Basketball: Tuesday's Southern California and Northern California Regional playoff scores and updated pairings

BASKETBALL

SOUTHERN CALIFORNIA REGIONAL

BOYS'

OPEN DIVISION

Quarterfinals, Friday, 7 p.m. unless noted

San Diego St. Augustine at #1 Bishop Montgomery, 7:30 p.m.

Westchester at #4 Mater Dei, 7:30 p.m.

El Cajon Foothills Christian at #3 Etiwanda

Orange Lutheran at #2 Fairfax

 

DIVISION I

First round, Wednesday

Corona Centennial 72, Granada Hills 42

Village Christian 64, Fresno Edison 42

St. John Bosco 68, Taft 53

Redondo 79, Dorsey 69

Long Beach Poly 77, Sylmar 61

San Diego Torrey Pines 62, Foothill 49

San Diego County San Marcos 60, Riverside North 57

Chino Hills 83, Fresno Bullard 67

 

Regional quarterfinals, Saturday, 6 p.m.

Village Christian at #1 Corona Centennial

#5 St. John Bosco at #4 Redondo

#6 San Diego Torrey Pines at #3 Long Beach Poly

San Diego County San Marcos at #2 Chino Hills

 

 

DIVISION II

First round, Wednesday

Carlsbad La Costa Canyon 74, Tesoro 53

Santa Barbara 76, Tulare Mission Oak 67

Redlands East Valley 75, San Diego Mira Mesa 67

Lawndale 87, Van Nuys Grant 45

Compton 68, Elsinore 50

Hanford 55, Los Angeles Hamilton 37

La Mirada 65, Gardena 48

Anaheim Canyon 98, San Diego Kearny 65

 

Regional quarterfinals, Saturday, 6 p.m.

#8 Santa Barbara at #1 Carlsbad La Costa Canyon

#5 Redlands East Valley at #4 Lawndale

#6 Hanford at #3 Compton

#7 La Mirada at #2 Anaheim Canyon

 

 

DIVISION III

First round, Wednesday

Gahr 76, Porterville 69

Sonora 101, El Cajon Valhalla 76

Alemany 72, Bakersfield West 49

Cantwell-Sacred Heart 74, Franklin 39

Beverly Hills 78, Bernstein 48

Corona del Mar 46, El Cajon Valley 33

Damien 86, Selma 53

 

Regional quarterfinals, Saturday, 6 p.m.

Gahr vs. #1 Cathedral at Monrovia

#5 Sonora at #4 Alemany

#6 Beverly Hills at #3 Cantwell-Sacred Heart

Corona del Mar at #2 Damien

 

 

DIVISION IV

First round, Wednesday

Oaks Christian 73, Buckley 48

Mission Prep 78, Bakersfield Christian 39

Campbell Hall 78, View Park 64

Crespi 78, Porterville Granite Hills 49

Cerritos Valley Christian 66, San Diego Mission Bay 58 (2OT)

Chaminade 72, Los Angeles CES 50

Maranatha 101, Carlsbad Pacific Ridge 54

 

Regional quarterfinals, Saturday, 6 p.m.

#8 Oaks Christian at #1 Reedley Immanuel

#5 Mission Prep at #4 Campbell Hall

Cerritos Valley Christian at #3 Crespi

#7 Chaminade at #2 Maranatha

 

 

DIVISION V

First round, Wednesday

Orangewood Academy 68, Caruthers 63

St. Bernard 60, Middle College 40

Viewpoint 67, Lake Isabella Kern Valley 19

Windward 79, Douglass 55

Carlsbad Army-Navy 91, Hesperia Christian 52

Rancho Christian 70, Chula Vista Lutheran 52

 

Regional quarterfinals, Saturday, 6 p.m.

#8 Orangewood Academy at #1 Sierra Canyon

#5 St. Bernard at #4 Viewpoint

#6 Carlsbad Army-Navy at #3 Windward

#7 Rancho Christian at #2 Price

 

 

 

 

GIRLS'

OPEN DIVISION

Quarterfinals, Friday, 7 p.m. unless noted

Narbonne at #1 Chaminade, 6 p.m.

Alemany at #4 Fresno Clovis West

San Marcos Mission Hills at #3 Long Beach Poly, 6 p.m.

Palisades at #2 Mater Dei, 6 p.m.

 

DIVISION I

First round, Wednesday

Ventura 71, Bell 16

Windward 57, Bakersfield Garces 43

Cajon 81, San Diego Torrey Pines 51

Riverside North 59, Carson 43

Serra 76, Westchester 43

Canyon Springs 79, Los Angeles University 51

West Torrance 52, Fresno Edison 39

Vista Murrieta 70, Chula Vista Eastlake 50

 

Regional quarterfinals, Saturday, 6 p.m.

#8 Windward at #1 Ventura

#5 Cajon at #4 Riverside North

#6 Canyon Springs at #3 Serra

West Torrance at #2 Vista Murrieta

 

 

DIVISION II

First round, Wednesday

Keppel 62, Hart 39

Bakersfield Independence 58, Colony 46

Norco 65, Carlsbad La Costa Canyon 57

San Diego Mt. Carmel 52, Eagle Rock 32

Mira Costa 59, San Diego Westview 31

Santa Barbara 72, Tollhouse Sierra 40

South Torrance 66, Garfield 57

Redondo 71, San Pedro 30

 

Regional quarterfinals, Saturday, 6 p.m.

#8 Bakersfield Independence at #1 Keppel

#5 Norco at #4 San Diego Mt. Carmel

#6 Santa Barbara at #3 Mira Costa

#7 South Torrance at #2 Redondo

 

 

DIVISION III

First round, Wednesday

South Hills 70, Tulare Mission Oak 54

Corona del Mar 70, San Diego Kearny 34

Orange Lutheran 55, Sun Valley Poly 35

El Dorado 80, Fresno 46

Santa Margarita 48, San Diego Rancho Bernardo 42

South Pasadena 64, Legacy 41

North Torrance 71, Arvin 44

 

Regional quarterfinals, Saturday, 6 p.m.

South Hills at #1 Brea Olinda

#5 Corona del Mar at #4 Orange Lutheran

#6 Santa Margarita at #3 El Dorado

#7 South Pasadena at #2 North Torrance

 

 

DIVISION IV

First round, Wednesday

JSerra 67, Lakeside El Capitan 24

Fairmont Prep 78, San Diego San Ysidro 31

View Park 55, St. Paul 40

St. Anthony 68, Los Angeles CES 42

Harvard-Westlake 63, Reedley Immanuel 53

Bishop Montgomery 67, Orosi 34

 

Regional quarterfinals, Saturday, 6 p.m.

#8 JSerra at #1 Sierra Canyon

#5 Fairmont Prep at #4 View Park

Harvard-Westlake at #3 St. Anthony

#7 Bishop Montgomery at #2 Oaks Christian

 

DIVISION V

First round, Wednesday

Caruthers 51, Bloomington Christian 49

Douglass 62, Flintridge Prep 55

Ribet Academy 71, Ivy Academia 33

Orangewood Academy 73, Avalon 42

Aquinas 61, Escondido Adventist 18

Bishop Diego 46, Bakersfield Christian 38

La Jolla Bishop's 79, Price 30

 

Regional quarterfinals, Saturday, 6 p.m.

Caruthers at #1 La Jolla Country Day

Douglass at at #4 Ribet Academy

#6 Aquinas at #3 Orangewood Academy

#7 Bishop Diego at #2 La Jolla Bishop's

 

 

 

NORTHERN CALIFORNIA REGIONAL

BOYS'

OPEN DIVISION

Quarterfinals, Friday, 7 p.m.

Mountain View St. Francis at #1 Oakland Bishop O'Dowd

El Cerrito at #4 Folsom

San Mateo Serra at #3 Hayward Moreau Catholic

Modesto Christian at #2 Danville Monte Vista

 

DIVISION I

First round, Wednesday

Oakland McClymonds 57, San Francisco Washington 50

Oakley Freedom 56, San Jose Bellarmine 48

Elk Grove Pleasant Grove 71, Oakland Fremont 62

Berkeley 68, Salinas 53

 

Regional quarterfinals, Saturday, 6 p.m.

#8 Oakland McClymonds at #1 Concord De La Salle

Oakley Freedom at #4 Roseville Woodcreek

#6 Elk Grove Pleasant Grove at #3 Danville San Ramon Valley

#7 Berkeley at #2 Sacramento Sheldon

 

 

DIVISION II

First round, Wednesday

Novato San Marin 50, Los Altos 48

Walnut Creek Las Lomas 76, Chico Pleasant Valley 52

 

Regional quarterfinals, Saturday, 6 p.m.

Novato San Marin at #1 Sacramento

#5 Dublin at #4 Stockton St. Mary's

#6 Elk Grove Cosumnes Oaks at #3 Santa Rosa Montgomery

#7 Walnut Creek Las Lomas at #2 San Jose Mitty

 

 

DIVISION III

First round, Wednesday

Aptos 75, Stockton Weston Ranch 71

San Francisco Mission 81, Alameda Encinal 76

Palo Cedro Foothill 68, Manteca 60

San Francisco Riordan 55, Albany 53 (OT)

San Francisco Sacred Heart Cathedral 75, Fairfield Vanden 71

 

Regional quarterfinals, Saturday, 6 p.m.

Aptos at #1 San Anselmo Drake

#5 San Francisco Mission at #4 Palo Cedro Foothill

#6 San Francisco Riordan at #3 Manteca Sierra

#7 San Francisco Sacred Heart Cathedral at #2 Moraga Campolindo

 

 

DIVISION IV

First round, Wednesday

Galt Liberty Ranch 67, Anderson 45

Salinas Palma 69, Sacramento West Campus 64

Sacramento Capital Christian 77, Susanville Lassen 46

Atherton Sacred Heart Prep 89, Citrus Heights Mesa Verde 71

Albany St. Mary's 66, Santa Cruz 58

Half Moon Bay 49, Vallejo St. Patrick-St. Vincent 46

 

Regional quarterfinals, Saturday, 6 p.m.

#8 Galt Liberty Ranch at #1 Kentfield Marin Catholic

#5 Salinas Palma at #4 Sacramento Capital Christian

Albany St. Mary's at #3 Atherton Sacred Heart Prep

#7 Half Moon Bay at #2 Santa Rosa Cardinal Newman

 

 

DIVISION V

First round, Wednesday

Hamilton City Hamilton 44, Auburn Forest Lake Christian 42

Woodside Priory 66, Mariposa 55

San Francisco Urban 57, Pebble Beach Stevenson 51

Weaverville Trinity 66, Lodi Elliot Christian 62

 

Regional quarterfinals, Saturday, 6 p.m.

#8 Hamilton City Hamilton at #1 San Francisco Stuart Hall

#5 Woodside Priory at #4 Stockton Brookside Christian

#6 San Francisco Urban at #3 Alameda St. Joseph Notre Dame

Weaverville Trinity at #2 San Francisco University

 

 

 

 

GIRLS'

OPEN DIVISION

Quarterfinals, Friday, 7 p.m.

Modesto Christian at #1 Stockton St. Mary's

Albany St. Mary's at #4 San Francisco Sacred Heart Cathedral

San Francisco St. Ignatius at #3 Richmond Salesian

Los Altos Hills Pinewood at #2 Orinda Miramonte

 

DIVISION I

First round, Wednesday

Davis 52, Concord Clayton Valley 36

Pittsburg 58, San Francisco Lowell 42

Oakland 55, Palo Alto 45

Berkeley 63, San Francisco Lincoln 36

Union City Logan 51, Atherton Menlo-Atherton 48

Oakland Tech 54, North Salinas 50

 

Regional quarterfinals, Saturday, 6 p.m.

#8 Davis at #1 Sacramento McClatchy

Oakland at #5 Pittsburg

#6 Union City Logan at #3 Berkeley

Oakland Tech at #2 El Dorado Hills Oak Ridge

 

 

DIVISION II

First round, Wednesday

Loomis Del Oro 53, Chico Pleasant Valley 32

Antelope 77, Novato 48

San Jose Presentation 56, Windsor 33

 

Regional quarterfinals, Saturday, 6 p.m.

#8 Loomis Del Oro at #1 Dublin

#5 Mountain View St. Francis at #4 Tracy Kimball

#6 Antelope at #3 San Jose Mitty

#7 San Jose Presentation at #2 Concord Carondelet

 

 

DIVISION III

First round, Wednesday

San Mateo Hillsdale 52, Hayward Moreau Catholic 43

Redding Shasta 50, Sacramento Florin 41

Rio Linda 61, Eureka 46

Patterson 56, San Jose Branham 43

 

Regional quarterfinals, Saturday, 6 p.m.

San Mateo Hillsdale at #1 Fairfield Vanden

#5 Redding Shasta at #4 Lafayette Acalanes

#6 Rio Linda at #3 San Jose Valley Christian

Patterson at #2 Oakland Bishop O'Dowd

 

 

DIVISION IV

First round, Wednesday

Belmont Notre Dame 46, Anderson 45

Dixon 48, Atherton Menlo 42

Stockton Brookside Christian 76, Napa Justin-Siena 40

Piedmont 56, Sacramento West Campus 39

Shasta Lake Central Valley 51, Arcata 41

 

Regional quarterfinals, Saturday, 6 p.m.

#8 Belmont Notre Dame at #1 Santa Rosa Cardinal Newman

Dixon at #4 Stockton Brookside Christian

#6 Piedmont at #3 Sacramento Bradshaw Christian

#7 Shasta Lake Central Valley at #2 Scotts Valley

 

 

DIVISION V

First round, Wednesday

San Anselmo San Domenico 38, Ripon Christian 16

San Francisco University 65, Salinas Notre Dame 48

Durham 51, Jackson Argonaut 35

Sacramento Capital Christian 45, Weed 36

Watsonville St. Francis 64, Woodland Christian 49

 

Regional quarterfinals, Saturday, 6 p.m.

San Anselmo San Domenico at #1 East Palo Alto Eastside Prep

#5 San Francisco University at #4 Durham

#6 Sacramento Capital Christian at #3 Alameda St. Joseph Notre Dame

#7 Watsonville St. Francis at #2 Dublin Valley Christian

Copyright © 2016, Los Angeles Times
57°