BREAKING NEWS
L.A. Now

Basketball: Southern Section championship schedule

SOUTHERN SECTION

BASKETBALL

SOUTHERN SECTION CHAMPIONSHIPS

Friday at Azusa Pacific U.

Boys' Division 4A: #1 Maranatha vs. #2 Campbell Hall, 5 p.m.

Boys' Division 4AA: #1 Crespi vs. #2 Mission Prep, 7 p.m.

Boys' Division 3A: #1 Beverly Hills vs. #2 Corona del Mar, 9 p.m.

 

Friday at Godinez

Girls' Division 4A: #1 Fairmont Prep vs. #2 St. Paul, 5 p.m.

Girls' Division 4AA: #1 JSerra vs. #3 Bishop Montgomery, 7 p.m.

Girls' Division 3A: #1 Orange Lutheran vs. #3 Santa Margarita, 9 p.m.

 

Open Division consolation final, Friday, 7 p.m.

#8 Redondo at #7 Long Beach Poly

 

Saturday at Honda Center

Boys' Division 3AA: #1 Sonora vs. #2 Gahr, 10 a.m.

Boys' Division 2A: #4 Compton vs. #6 Redlands East Valley, noon

Boys' Division 2AA: #5 Anaheim Canyon vs. #4 Lawndale, 2 p.m.

Boys' Division 1AA: #1 Great Oak vs. #2 Village Christian, 4 p.m.

Boys' Open Division: #1 Bishop Montgomery vs. #6 Etiwanda, 6:30 p.m.

Boys' Division 1A: #4 Edison vs. #2 Foothill, 8:30 p.m.

 

Saturday at Godinez

Girls' Division 6: #1 Price vs. #3 Rio Hondo Prep, 11 a.m.

Girls' Division 5A: #1 Bloomington Christian vs. #2 Bishop Diego, 1 p.m.

Boys' Division 5A: #5 St. Bernard vs. #3 Rancho Christian, 3 p.m.

Boys' Division 5AA: #1 Windward vs. #3 Viewpoint, 5 p.m.

Boys' Division 6: #1 Orangewood Academy vs. #2 Hesperia Christian, 7 p.m.

Girls' Division 5AA: #1 Orangewood Academy vs. #2 Ribet Academy, 8:45 p.m.

 

Saturday at Azusa Pacific U.

Girls' Division 3AA: #1 North Torrance vs. #2 El Dorado, 9:30 a.m.

Girls' Division 2A: #9 Colony vs. #3 South Torrance, 11:30 a.m.

Girls' Division 1AA: #1 Windward vs. Etiwanda/Millikan winner, 1:30 p.m.

Girls' Division 1A: #4 West Torrance vs. Troy/Foothill winner, 3:30 p.m.

Girls' Division 2AA: Redondo/Santa Barbara winner vs. #2 Mira Costa, 5:30 p.m.

Girls' Open Division: #1 Mater Dei vs. #3 Chaminade, 7:30 p.m.

 

 

Copyright © 2016, Los Angeles Times
48°