Varsity Times Insider

Boys' soccer: Wednesday's Southern Section playoff results and quarterfinal pairings

BOYS' SOCCER
SOUTHERN SECTION
DIVISION 1
Second round, Wednesday
Paramount 1, Fountain Valley 0 (OT)
Santa Barbara 3, Santa Margarita 2 (OT)
Ventura 3, St. John Bosco 2
Los Alamitos 1, King 0
Loyola 2, Buena 0
Palos Verdes 2, Royal 0
Warren 4, St. Francis 1
Peninsula 3, Servite 2

Quarterfinals, Friday, 3 p.m.
#1 Paramount at Santa Barbara
#4 Los Alamitos at Ventura
Palos Verdes at #3 Loyola
Warren at Peninsula

DIVISION 2
Second round, Wednesday
Long Beach Cabrillo 3, Orange 1
Rancho Verde 1, Katella 0
Century 2, Aliso Niguel 0
Long Beach Jordan 3, Bell Gardens 1
Arlington 3, Montebello 1
Sunny Hills 2, Foothill 1 (OT)
Santa Ana 3, Millikan 1
Tesoro 4, Anaheim 1

Quarterfinals, Friday, 3 p.m.
#1 Long Beach Cabrillo at Rancho Verde
Long Beach Jordan at Century
Arlington at Sunny Hills
Santa Ana at Tesoro

DIVISION 3
Second round, Wednesday
Cathedral 3, Yucaipa 0
San Luis Obispo 3, Beckman 0
Agoura 2, Ontario 1
Pasadena 1, Norte Vista 0
Redlands East Valley 4, Chino Hills 2
Quartz Hill 1, Claremont 0
Santa Maria 1, Arroyo Grande 0
Chaffey 2, Salesian 1

Quarterfinals, Friday, 3 p.m.
San Luis Obispo at #1 Cathedral
#4 Pasadena at Agoura
#3 Redlands East Valley at Quartz Hill
#2 Chaffey at Santa Maria

DIVISION 4
Second round, Wednesday
Godinez 3, Yorba Linda 0
Saugus 2, Temescal Canyon 1
Santa Paula 2, Leuzinger 1
El Segundo 2, Bellflower 1
Valencia 3, El Dorado 0
Chaparral 2, Artesia 1 (OT)
South Torrance 1, Estancia 1 (South Torrance advances on penalties, 4-2)
Gladstone 2, Placentia Valencia 1 (OT)

Quarterfinals, Friday, 3 p.m.
#1 Godinez at Saugus
El Segundo at Santa Paula
Chaparral at #3 Valencia
South Torrance at Gladstone

DIVISION 5
Second round, Wednesday
Garden Grove Santiago 6, Mary Star 1
San Jacinto 1, Los Altos 0
Garey 3, El Monte 2
Crossroads 3, Hemet 0
Garden Grove 3, Indian Springs 0
Tahquitz 2, South El Monte 0
Animo Leadership 2, Diamond Ranch 0
Jurupa Hills 1, Mountain View 0

Quarterfinals, Friday, 3 p.m.
#1 Garden Grove Santiago at San Jacinto
#4 Crossroads at Garey
Tahquitz at Garden Grove
Animo Leadership at Jurupa Hills

DIVISION 6
Second round, Wednesday
Desert Mirage 8, Ontario Christian 0
Cerritos Valley Christian 2, San Marino 1 (OT)
La Canada 1, Firebaugh 0
Covina 3, Moreno Valley 2
Maranatha 1, Woodcrest Christian 0
Shadow Hills 1, Nogales 0 (OT)
Rancho Mirage 2, Lennox Academy 1 (OT)
Flintridge Prep 3, Sage Hill 1

Quarterfinals, Friday, 3 p.m.
#1 Desert Mirage at Cerritos Valley Christian
La Canada at #4 Covina
Maranatha at Shadow Hills
Rancho Mirage at Flintridge Prep

DIVISION 7
Second round, Wednesday
Nuview Bridge 1, University Prep 1 (Nuview Bridge advances on penalties, 3-1)
Foothill Tech 2, St. Paul 1 (OT)
California Military 2, Laguna Blanca 1
Saddleback Valley Christian 8, Lancaster Desert Christian 0
Fillmore 2, St. Anthony 0
Riverside Prep 2, Webb 1
Dunn 6, Santa Rosa Academy 2
Grace Brethren 2, Mammoth 1

Quarterfinals, Friday, 3 p.m.
Foothill Tech at Nuview Bridge
California Military at #4 Saddleback Valley Christian
#3 Fillmore at Riverside Prep
Dunn at Grace Brethren

Notes: Semifinals, Tuesday. Championships, Mar. 4 and 5 at Warren and Corona.

Copyright © 2016, Los Angeles Times
72°