Dodgers
Plaschke: Vin Scully is a voice for the ages
Varsity Times Insider

Boys' tennis: Southern Section playoff results and updated pairings

BOYS' TENNIS

SOUTHERN SECTION

DIVISION 1

Second round, as noted

Los Alamitos 13, Loyola 5 (Friday)

Peninsula 9, Palm Desert 9 (Peninsula wins on games, 82-79) (Thursday)

San Marino 14, Mira Costa 4 (Friday)

Irvine University 10, Westlake 8 (Saturday)

Harvard-Westlake 15, Viewpoint 3 (Friday)

Northwood 13, Santa Barbara 5 (Saturday)

Beckman 12, Palos Verdes 6 (Saturday)

Beverly Hills 11, Newport Harbor 7 (Saturday)

 

Quarterfinals, Monday, 3 p.m.

Peninsula at #1 Los Alamitos

#4 Irvine University at San Marino

#3 Harvard-Westlake at Northwood

#2 Beverly Hills at Beckman

 

 

DIVISION 2

Second round, as noted

Santa Margarita 13, Claremont 5 (Saturday)

West Ranch 14, San Luis Obispo 4 (Friday)

Walnut 10, Crescenta Valley 8 (Saturday)

Sage Hill 10, Oak Park 8 (Friday)

San Clemente 15, Arroyo Grande 3 (Friday)

Diamond Bar 9, Villa Park 9 (Diamond Bar wins on games, 80-72) (Saturday)

Crean Lutheran 9, Pasadena Poly 9 (Crean Lutheran wins on games, 81-65) (Saturday)

Arcadia 11, Valencia 7 (Friday)

 

Quarterfinals, Monday, 3 p.m.

#1 Santa Margarita at West Ranch

Walnut at #4 Sage Hill

#3 San Clemente at Diamond Bar

#2 Arcadia at Crean Lutheran

 

 

DIVISION 3

Second round, as noted

Anaheim Canyon 13, Tesoro 5

South Torrance 13, Troy 5 (Friday)

Cerritos 14, Temecula Valley 4 (Friday)

Cypress 11, Cate 7 (Friday)

Placentia Valencia 14, Rio Mesa 4 (Friday)

Sunny Hills 14, San Juan Hills 4 (Saturday)

Long Beach Wilson 11, Arlington 7 (Saturday)

Great Oak 16, Yorba Linda 2 (Saturday)

 

Quarterfinals, Monday, 3 p.m.

#1 Anaheim Canyon at South Torrance

Cerritos at #4 Cypress

Sunny Hills at #3 Placentia Valencia

#2 Great Oak at Long Beach Wilson

 

 

DIVISION 4

Second round, as noted

Laguna Beach, 17, Quartz Hill 1 (Saturday)

Garden Grove 13, Santa Ynez 5 (Saturday)

Rowland 10, Los Osos 8 (Friday)

Maranatha 10, Webb 8 (Saturday)

Chino Hills 11, Keppel 7 (Saturday)

Westminster 13, Covina 5 (Saturday)

Westminster La Quinta 12, Buckley 6 (Friday)

Redlands 18, La Serna 0 (Saturday)

 

Quarterfinals, Monday, 3 p.m.

#1 Laguna Beach at Garden Grove

Rowland at #4 Maranatha

Westminster at Chino Hills

#2 Redlands at Westminster La Quinta

 

 

DIVISION 5

Second round, as noted

Heritage 10, Bishop Montgomery 8 (Saturday)

Montclair 12, Jurupa Valley 6 (Saturday)

Hemet 16, Rubidoux 2 (Saturday)

Downey 14, Duarte 4 (Friday)

Alta Loma 9, Ramona 9 (Alta Loma wins on games, 77-74) (Saturday)

Arroyo 12, Savanna 6 (Saturday)

Warren 17, Anaheim 1 (Saturday)

Beaumont 15, La Sierra 3 (Saturday)

 

Quarterfinals, Monday, 3 p.m.

#1 Heritage at Montclair

Downey at Hemet

#3 Alta Loma at Arroyo

#2 Beaumont at Warren

 

Notes: Semifinals, Wednesday. Championships, Friday at Claremont Club.

Copyright © 2016, Los Angeles Times
90°