USC
Live coverage: UCLA vs. Stanford
Varsity Times Insider

Boys' water polo: Thursday's Southern Section playoff scores and updated pairings

 

BOYS' WATER POLO

DIVISION 1

Quarterfinals, Saturday

Orange Lutheran at #1 Harvard-Westlake, 4 p.m.

#4 Corona del Mar vs. Long Beach Wilson at Belmont Plaza Pool, 5 p.m.

#3 Loyola vs. Huntington Beach at Newport Harbor, 12:30 p.m.

#2 Mater Dei at Newport Harbor , 11:30 a.m.

 

Notes: Quarterfinals, Saturday; semifinals, Wednesday at Heritage Park (Irvine). Championship, Nov. 22 at Heritage Park (Irvine).

 

 

DIVISION 2

First round, Thursday

Foothill 19, Peninsula 2

El Toro 10, Damien 9

San Clemente 13, San Marcos 12

Mira Costa 16, Corona Santiago 8

Los Osos 12, Palos Verdes 11

Dos Pueblos 11, Villa Park 4

King 11, Ventura 8

Dana Hills 18, Chino Hills 7

 

Quarterfinals, Saturday, times TBA

#1 Foothill at El Toro

#4 Mira Costa at San Clemente

Dos Pueblos at #3 Los Osos

#2 Dana Hills at King

 

Notes: Semifinals, Wednesday at Heritage Park (Irvine). Championship, Nov. 22 at Heritage Park (Irvine).

 

 

DIVISION 3

Quarterfinals, Saturday

#1 Laguna Beach at Aliso Niguel, 2:30 p.m.

Yorba Linda at #4 Capistrano Valley, 3 p.m.

Trabuco Hills vs. #3 Montebello at Schurr, 10 a.m.

#2 Murrieta Valley vs. La Canada at Pasadena CC, 11 a.m.

 

Notes: Quarterfinals, Saturday; semifinals, Wednesday at Heritage Park (Irvine). Championship, Nov. 22 at Heritage Park (Irvine).

 

 

DIVISION 4

First round, Thursday

Righetti 24, Hoover 14

Sunny Hills 13, Chadwick 9

Santa Monica 16, Downey 2

Crescenta Valley 12, Troy 9 (OT)

El Segundo 19, Atascadero 11

Glendale 15, Sonora 7

Arroyo Grande 13, Flintridge Prep 10

Cerritos 22, Burbank 2

 

Quarterfinals, Saturday, times TBA

#1 Righetti at Sunny Hills

Santa Monica at #4 Crescenta Valley

#3 El Segundo at Glendale

#2 Cerritos at Arroyo Grande

 

Notes: Semifinals, Wednesday. Championship, Nov. 22 at Heritage Park (Irvine).

 

 

DIVISION 5

Quarterfinals, Saturday

#1 Claremont at Webb, 2:30 p.m.

Riverside Poly at #4 Redlands, time TBA

Xavier Prep at #3 Los Altos, 10:30 a.m.

#2 La Serna at Ayala, 11:45 a.m.

 

Notes: Semifinals, Wednesday at Diamond Bar. Championship, Nov. 22 at Heritage Park (Irvine).

 

 

DIVISION 6

First round, Thursday

Malibu 19, Santa Ana 4

Elsinore 13, La Palma Kennedy 12

Santa Ynez 14, Lakeside 7

Beaumont 20, Ocean View 9

Temescal Canyon 10, Tustin 8

Hemet 12, Lompoc Cabrillo 5

Placentia Valencia 16, Nordhoff 12

Segerstrom 19, Morro Bay 3

 

Quarterfinals, Saturday, times TBA

#1 Malibu at Elsinore

#4 Beaumont at Santa Ynez

#3 Temescal Canyon at Hemet

Placentia Valencia at #2 Segerstrom

 

Notes: Semifinals, Wednesday at Mt. San Antonio College (Walnut). Championship, Nov. 22 at Heritage Park (Irvine).

 

 

DIVISION 7

First round, Thursday

Rio Mesa 21, Granite Hills 3

Los Amigos 10, Baldwin Park 7

Jurupa Valley 9, Colony 6

San Dimas 14, San Gorgonio 6

Rowland 12, Ramona 8

Oxnard Pacifica 11, Santa Ana Valley 6

Oxnard 11, Rancho Alamitos 9

Don Lugo 17, Nogales 12

 

Quarterfinals, Saturday, times TBA

#1 Rio Mesa at Los Amigos

Jurupa Valley at #4 San Dimas

#3 Rowland at Oxnard Pacifica

#2 Don Lugo at Oxnard

 

Notes: Semifinals, Wednesday at Mt. San Antonio College (Walnut). Championship, Nov. 22 at Heritage Park (Irvine).

Copyright © 2016, Los Angeles Times
80°