BREAKING NEWS
L.A. Now

Boys' tennis: Wednesday's Southern Section playoff results and updated pairings

BOYS' TENNIS

SOUTHERN SECTION

DIVISION 1

First round, Wednesday

Los Alamitos 13, Oaks Christian 5

Loyola 16, Dos Pueblos 2

Palm Desert 16, Temple City 2

Peninsula 11, Campbell Hall 7

San Marino 16, La Quinta 2

Mira Costa 15, Santa Monica 3

Westlake 16, San Marcos 2

Irvine University 11, Marina 7

Harvard-Westlake 18, Palm Springs 0

Viewpoint 10, Newbury Park 8

Northwood 16, La Canada 2

Santa Barbara 16, Culver City 2

Palos Verdes 15, Windward 3

Beckman 18, Xavier Prep 0

Newport Harbor 11, Calabasas 7

Beverly Hills 16, St. Francis 2

 

Second round, Friday, 3 p.m. unless noted

#1 Los Alamitos at Loyola

Peninsula at Palm Desert, THURSDAY, 3 p.m.

San Marino at Mira Costa

Westlake at #4 Irvine University

#3 Harvard-Westlake at Viewpoint

Santa Barbara at Northwood

Beckman at Palos Verdes

#2 Beverly Hills at Newport Harbor

 

 

DIVISION 2

First round, Wednesday

Santa Margarita 17, Aliso Niguel 1

Claremont 15, El Dorado 3

West Ranch 18, Charter Oak 0

San Luis Obispo 14, Camarillo 4

Crescenta Valley 13, Chadwick 5

Walnut 16, Atascadero 2

Oak Park 12, Capistrano Valley 6

Sage Hill 15, Servite 3

San Clemente 17, St. Margaret's 1

Arroyo Grande 10, Simi Valley 8

Villa Park 14, Burbank Burroughs 4

Diamond Bar 13, Hart 5

Crean Lutheran 14, Mater Dei 4

Pasadena Poly 13, Bonita 5

Valencia 17, Diamond Ranch 1

Arcadia 18, Righetti 0

 

Second round, Friday, 3 p.m.

Claremont at #1 Santa Margarita

West Ranch at San Luis Obispo

Crescenta Valley at Walnut

#4 Sage Hill at Oak Park

#3 San Clemente at Arroyo Grande

Diamond Bar at Villa Park

Crean Lutheran at Pasadena Poly

#2 Arcadia at Valencia

 

 

DIVISION 3

First round, Wednesday

Anaheim Canyon 13, Malibu 5

Tesoro 16, Riverside North 2

South Torrance 13, Oxnard 5

Troy 14, Long Beach Poly 4

Cerritos 18, Torrance 0

Temecula Valley 10, Corona Centennial 8

Cate 13, Fullerton 5

Cypress 15, Riverside Poly 3

Placentia Valencia 15, Millikan 3

Rio Mesa 11, Vista Murrieta 7

San Juan Hills 9, King 9 (San Juan Hills wins on games, 80-75)

Sunny Hills 12, Mayfair 6

Long Beach Wilson 15, La Palma Kennedy 3

Arlington 9, West Torrance 9 (Arlington wins on games, 78-70)

Yorba Linda 12, Thacher 6

Great Oak 18, Laguna Hills 0

 

Second round, Friday, 3 p.m.

Tesoro at #1 Anaheim Canyon

Troy at South Torrance

Temecula Valley at Cerritos

Cate at #4 Cypress

#3 Placentia Valencia at Rio Mesa

Sunny Hills at San Juan Hills

Long Beach Wilson at Arlington

Yorba Linda at #2 Great Oak

 

 

DIVISION 4

First round, Wednesday

Laguna Beach 17, Segerstrom 1

Quartz Hill 12, California 6

Santa Ynez 9, Milken 9 (74-74 on games; Santa Ynez wins tiebreaker, 10-8)

Garden Grove 12, Schurr 6

Rowland 12, Oakwood 6

Los Osos 11, Highland 7

Webb 13, Cajon 5

Maranatha 14, Lompoc 4

Keppel 18, Orcutt Academy 0

Chino Hills 12, Silverado 6

Covina 9, Citrus Valley 9 (Covina wins on games, 78-77)

Westminster 12, Bolsa Grande 6

Buckley 9, Laguna Blanca 9 (Buckley wins on games, 70-68)

Westminster La Quinta 12, Rancho Cucamonga 6

La Serna 14, Estancia 4

Redlands 18, Lancaster 0

 

Second round, Friday, 3 p.m.

Quartz Hill at #1 Laguna Beach

Garden Grove at Santa Ynez

Los Osos at Rowland

#4 Maranatha at Webb

#3 Keppel at Chino Hills

Westminster at Covina

Buckley at Westminster La Quinta

La Serna at #2 Redlands

 

 

DIVISION 5

First round, Wednesday

Heritage 15, Oak Hills 3

Bishop Montgomery 11, Lynwood 7

Montclair 10, Nordhoff 8

Jurupa Valley 16, San Bernardino 2

Hemet 14, Magnolia 4

Rubidoux 13, Elsinore 5

Duarte 10, Rim of the World 8

Downey 9, Rosemead 9 (Downey wins on games, 85-79)

Alta Loma 12, San Jacinto 6

Ramona 12, Kaiser 6

Savanna 10, Arroyo Valley 8

Arroyo 9, Apple Valley 9 (Arroyo wins on games, 81-72)

Warren 14, Pasadena Marshall 4

Anaheim 10, Rancho Mirage 8

La Sierra 12, Garey 6

Beaumont 18, Paloma Valley 0

 

Second round, Friday, 3 p.m.

Bishop Montgomery at #1 Heritage

Jurupa Valley at Montclair

Rubidoux at Hemet

Duarte at Downey

#3 Alta Loma at Ramona

Savanna at Arroyo

Warren at Anaheim

#2 Beaumont at La Sierra

 

Notes: Quarterfinals, Monday; semifinals, May 20. Championships, May 22 at Claremont Club.

Copyright © 2016, Los Angeles Times
61°