d. Keligan (CDM), 3-2 (5th).
Hwt--Ketelsleger (Aya) p. J. Garcia (High), 1:42 (1st); Hollenshed (ANV) p. Jones (LAN), 2:50 (3rd); F. Sanchez (Ful) d. Kim (Troy), 10-7 (5th).

Note: Top five individual finishers advance to Master's state qualifying tournament on Feb. 27.

Copyright © 2014, Los Angeles Times
Comments
Loading