Girls' water polo: Thursday's Southern Section playoff results and updated pairings

GIRLS' WATER POLO

SOUTHERN SECTION

DIVISION 1

Quarterfinals, Saturday

#1 Laguna Beach vs. Los Alamitos at Newport Harbor, 12:30 p.m.

Orange Lutheran at #4 Corona del Mar, 3:15 p.m.

San Marcos at #3 Newport Harbor, 11 a.m.

Mater Dei at #2 Foothill, 11 a.m.

 

 

DIVISION 2

First-round matches, Thursday

El Toro 19, Newbury Park 3

Long Beach Wilson 7, St. Lucy's 6

Montebello 16, Thousand Oaks 4

Murrieta Valley 16, Millikan 3

San Clemente 21, Long Beach Poly 7

Los Osos 10, Vista Murrieta 9

Schurr 13, Dana Hills 12

Agoura 17, Upland 4

 

Quarterfinals, Saturday, 5 p.m.

Long Beach Wilson at #1 El Toro

#4 Murrieta Valley at Montebello

Los Osos at #3 San Clemente

#2 Agoura at Schurr

 

 

DIVISION 3

Quarterfinals, Saturday

La Serna at #1 Arroyo Grande, 3 p.m.

Corona Santiago at #4 Mira Costa, 2 p.m.

#3 Peninsula vs. Troy at Fullerton College, 2 p.m.

Harvard-Westlake vs. #2 King at Riverside Poly, 11 a.m.

 

 

DIVISION 4

First-round matches, Thursday

Royal 23, Lakewood St. Joseph 2

Trabuco Hills 20, Arlington 7

Ayala 24, Glendale 2

Cerritos 15, Riverside North 7

Mission Viejo 12, Burbank Burroughs 1

Bonita 17, Camarillo 9

Crescenta Valley 9, Warren 8

Riverside Poly 17, Laguna Hills 7

 

Quarterfinals, Saturday, 5 p.m.

Trabuco Hills at #1 Royal

Ayala at #4 Cerritos

Bonita at #3 Mission Viejo

#2 Riverside Poly at Crescenta Valley

 

 

DIVISION 5

Quarterfinals, Saturday

Esperanza at #1 Palm Desert, 2 p.m.

Yucaipa vs. #4 Charter Oak at Citrus College, 6 p.m.

Los Altos vs. Cajon at Arroyo Valley, 11 a.m.

Temple City at #2 Redlands East Valley, 11 a.m.

 

 

DIVISION 6

First-round matches, Thursday

Pasadena Poly 21, Elsinore 11

Cypress 10, Culver City 9

Lompoc Cabrillo 14, Mayfield 13

Segerstrom 14, El Segundo 2

Santa Monica 19, Morro Bay 1

Temescal Canyon 7, Tustin 5

Westridge 10, Hemet 7

Ocean View 10, Santa Ynez 8

 

Quarterfinals, Saturday, 5 p.m.

#1 Pasadena Poly at Cypress

#4 Segerstrom at Lompoc Cabrillo

#3 Santa Monica at Temescal Canyon

#2 Ocean View at Westridge

 

 

DIVISION 7

First-round matches, Thursday

Hillcrest 22, Westminster La Quinta 4

Don Lugo 5, San Gorgonio 4

Alta Loma 12, Garden Grove 5

Santa Ana Valley 11, Hacienda Heights Wilson 2

La Sierra 11, Los Amigos 8

San Dimas 10, Savanna 9

Colony 18, Workman 2

Foothill Tech 14, Fontana 2

 

Quarterfinals, Saturday, 5 p.m.

#1 Hillcrest at Don Lugo

#4 Santa Ana Valley at Alta Loma

San Dimas at La Sierra

#2 Foothill Tech at Colony

 

 

NOTES: Semifinals, Wednesday. Championships, Feb. 28 at Heritage Park (Irvine).

Copyright © 2016, Los Angeles Times
64°