SportsHigh School SportsVarsity Times Insider

Basketball: Tuesday's regional semifinal scores and regional final schedules

Roman CatholicismBusiness Bank Corporation

BOYS' BASKETBALL

SOUTHERN CALIFORNIA REGIONAL

Regional semifinals, Tuesday

OPEN DIVISION

Mater Dei 67, Etiwanda 64 (2OT)

Westchester 76, Redondo 67

 

DIVISION I

Chino Hills 67, Mayfair 57

Corona Centennial 81, Loyola 77 (OT)

 

DIVISION II

St. John Bosco 84, Chula Vista Mater Dei 64

Compton 81, Anaheim Canyon 78 (OT)

 

DIVISION III

Chaminade 77, Brea Olinda 49

Santa Margarita 86, Cathedral 76 (OT)

 

DIVISION IV

Cantwell-Sacred Heart 62, Sierra Canyon 54

Bishop Montgomery 74, Gardena Serra 53

 

DIVISION V

Renaissance Academy 61, Saddleback Valley Christian 53

View Park 83, San Gabriel Academy 71

 

 

NORTHERN CALIFORNIA REGIONAL

Regional semifinals, Tuesday

OPEN DIVISION

Oakland Bishop O'Dowd 74, Modesto Christian 51

Sacramento Capital Christian 70, San Jose Mitty 57

 

DIVISION I

Danville Monte Vista 72, Oakland McClymonds 47

Oakley Freedom 78, Carmichael Jesuit 65

 

DIVISION II

Folsom 58, San Mateo Serra 57

Elk Grove Cosumnes Oaks 87, Sacramento Grant 67

 

DIVISION III

San Anselmo Drake 70, Orinda Miramonte 61

San Francisco Riordan 72, Moraga Campolindo 68 (OT)

 

DIVISION IV

Hayward Moreau Catholic 91, Vallejo St. Patrick/St. Vincent 78 (2OT)

Salesian 60, Half Moon Bay 43

 

DIVISION V

Modesto Central Catholic 52, Ross Branson 49

Alameda St. Joseph Notre Dame 71, Stockton Brookside Christian 51

 

 

 

GIRLS BASKETBALL

SOUTHERN CALIFORNIA REGIONAL

Regional semifinals, Tuesday

OPEN DIVISION

Etiwanda 49, Windward 48

Long Beach Poly 64, Mater Dei 46

 

DIVISION I

Canyon Springs 53, Troy 43

Alemany 62, Hanford 51

 

DIVISION II

Chaminade 76, Culver City 46

West Torrance 60, El Dorado 54 (OT)

 

DIVISION III

Santa Barbara 60, Spring Valley Mount Miguel 50

Santa Margarita 73, Lakeside 58

 

DIVISION IV

Gardena Serra 55, JSerra 40

Sierra Canyon 64, Chula Vista Mater Dei 32

 

DIVISION V

Reedley Immanuel 85, San Diego Horizon Christian 51

La Jolla Country Day 77, View Park 35

 

 

NORTHERN CALIFORNIA REGIONAL

Regional semifinals, Tuesday

OPEN DIVISION

Richmond Salesian 61, Albany St. Mary's 42

Orinda Miramonte 92, Concord Carondelet 87

 

DIVISION I

Berkeley 63, Antioch Deer Valley 61

Elk Grove Pleasant Grove 56, Danville Monte Vista 54 (OT)

 

DIVISION II

San Jose Mitty 84, Concord Clayton Valley 49

Stockton McNair 56, Loomis Del Oro 48

 

DIVISION III

Redding Enterprise 54, Sacramento Florin 47

Modesto Christian 62, Fairfield Vanden 49

 

DIVISION IV

Napa Justin-Siena 81,1 Scotts Valley 68

Arcata 50, Piedmont 38

 

DIVISION V

Stockton Brookside Christian 64, East Palo Alto Eastside Prep 50

Los Altos Hills Pinewood 54, Sacramento Capital Christian 44

 

 

SOUTHERN CALIFORNIA REGIONAL CHAMPIONSHIPS

Saturday at Citizens Business Bank Arena (Ontario)

Division II girls: #1 Chaminade vs. #2 West Torrance, 10 a.m.

Division II boys: #1 St. John Bosco vs. #2 Compton, noon

Division I girls: #1 Canyon Springs vs. #2 Alemany, 2 p.m.

Division I boys: #1 Chino Hills vs. #3 Corona Centennial, 4 p.m.

Open Division girls: #4 Etiwanda vs. #3 Long Beach Poly, 6 p.m.

Open Division boys: #1 Mater Dei vs. Westchester, 8 p.m.

 

Saturday at Colony

Division V girls: #4 Reedley Immanuel vs. #3 La Jolla Country Day, 10 a.m.

Division V boys: #1 Renaissance Academy vs. #3 View Park, noon

Division IV girls: #1 Gardena Serra vs. #2 Sierra Canyon, 2 p.m.

Division IV boys: #4 Cantwell-Sacred Heart vs. #2 Bishop Montgomery, 4 p.m.

Division III girls: #1 Santa Barbara vs. #3 Santa Margarita, 6 p.m.

Division III boys: #1 Chaminade vs. #3 Santa Margarita, 8 p.m.

 

 

NORTHERN CALIFORNIA REGIONAL CHAMPIONSHIPS

Saturday at Sleep Train Arena (Sacramento)

Division II girls: #1 San Jose Mitty vs. #2 Stockton McNair, 10 a.m.

Division II boys: #1 Folsom vs. #3 Elk Grove Cosumnes Oaks, noon

Division I girls: #4 Berkeley vs. Elk Grove Pleasant Grove, 2 p.m.

Division I boys: #1 Danville Monte Vista vs. #3 Oakley Freedom, 4 p.m.

Open Division girls: #4 Richmond Salesian vs. Orinda Miramonte, 6 p.m.

Open Division boys: #1 Oakland Bishop O'Dowd vs. #2 Sacramento Capital Christian, 8 p.m.

 

Saturday at American Canyon

Division V girls: #1 Stockton Brookside Christian vs. #2 Los Altos Hills Pinewood, 10 a.m.

Division V boys: #1 Modesto Central Catholic vs. #2 Alameda St. Joseph Notre Dame, noon

Division IV girls: #5 Napa Justin-Siena vs. #2 Arcata, 2 p.m.

Division IV boys: #1 Hayward Moreau Catholic vs. #2 Salesian, 4 p.m.

Division III girls: #1 Redding Enterprise vs. #2 Modesto Christian, 6 p.m.

Division III boys: San Anselmo Drake vs. #3 San Francisco Riordan, 8 p.m.

 

Note: State championships, March 28-29 at Sleep Train Arena (Sacramento).

Copyright © 2014, Los Angeles Times
Comments
Loading