Girls' soccer: City playoff pairings

GIRLS' SOCCER

CITY

DIVISION 1

First round, Thursday, 3 p.m.

#17 Verdugo Hills at #16 Legacy

#20 Los Angeles University at #13 Bell

#19 Maywood at #14 Chatsworth

#18 Sotomayor at #15 Arleta

 

Second round, Saturday, 3 p.m.

Legacy/Verdugo Hills winner at #1 El Camino Real

#9 South East at #8 Los Angeles CES

#12 Birmingham at #5 Bravo

Bell/Los Angeles University winner at #4 Taft

Chatsworth/Maywood winner at #3 San Pedro

#11 Los Angeles Hamilton at #6 Granada Hills

#10 Fremont at #7 Cleveland

Arleta/Sotomayor winner at #2 Palisades

 

 

DIVISION 2

First round, Thursday, 3 p.m.

#17 Sun Valley Poly at #16 Northridge

#20 Foshay at #13 Valley Arts/Sciences

#19 Westchester at #14 King/Drew

#18 Venice at #15 Los Angeles Marshall

 

Second round, Saturday, 3 p.m.

Northridge/Sun Valley Poly winner at #1 Grant

#9 Granada Hills Kennedy at #8 Mendez

#12 Hollywood at #5 Sylmar

Valley Arts/Sciences/Foshay winner at #4 Garfield

King/Drew/Westchester winner at #3 Narbonne

#11 Fulton at #6 San Fernando

#10 Rivera at #7 Van Nuys

Los Angeles Marshall/Venice winner at #2 Port of Los Angeles

 

 

DIVISION 3

First round, Thursday, 3 p.m.

#17 Jefferson at #16 Los Angeles Roosevelt

#20 Animo Venice at #13 Carson

#19 New Designs University Park at #14 Torres

#18 West Adams at #15 Lincoln

 

Second round, Saturday, 3 p.m.

Los Angeles Roosevelt/Jefferson winner at #1 Eagle Rock

#9 Harbor Teacher at #8 Community Charter

#12 Triumph at #5 North Hollywood

Carson/Animo Venice winner at #4 Sherman Oaks CES

Torres/New Designs University Park winner at #3 Wilmington Banning

#11 Santee at #6 Monroe

#10 Bright Star at #7 Academia Avance

Lincoln/West Adams winner at #2 South Gate

 

 

DIVISION 4

First round, Thursday, 3 p.m.

#17 Discovery at #16 Roybal

#20 Los Angeles Wilson at #13 Camino Nuevo Dalzell

#19 Animo Bunche at #14 Collins

#18 Panorama at #15 Sun Valley

 

Second round, Saturday, 3 p.m.

Roybal/Discovery winner at #1 Huntington Park

#9 Central City at #8 Canoga Park

#12 Locke at #5 Lakeview

Camino Nuevo Dalzell/Los Angeles Wilson winner at #4 Contreras

Collins/Animo Bunche winner at #3 Chavez

#11 Los Angeles Arts/Enterprise at #6 Belmont

#10 Animo de la Hoya at #7 Fairfax

Sun Valley/Panorama winner at #2 Reseda

 

 

DIVISION 5

First round, Thursday, 3 p.m.

#17 Gertz-Ressler at #16 North Valley Military

#20 New Designs Watts at #13 Smidt Tech

#19 Dorsey at #14 Burton

#18 Animo South Los Angeles at #15 Hawkins

 

Second round, Saturday, 3 p.m.

North Valley Military/Gertz-Ressler winner at #1 Orthopaedic

#9 CALS Early College at #8 Washington

#12 Alliance Neuwirth at #5 Manual Arts

Smidt Tech/New Designs Watts winner at #4 Franklin

Burton/Dorsey winner at #3 Gardena

#11 Valor at #6 New West

#10 Animo Watts at #7 Sun Valley Magnet

Hawkins/Animo South Los Angeles winner at #2 USC Hybrid

 

Notes: Quarterfinals, Feb. 23, 3 p.m.; semifinals, Feb. 28, 3 p.m. Championships, Mar. 3-4 at Los Angeles Valley College (Friday, 4:30 p.m., and Saturday, noon and 4:30 p.m.) and Sotomayor (Saturday, 10 and 2:30 p.m.)

Copyright © 2017, Los Angeles Times
EDITION: California | U.S. & World
81°