Boys' basketball: Regional playoff scores and updated pairings

BOYS' BASKETBALL

SOUTHERN CALIFORNIA REGIONAL

OPEN DIVISION

Quarterfinals, Friday, 7 p.m.

Exact sites subject to change

#8 San Diego Torrey Pines at #1 Bishop Montgomery

#5 Birmingham at #4 Chino Hills

#6 San Diego St. Augustine at #3 Sierra Canyon

#7 Westchester at #2 Mater Dei

 

 

DIVISION I

First round, Wednesday

Damien 102, Fresno Central 70

Fairfax 54, Long Beach Poly 49

Redondo 93, Bakersfield Ridgeview 81

Corona Centennial 69, Narbonne 67

Taft 63, JSerra 49

Vista 97, Santa Margarita 94 (2OT)

Oak Park 66, El Cajon Foothills Christian 65 (OT)

Eastvale Roosevelt 78, El Camino Real 42

 

Regional quarterfinals, Saturday, 6 p.m.

Fairfax at #1 Damien

#5 Redondo at #4 Corona Centennial

Vista at #3 Taft

Oak Park at #2 Eastvale Roosevelt

 

 

DIVISION II

First round, Wednesday

Harvard-Westlake 59, Chula Vista Mater Dei 51

San Marcos Mission Hills 57, Rancho Verde 48

Pasadena 63, Heritage Christian 57

Crossroads 80, Crenshaw 66

Washington 77, La Jolla Country Day 74

Bakersfield 66, Maranatha 62

Esperanza 66, Dorsey 47

 

Regional quarterfinals, Saturday, 6 p.m. unless noted

Harvard-Westlake at #1 Alemany, 7:30 p.m.

Pasadena at San Marcos Mission Hills

#6 Washington at #3 Crossroads

Bakersfield at #2 Esperanza

 

 

DIVISION III

First round, Wednesday

Colony 60, Rancho Christian 53

Solana Beach Santa Fe Christian 68, Vista Murrieta 57

Brentwood 62, Bakersfield West 44

Oxnard 83, Delano Chavez 60

Escondido Orange Glen 68, Capistrano Valley 65

Selma 61, Van Nuys 53

Carnegie 57, Carlsbad La Costa Canyon 54

Villa Park 71, Gardena 63

 

Regional quarterfinals, Saturday, 6 p.m.

#8 Solana Beach Santa Fe Christian at #1 Colony

#5 Brentwood at #4 Oxnard

Escondido Orange Glen at Selma

Carnegie at #2 Villa Park

 

 

DIVISION IV

First round, Wednesday

Burbank 55, Madera South 53

Blair 55, Palisades 53

Reedley Immanuel 64, Hesperia 53

Twentynine Palms 67, Carlsbad Sage Creek 63

Carson 64, San Diego Lincoln 59

San Bernardino 57, St. Paul 55

West Torrance 70, Milken 57

La Mesa Helix 60, Granada Hills 52

 

Regional quarterfinals, Saturday, 6 p.m.

#8 Blair at #1 Burbank

#5 Reedley Immanuel at #4 Twentynine Palms

San Bernardino at #3 Carson

#7 West Torrance at #2 La Mesa Helix

 

 

DIVISION V

First round, Wednesday

Riverside Notre Dame 77, Vista Guajome Park Academy 53

Sherman Indian 80, Hesperia Christian 68

Chula Vista Olympian 49, Bermuda Dunes Desert Christian 46

Brawley 84, New Designs Watts 50

Holy Martyrs 59, Caruthers 24

Newport Beach Pacifica Christian 75, Chavez 74

Foothill Tech 79, California City 66

Rolling Hills Prep 70, San Diego Health Sciences 26

 

Regional quarterfinals, Saturday, 6 p.m.

#8 Sherman Indian at #1 Riverside Notre Dame

Chula Vista Olympian at #4 Brawley

Newport Beach Pacifica Christian at #3 Holy Martyrs

Foothill Tech at #2 Rolling Hills Prep

 

Regional semifinals in all divisions, Mar. 14; Southern California regional finals, Mar. 18 at Long Beach State (Open and Div. I) and home sites (remaining divisions). State championships, Mar. 24-25 at Golden 1 Center (Sacramento).

 

 

 

NORTHERN CALIFORNIA REGIONAL

OPEN DIVISION

Quarterfinals, Friday, 7 p.m.

#8 Sacramento Capital Christian at #1 Roseville Woodcreek

#5 Richmond Salesian at #4 Concord De La Salle

#6 San Jose Mitty at #3 Alameda St. Joseph Notre Dame

#7 San Jose Bellarmine at #2 Sacramento Sheldon

 

DIVISION I

First round, Wednesday

Dublin 72, San Francisco Lowell 54

Palo Alto 59, Oakland Fremont 56

Stockton St. Mary's 74, Antioch 62

Folsom 70, Redwood City Sequoia 66

Union City Logan 83, Modesto Christian 60

San Leandro 59, Tracy West 57

Atherton Menlo-Atherton 53, Oakland Tech 51

Brentwood Heritage 60, Granite Bay 57

 

Regional quarterfinals, Saturday, 6 p.m. unless noted

Palo Alto at #1 Dublin

Folsom at #5 Stockton St. Mary's

#6 San Leandro at #3 Union City Logan

#7 Atherton Menlo-Atherton at #2 Brentwood Heritage, 7:30 p.m.

 

 

DIVISION II

First round, Wednesday

Mountain View St. Francis 84, Sacramento Grant 67

Sacramento Burbank 80, Mill Valley Tamalpais 36

Fresno San Joaquin Memorial 68, Walnut Creek Las Lomas 55

Loomis Del Oro 62, Oakland Bishop O'Dowd 55

Hayward Moreau Catholic 98, Rio Linda 87

Modesto Beyer 68, Mountain View 57

San Mateo Serra 60, Santa Rosa Montgomery 39

Santa Rosa Cardinal Newman 57, Rocklin Whitney 55

 

Regional quarterfinals, Saturday, 6 p.m. unless noted

#8 Sacramento Burbank at #1 Mountain View St. Francis, 7:30 p.m.

Loomis Del Oro at at #5 Fresno San Joaquin Memorial, 7:30 p.m.

#6 Modesto Beyer at #3 Hayward Moreau Catholic

Santa Rosa Cardinal Newman at #7 San Mateo Serra

 

 

DIVISION III

First round, Wednesday

San Francisco St. Ignatius 55, Sacramento Rio Americano 41

Auburn Placer 75, Sebastopol Analy 52

Palo Cedro Foothill 73, Manteca 68

San Francisco Mission 63, Novato San Marin 40

Fairfield Vanden 71, Chico Pleasant Valley 32

Monterey 63, Orinda Miramonte 57

Moraga Campolindo 58, Sanger 53

Folsom Vista del Lago 75, Saratoga 52

 

Regional quarterfinals, Saturday, 6 p.m. unless noted

#8 Auburn Placer at #1 San Francisco St. Ignatius, 7:30 p.m.

Palo Cedro Foothill at #4 San Francisco Mission

#6 Monterey at #3 Fairfield Vanden, 7:30 p.m.

#7 Moraga Campolindo at #2 Folsom Vista del Lago

 

 

DIVISION IV

First round, Wednesday

Salinas Palma 77, Cottonwood West Valley 34

Atherton Menlo 63, San Francisco University 35

Half Moon Bay 55, San Francisco Stuart Hall 44

Modesto Central Catholic 85, Kerman 59

Vallejo St. Patrick-St. Vincent 91, Arbuckle Pierce 18

Ripon 58, Corning 50

Sacramento West Campus 63, Kentfield Marin Catholic 56

San Francisco Lick-Wilmerding 92, Galt Liberty Ranch 85

 

Regional quarterfinals, Saturday, 6 p.m.

Atherton Menlo at #1 Salinas Palma

Half Moon Bay at #4 Modesto Central Catholic

Ripon at #3 Vallejo St. Patrick-St. Vincent

#7 Sacramento West Campus at #2 San Francisco Lick-Wilmerding

 

 

DIVISION V

First round, Wednesday

Watsonville St. Francis 86, Fresno Christian 56

Jackson Argonaut 69, Eureka St. Bernard's 38

Lafayette Bentley 88, Weaverville Trinity 59

Oakland Head-Royce 71, Ripon Christian 54

Ross Branson 53, Williams 39

Portola Valley Woodside Priory 52, Stockton Brookside Christian 50

Oakland Envision Academy 53, San Lorenzo Redwood Christian 44

Lodi Elliot Christian 76, Mt. Shasta 45

 

Regional quarterfinals, Saturday, 6 p.m.

#8 Jackson Argonaut at #1 Watsonville St. Francis

#5 Lafayette Bentley at #4 Oakland Head-Royce

#6 Portola Valley Woodside Priory at #3 Ross Branson

#7 Oakland Envision Academy vs. #2 Lodi Elliot Christian at Stockton McNair

 

Regional semifinals in all divisions, Mar. 14; Northern California regional finals, Mar. 18 at Santa Clara U. (Open and Div. I) and home sites (remaining divisions). State championships, Mar. 24-25 at Golden 1 Center (Sacramento).

Copyright © 2017, Los Angeles Times
EDITION: California | U.S. & World
73°