Varsity Times Insider

Girls' basketball: Saturday's Southern Section playoff scores and updated pairings

GIRLS' BASKETBALL

SOUTHERN SECTION

OPEN DIVISION

First round, Saturday

Long Beach Poly 61, Fairmont Prep 13

Troy 43, Alemany 41

Windward 55, Serra 46

Vista Murrieta 68, Harvard-Westlake 65

Chaminade 81, Santa Barbara 45

Etiwanda 64, Mater Dei 54

Sierra Canyon 66, Cajon 63

Brea Olinda 64, Oaks Christian 53

 

Championship quarterfinals, Wednesday, 7 p.m.

#1 Long Beach Poly at #9 Troy

#5 Windward at #4 Vista Murrieta

#3 Chaminade at #11 Etiwanda

#2 Brea Olinda at #10 Sierra Canyon

 

Consolation second round, Wednesday, 7 p.m.

#8 Alemany at #16 Fairmont Prep

#13 Harvard-Westlake at #12 Serra

#6 Mater Dei at #14 Santa Barbara

#7 Cajon at #15 Oaks Christian

 

Notes: Championship semifinals and consolation quarterfinals, Feb. 27; consolation semifinals, Mar. 1 or 2; consolation final, Mar. 3 or 4. Championship, Mar. 5

 

 

DIVISION 1AA

Second round, Saturday

Ventura 65, Canyon Springs 46

Lynwood 50, Los Alamitos 47

Orangewood Academy 58, Oxnard Pacifica 21

Corona Centennial 76, Bishop Montgomery 67

Culver City 72, Millikan 69

Redondo 52, Eastvale Roosevelt 20

West Torrance 44, Great Oak 27

Valencia 63, Downey 28

 

Quarterfinals, Wednesday, 7 p.m.

#9 Lynwood at #1 Ventura

#4 Corona Centennial at #5 Orangewood Academy

#15 Culver City at #11 Redondo

#7 West Torrance at #2 Valencia

 

 

DIVISION 1A

Second round, Saturday

Mira Costa 57, Beckman 27

Diamond Bar 40, El Rancho 32

Burbank Burroughs 45, Arroyo Valley 36

Valley View 69, Aliso Niguel 62

Cypress 58, Summit 52

Chino Hills 44, Westminster 39

Crescenta Valley 42, Camarillo 27

Huntington Beach 54, Irvine University 42

 

Quarterfinals, Wednesday, 7 p.m.

#8 Diamond Bar at #1 Mira Costa

#5 Burbank Burroughs at #4 Valley View

#6 Chino Hills at #14 Cypress

#9 Crescenta Valley at #2 Huntington Beach

 

 

DIVISION 2AA

Second round, Saturday

Canyon Country Canyon 46, Garden Grove 30

Alta Loma 52, North Torrance 46

Arroyo Grande 46, Buena 40

Keppel 44, La Palma Kennedy 26

Woodbridge 47, Ayala 39

Newbury Park 58, Foothill 52

Riverside North 50, Chino 44

Oak Hills 66, El Toro 41

 

Quarterfinals, Wednesday, 7 p.m.

#1 Canyon Country Canyon at #8 Alta Loma

#12 Arroyo Grande at #4 Keppel

#11 Newbury Park at #3 Woodbridge

#10 Riverside North at #2 Oak Hills

 

 

DIVISION 2A

Second round, Saturday

Rowland 66, Thousand Oaks 44

Dos Pueblos 68, Hart 65

Redlands East Valley 42, Serrano 37

Agoura 52, Cerritos 50

Anaheim Canyon 48, Tustin 29

Temescal Canyon 49, Whittier 47

Mayfair 46, Lawndale 41

Norco 57, Rio Mesa 39

 

Quarterfinals, Wednesday, 7 p.m.

#1 Rowland at #8 Dos Pueblos

#4 Agoura at #5 Redlands East Valley

#3 Anaheim Canyon at #6 Temescal Canyon

#10 Mayfair at #2 Norco

 

 

DIVISION 3AA

Second round, Saturday

Orange Lutheran 53, Palm Springs 32

South Torrance 42, Los Altos 32

Yorba Linda 46, Sultana 31

Lakeside 66, El Monte 18

Sonora 79, Indio 32

South Hills 49, Colony 31

Esperanza 56, Bonita 49 (2OT)

Patriot 50, Gabrielino 41

 

Quarterfinals, Wednesday, 7 p.m.

#1 Orange Lutheran at #9 South Torrance

#4 Lakeside at #11 Yorba Linda

#6 South Hills at #3 Sonora

#2 Patriot at #7 Esperanza

 

 

DIVISION 3A

Second round, Saturday

Antelope Valley 56, Bishop Amat 47

South Pasadena 45, Ridgecrest Burroughs 43

Lompoc Cabrillo 39, Palos Verdes 37

Righetti 69, Tahquitz 48

Corona del Mar 47, Paso Robles 42

Ocean View 54, Barstow 47

Leuzinger 59, San Luis Obispo 48

La Canada 66, Santa Paula 28

 

Quarterfinals, Wednesday, 7 p.m.

#8 South Pasadena at #1 Antelope Valley

#5 Lompoc Cabrillo at #4 Righetti

#11 Ocean View at #3 Corona del Mar

#7 Leuzinger at #2 La Canada

 

 

DIVISION 4AA

Second round, Saturday

Marymount 68, Estancia 45

Lompoc 47, Lakewood St. Joseph 42

El Segundo 48, Covina 33

Duarte 57, Yucca Valley 30

St. Paul 52, Laguna Beach 20

St. Monica 51, Sherman Oaks Notre Dame 32

Flintridge-Sacred Heart 68, Foothill Tech 43

Rosary 65, Bassett 29

 

Quarterfinals, Wednesday, 7 p.m.

#9 Lompoc at #1 Marymount

#12 El Segundo at #4 Duarte

#6 St. Monica at #3 St. Paul

#7 Flintridge-Sacred Heart at #2 Rosary

 

 

DIVISION 4A

Second round, Saturday

St. Anthony 80, University Prep 16

Mayfield 43, Paraclete 39

Notre Dame Academy 71, Westridge 50

Brentwood 63, Sage Hill 49

Viewpoint 54, Riverside Notre Dame 47

Twentynine Palms 69, Whittier Christian 34

Louisville 60, Crossroads 41

Cantwell-Sacred Heart 69, St. Genevieve 47

 

Quarterfinals, Wednesday, 7 p.m.

Mayfield at #1 St. Anthony

#4 Brentwood at #5 Notre Dame Academy

#6 Twentynine Palms at #3 Viewpoint

#2 Cantwell-Sacred Heart at #7 Louisville

 

 

DIVISION 5AA

Second round, Saturday

Aquinas 57, Santa Maria St. Joseph 40

Village Christian 50, Desert 26

Santa Clara 64, Rio Hondo Prep 45

Flintridge Prep 66, Santa Ana Calvary Chapel 15

Loma Linda Academy 47, Temecula Prep 24

Mission Prep 54, Silver Valley 22

Burbank Providence 41, St. Pius X-St. Mathias 25

Oxford Academy 55, Academy for Academic Excellence 17

 

Quarterfinals, Wednesday, 7 p.m.

#1 Aquinas at #8 Village Christian

#4 Flintridge Prep at #5 Santa Clara

Mission Prep at #3 Loma Linda Academy

#2 Oxford Academy at #7 Burbank Providence

 

 

DIVISION 5A

Second round, Saturday

Bloomington Christian 74, St. Bernard 42

Wildwood 44, Santa Maria Valley Christian 31

Capistrano Valley Christian 29, Shalhevet 25

Faith Baptist 55, Boron 37

Holy Martyrs 53, Lone Pine 31

Trinity Classical Academy 63, Calvary Murrieta 39

Pilibos 52, Rolling Hills Prep 12

Avalon 49, Santa Clarita Christian 28

 

Quarterfinals, Wednesday, 7 p.m.

Wildwood at #1 Bloomington Christian

#10 Capistrano Valley Christian at #4 Faith Baptist

#6 Trinity Classical Academy at #3 Holy Martyrs

#2 Avalon at #7 Pilibos

 

 

DIVISION 6

Second round, Saturday

Price 95, Wildomar Cornerstone Christian 12

Big Pine 46, Pilgrim 38

St. Monica Academy 64, Hesperia Christian 23

Mesa Grande 51, Coastal Christian 19

Bell-Jeff 63, Brethren Christian 28

Crossroads Christian 47, Apple Valley Christian 38

Bermuda Dunes Desert Christian 55, Santa Barbara Providence 25

California Lutheran 62, Baker Valley 11

 

Quarterfinals, Wednesday, 7 p.m.

#8 Big Pine at #1 Price

#5 St. Monica Academy at #4 Mesa Grande

#6 Crossroads Christian at #3 Bell-Jeff

#2 California Lutheran at #7 Bermuda Dunes Desert Christian

 

Notes: Semifinals, Feb. 27. Championships, Mar. 4-5 at Honda Center, Azusa Pacific U., and Godinez.

Copyright © 2016, Los Angeles Times
75°